Python Holidays 0.44 - source to ar translation catalogue (16 entries)

note: %s (estimated).
source: %s (ግምት)
ar: (تقدير) %s

note: Christmas Day.
source: ገና
ar: عيد الميلاد

note: Epiphany.
source: ጥምቀት
ar: عيد الغطاس

note: Adwa Victory Day.
source: አድዋ
ar: العدوة

note: Good Friday.
source: ስቅለት
ar: جمعة جيدة

note: Easter Sunday.
source: ፋሲካ
ar: عيد الفصح

note: Workers' Day.
source: የሰራተኞች ቀን
ar: يوم العمال

note: Patriots' Day.
source: የአርበኞች ቀን
ar: يوم الوطنيين

note: Downfall of Dergue Regime Day.
source: ደርግ የወደቀበት ቀን
ar: يوم سقوط ديرج

note: Ethiopian New Year.
source: እንቁጣጣሽ
ar: السنة الإثيوبية الجديدة

note: Finding of True Cross.
source: መስቀል
ar: مسكل

note: Revolution Day.
source: የአብዮት ቀን
ar: يوم الثورة

note: October Revolution Day.
source: የጥቅምት አብዮት ቀን
ar: يوم ثورة أكتوبر

note: Eid al-Fitr.
source: ኢድ አልፈጥር
ar: عيد الفطر

note: Eid al-Adha.
source: አረፋ
ar: عيد الأضحى

note: Prophet's Birthday.
source: መውሊድ
ar: عيد المولد النبوي
