Python Holidays 0.41 - en to th translation catalogue (17 entries)

note: Sultan Hassanal Bolkiah's Golden Jubilee celebration
en: Jubli Emas Sultan Hassanal Bolkiah
th: พระราชพิธีกาญจนาภิเษกสมเด็จพระราชาธิบดีสุลต่านฮัสซานัล โบลเกียห์

note: %s (estimated).
en: %s (anggaran)
th: %s (โดยประมาณ)

note: %s (observed).
en: %s (diperhatikan)
th: ชดเชย%s

note: New Year's Day
en: Awal Tahun Masihi
th: วันขึ้นปีใหม่

note: Lunar New Year
en: Tahun Baru Cina
th: วันตรุษจีน

note: National Day
en: Hari Kebangsaan
th: วันชาติบรูไน

note: Armed Forces Day
en: Hari Angkatan Bersenjata Diraja Brunei
th: วันกองทัพบรูไน

note: Sultan Hassanal Bolkiah's Birthday
en: Hari Keputeraan KDYMM Sultan Brunei
th: วันเฉลิมพระชนมพรรษาสมเด็จพระราชาธิบดีสุลต่านฮัสซานัล โบลเกียห์

note: Christmas Day
en: Hari Natal
th: วันคริสต์มาส

note: Isra Mi'raj
en: Israk dan Mikraj
th: วันเมี๊ยะราจ

note: First Day of Ramadan
en: Hari Pertama Berpuasa
th: วันแรกการถือศีลอด

note: Anniversary of the revelation of the Quran
en: Hari Nuzul Al-Quran
th: วันนูซุลอัลกุรอาน

note: Eid al-Fitr
en: Hari Raya Aidil Fitri
th: วันอีฎิ้ลฟิตริ

note: Eid al-Adha
en: Hari Raya Aidil Adha
th: วันอีดิ้ลอัฎฮา

note: Islamic New Year
en: Awal Tahun Hijrah
th: วันขึ้นปีใหม่อิสลาม

note: Birth of the Prophet
en: Maulidur Rasul
th: วันเมาลิดนบี

note: %s (observed, estimated).
en: %s (diperhatikan, anggaran)
th: ชดเชย%s (โดยประมาณ)
