frappe - en to sv_SE translation catalogue (5443 entries)

en:  to your browser
sv_SE: till din webbläsare

en: "Company History"
sv_SE: "Bolag Historik"

en: "Parent" signifies the parent table in which this row must be added
sv_SE: 'Överordnad' betyder överordnad tabell där denna rad skall infogas

en: "Team Members" or "Management"
sv_SE: "Team Medlemmar" eller "Ledning"

en: "amended_from" field must be present to do an amendment.
sv_SE: 'amend_from' fält måste finnas att skapa ändring.

en: "{0}" is not a valid Google Sheets URL
sv_SE: '{0}' är inte giltig Google Sheets URL

en: ${values.doctype_name} has been added to queue for optimization
sv_SE: ${values.doctype_name} har lagts till i kö för optimering

en: &copy; Frappe Technologies Pvt. Ltd. and contributors
sv_SE: &copy; Frappe Technologies Pvt. Ltd. och bidragare

en: 'In Global Search' is not allowed for field {0} of type {1}
sv_SE: "I Global Sök" är inte tillåtet för fält {0} av typ {1}

en: 'In Global Search' not allowed for type {0} in row {1}
sv_SE: "I Global Sökning" är otillåtet för {0} på rad {1}

en: 'In List View' is not allowed for field {0} of type {1}
sv_SE: "I List Vy" är inte tillåtet för fält {0} av typ {1}

en: 'In List View' not allowed for type {0} in row {1}
sv_SE: "I Lista Vy" är otillåtet for typ {0} på rad {1}

en: 'Recipients' not specified
sv_SE: "Mottagare" inte angivet

en: '{0}' is not a valid URL
sv_SE: '{0}' är inte en giltig webbadress

en: '{0}' not allowed for type {1} in row {2}
sv_SE: '{0}' är otillåtet för typ {1} på rad {2}

en: (Mandatory)
sv_SE: (Erfodrad)

en: ** Failed: {0} to {1}: {2}
sv_SE: ** Misslyckades: {0} till {1}: {2}

en: + Add / Remove Fields
sv_SE: +Lägg Till/Ta Bort Fält

en: 0 - Draft; 1 - Submitted; 2 - Cancelled
sv_SE: 0 - Utkast; 1 - Godkänd; 2 - Annullerad

en: 0 is highest
sv_SE: 0 är högsta värde

en: 1 = True & 0 = False
sv_SE: 1 = Sant & 0 = Falskt

en: 1 Currency = [?] Fraction
    For e.g. 1 USD = 100 Cent
sv_SE: 1 Valuta = [?] Bråkdel för t.ex. 1 SEK = 100 Öre

en: 1 Day
sv_SE: 1 dag

en: 1 Google Calendar Event synced.
sv_SE: 1 Google Kalender Händelse Synkroniserad.

en: 1 Report
sv_SE: 1 Rapport

en: 1 comment
sv_SE: 1 kommentar

en: 1 day ago
sv_SE: 1 dag sedan

en: 1 hour
sv_SE: 1 timme

en: 1 hour ago
sv_SE: 1 timme sedan

en: 1 minute ago
sv_SE: 1 minut sedan

en: 1 month ago
sv_SE: 1 månad sedan

en: 1 record will be exported
sv_SE: 1 post exporteras

en: 1 second ago
sv_SE: 1 sekund sedan

en: 1 week ago
sv_SE: 1 vecka sedan

en: 1 year ago
sv_SE: 1 år sedan

en: 2 hours ago
sv_SE: 2 timmar sedan

en: 2 months ago
sv_SE: 2 månader sedan

en: 2 weeks ago
sv_SE: 2 veckor sedan

en: 2 years ago
sv_SE: 2 år sedan

en: 3 minutes ago
sv_SE: 3 minuter sedan

en: 30 minutes
sv_SE: 30 minuter

en: 4 hours
sv_SE: 4 timmar

en: 5 Records
sv_SE: 5 Poster

en: 5 days ago
sv_SE: 5 dagar sedan

en: ; not allowed in condition
sv_SE: ; är ej tillåtet i villkor

en: <b>{0}</b> is not a valid URL
sv_SE: <b>{0}</b> är inte giltig URL

en: <div class="alert">Please don't update it as it can mess up your form. Use the Customize Form View and Custom Fields to set properties!</div>
sv_SE: <div class="alert">Vänligen uppdatera inte det eftersom det kan förstöra ditt formulär. Använd Anpassa Formulär och anpassa Fält och ange egenskaper!</div>

en: <div class="well">
        Edit list of Series in the box. Rules:
        <ul>
            <li>Each Series Prefix on a new line.</li>
            <li>Allowed special characters are "/" and "-"</li>
            <li>
                Optionally, set the number of digits in the series using dot (.)
                followed by hashes (#). For example, ".####" means that the series
                will have four digits. Default is five digits.
            </li>
            <li>
                You can also use variables in the series name by putting them
                between (.) dots
                <br>
                Supported Variables:
                <ul>
                    <li><code>.YYYY.</code> - Year in 4 digits</li>
                    <li><code>.YY.</code> - Year in 2 digits</li>
                    <li><code>.MM.</code> - Month</li>
                    <li><code>.DD.</code> - Day of month</li>
                    <li><code>.WW.</code> - Week of the year</li>
                    <li><code>.FY.</code> - Fiscal Year</li>
                    <li>
                        <code>.{fieldname}.</code> - fieldname on the document e.g.
                        <code>branch</code>
                    </li>
                </ul>
            </li>
        </ul>
        Examples:
        <ul>
            <li>INV-</li>
            <li>INV-10-</li>
            <li>INVK-</li>
            <li>INV-.YYYY.-.{branch}.-.MM.-.####</li>
        </ul>
    </div>
    <br>
sv_SE: <div class="well">
        Redigera lista över serier i ruta. Regler:
        <ul>
            <li>Varje Serie Prefix på ny rad.</li>
            <li>Tillåtna specialtecken är "/" och "-"</li>
            <li>
                Alternativt kan man ange antal siffror i serien med punkt (.)
                följt av hash (#). Till exempel betyder ".####" att serien
                kommer att ha fyra siffror. Standard är fem siffror.
            </li>
            <li>
                Man kan också använda variabler i serie namn genom att sätta dem
                mellan (.) punkter
                <br>
                Variabler som Stöds:
                <ul>
                    <li><code>.YYYY.</code> - År som 4 tecken</li>
                    <li><code>.YY.</code> - År som 2 tecken</li>
                    <li><code>.MM.</code> - Månad</li>
                    <li><code>.DD.</code> - Dag i Månaden</li>
                    <li><code>.WW.</code> - Veckonummer</li>
                    <li><code>.FY.</code> - Bokföring År</li>
                    <li>
                        <code>.{fieldname}.</code> - fältnamn på dokument t.ex.
                        <code>branch</code>
                    </li>
                </ul>
            </li>
        </ul>
        Exampel:
        <ul>
            <li>INV-</li>
            <li>INV-10-</li>
            <li>INVK-</li>
            <li>INV-.YYYY.-.{branch}.-.MM.-.####</li>
        </ul>
    </div>
    <br>

en: <h3>Custom CSS Help</h3>
    
    <p>Notes:</p>
    
    <ol>
    <li>All field groups (label + value) are set attributes <code>data-fieldtype</code> and <code>data-fieldname</code></li>
    <li>All values are given class <code>value</code></li>
    <li>All Section Breaks are given class <code>section-break</code></li>
    <li>All Column Breaks are given class <code>column-break</code></li>
    </ol>
    
    <h4>Examples</h4>
    
    <p>1. Left align integers</p>
    
    <pre><code>[data-fieldtype="Int"] .value { text-align: left; }</code></pre>
    
    <p>1. Add border to sections except the last section</p>
    
    <pre><code>.section-break { padding: 30px 0px; border-bottom: 1px solid #eee; }
    .section-break:last-child { padding-bottom: 0px; border-bottom: 0px;  }</code></pre>
sv_SE: <h3>Anpassad CSS Hjälp</h3>
    
    <p>Anmärkningar:</p>
    <ol>
    <li>Alla fält grupper (etikett + värde) är angivna attribut <code>data-fieldtype</code> och <code>data-fieldname</code></li>
    <li>Alla värden ges klass <code>value</code></li>
    <li>Alla sektion brytningar ges klass <code>section-break</code></li>
    <li>Alla kolumn brytningar ges klass <code>column-break</code></li>
    </ol>
    
    <h4>Exempel</h4>
    
    <p>1. Vänster justera heltal</p>
    
    <pre><code>[data-fieldtype="Int"] .value { text-align: left; }</code></pre>
    
    <p>1. Lägg till kantlinje till avsnitt utom det sista avsnittet</p><pre>
    
    <code>.section-break { padding: 30px 0px; border-bottom: 1px solid #eee; }
    .section-break:last-child { padding-bottom: 0px; border-bottom: 0px; }</code></pre>

en: <h3>Print Format Help</h3>
    <hr>
    <h4>Introduction</h4>
    <p>Print Formats are rendered on the server side using the Jinja Templating Language. All forms have access to the <code>doc</code> object which contains information about the document that is being formatted. You can also access common utilities via the <code>frappe</code> module.</p>
    <p>For styling, the Boostrap CSS framework is provided and you can enjoy the full range of classes.</p>
    <hr>
    <h4>References</h4>
    <ol>
    	<li><a href="http://jinja.pocoo.org/docs/templates/" target="_blank">Jinja Templating Language</a></li>
    	<li><a href="http://getbootstrap.com" target="_blank">Bootstrap CSS Framework</a></li>
    </ol>
    <hr>
    <h4>Example</h4>
    <pre><code>&lt;h3&gt;{{ doc.select_print_heading or "Invoice" }}&lt;/h3&gt;
    &lt;div class="row"&gt;
    	&lt;div class="col-md-3 text-right"&gt;Customer Name&lt;/div&gt;
    	&lt;div class="col-md-9"&gt;{{ doc.customer_name }}&lt;/div&gt;
    &lt;/div&gt;
    &lt;div class="row"&gt;
    	&lt;div class="col-md-3 text-right"&gt;Date&lt;/div&gt;
    	&lt;div class="col-md-9"&gt;{{ doc.get_formatted("invoice_date") }}&lt;/div&gt;
    &lt;/div&gt;
    &lt;table class="table table-bordered"&gt;
    	&lt;tbody&gt;
    		&lt;tr&gt;
    			&lt;th&gt;Sr&lt;/th&gt;
    			&lt;th&gt;Item Name&lt;/th&gt;
    			&lt;th&gt;Description&lt;/th&gt;
    			&lt;th class="text-right"&gt;Qty&lt;/th&gt;
    			&lt;th class="text-right"&gt;Rate&lt;/th&gt;
    			&lt;th class="text-right"&gt;Amount&lt;/th&gt;
    		&lt;/tr&gt;
    		{%- for row in doc.items -%}
    		&lt;tr&gt;
    			&lt;td style="width: 3%;"&gt;{{ row.idx }}&lt;/td&gt;
    			&lt;td style="width: 20%;"&gt;
    				{{ row.item_name }}
    				{% if row.item_code != row.item_name -%}
    				&lt;br&gt;Item Code: {{ row.item_code}}
    				{%- endif %}
    			&lt;/td&gt;
    			&lt;td style="width: 37%;"&gt;
    				&lt;div style="border: 0px;"&gt;{{ row.description }}&lt;/div&gt;&lt;/td&gt;
    			&lt;td style="width: 10%; text-align: right;"&gt;{{ row.qty }} {{ row.uom or row.stock_uom }}&lt;/td&gt;
    			&lt;td style="width: 15%; text-align: right;"&gt;{{
    				row.get_formatted("rate", doc) }}&lt;/td&gt;
    			&lt;td style="width: 15%; text-align: right;"&gt;{{
    				row.get_formatted("amount", doc) }}&lt;/td&gt;
    		&lt;/tr&gt;
    		{%- endfor -%}
    	&lt;/tbody&gt;
    &lt;/table&gt;</code></pre>
    <hr>
    <h4>Common Functions</h4>
    <table class="table table-bordered">
    	<tbody>
    		<tr>
    			<td style="width: 30%;"><code>doc.get_formatted("[fieldname]", [parent_doc])</code></td>
    			<td>Get document value formatted as Date, Currency, etc. Pass parent <code>doc</code> for currency type fields.</td>
    		</tr>
    		<tr>
    			<td style="width: 30%;"><code>frappe.db.get_value("[doctype]", "[name]", "fieldname")</code></td>
    			<td>Get value from another document.</td>
    		</tr>
    	</tbody>
    </table>
sv_SE: <h3>Utskrift Format Hjälp</h3>
    <hr>
    <h4>Introduktion</h4>
    <p>Utskrift Format renderas på serversida med Jinja Templating Language. Alla formulär har tillgång till<code>doc</code> objekt som innehåller information om dokumentet som formateras. Du kan också komma åt vanliga verktyg via<code>frappe</code> modul.</p>
    <p>För still tillhandahålls Bootstrap CSS och du kan använda hela utbudet av klasser..</p>
    <hr>
    <h4>Referenser</h4>
    <ol>
    	<li><a href="http://jinja.pocoo.org/docs/templates/" target="_blank">Jinja Templating Language</a></li>
    	<li><a href="http://getbootstrap.com" target="_blank">Bootstrap CSS Framework</a></li>
    </ol>
    <hr>
    <h4>Example</h4>
    <pre><code>&lt;h3&gt;{{ doc.select_print_heading or "Invoice" }}&lt;/h3&gt;
    &lt;div class="row"&gt;
    	&lt;div class="col-md-3 text-right"&gt;Customer Name&lt;/div&gt;
    	&lt;div class="col-md-9"&gt;{{ doc.customer_name }}&lt;/div&gt;
    &lt;/div&gt;
    &lt;div class="row"&gt;
    	&lt;div class="col-md-3 text-right"&gt;Date&lt;/div&gt;
    	&lt;div class="col-md-9"&gt;{{ doc.get_formatted("invoice_date") }}&lt;/div&gt;
    &lt;/div&gt;
    &lt;table class="table table-bordered"&gt;
    	&lt;tbody&gt;
    		&lt;tr&gt;
    			&lt;th&gt;Sr&lt;/th&gt;
    			&lt;th&gt;Item Name&lt;/th&gt;
    			&lt;th&gt;Description&lt;/th&gt;
    			&lt;th class="text-right"&gt;Qty&lt;/th&gt;
    			&lt;th class="text-right"&gt;Rate&lt;/th&gt;
    			&lt;th class="text-right"&gt;Amount&lt;/th&gt;
    		&lt;/tr&gt;
    		{%- for row in doc.items -%}
    		&lt;tr&gt;
    			&lt;td style="width: 3%;"&gt;{{ row.idx }}&lt;/td&gt;
    			&lt;td style="width: 20%;"&gt;
    				{{ row.item_name }}
    				{% if row.item_code != row.item_name -%}
    				&lt;br&gt;Item Code: {{ row.item_code}}
    				{%- endif %}
    			&lt;/td&gt;
    			&lt;td style="width: 37%;"&gt;
    				&lt;div style="border: 0px;"&gt;{{ row.description }}&lt;/div&gt;&lt;/td&gt;
    			&lt;td style="width: 10%; text-align: right;"&gt;{{ row.qty }} {{ row.uom or row.stock_uom }}&lt;/td&gt;
    			&lt;td style="width: 15%; text-align: right;"&gt;{{
    				row.get_formatted("rate", doc) }}&lt;/td&gt;
    			&lt;td style="width: 15%; text-align: right;"&gt;{{
    				row.get_formatted("amount", doc) }}&lt;/td&gt;
    		&lt;/tr&gt;
    		{%- endfor -%}
    	&lt;/tbody&gt;
    &lt;/table&gt;</code></pre>
    <hr>
    <h4>Common Functions</h4>
    <table class="table table-bordered">
    	<tbody>
    		<tr>
    			<td style="width: 30%;"><code>doc.get_formatted("[fieldname]", [parent_doc])</code></td>
    			<td>Get document value formatted as Date, Currency, etc. Pass parent <code>doc</code> for currency type fields.</td>
    		</tr>
    		<tr>
    			<td style="width: 30%;"><code>frappe.db.get_value("[doctype]", "[name]", "fieldname")</code></td>
    			<td>Get value from another document.</td>
    		</tr>
    	</tbody>
    </table>

en: <h4>Default Template</h4>
    <p>Uses <a href="http://jinja.pocoo.org/docs/templates/">Jinja Templating</a> and all the fields of Address (including Custom Fields if any) will be available</p>
    <pre><code>{{ address_line1 }}&lt;br&gt;
    {% if address_line2 %}{{ address_line2 }}&lt;br&gt;{% endif -%}
    {{ city }}&lt;br&gt;
    {% if state %}{{ state }}&lt;br&gt;{% endif -%}
    {% if pincode %} PIN:  {{ pincode }}&lt;br&gt;{% endif -%}
    {{ country }}&lt;br&gt;
    {% if phone %}Phone: {{ phone }}&lt;br&gt;{% endif -%}
    {% if fax %}Fax: {{ fax }}&lt;br&gt;{% endif -%}
    {% if email_id %}Email: {{ email_id }}&lt;br&gt;{% endif -%}
    </code></pre>
sv_SE: <h4>Standard Mall</h4>
    <p>Använder <a href="http://jinja.pocoo.org/docs/templates/">Jinja Templating</a> och alla adressfält (inklusive Anpassade Fält om några) kommer att vara tillgängliga</p>
    <pre><code>{{ address_line1 }}&lt;br&gt;
    {% if address_line2 %}{{ address_line2 }}&lt;br&gt;{% endif -%}
    {{ city }}&lt;br&gt;
    {% if state %}{{ state }}&lt;br&gt;{% endif -%}
    {% if pincode %} PIN:  {{ pincode }}&lt;br&gt;{% endif -%}
    {{ country }}&lt;br&gt;
    {% if phone %}Telefon: {{ phone }}&lt;br&gt;{% endif -%}
    {% if fax %}Fax: {{ fax }}&lt;br&gt;{% endif -%}
    {% if email_id %}E-post: {{ email_id }}&lt;br&gt;{% endif -%}
    </code></pre>

en: <h4>Email Reply Example</h4>
    
    <pre>Order Overdue
    
    Transaction {{ name }} has exceeded Due Date. Please take necessary action.
    
    Details
    
    - Customer: {{ customer }}
    - Amount: {{ grand_total }}
    </pre>
    
    <h4>How to get fieldnames</h4>
    
    <p>The fieldnames you can use in your email template are the fields in the document from which you are sending the email. You can find out the fields of any documents via Setup &gt; Customize Form View and selecting the document type (e.g. Sales Invoice)</p>
    
    <h4>Templating</h4>
    
    <p>Templates are compiled using the Jinja Templating Language. To learn more about Jinja, <a class="strong" href="http://jinja.pocoo.org/docs/dev/templates/">read this documentation.</a></p>
sv_SE: <h4>E-post Svar Exempel</h4>
    
    <pre>Order Försenad
    
    Transaktion {{ name }} har överskridit förfallodatum. Vänligen vidta nödvändiga åtgärder.
    
    Detaljer
    
    - Kund: {{ customer }}
    - Belopp: {{ grand_total }}
    </pre>
    
    <h4>Hur hämtas fältnamn</h4>
    
    <p>Fältnamn som kan använda i e-post mall är fält i dokument som du skickar e-post meddelande från. Ta reda på fält namn för alla dokument via Inställningar &gt; Anpassa formulär vy och välja dokument typ (t.ex. Försäljning Faktura)</p>
    
    <h4>Mallar</h4>
    
    <p>Mallar kompileras med Jinja Templating Language. För att lära dig mer om Jinja, <a class="strong" href="http://jinja.pocoo.org/docs/dev/templates/">läs denna dokumentation.</a></p>

en: <h5 class="text-muted uppercase">Or</h5>
sv_SE: <h5 class="text-muted uppercase">Eller</h5>

en: <h5>Message Example</h5>
    
    <pre>&lt;h3&gt;Order Overdue&lt;/h3&gt;
    
    &lt;p&gt;Transaction {{ doc.name }} has exceeded Due Date. Please take necessary action.&lt;/p&gt;
    
    &lt;!-- show last comment --&gt;
    {% if comments %}
    Last comment: {{ comments[-1].comment }} by {{ comments[-1].by }}
    {% endif %}
    
    &lt;h4&gt;Details&lt;/h4&gt;
    
    &lt;ul&gt;
    &lt;li&gt;Customer: {{ doc.customer }}
    &lt;li&gt;Amount: {{ doc.grand_total }}
    &lt;/ul&gt;
    </pre>
sv_SE: <h5>Meddelande Exempel</h5>
    
    <pre>&lt;h3&gt;Order Försenad&lt;/h3&gt;
    
    &lt;p&gt;Transaktion {{ doc.name }} har överskridit förfallodatum. Vänligen vidta nödvändiga åtgärder.&lt;/p&gt;
    
    &lt;!-- show last comment --&gt;
    {% if comments %}
    Last comment: {{ comments[-1].comment }} by {{ comments[-1].by }}
    {% endif %}
    
    &lt;h4&gt;Detaljer&lt;/h4&gt;
    
    &lt;ul&gt;
    &lt;li&gt;Kund: {{ doc.customer }}
    &lt;li&gt;Belopp: {{ doc.grand_total }}
    &lt;/ul&gt;
    </pre>

en: <p><strong>Condition Examples:</strong></p>
    <pre>doc.status=="Open"<br>doc.due_date==nowdate()<br>doc.total &gt; 40000
    </pre>
sv_SE: <p><strong>Exempel på Villkor:</strong></p><pre>doc.status=="Open"<br>doc.due_date==nowdate()<br>doc.total &gt; 40000</pre>

en: <p><strong>Condition Examples:</strong></p>
    <pre>doc.status=="Open"<br>doc.due_date==nowdate()<br>doc.total &gt; 40000
    </pre>
sv_SE: <p><strong>Exempel på Villkor:</strong></p>
    <pre>doc.status=="Open"<br>doc.due_date==nowdate()<br>doc.total &gt; 40000
    </pre>

en: <p>Multiple webforms can be created for a single doctype. Add filters specific to this webform to display correct record after submission.</p><p>For Example:</p>
    <p>If you create a separate webform every year to capture feedback from employees add a 
     field named year in doctype and add a filter <b>year = 2023</b></p>
sv_SE: <p>Flera webbformulär kan skapas för singel doctype. Lägg till filter specifika för detta webbformulär för att visa korrekt post efter godkännande.</p><p>For Exampel:</p>
    <p>Om du skapar separat webbformulär varje år för att fånga återkoppling från anställda, lägg till 
     fält med år namn i doctype och lägg till filter <b>year = 2024</b></p>

en: <p>Set context before rendering a template. Example:</p><p>
    </p><div><pre><code>
    context.project = frappe.get_doc("Project", frappe.form_dict.name)
    </code></pre></div>
sv_SE: <p>Ange sammanhang innan du renderar en mall. Exempel:</p><p>
    </p><div><pre><code>
    context.project = frappe.get_doc("Project", frappe.form_dict.name)
    </code></pre></div>

en: <p>To interact with above HTML you will have to use `root_element` as a parent selector.</p><p>For example:</p><pre class="p-3 bg-gray-100 border-radius rounded-sm mb-0" style="width: fit-content;"><code>// here root_element is provided by default
    let some_class_element = root_element.querySelector('.some-class');
    some_class_element.textContent = "New content";
    </code></pre>
sv_SE: <p>För att interagera med ovanstående HTML måste du använda `root_element` som en överordnad väljare.</p><p>För exampel:</p><pre class="p-3 bg-gray-100 border-radius rounded-sm mb-0" style="width: fit-content;"><code>// here root_element is provided by default
    let some_class_element = root_element.querySelector('.some-class');
    some_class_element.textContent = "Ny innehåll";
    </code></pre>

en: <p>Your OTP secret on {0} has been reset. If you did not perform this reset and did not request it, please contact your System Administrator immediately.</p>
sv_SE: <p>Din OTP-hemlighet på {0} har återställts. Om du inte utförde denna återställning och inte begärde den, kontakta din systemadministratör omedelbart.</p>

en: <pre>*  *  *  *  *
    ┬  ┬  ┬  ┬  ┬
    │  │  │  │  │
    │  │  │  │  └ day of week (0 - 6) (0 is Sunday)
    │  │  │  └───── month (1 - 12)
    │  │  └────────── day of month (1 - 31)
    │  └─────────────── hour (0 - 23)
    └──────────────────── minute (0 - 59)
    
    ---
    
    * - Any value
    / - Step values
    </pre>
sv_SE: <pre>*  *  *  *  *
    ┬  ┬  ┬  ┬  ┬
    │  │  │  │  │
    │  │  │  │  └ dag i veckan (0 - 6) (0 är Söndag)
    │  │  │  └───── månad (1 - 12)
    │  │  └────────── dag i månaden (1 - 31)
    │  └─────────────── timme (0 - 23)
    └──────────────────── minut (0 - 59)
    
    ---
    
    * - Något Värde
    / - Steg Värde
    </pre>

en: <pre><code>doc.grand_total &gt; 0</code></pre>
    
    <p>Conditions should be written in simple Python. Please use properties available in the form only.</p>
    <p>Allowed functions:
    </p><ul>
    <li>frappe.db.get_value</li>
    <li>frappe.db.get_list</li>
    <li>frappe.session</li>
    <li>frappe.utils.now_datetime</li>
    <li>frappe.utils.get_datetime</li>
    <li>frappe.utils.add_to_date</li>
    <li>frappe.utils.now</li>
    </ul>
    <p>Example: </p><pre><code>doc.creation &gt; frappe.utils.add_to_date(frappe.utils.now_datetime(), days=-5, as_string=True, as_datetime=True) </code></pre><p></p>
sv_SE: <pre><code>doc.grand_total &gt; 0</code></pre>
    
    <p>Villkor ska skrivas i enkel Python. Använd endast egenskaper som finns tillgängliga i formulär.</p>
    <p>Tillåtna funktioner:
    </p><ul>
    <li>frappe.db.get_value</li>
    <li>frappe.db.get_list</li>
    <li>frappe.session</li>
    <li>frappe.utils.now_datetime</li>
    <li>frappe.utils.get_datetime</li>
    <li>frappe.utils.add_to_date</li>
    <li>frappe.utils.now</li>
    </ul>
    <p>Example: </p><pre><code>doc.creation &gt; frappe.utils.add_to_date(frappe.utils.now_datetime(), days=-5, as_string=True, as_datetime=True) </code></pre><p></p>

en: <strong>Warning:</strong> This field is system generated and may be overwritten by a future update. Modify it using {0} instead.
sv_SE: <strong>Varning:</strong> Detta fält är system genererad och kan skrivas över av framtida uppdateringar. Ändra det med {0} istället.

en: A DocType (Document Type) is used to insert forms in ERPNext. Forms such as Customer, Orders, and Invoices are Doctypes in the backend. You can also create new DocTypes to create new forms in ERPNext as per your business needs.
sv_SE: DocType (Document Type) används för att infoga formulär i System. Formulär som Kund, Order och Fakturor är DocType i backend. Du kan också skapa nya DocTypes för att skapa nya formulär i System enligt dina affärsbehov.

en: A DocType's name should start with a letter and can only consist of letters, numbers, spaces, underscores and hyphens
sv_SE: Ett DocType Namn ska börja med ett bokstav och kan bara bestå av bokstäver, siffror, mellanslag, understreck och bindestreck

en: A featured post must have a cover image
sv_SE: Utvalt inlägg måste ha omslagsbild

en: A field with the name {0} already exists in {1}
sv_SE: Ett fält med detta namn {0} finns redan i {1}

en: A file with same name {} already exists
sv_SE: En fil med samma namn {} finns redan

en: A list of resources which the Client App will have access to after the user allows it.<br> e.g. project
sv_SE: Lista över resurser som Kund App kommer att ha tillgång till efter att Användare tillåter det. <br> t.ex. projekt

en: A new account has been created for you at {0}
sv_SE: Ny konto har skapats för dig på {0}

en: A recurring {0} {1} has been created for you via Auto Repeat {2}.
sv_SE: Återkommande {0} {1} har skapats via Återkommande {2}.

en: A symbol for this currency. For e.g. $
sv_SE: Symbol för denna valuta. För t.ex. $

en: A template already exists for field {0} of {1}
sv_SE: Det finns redan en mall för fält {0} av {1}

en: A word by itself is easy to guess.
sv_SE: Ord i sig är lätt att gissa.

en: ALL
sv_SE: ALLT

en: API Access
sv_SE: API Åtkomst

en: API Endpoint
sv_SE: API Slutpunkt

en: API Endpoint Args
sv_SE: API Slutpunkt Argument

en: API Key
sv_SE: API Nyckel

en: API Key and Secret to interact with the relay server. These will be auto-generated when the first push notification is sent from any of the apps installed on this site.
sv_SE: API Nyckel och Hemlighet för att interagera med relä server. Dessa kommer att genereras automatiskt när första push meddelandet skickas från någon av appar som är installerade på webbplatsen.

en: API Key cannot be regenerated
sv_SE: API Nyckel kan inte återskapas

en: API Method
sv_SE: API Metod

en: API Secret
sv_SE: API Hemlighet

en: ASC
sv_SE: Stigande

en: About
sv_SE: Om

en: About Us
sv_SE: Om Oss

en: About Us Settings
sv_SE: Om Oss Inställningar

[ctx: About Us Settings]
en: About Us Settings
sv_SE: Om Oss Inställningar

en: About Us Team Member
sv_SE: Om Oss Lag Medlem

en: About {0} minute remaining
sv_SE: Cirka {0} minut kvar

en: About {0} minutes remaining
sv_SE: Cirka {0} minuter kvar

en: About {0} seconds remaining
sv_SE: Cirka {0} sekunder kvar

en: Access Key ID
sv_SE: Åtkomst Nyckel ID

en: Access Key Secret
sv_SE: Åtkomst Nyckel Hemlighet

en: Access Log
sv_SE: Åtkomst Logg

[ctx: Access Log]
en: Access Log
sv_SE: Åtkomst Logg

en: Access Token
sv_SE: Åtkomst Token

en: Access Token URL
sv_SE: Åtkomst Token URL

en: Access not allowed from this IP Address
sv_SE: Åtkomst är ej tillåtet från denna IP Adress

en: Account
sv_SE: Konto

en: Account Deletion Settings
sv_SE: Konto Borttagning Inställningar

en: Accounts Manager
sv_SE: Bokgöring Ansvarig

en: Accounts User
sv_SE: Bokföring Användare

en: Action
sv_SE: Åtgärd

en: Action / Route
sv_SE: Åtgärd / Sökväg

en: Action Complete
sv_SE: Åtgärd Klar

en: Action Failed
sv_SE: Åtgärd Misslyckades

en: Action Label
sv_SE: Åtgärd Titel

en: Action Timeout (Seconds)
sv_SE: Åtgärd Tidsgräns (Sekunder)

en: Action Type
sv_SE: Åtgärd Typ

en: Action {0} completed successfully on {1} {2}. View it {3}
sv_SE: Åtgärd {0} klar {1} {2}. Visa {3}

en: Action {0} failed on {1} {2}. View it {3}
sv_SE: Åtgärd {0} misslyckades {1} {2}. Visa {3}

en: Actions
sv_SE: Åtgärder

en: Activate
sv_SE: Aktivera

en: Active
sv_SE: Aktiv

en: Active Domains
sv_SE: Aktiva Domäner

en: Active Sessions
sv_SE: Aktiva Sessioner

en: Activity
sv_SE: Aktivitet

en: Activity Log
sv_SE: Aktivitet Logg

[ctx: Activity Log]
en: Activity Log
sv_SE: Aktivitet Logg

en: Add
sv_SE: Lägga till

en: Add / Remove Columns
sv_SE: Lägg till/Ta Bort Kolumn

en: Add / Update
sv_SE: Lägg till / Uppdatera

en: Add A New Rule
sv_SE: Lägg till Ny Regel

en: Add Attachment
sv_SE: Lägg till Bilaga

en: Add Background Image
sv_SE: Lägg Till Bakgrund Bild

en: Add Blog Category
sv_SE: Lägg Till Blogg Kategori

en: Add Border at Bottom
sv_SE: Lägg till Kant Längst Ner

en: Add Border at Top
sv_SE: Lägg till Kant Längst Upp

en: Add Card to Dashboard
sv_SE: Lägg till i Översikt Panel

en: Add Chart to Dashboard
sv_SE: Lägg till Diagram i Översikt Panel

en: Add Child
sv_SE: Lägg till Underval

en: Add Column
sv_SE: Lägg till Kolumn

en: Add Contact
sv_SE: Lägg till Kontakt

en: Add Contacts
sv_SE: Lägg till Kontakter

en: Add Container
sv_SE: Lägg till Behållare

en: Add Custom Tags
sv_SE: Lägg till Anpassade Taggar

en: Add Filters
sv_SE: Lägg till Filtrar

en: Add Gray Background
sv_SE: Lägg till Grå Bakgrund

en: Add Group
sv_SE: Lägg till Grupp

en: Add Indexes
sv_SE: Lägg till Index

en: Add Multiple
sv_SE: Lägg till Flera

en: Add New Permission Rule
sv_SE: Lägg till Ny Behörighet Regel

en: Add Participants
sv_SE: Lägg till Deltagare

en: Add Query Parameters
sv_SE: Lägg till Fråge Parametrar

en: Add Review
sv_SE: Lägg till Recension

en: Add Roles
sv_SE: Lägg till Roller

en: Add Row
sv_SE: Lägg till Rad

en: Add Signature
sv_SE: Lägg till Signatur

en: Add Space at Bottom
sv_SE: Lägg till Utrymme Längst Ner

en: Add Space at Top
sv_SE: Lägg till Utrymme Längst Upp

en: Add Subscribers
sv_SE: Lägg till Prenumeranter

en: Add Tags
sv_SE: Lägg till Taggar

[ctx: Button in list view actions menu]
en: Add Tags
sv_SE: Lägg till Taggar

en: Add Template
sv_SE: Lägg till Mall

en: Add Total Row
sv_SE: Lägg till Totalt Antal Rader

en: Add Unsubscribe Link
sv_SE: Lägg till Avregistrering Länk

en: Add User Permissions
sv_SE: Lägg till Användar Rättigheter

en: Add Video Conferencing
sv_SE: Lägg till Videokonferens

en: Add a Filter
sv_SE: Lägg till Filter

en: Add a New Role
sv_SE: Lägg till Ny Regel

en: Add a Row
sv_SE: Lägg till Rad

en: Add a comment
sv_SE: Lägg till Kommentar

en: Add a new section
sv_SE: Lägg till ny sektion

en: Add a row above the current row
sv_SE: Lägg till Rad Ovanför denna Rad

en: Add a row at the bottom
sv_SE: Lägg till Rad Nederst

en: Add a row at the top
sv_SE: Lägg till Rad Överst

en: Add a row below the current row
sv_SE: Lägg till Rad Under denna Rad

en: Add a {0} Chart
sv_SE: Lägg till {0} Diagram

en: Add script for Child Table
sv_SE: Lägg till Skript för Undertabell

en: Add to Dashboard
sv_SE: Lägg till i Översikt Panel

en: Add to ToDo
sv_SE: Lägg till i Att-Göra lista

en: Add to table
sv_SE: Lägg till Tabell

en: Add to this activity by mailing to {0}
sv_SE: Lägg till den här aktiviteten genom att skicka E-post till {0}

en: Add {0}
sv_SE: Lägg till {0}

[ctx: Primary action in list view]
en: Add {0}
sv_SE: Lägg till {0}

en: Added HTML in the &lt;head&gt; section of the web page, primarily used for website verification and SEO
sv_SE: Tillagd HTML i sektion 'head' på webbsida, i första hand används för hemsida verifiering och SEO

en: Added default log doctypes: {}
sv_SE: Lade till standard logg Dokument Typer: {}

en: Added {0}
sv_SE: la till {0}

en: Added {0} ({1})
sv_SE: la till {0} ({1})

en: Additional Permissions
sv_SE: Extra Behörigheter

en: Address
sv_SE: Adress

en: Address Line 1
sv_SE: Gata och Nummer

en: Address Line 2
sv_SE: Co/Box

en: Address Template
sv_SE: Adress Mall

en: Address Title
sv_SE: Adress Titel

en: Address Title is mandatory.
sv_SE: Adress Titel erfodras.

en: Address Type
sv_SE: Adress Typ

en: Address and other legal information you may want to put in the footer.
sv_SE: Adress och annan juridisk information som kan anges i Sidfot.

en: Addresses
sv_SE: Adresser

en: Addresses And Contacts
sv_SE: Adresser och Kontakter

en: Adds a custom client script to a DocType
sv_SE: Lägger till anpassad klient skript till DocType

en: Adds a custom field to a DocType
sv_SE: Lägger till anpassad fält till DocType

en: Administrator
sv_SE: Administratör

en: Administrator Logged In
sv_SE: Administratör Inloggad

en: Administrator accessed {0} on {1} via IP Address {2}.
sv_SE: Administratör loggade in {0} {1} via IP Adress {2}.

en: Advanced
sv_SE: Avancerad

en: Advanced Control
sv_SE: Avancerad Kontroll

en: Advanced Search
sv_SE: Avancerad Sökning

en: Advanced Settings
sv_SE: Avancerade Inställningar

en: After Cancel
sv_SE: Efter Annullering

en: After Delete
sv_SE: Efter Radering

en: After Discard
sv_SE: Efter Ångra

en: After Insert
sv_SE: Efter Infoga

en: After Rename
sv_SE: Efter Ändra Namn

en: After Save
sv_SE: Efter Spara

en: After Save (Submitted Document)
sv_SE: Efter Spara (Godkänd Dokument)

en: After Submission
sv_SE: Efter Godkännande

en: After Submit
sv_SE: Efter Godkännande

en: Aggregate Field is required to create a number card
sv_SE: Aggregerad fält erfodras för att skapa nummerkort

en: Aggregate Function Based On
sv_SE: Aggregerad Funktion baserad på

en: Aggregate Function field is required to create a dashboard chart
sv_SE: Aggregerad Funktion fält erfodras att skapa Översikt Panel Diagram

en: Alert
sv_SE: Varna

en: Alerts and Notifications
sv_SE: Varningar och Aviseringar

en: Align
sv_SE: Justera

en: Align Labels to the Right
sv_SE: Justera Etiketter till Höger

en: Align Right
sv_SE: Justera till Höger

en: Align Value
sv_SE: Justera Värde

en: All
sv_SE: Alla

en: All Day
sv_SE: Hela Dagen

en: All Images attached to Website Slideshow should be public
sv_SE: Alla Bilder bifogade till Hemsida Bildspel ska vara publika

en: All Records
sv_SE: Alla Poster

en: All Submissions
sv_SE: Alla Godkännande

en: All customizations will be removed. Please confirm.
sv_SE: Alla anpassningar kommer att tas bort. Bekräfta.

en: All fields are necessary to submit the comment.
sv_SE: Alla fält behövs för att lämna kommentar.

en: All possible Workflow States and roles of the workflow. Docstatus Options: 0 is "Saved", 1 is "Submitted" and 2 is "Cancelled"
sv_SE: Alla möjliga Arbetsflöde Tillstånd och roller för arbetsflöde. Tillstånd Alternativ: 0 är "Sparad", 1 är "Godkänd" och 2 är  "Annullerad"

en: All-uppercase is almost as easy to guess as all-lowercase.
sv_SE: Alla versaler är nästan lika lätt att gissa som gemener.

en: Allocated To
sv_SE: Tilldelad Till

en: Allot Points To Assigned Users
sv_SE: Tilldela poäng till Tilldelade Användare

en: Allow
sv_SE: Tillåt

en: Allow API Indexing Access
sv_SE: Tillåt API Indexering Åtkomst

en: Allow Auto Repeat
sv_SE: Tillåt Återkommande

en: Allow Bulk Edit
sv_SE: Tillåt Mass Redigering

en: Allow Comments
sv_SE: Tillåt Kommentarer

en: Allow Consecutive Login Attempts
sv_SE: Antal Tillåtna Inloggning Försök i Följd

en: Allow Delete
sv_SE: Tillåt Radera

en: Allow Dropbox Access
sv_SE: Auktorisera Dropbox Åtkomst

en: Allow Editing After Submit
sv_SE: Tillåt Redigera Efter Godkänd

en: Allow Google Calendar Access
sv_SE: Tillåt Google Kalender Åtkomst

en: Allow Google Contacts Access
sv_SE: Tillåt Google Kontakter Åtkomst

en: Allow Google Drive Access
sv_SE: Tillåt Google Drive Åtkomst

en: Allow Guest
sv_SE: Tillåt Gäst

en: Allow Guest to View
sv_SE: Tillåt Gäst att Visa

en: Allow Guest to comment
sv_SE: Tillåt Gäst att Kommentera

en: Allow Guests to Upload Files
sv_SE: Tillåt Gäster Ladda upp Filer

en: Allow Import (via Data Import Tool)
sv_SE: Tillåt Import (via Data Import Verktyg)

en: Allow Incomplete Forms
sv_SE: Tillåt Ofullständiga Formulär

en: Allow Login After Fail
sv_SE: Tillåt Inloggning efter Misslyckande

en: Allow Login using Mobile Number
sv_SE: Tillåt Inloggning med Mobil Nummer

en: Allow Login using User Name
sv_SE: Tillåt Inloggning med Användarnamn

en: Allow Modules
sv_SE: Tillåt Moduler

en: Allow Multiple Responses
sv_SE: Tillåt Flera Svar

en: Allow Older Web View Links (Insecure)
sv_SE: Tillåt Äldre Webbvy Länkar (Osäkra)

en: Allow Print
sv_SE: Tillåt Utskrift

en: Allow Print for Cancelled
sv_SE: Tillåt Utskrift för Annullerad

en: Allow Print for Draft
sv_SE: Tillåt Utskrift för Utkast

en: Allow Read On All Link Options
sv_SE: Tillåt Läsning på alla Länk Alternativ

en: Allow Rename
sv_SE: Tillåt Ändra Namn

en: Allow Roles
sv_SE: Tillåt Roller

en: Allow Self Approval
sv_SE: Tillåt Självgodkännande

en: Allow Sending Usage Data for Improving Applications
sv_SE: Skicka Användning Data för att förbättra Applikationer

en: Allow approval for creator of the document
sv_SE: Tillåt att dokument godkänns av ägare

en: Allow document creation via Email
sv_SE: Tillåt att dokument skapas via E-post

en: Allow events in timeline
sv_SE: Tillåt Händelser i Tidslinje

en: Allow in Quick Entry
sv_SE: Tillåt i Snabb Post

en: Allow on Submit
sv_SE: Tillåt på Godkänn

en: Allow only one session per user
sv_SE: Tillåt endast en session per användare

en: Allow page break inside tables
sv_SE: Tillåt sidbrytning i tabeller

en: Allow recording my first session to improve user experience
sv_SE: Tillåt inspelning av session för att förbättra användarupplevelse

en: Allow saving if mandatory fields are not filled
sv_SE: Tillåt spara även om erfodrade fält ej fylls i

en: Allow sending usage data for improving applications
sv_SE: Tillåt sändning av användning data för att förbättra appar

en: Allow user to login only after this hour (0-24)
sv_SE: Tillåt användare att logga in först efter denna tid (0-24)

en: Allow user to login only before this hour (0-24)
sv_SE: Tillåt användare att logga in endast innan denna tid (0-24)

en: Allow users to log in without a password, using a login link sent to their email
sv_SE: Tillåt användare att logga in utan lösenord med en inloggning länk som skickas till deras E-post

en: Allowed
sv_SE: Tillåten

en: Allowed File Extensions
sv_SE: Tillåtna Filtyper

en: Allowed In Mentions
sv_SE: Tillåt i Hänvisningar

en: Allowed Modules
sv_SE: Tillåtna Moduler

en: Allowed Roles
sv_SE: Tillåtna Roller

en: Allowing DocType, DocType. Be careful!
sv_SE: Tillåter DocType, DocType. Var försiktig!

en: Already Registered
sv_SE: Redan Registrerad

en: Already in the following Users ToDo list:{0}
sv_SE: Redan i följande Användare Att-Göra lista: {0}

en: Also adding the dependent currency field {0}
sv_SE: Lägger till beroende valuta fält {0}

en: Also adding the status dependency field {0}
sv_SE: Lägger till status beroende fält {0}

en: Alternative Email ID
sv_SE: Alternativ E-post

en: Always add "Draft" Heading for printing draft documents
sv_SE: 'Utkast' Rubrik för Utkast Dokument

en: Always use this email address as sender address
sv_SE: Använd alltid denna E-post som Avsändare Adress

en: Always use this name as sender name
sv_SE: Använd alltid detta Namn som Avsändarens Namn

en: Amend
sv_SE: Ändra

en: Amend Counter
sv_SE: Ändra Nummer Serie Sekvens

en: Amended Document Naming Settings
sv_SE: Ändrade Dokument Namn Inställningar

en: Amended Documents
sv_SE: Ändrade Dokument

en: Amended From
sv_SE: Ändrad Från

[ctx: Freeze message while amending a document]
en: Amending
sv_SE: Ändring

en: Amendment Naming Override
sv_SE: Ändring Nummer Serie Åsidosättande

en: Amendment naming rules updated.
sv_SE: Ändring av Nummer Serie uppdaterad.

en: An error occurred while setting Session Defaults
sv_SE: Fel inträffade vid konfiguration av Session Standard

en: An icon file with .ico extension. Should be 16 x 16 px. Generated using a favicon generator. [favicon-generator.org]
sv_SE: Ikon fil med ico ändelse. Ska vara 16 x 16 px. Skapas med användning av favicon generator. [favicon-generator.org]

en: An unexpected error occurred while authorizing {}.
sv_SE: Ett oväntat fel inträffade vid auktorisering av {}.

en: Analytics
sv_SE: Analyser

en: Ancestors Of
sv_SE: Överordnad För

en: Announcement Widget
sv_SE: Meddelande Widget

en: Announcements
sv_SE: Meddelanden

en: Annual
sv_SE: Årlig

en: Anonymization Matrix
sv_SE: Anonymisering Matris

en: Anonymous
sv_SE: Anonym

en: Another transaction is blocking this one. Please try again in a few seconds.
sv_SE: Annan transaktion spärrar detta. Försök igen om några sekunder.

en: Another {0} with name {1} exists, select another name
sv_SE: Annan {0} med namn {1} existerar, välj ett annat namn

en: Any string-based printer languages can be used. Writing raw commands requires knowledge of the printer's native language provided by the printer manufacturer. Please refer to the developer manual provided by the printer manufacturer on how to write their native commands. These commands are rendered on the server side using the Jinja Templating Language.
sv_SE: Alla strängbaserade skrivarspråk kan användas. Att skriva rå kommando kräver kunskap om skrivarens skrivarspråk som tillhandahålls av tillverkare. Se utvecklarhandbok som tillhandahålls av tillverkare om hur man skriver deras ursprungliga kommando. Dessa kommando återges på serversidan med hjälp av Jinja Templating Language.

en: Apart from System Manager, roles with Set User Permissions right can set permissions for other users for that Document Type.
sv_SE: Förutom System Ansvarig kan roller med  Ange användarbehörighet rättigheten ange behörigheter för andra användare för detta DocType.

en: App Access Key
sv_SE: Åtkomst Nyckel

en: App Access Key and/or Secret Key are not present.
sv_SE: App Åtkomst Nyckel och/eller Hemlig Nyckel finns inte.

en: App Client ID
sv_SE: App Klient ID

en: App Client Secret
sv_SE: App Klient Hemlighet

en: App Logo
sv_SE: App Logotyp

en: App Name
sv_SE: App Namn

en: App Secret Key
sv_SE: Hemliget

en: App not found for module: {0}
sv_SE: App hittades inte för modul: {0}

en: App {0} is not installed
sv_SE: App {0} är inte installerad

en: Append Emails to Sent Folder
sv_SE: Lägg E-post meddelande till Skickad Mapp

en: Append To
sv_SE: E-post Till

en: Append To can be one of {0}
sv_SE: E-post Till kan vara en av {0}

en: Append as communication against this DocType (must have fields: "Sender" and "Subject"). These fields can be defined in the email settings section of the appended doctype.
sv_SE: Lägg till som korrespondens mot denna DocType (måste ha fält: "Avsändare" och "Ämne"). Dessa fält kan definieras i sektion e-postinställningar i den bifogade doctype.

en: Applicable Document Types
sv_SE: Tillämpliga DocTypes

en: Applicable For
sv_SE: Tillämplig För

en: Application Logo
sv_SE: Applikation Logo

en: Application Name
sv_SE: Applikation Namn

en: Application Version
sv_SE: Applikation Version

en: Applied On
sv_SE: Tillämpad På

[ctx: Button in list view actions menu]
en: Apply Assignment Rule
sv_SE: Tillämpa Tilldelning Regel

en: Apply Document Permissions
sv_SE: Tillämpa Dokument Behörigheter

en: Apply Filters
sv_SE: Tillämpa Filter

en: Apply Only Once
sv_SE: Tillämpa Endast En Gång

en: Apply Strict User Permissions
sv_SE: Tillämpa Strikta Användar Behörigheter

en: Apply To
sv_SE: Tillämpa På

en: Apply To All Document Types
sv_SE: Tillämpa på Alla Dokument Typer

en: Apply User Permission On
sv_SE: Tillämpa Användar Behörighet på

en: Apply this rule if the User is the Owner
sv_SE: Tillämpa denna regel om Användaren är Ansvarig

en: Apply this rule only once per document
sv_SE: Tillämpa denna regel endast en gång per Dokument

en: Apply to all Documents Types
sv_SE: Tillämpa på alla Dokument Typer

en: Applying: {0}
sv_SE: Tillämpar: {0}

en: Appreciate
sv_SE: Uppskatta

en: Appreciation
sv_SE: Uppskattning

en: Approval Required
sv_SE: Godkännande Erfodras

en: Archive
sv_SE: Arkivera

en: Archived
sv_SE: Arkiverad

en: Archived Columns
sv_SE: Arkiverade Kolumner

en: Are you sure you want to clear the assignments?
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort tilldelningar?

en: Are you sure you want to delete all rows?
sv_SE: Är du säker på att du vill radera alla rader?

en: Are you sure you want to delete page {0}?
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort sidan {0}?

en: Are you sure you want to delete the attachment?
sv_SE: Är du säker på att du vill radera bifogad fil?

en: Are you sure you want to discard the changes?
sv_SE: Är du säker på att du vill ignorera ändringar?

en: Are you sure you want to generate a new report?
sv_SE: Är du säker på att du vill skapa ny rapport?

en: Are you sure you want to merge {0} with {1}?
sv_SE: Är du säker på att du vill sammanfoga {0} med {1}?

en: Are you sure you want to proceed?
sv_SE: Är du säker på att du vill fortsätta?

en: Are you sure you want to re-enable scheduler?
sv_SE: Är du säker på att du vill återaktivera schemaläggare?

en: Are you sure you want to relink this communication to {0}?
sv_SE: Är du säker att du vill länka om korrespondens till {0}?

en: Are you sure you want to remove all failed jobs?
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort alla misslyckade jobb?

en: Are you sure you want to remove the {0} filter?
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort filtret {0}?

en: Are you sure you want to reset all customizations?
sv_SE: Är du säker på att du vill återställa alla anpassningar?

en: Are you sure you want to save this document?
sv_SE: Är du säker på att du vill spara detta dokument?

en: Are you sure you want to send this newsletter now?
sv_SE: Är du säker på att du vill skicka detta nyhetsbrev nu?

en: Are you sure?
sv_SE: Är du säker?

en: Arguments
sv_SE: Argument

en: As a best practice, do not assign the same set of permission rule to different Roles. Instead, set multiple Roles to the same User.
sv_SE: Som bästa praxis, tilldela inte samma behörighetsregler till olika roller. Istället tilldela flera roller till samma användare.

en: As document sharing is disabled, please give them the required permissions before assigning.
sv_SE: Eftersom dokumentdelning är inaktiverat, skapa nödvändiga behörigheter innan tilldelning.

en: As per your request, your account and data on {0} associated with email {1} has been permanently deleted
sv_SE: Enligt begäran har ditt konto och data på {0} kopplat till E-post {1} raderats permanent

en: Assign Condition
sv_SE: Tilldela Villkor

en: Assign To
sv_SE: Tilldela till

[ctx: Button in list view actions menu]
en: Assign To
sv_SE: Tilldela till

en: Assign To User Group
sv_SE: Tilldela till Användare Grupp

en: Assign To Users
sv_SE: Tilldela till Användare

en: Assign a user
sv_SE: Tilldela till Användare

en: Assign one by one, in sequence
sv_SE: Tilldela en efter en, i sekvens

en: Assign to me
sv_SE: Självtilldela

en: Assign to the one who has the least assignments
sv_SE: Tilldela till den som har minst tilldelningar

en: Assign to the user set in this field
sv_SE: Tilldela till användare angiven i detta fält

en: Assigned
sv_SE: Tilldelad

en: Assigned By
sv_SE: Tilldelad Av

en: Assigned By Full Name
sv_SE: Tilldelad Av Fullständig Namn

en: Assigned To
sv_SE: Tilldelad Till

en: Assigned To/Owner
sv_SE: Tilldelad Till/Ansvarig

en: Assigning...
sv_SE: Tilldelar...

en: Assignment
sv_SE: Tilldelning

en: Assignment Completed
sv_SE: Uppgift Klar

en: Assignment Days
sv_SE: Uppgift Dagar

en: Assignment Rule
sv_SE: Tilldelning Regel

[ctx: Assignment Rule]
en: Assignment Rule
sv_SE: Tilldelning Regel

en: Assignment Rule Day
sv_SE: Tilldelning Regel Dag

en: Assignment Rule User
sv_SE: Tilldelning Regel Användare

en: Assignment Rule is not allowed on {0} document type
sv_SE: Tilldelning Regel är ej tillåtet på {0} dokument typ

en: Assignment Rules
sv_SE: Tilldelning Regler

en: Assignment Update on {0}
sv_SE: Tilldelning Uppdatering {0}

en: Assignment for {0} {1}
sv_SE: Tilldelning för {0} {1}

en: Assignment of {0} removed by {1}
sv_SE: Tilldelning av {0} är borttagen av {1}

en: Assignments
sv_SE: Uppgifter

en: At least one column is required to show in the grid.
sv_SE: Minst en kolumn erfodras för att visas i rutnätet.

en: At least one field is required in Web Form Fields Table
sv_SE: Minst ett fält erfodras i Webbformulär Fält Tabell

en: At least one field of Parent Document Type is mandatory
sv_SE: Minst ett fält av Överordnad Dokument Typ erfodras

en: Attach
sv_SE: Bifoga

en: Attach Document Print
sv_SE: Bifoga Dokument Utskrift

en: Attach Image
sv_SE: Bifoga Bild

en: Attach Package
sv_SE: Bifoga Paket

en: Attach Print
sv_SE: Bifoga Utskrift

en: Attach files / urls and add in table.
sv_SE: Bifoga filer / url(er) och lägg till i tabell.

en: Attached File
sv_SE: Bifogad Fil

en: Attached To DocType
sv_SE: Bifogad till DocType

en: Attached To Field
sv_SE: Bifogad till Fält

en: Attached To Name
sv_SE: Bifogad till Namn

en: Attached To Name must be a string or an integer
sv_SE: Bifogat till namn måste vara en sträng eller ett heltal

en: Attachment
sv_SE: Bilaga

en: Attachment Limit (MB)
sv_SE: Bilaga Gräns (MB)

en: Attachment Limit Reached
sv_SE: Bilaga Gräns uppnådd

en: Attachment Link
sv_SE: Bilaga Länk

en: Attachment Removed
sv_SE: Bilaga Borttagen

en: Attachments
sv_SE: Bilagor

en: Attempting Connection to QZ Tray...
sv_SE: Försöker ansluta till QZ Aktivitet Fält...

en: Attempting to launch QZ Tray...
sv_SE: Försöker starta QZ Aktivitet Fält...

en: Attribution
sv_SE: Tillskrivning

en: Audience
sv_SE: Mottagare

en: Audit System Hooks
sv_SE: Granska System Hooks

en: Audit Trail
sv_SE: Granskning Spår

en: Authentication
sv_SE: Autentisering

en: Authentication Apps you can use are:
sv_SE: Autentisering App som kan användas är:

en: Authentication Error: Invalid API Key or Secret
sv_SE: Autentiseringsfel: Ogiltig API Nyckel eller Hemlighet

en: Authentication Error: Reauthorize OAuth for Email Account {0}.
sv_SE: Autentiseringsfel: Återauktorisera OAuth för E-post Konto {0}.

en: Authentication failed while receiving emails from Email Account: {0}.
sv_SE: Autentisering misslyckades när E-post meddelande  togs emot från E-post Konto: {0}.

en: Author
sv_SE: Skapad Av

en: Authorization Code
sv_SE: Auktorisering Kod

en: Authorization URI
sv_SE: Auktorisering URI

en: Authorization error for {}.
sv_SE: Auktorisering fel för {}.

en: Authorize API Access
sv_SE: Auktorisera API Åtkomst

en: Authorize API Indexing  Access
sv_SE: Auktorisera API Indexering Åtkomst

en: Authorize Google Calendar Access
sv_SE: Auktorisera Google Kalender Åtkomst

en: Authorize Google Contacts Access
sv_SE: Auktorisera Google Kontakter Åtkomst

en: Authorize Google Drive Access
sv_SE: Auktorisera Google Drive Åtkomst

en: Authorize URL
sv_SE: Auktorisera URL

en: Authorized
sv_SE: Auktoriserad

en: Authors
sv_SE: Författarna

en: Authors / Maintainers
sv_SE: Författare / Underhållare

en: Auto
sv_SE: Automatiskt

en: Auto Email Report
sv_SE: Automatiskt E-post Rapport

[ctx: Auto Email Report]
en: Auto Email Report
sv_SE: Automatiskt E-post Rapport

en: Auto Name
sv_SE: Automatisk Namnge

en: Auto Repeat
sv_SE: Återkommande Händelse

[ctx: Auto Repeat]
en: Auto Repeat
sv_SE: Återkommande Händelse

en: Auto Repeat Day
sv_SE: Återkommande Händelse Dag

en: Auto Repeat Day{0} {1} has been repeated.
sv_SE: Återkommande Händelse Dag{0} {1} är upprepad.

en: Auto Repeat Document Creation Failed
sv_SE: Återkommande Händelse av Dokument Skapande Misslyckades

en: Auto Repeat Schedule
sv_SE: Återkommande Händelse Schema

en: Auto Repeat created for this document
sv_SE: Återkommande Händelse skapad för detta dokument

en: Auto Repeat failed for {0}
sv_SE: Återkommande Händelse misslyckades för {0}

en: Auto Reply
sv_SE: Autosvar

en: Auto Reply Message
sv_SE: Autosvar Meddelande

en: Auto assignment failed: {0}
sv_SE: Automatisk tilldelning misslyckades: {0}

en: Auto follow documents that are assigned to you
sv_SE: Automatiskt följ dokument som är tilldelade dig

en: Auto follow documents that are shared with you
sv_SE: Automatiskt följ dokument som är delade med dig

en: Auto follow documents that you Like
sv_SE: Automatiskt följ dokument som du gillar

en: Auto follow documents that you comment on
sv_SE: Automatiskt följ.dokument som du kommenterar

en: Auto follow documents that you create
sv_SE: Automatiskt följ dokument som du skapar

en: Autocomplete
sv_SE: Autokomplettera

en: Autoincrement
sv_SE: Stega upp

en: Automate processes and extend standard functionality using scripts and background jobs
sv_SE: Automatisera processer och utöka standard funktionalitet med hjälp av skript och bakgrundsjobb

en: Automated Message
sv_SE: Automatiskt Meddelande

en: Automatic
sv_SE: Automatisk

en: Automatic Linking can be activated only for one Email Account.
sv_SE: Automatisk länkning kan endast aktiveras för ett E-post konto.

en: Automatic Linking can be activated only if Incoming is enabled.
sv_SE: Automatisk länkning kan endast aktiveras om Inkommande E-post är aktiverad.

en: Automatically Assign Documents to Users
sv_SE: Automatisk Tilldela Dokument till Användare

en: Automatically delete account within (hours)
sv_SE: Automatiskt borttagning av konto inom (timmar)

en: Automation
sv_SE: Automatisering

en: Average
sv_SE: Medel

en: Average of {0}
sv_SE: Genomsnitt av {0}

en: Avoid dates and years that are associated with you.
sv_SE: Undvik datum och år som är förknippade med dig.

en: Avoid recent years.
sv_SE: Undvika senare år.

en: Avoid sequences like abc or 6543 as they are easy to guess
sv_SE: Undvik sekvenser som abc eller 6543, eftersom de är lätta att gissa

en: Avoid years that are associated with you.
sv_SE: Undvik år som är förknippade med dig.

en: Awaiting Password
sv_SE: Väntar På Lösenord

en: Awaiting password
sv_SE: Väntar På Lösenord

en: Awesome Work
sv_SE: Fantastiskt Jobb

en: Awesome, now try making an entry yourself
sv_SE: Fantastiskt, försök nu göra ett inlägg själv

en: BCC
sv_SE: Hemlig Kopia Till

en: Back
sv_SE: Tillbaka

en: Back to Desk
sv_SE: Tillbaka till Skrivbord

en: Back to Home
sv_SE: Tillbaka till Hem

en: Back to Login
sv_SE: Tillbaka till Inloggning

en: Background Color
sv_SE: Bakgrund Färg

en: Background Image
sv_SE: Bakgrund Bild

en: Background Jobs
sv_SE: Bakgrund Jobb

[ctx: RQ Job]
en: Background Jobs
sv_SE: Bakgrund Jobb

en: Background Jobs Check
sv_SE: Bakgrund Jobb Status

en: Background Jobs Queue
sv_SE: Bakgrund Jobb Kö

en: Background Workers
sv_SE: Bakgrund Tjänster

en: Backing up Data.
sv_SE: Säkerhetskopierar Data.

en: Backing up to Google Drive.
sv_SE: Säkerhetskopierar till Google Drive.

en: Backup
sv_SE: Säkerhetskopiering

en: Backup Details
sv_SE: Säkerhetskopiering Detaljer

en: Backup Encryption Key
sv_SE: Säkerhetskopiering Kryptering Nyckel

en: Backup Files
sv_SE: Säkerhetskopiera Filer

en: Backup Folder ID
sv_SE: Säkerhetskopiering Mapp ID

en: Backup Folder Name
sv_SE: Säkerhetskopiering Mapp Namn

en: Backup Frequency
sv_SE: Säkerhetskopiering Intervall

en: Backup job is already queued. You will receive an email with the download link
sv_SE: Säkerhetskopiering är redan i kö. Du kommer att få E-post meddelande med hämtning länk

en: Backup public and private files along with the database.
sv_SE: Säkerhetskopiera publika och privata filer tillsammans med databas.

en: Backups
sv_SE: Säkerhetskopior

en: Backups (MB)
sv_SE: Säkerhetskopior (MB)

en: Bad Cron Expression
sv_SE: Fel Cron Uttryck

en: Banker's Rounding
sv_SE: Bankens Avrundning

en: Banker's Rounding (legacy)
sv_SE: Bankens Avrundning (äldre system)

en: Banner
sv_SE: Banderoll

en: Banner HTML
sv_SE: Banderoll HTML

en: Banner Image
sv_SE: Banderoll Bild

en: Banner is above the Top Menu Bar.
sv_SE: Banderoll är ovanför Toppfält Meny rad.

en: Barcode
sv_SE: Streck/QR Kod

en: Base Distinguished Name (DN)
sv_SE: Bas Distingerad Namn (DN)

en: Base URL
sv_SE: Bas URL

en: Based On
sv_SE: Baserat På

en: Based on Field
sv_SE: Baserad på Fält

en: Based on Permissions For User
sv_SE: Baserad på Behörigheter för Användare

en: Basic
sv_SE: Grundläggande

en: Basic Info
sv_SE: Information

en: Before Cancel
sv_SE: Före Annullering

en: Before Delete
sv_SE: Före Radering

en: Before Discard
sv_SE: Före Kasta

en: Before Insert
sv_SE: Före Infoga

en: Before Print
sv_SE: Före Utsktrft

en: Before Rename
sv_SE: Före Ändra Namn

en: Before Save
sv_SE: Före Spara

en: Before Save (Submitted Document)
sv_SE: Före Spara (Godkänd Dokument)

en: Before Submit
sv_SE: Före Godkännande

en: Before Validate
sv_SE: Före Validering

en: Beginner
sv_SE: Nybörjare

en: Beginning with
sv_SE: Börjar med

en: Better add a few more letters or another word
sv_SE: Bättre att lägga till några fler bokstäver eller annat ord

en: Between
sv_SE: Mellan

en: Billing
sv_SE: Fakturering

en: Billing Contact
sv_SE: Faktura Kontakt

en: Binary Logging
sv_SE: Binär Logg

en: Bio
sv_SE: Resume

en: Birth Date
sv_SE: Födelsedag

en: Blank Template
sv_SE: Tom Mall

en: Block Module
sv_SE: Spärra Modul

en: Block Modules
sv_SE: Spärra Moduler

en: Blocked
sv_SE: Spärrad

en: Blog
sv_SE: Blogg

en: Blog Category
sv_SE: Blogg Kategori

[ctx: Blog Category]
en: Blog Category
sv_SE: Blogg Kategori

en: Blog Intro
sv_SE: Blogg Introduktion

en: Blog Introduction
sv_SE: Blogg Inledning

en: Blog Post
sv_SE: Blogg Inlägg

[ctx: Blog Post]
en: Blog Post
sv_SE: Blogg Inlägg

en: Blog Settings
sv_SE: Blogg Inställningar

en: Blog Title
sv_SE: Blogg Titel

en: Blogger
sv_SE: Bloggare

[ctx: Blogger]
en: Blogger
sv_SE: Bloggare

en: Blogs, Website View Tracking, and more.
sv_SE: Bloggar, Spårning av Webbplats Visningar och mer.

en: Blue
sv_SE: Blå

en: Bold
sv_SE: Fet

en: Both DocType and Name required
sv_SE: Både DocType och Namn erfodras

en: Both login and password required
sv_SE: Både användarnamn och lösenord erfodras

en: Bottom
sv_SE: Botten

en: Bottom Center
sv_SE: Botten Center

en: Bottom Left
sv_SE: Botten Vänster

en: Bottom Right
sv_SE: Botten Höger

en: Bounced
sv_SE: Studsade

en: Brand
sv_SE: Märke

en: Brand HTML
sv_SE: Varumärke HTML

en: Brand Image
sv_SE: Varumärke Bild

en: Brand Logo
sv_SE: Varumärke Logo

en: Brand is what appears on the top-left of the toolbar. If it is an image, make sure it
    has a transparent background and use the &lt;img /&gt; tag. Keep size as 200px x 30px
sv_SE: Märke är det som visas uppe till vänster i verktyg fält. Om det är bild, se till att det
    har genomskinlig bakgrund och använd &lt;img /&gt; tagg. Behåll storleken som 200px x 30px

en: Breadcrumbs
sv_SE: Brödsmulor

en: Browse by category
sv_SE: Bläddra efter kategori

en: Browser
sv_SE: Webbläsare

en: Browser Version
sv_SE: Webbläsare Version

en: Browser not supported
sv_SE: Webbläsare stöds inte

en: Brute Force Security
sv_SE: Inloggning Säkerhet

en: Bucket Name
sv_SE: Skop Namn

en: Bucket {0} not found.
sv_SE: Skop {0} hittades inte.

en: Bufferpool Size
sv_SE: Bufferpool Storlek

en: Build
sv_SE: System

en: Build your own reports, print formats, and dashboards. Create personalized workspaces for easier navigation
sv_SE: Skapa dina egna rapporter, utskrift format och översikt paneler. Skapa personliga arbetsytor för enklare navigering

en: Built on {0}
sv_SE: Skapad av{0}

en: Bulk Actions
sv_SE: Mass Åtgärder

en: Bulk Delete
sv_SE: Mass Radera

en: Bulk Edit
sv_SE: Mass Redigera

en: Bulk Edit {0}
sv_SE: Mass Redigera {0}

en: Bulk Operation Failed
sv_SE: Mass Åtgärd Fel

en: Bulk Operation Successful
sv_SE: Mass Åtgärd Klar

en: Bulk PDF Export
sv_SE: Mass PDF Export

en: Bulk Update
sv_SE: Mass Uppdatera

[ctx: Bulk Update]
en: Bulk Update
sv_SE: Mass Uppdatera

en: Bulk approval only support up to 500 documents.
sv_SE: Mass Godkännande stöder endast upp till 500 dokument.

en: Bulk operation is enqueued in background.
sv_SE: Mass Åtgärd i bakgrund kö.

en: Bulk operations only support up to 500 documents.
sv_SE: Mass Åtgärder stöder bara upp till 500 dokument.

en: Bulk {0} is enqueued in background.
sv_SE: Mass {0}  i bakgrund kö.

en: Button
sv_SE: Knapp

en: Button Gradients
sv_SE: Gradient Knapp

en: Button Rounded Corners
sv_SE: Rundade Hörn Knapp

en: Button Shadows
sv_SE: Skugg Knapp

en: By "Naming Series" field
sv_SE: Efter "Nummer Serie".

en: By default the title is used as meta title, adding a value here will override it.
sv_SE: Som standard används titel som meta titel. Att lägga till värde här kommer att åsidosätta standard värde.

en: By default, emails are only sent for failed backups.
sv_SE: Som standard skickas e-postmeddelanden endast för misslyckade säkerhetskopior.

en: By fieldname
sv_SE: Efter fältnamn

en: By script
sv_SE: Efter skript

en: Bypass Restricted IP Address Check If Two Factor Auth Enabled
sv_SE: Frångå begränsad IP Adress Kontroll om Två Faktor Autentisering är Aktiverad

en: Bypass Two Factor Auth for users who login from restricted IP Address
sv_SE: Frångå Två Faktor Autentisering för Användare som loggar in från begränsad IP Adress

en: Bypass restricted IP Address check If Two Factor Auth Enabled
sv_SE: Frångå begränsad IP Adress kontroll om Två Faktor Autentisering är Aktiverad

en: CANCELLED
sv_SE: ANNULLERAD

en: CC
sv_SE: Kopia Till

en: COLOR PICKER
sv_SE: FÄRG VÄLJARE

en: CSS Class
sv_SE: CSS Klass

en: CSS selector for the element you want to highlight.
sv_SE: CSS väljare för element som ska markeras.

en: CTA Label
sv_SE: Funktion Knapp Etikett

en: CTA URL
sv_SE: Funktion Knapp URL

en: Cache Cleared
sv_SE: Cache Raderad

en: Calculate
sv_SE: Beräkna

en: Calendar
sv_SE: Kalender

[ctx: Event]
en: Calendar
sv_SE: Kalender

en: Calendar Name
sv_SE: Kalender Namn

en: Calendar View
sv_SE: Kalender Vy

en: Call
sv_SE: Samtal

en: Call To Action
sv_SE: Funktion Knapp

en: Call To Action URL
sv_SE: Funktion Knapp URL

en: Call to Action
sv_SE: Funktion Knapp

en: Callback Message
sv_SE: Återuppringning Meddelande

en: Callback Title
sv_SE: Återuppringning Titel

en: Camera
sv_SE: Kamera

en: Campaign
sv_SE: Kampanj

en: Campaign Description (Optional)
sv_SE: Kampanj Beskrivning (Valfri)

en: Can Read
sv_SE: Kan Läsa

en: Can Share
sv_SE: Kan Dela

en: Can Submit
sv_SE: Kan Godkänna

en: Can Write
sv_SE: Kan Skriva

en: Can not rename as column {0} is already present on DocType.
sv_SE: Kan inte byta namn eftersom kolumn {0} redan finns under DocType.

en: Can only change to/from Autoincrement naming rule when there is no data in the doctype
sv_SE: Kan bara ändra till/från Autoincrement namngivningsregel när det inte finns några data i doctype

en: Can only list down the document types which has been linked to the User document type.
sv_SE: Kan bara lista de Dokument Typer som har länkats till användarDokument Typen.

en: Can't rename {0} to {1} because {0} doesn't exist.
sv_SE: Kan inte byta namn på {0} till {1} eftersom {0} inte finns.

en: Cancel
sv_SE: Annullera

[ctx: Button in list view actions menu]
en: Cancel
sv_SE: Annullera

[ctx: Secondary button in warning dialog]
en: Cancel
sv_SE: Annullera

en: Cancel All
sv_SE: Annullera

en: Cancel All Documents
sv_SE: Annullera Alla Dokument

en: Cancel Scheduling
sv_SE: Annullera Schemaläggning

[ctx: Title of confirmation dialog]
en: Cancel {0} documents?
sv_SE: Annullera {0} dokument?

en: Cancelled
sv_SE: Annullerad

en: Cancelled Document restored as Draft
sv_SE: Annullerad Dokument Återställd som Utkast

[ctx: Freeze message while cancelling a document]
en: Cancelling
sv_SE: Annullerar

en: Cancelling documents
sv_SE: Annullerar Dokument

en: Cancelling {0}
sv_SE: Annullerar {0}

en: Cannot Download Report due to insufficient permissions
sv_SE: Kan inte ladda ner Rapport på grund av otillräckliga behörigheter

en: Cannot Fetch Values
sv_SE: Kan inte Hämta Värden

en: Cannot Remove
sv_SE: Kan inte Ta Bort

en: Cannot Update After Submit
sv_SE: Kan inte Uppdatera efter Godkännande

en: Cannot access file path {0}
sv_SE: Kan inte komma åt filsökväg {0}

en: Cannot cancel before submitting while transitioning from <b>{0} State</b> to <b>{1} State</b>
sv_SE: Kan inte att annullera innan godkännade under övergång från <b>{0} Tillstånd</b> till <b>{1} Tillstånd</b>

en: Cannot cancel before submitting. See Transition {0}
sv_SE: Kan inte annullera före godkännande.Se Övergång {0}

en: Cannot cancel {0}.
sv_SE: Kan inte annullera {0}.

en: Cannot change docstatus from 0 (Draft) to 2 (Cancelled)
sv_SE: Kan inte ändra dokument status från 0 (Utkast) till 2 (Annullerad)

en: Cannot change docstatus from 1 (Submitted) to 0 (Draft)
sv_SE: Kan inte ändra dokument status från 1 (Godkänd) till 0 (Utkast)

en: Cannot change state of Cancelled Document <b>({0} State)</b>
sv_SE: Kan inte ändra tillstånd för Annullerad Dokument <b>({0} Tillstånd)</b>

en: Cannot change state of Cancelled Document. Transition row {0}
sv_SE: Kan inte ändra tillstånd för Annullerad Dokument. Övergång rad {0}

en: Cannot change to/from autoincrement autoname in Customize Form
sv_SE: Kan inte ändra till/från automatisk ökning av automatisk name i Anpassa Formulär

en: Cannot create a {0} against a child document: {1}
sv_SE: Kan inte skapa {0} mot underordnad dokument: {1}

en: Cannot create private workspace of other users
sv_SE: Kan inte skapa privat arbetsyta för andra användare

en: Cannot delete Home and Attachments folders
sv_SE: Kan inte radera Hem och Bilaga mappar

en: Cannot delete or cancel because {0} {1} is linked with {2} {3} {4}
sv_SE: Kan inte ta bort eller annullera eftersom {0} {1} är länkat till {2} {3} {4}

en: Cannot delete private workspace of other users
sv_SE: Kan inte ta bort privat arbetsyta för andra användare

en: Cannot delete public workspace without Workspace Manager role
sv_SE: Kan inte ta bort publik arbetsyta utan Arbetsyta Ansvarig Roll

en: Cannot delete standard action. You can hide it if you want
sv_SE: Kan inte ta bort standard åtgärd. Dölj det istället

en: Cannot delete standard document state.
sv_SE: Kan inte ta bort standard dokument tillstånd.

en: Cannot delete standard field <strong>{0}</strong>. You can hide it instead.
sv_SE: Kan inte ta bort standard fält <strong>{0}</strong>. Dölj det istället

en: Cannot delete standard link. You can hide it if you want
sv_SE: Kan inte radera standard länk. Dölj det istället

en: Cannot delete system generated field <strong>{0}</strong>. You can hide it instead.
sv_SE: Kan inte ta bort system skapad fält <strong>{0}</strong>. Dölj det istället.

en: Cannot delete {0}
sv_SE: Kan inte radera {0}

en: Cannot delete {0} as it has child nodes
sv_SE: Kan inte radera {0} eftersom det har underordnade noder

en: Cannot edit Standard Dashboards
sv_SE: Kan inte redigera standard översikt panel

en: Cannot edit Standard Notification. To edit, please disable this and duplicate it
sv_SE: Kan inte redigera standard avisering. Kopiera och skapa ny

en: Cannot edit Standard charts
sv_SE: Kan inte redigera standard diagram

en: Cannot edit a standard report. Please duplicate and create a new report
sv_SE: Kan inte redigera standard rapport.Kopiera och skapa ny

en: Cannot edit cancelled document
sv_SE: Kan inte redigera annullerad dokument

en: Cannot edit filters for standard charts
sv_SE: Kan inte redigera filter för standard diagram

en: Cannot edit filters for standard number cards
sv_SE: Kan inte redigera filter för standard diagram

en: Cannot edit standard fields
sv_SE: Kan inte redigera standard fält

en: Cannot enable {0} for a non-submittable doctype
sv_SE: Kan inte aktivera {0} för ej godkännbar doctype

en: Cannot find file {} on disk
sv_SE: Kan inte hitta fil {} på disk

en: Cannot get file contents of a Folder
sv_SE: Kan inte hämta fil innehåll från mapp

en: Cannot have multiple printers mapped to a single print format.
sv_SE: Kan inte mappa flera skrivare till enskild utskrift format.

en: Cannot link cancelled document: {0}
sv_SE: Kan inte länka annullerad dokument: {0}

en: Cannot map because following condition fails:
sv_SE: Kan inte mappa eftersom följande villkor misslyckas:

en: Cannot match column {0} with any field
sv_SE: Kan inte avstäma kolumn {0} med något fält

en: Cannot move row
sv_SE: Kan inte flytta rad

en: Cannot remove ID field
sv_SE: Kan inte ta bort ID fält

en: Cannot set 'Report' permission if 'Only If Creator' permission is set
sv_SE: Kan inte ange "Rapport" behörighet om behörighet "Endast om Ägare" är angiven

en: Cannot set Notification with event {0} on Document Type {1}
sv_SE: Kan inte ange Avisering med händelse {0} på Dokument Typ {1}

en: Cannot share {0} with submit permission as the doctype {1} is not submittable
sv_SE: kan inte dela {0} med godkänn behörighet eftersom doctype {1} inte går att godkänna

en: Cannot submit {0}.
sv_SE: Kan inte godkänna {0}.

en: Cannot update private workspace of other users
sv_SE: Kan inte uppdatera privat arbetsyta för andra användare

en: Cannot update {0}
sv_SE: Kan inte uppdatera {0}

en: Cannot use sub-query in order by
sv_SE: Kan inte använda underfråga i ordna efter

en: Cannot use {0} in order/group by
sv_SE: Kan inte använda {0} i ordna/gruppera efter

en: Cannot {0} {1}.
sv_SE: Kan inte {0} {1}.

en: Capitalization doesn't help very much.
sv_SE: Versaler hjälper inte mycket.

en: Capture
sv_SE: Fånga

en: Card
sv_SE: Kort

en: Card Break
sv_SE: Kort Brytning

en: Card Label
sv_SE: Kort Titel

en: Card Links
sv_SE: Kort Länkar

en: Cards
sv_SE: Kort

en: Category
sv_SE: Kategori

en: Category Description
sv_SE: Kategori Beskrivning

en: Category Name
sv_SE: Kategori Namn

en: Certain documents, like an Invoice, should not be changed once final. The final state for such documents is called Submitted. You can restrict which roles can Submit.
sv_SE: Vissa dokument, som faktura, ska inte ändras när de är slutliga. Det slutliga tillståndet för sådana dokument kallas godkänd. Du kan begränsa vilka roller som kan godkänna.

en: Chain Integrity
sv_SE: Kedjeintegritet

en: Chaining Hash
sv_SE: Kedjehash

en: Change
sv_SE: Ändra

[ctx: Coins]
en: Change
sv_SE: Växel

en: Change Label (via Custom Translation)
sv_SE: Ändra Titel (via Anpassad Översättning)

en: Change Password
sv_SE: Ändra Lösenord

en: Change Print Format
sv_SE: Ändra Utskrift Format

en: Change User
sv_SE: Växla Användare

en: Change the starting / current sequence number of an existing series. <br>
    
    Warning: Incorrectly updating counters can prevent documents from getting created.
sv_SE: Ändra start / aktuell sekvens nummer för befintlig serie. <br>
    
    Varning: Felaktig uppdatering av sekvens kan förhindra att dokument skapas.

en: Changelog Feed
sv_SE: Ändringsloggflöde

en: Changing any setting will reflect on all the email accounts associated with this domain.
sv_SE: Ändring av någon inställning återspeglas på alla E-post Konton som är kopplade till dennna domän.

en: Changing rounding method on site with data can result in unexpected behaviour.
sv_SE: Ändring av avrundningsätt på webbplats med data kan resultera i oväntad beteende.

en: Channel
sv_SE: Skicka Med

en: Chart
sv_SE: Diagram

en: Chart Configuration
sv_SE: Diagram Inställningar

en: Chart Name
sv_SE: Diagram Namn

en: Chart Options
sv_SE: Diagram Alternativ

en: Chart Source
sv_SE: Diagram Källa

en: Chart Type
sv_SE: Diagram Typ

en: Charts
sv_SE: Diagram

en: Chat
sv_SE: Chatta

en: Check Request URL
sv_SE: Kontrollera Begärd URL

en: Check broken links
sv_SE: Kontrollera felaktiga länkar

en: Check columns to select, drag to set order.
sv_SE: Markera kolumner för att välja, dra för att ange ordning.

en: Check the Error Log for more information: {0}
sv_SE: Kontrollera Fel Logg för mer information: {0}

en: Check this if you don't want users to sign up for an account on your site. Users won't get desk access unless you explicitly provide it.
sv_SE: Välj detta för att användare inte ska kunna registrera konto på Webbplats. Användare får inte skrivbord åtkomst om du inte uttryckligen anger det.

en: Check this if you want to force the user to select a series before saving. There will be no default if you check this.
sv_SE: Välj detta för att tvinga användare att välja serie innan den kan sparar. Det finns ingen standard om du väljer detta.

en: Checking broken links...
sv_SE: Kontrollerar felaktiga länkar...

en: Checking one moment
sv_SE: Kontrollerar ett ögonblick

en: Checking this will enable tracking page views for blogs, web pages, etc.
sv_SE: Om vald kan du spåra sidvisningar för bloggar, webbsidor etc.

en: Checking this will hide custom doctypes and reports cards in Links section
sv_SE: Om vald döljs anpassade doctypes och rapport kort i Länk sektion

en: Checking this will publish the page on your website and it'll be visible to everyone.
sv_SE: Om vald kommer sida att publiceras på hemsida och vara synlig för alla.

en: Checking this will show a text area where you can write custom javascript that will run on this page.
sv_SE: Om vald visas textområde där du kan skriva anpassad javascript som körs på den här sida.

en: Child DocTypes are not allowed
sv_SE: Underordnade DocTyper är ej tillåtna

en: Child Doctype
sv_SE: Underordnad Doctype

en: Child Table {0} for field {1}
sv_SE: Underordnad tabell {0} för fält {1}

en: Child Tables are shown as a Grid in other DocTypes
sv_SE: Underordnade Tabeller visas som rutnät i andra DocTyper

en: Choose Existing Card or create New Card
sv_SE: Välj Befintligt Kort eller skapa Ny Kort

en: Choose a block or continue typing
sv_SE: Välj avsnitt eller fortsätt skriva

en: Choose a color
sv_SE: Välj Färg

en: Choose an icon
sv_SE: Välj Ikon

en: Choose authentication method to be used by all users
sv_SE: Välj autentiseringsätt som ska användas av alla Användare

en: City
sv_SE: Ort

en: City/Town
sv_SE: Stad/Ort

en: Clear
sv_SE: Rensa

en: Clear & Add Template
sv_SE: Rensa & Lägg till Mall

en: Clear & Add template
sv_SE: Rensa & Lägg till Mall

[ctx: Button in list view actions menu]
en: Clear Assignment
sv_SE: Rensa Tilldelning

en: Clear Cache and Reload
sv_SE: Rensa Cache och Ladda Om

en: Clear Error Logs
sv_SE: Rensa Fel Logg

en: Clear Filters
sv_SE: Rensa Filter

en: Clear Logs After (days)
sv_SE: Rensa Logg Efter (dagar)

en: Clear User Permissions
sv_SE: Rensa Användare Rättigheter

en: Clear the email message and add the template
sv_SE: Rensa e-post meddelande och lägg till mall

en: Clearing end date, as it cannot be in the past for published pages.
sv_SE: Rensar slut datum, eftersom det kan inte vara före publicering datum.

en: Click On Customize to add your first widget
sv_SE: Klicka på Anpassa för att lägga till din första widget

en: Click here
sv_SE: Klicka här

en: Click here to post bugs and suggestions
sv_SE: Klicka här för att lägga upp buggar och förslag

en: Click here to verify
sv_SE: Klicka här att verifiera

en: Click on <b>Authorize Google Drive Access</b> to authorize Google Drive Access.
sv_SE: Klicka på <b>Auktorisera Google Drive Access för</b> att auktorisera Google Drive Access.

en: Click on the button to log in to {0}
sv_SE: Klicka på länk nedan för att logga in på {0}

en: Click on the link below to approve the request
sv_SE: Klicka på länk nedan att godkänna begäran

en: Click on the link below to complete your registration and set a new password
sv_SE: Klicka på länk nedan  att slutföra din registrering och ange ny lösenord

en: Click on the link below to download your data
sv_SE: Klicka på länk nedan att ladda ner data

en: Click on the link below to verify your request
sv_SE: Klicka på länk nedan att verifiera begäran

en: Click on {0} to generate Refresh Token.
sv_SE: Klicka på {0} att skapa Uppdatering Token.

en: Click table to edit
sv_SE: Klicka på tabell att redigera

en: Click to Set Dynamic Filters
sv_SE: Klicka på att Ange Dynamisk Filter

en: Click to Set Filters
sv_SE: Klicka på att Ange Filter

en: Click to sort by {0}
sv_SE: Klicka på att sortera efter {0}

en: Clicked
sv_SE: Klickad

en: Client
sv_SE: Klient

en: Client Code
sv_SE: Klient Kod

en: Client Credentials
sv_SE: Klient Inloggningsppgifter

en: Client ID
sv_SE: Klient ID

en: Client Id
sv_SE: Klient ID

en: Client Information
sv_SE: Klient Information

en: Client Script
sv_SE: Klient Skript

[ctx: Client Script]
en: Client Script
sv_SE: Klient Skript

en: Client Secret
sv_SE: Klient Hemlighet

en: Client URLs
sv_SE: Klient Adresser

en: Close
sv_SE: Stäng

en: Close Condition
sv_SE: Stängning Villkor

en: Closed
sv_SE: Stängd

en: Cmd+Enter to add comment
sv_SE: Cmd+Enter att lägga till Komentar

en: Code
sv_SE: Kod

en: Code Challenge
sv_SE: Kodutmaning

en: Code Editor Type
sv_SE: Kod Redigerare Typ

en: Code challenge method
sv_SE: Kod utmaning sätt

en: Collapse
sv_SE: Fäll In

[ctx: Shrink code field.]
en: Collapse
sv_SE: Fäll In

en: Collapse All
sv_SE: Fäll In Alla

en: Collapsible
sv_SE: Infällbar

en: Collapsible Depends On
sv_SE: Infällbar Beror på

en: Collapsible Depends On (JS)
sv_SE: Infällbar beror på (JS)

en: Color
sv_SE: Färg

en: Column
sv_SE: Kolumn

en: Column <b>{0}</b> already exist.
sv_SE: Kolumn <b>{0}</b> finns redan.

en: Column Break
sv_SE: Kolumn Brytning

en: Column Labels:
sv_SE: Kolumn Titel:

en: Column Name
sv_SE: Kolumn Namn

en: Column Name cannot be empty
sv_SE: Kolumn Namn kan inte vara tom

en: Column Width
sv_SE: Kolumn Bred

en: Column width cannot be zero.
sv_SE: Kolumn bredd kan inte vara noll.

en: Column {0}
sv_SE: Kolumn {0}

en: Columns
sv_SE: Kolumner

en: Columns / Fields
sv_SE: Kolumner / Fält

en: Columns based on
sv_SE: Kolumner baserade på

en: Combination of Grant Type (<code>{0}</code>) and Response Type (<code>{1}</code>) not allowed
sv_SE: Kombination av Medgivande Typ ( <code>{0}</code> ) och Svars Typ ( <code>{1}</code> ) är inte tillåtet

en: Comment
sv_SE: Kommentar

en: Comment By
sv_SE: Kommentar Av

en: Comment Email
sv_SE: Kommentar E-post

en: Comment Type
sv_SE: Kommentar Typ

en: Comment can only be edited by the owner
sv_SE: Kommentar kan endast redigeras av ansvarig

en: Comment limit
sv_SE: Kommentar

en: Comment limit per hour
sv_SE: Kommentar per timme

en: Comments
sv_SE: Kommentarer

en: Comments and Communications will be associated with this linked document
sv_SE: Kommentarer och Korrespondens kommer att kopplas till detta länkade dokument

en: Comments cannot have links or email addresses
sv_SE: Kommentarer kan inte ha länkar eller e-post adress

en: Commercial Rounding
sv_SE: Kommersiell Avrundning

en: Common names and surnames are easy to guess.
sv_SE: Vanliga förnamn och efternamn är lätta att gissa.

en: Communication
sv_SE: Korrespondens

en: Communication Link
sv_SE: Korrespondens Länk

[ctx: Communication]
en: Communication Logs
sv_SE: Korrespondens Logg

en: Communication Type
sv_SE: Korrespondens Typ

en: Company
sv_SE: Bolag

en: Company History
sv_SE: Bolag Historik

en: Company Introduction
sv_SE: Bolag Introduktion

en: Company Name
sv_SE: Bolag Namn

en: Compare Versions
sv_SE: Jämför Versioner

en: Compilation warning
sv_SE: Kompilering varning

en: Compiled Successfully
sv_SE: Kompilerad

en: Complete
sv_SE: Klar

en: Complete By
sv_SE: Klar Senast

en: Complete Registration
sv_SE: Slutför Registrering

[ctx: Finish the setup wizard]
en: Complete Setup
sv_SE: Slutför Konfiguration

en: Completed
sv_SE: Klar

en: Completed By Role
sv_SE: Klar av Roll

en: Completed By User
sv_SE: Klar av Användare

en: Component
sv_SE: Komponent

en: Compose Email
sv_SE: Skicka E-post

en: Condition
sv_SE: Villkor

en: Condition Description
sv_SE: Villkor Beskrivning

en: Condition JSON
sv_SE: JSON Villkor

en: Conditions
sv_SE: Villkor

en: Configuration
sv_SE: Konfiguration

en: Configure Chart
sv_SE: Försäljning Order Diagram

en: Configure Columns
sv_SE: Konfigurera Kolumner

en: Configure Recorder
sv_SE: Konfigurera Inspelare

en: Configure how amended documents will be named.<br>
    
    Default behaviour is to follow an amend counter which adds a number to the end of the original name indicating the amended version. <br>
    
    Default Naming will make the amended document to behave same as new documents.
sv_SE: Konfigurera hur ändrade dokument ska namnges.
    
    Standard är att följa ändring sekvens som lägger till version nummer i slutet av ursprungliga namn.
    Standard Nummer Serie gör att ändrade dokument fungerar på samma sätt som nya dokument.

en: Configure various aspects of how document naming works like naming series, current counter.
sv_SE: Konfigurera olika aspekter av hur dokument namn fungerar som att namnge serier, aktuell räknare.

en: Confirm
sv_SE: Bekräfta

[ctx: Title of confirmation dialog]
en: Confirm
sv_SE: Bekräfta

en: Confirm Deletion of Account
sv_SE: Bekräfta Borttagning av Konto

en: Confirm New Password
sv_SE: Bekräfta Ny Lösenord

en: Confirm Password
sv_SE: Bekräfta Lösenord

en: Confirm Request
sv_SE: Bekräfta Begäran

en: Confirm Your Email
sv_SE: Bekräfta E-post

en: Confirmation Email Template
sv_SE: Bekräftelse E-post Mall

en: Confirmed
sv_SE: Bekräftad

en: Congratulations on completing the module setup. If you want to learn more you can refer to the documentation <a target="_blank" href="{0}">here</a>.
sv_SE: Grattis till konfiguration av  modul inställning . För att veta mer läs dokumentation <a target="_blank" href="{0}">här</a>.

en: Connect to {}
sv_SE: Anslut till {}

en: Connected App
sv_SE: Ansluten App

en: Connected User
sv_SE: Ansluten Användare

en: Connected to QZ Tray!
sv_SE: Ansluten till QZ Aktivitet Fält!

en: Connection Lost
sv_SE: Anslutning Förlorad

en: Connection Success
sv_SE: Anslutning Klar

en: Connection lost. Some features might not work.
sv_SE: Anslutning Förlorad. Vissa funktioner kan sluta fungera.

en: Connections
sv_SE: Anslutningar

en: Console
sv_SE: Konsol

en: Console Log
sv_SE: Konsol Logg

en: Console Logs can not be deleted
sv_SE: Konsol Logg kan inte tas bort

en: Constraints
sv_SE: Begränsningar

en: Contact
sv_SE: Kontakt

en: Contact Details
sv_SE: Kontakt Uppgifter

en: Contact Email
sv_SE: Kontakt E-post

en: Contact Numbers
sv_SE: Kontakt Nummer

en: Contact Phone
sv_SE: Kontakt Telefon

en: Contact Synced with Google Contacts.
sv_SE: Kontakt Synkroniserad med Google Kontakter.

en: Contact Us
sv_SE: Kontakta Oss

en: Contact Us Settings
sv_SE: Kontakta Oss Inställningar

[ctx: Contact Us Settings]
en: Contact Us Settings
sv_SE: Kontakta Oss Inställningar

en: Contact options, like "Sales Query, Support Query" etc each on a new line or separated by commas.
sv_SE: Kontakt Alternativ, som 'Försäljning Förfrågning, Support Förfrågning' osv på ny rad eller separerade med komma tecken.

en: Contains {0} security fix
sv_SE: Innehåller {0} säkerhetskorrigering

en: Contains {0} security fixes
sv_SE: Innehåller {0} säkerhetskorrigeringar

en: Content
sv_SE: Innehåll

en: Content (HTML)
sv_SE: Innehåll (HTML)

en: Content (Markdown)
sv_SE: Innehåll (Markdown)

en: Content Hash
sv_SE: Innehåll Hash

en: Content Type
sv_SE: Typ av Innehåll

en: Content data shoud be a list
sv_SE: Innehåll Data ska vara lista

en: Content type for building the page
sv_SE: Innehåll Typ för att skapa sida

en: Context
sv_SE: Kontext

en: Context Script
sv_SE: Kontext Skript

en: Continue
sv_SE: Fortsätt

en: Contributed
sv_SE: Bidragen

en: Contribution Document Name
sv_SE: Bidrag Dokument Namn

en: Contribution Status
sv_SE: Bidrag Status

en: Controls whether new users can sign up using this Social Login Key. If unset, Website Settings is respected.
sv_SE: Kontrollerar om nya användare kan registrera sig med denna Sociala Inloggning Nyckel. Om ej vald, respekteras webbplats inställningar.

en: Copied to clipboard.
sv_SE: Kopierad till urklipp.

en: Copy Embed Code
sv_SE: Kopiera bädda in kod

en: Copy Link
sv_SE: Kopiera Länk

en: Copy error to clipboard
sv_SE: Kopiera fel till urklipp

en: Copy to Clipboard
sv_SE: Kopiera till urklipp

en: Core DocTypes cannot be customized.
sv_SE: Kärn DocType kan inte anpassas.

en: Core Modules {0} cannot be searched in Global Search.
sv_SE: Kärn Moduler {0} kan inte sökas i Global Sök.

en: Correct version :
sv_SE: Rätt version :

en: Could not connect to outgoing email server
sv_SE: Kan inte ansluta till utgående E-post Server

en: Could not find {0}
sv_SE: Kunde inte hitta {0}

en: Could not map column {0} to field {1}
sv_SE: Kunde inte mappa kolumn {0} till fält {1}

en: Couldn't save, please check the data you have entered
sv_SE: Kunde inte spara. Kontrollera angivna uppgifter

en: Count
sv_SE: Antal

en: Count Customizations
sv_SE: Antal & Färgkod Status

en: Count Filter
sv_SE: Antal & Filter

en: Counter
sv_SE: Räknare

en: Country
sv_SE: Land

en: Country Code Required
sv_SE: Land Kod Erfordras

en: Country Name
sv_SE: Land Namn

en: County
sv_SE: Kommun

en: Create
sv_SE: Skapa

en: Create & Continue
sv_SE: Skapa & Fortsätt

en: Create Blogger
sv_SE: Skapa Bloggare

en: Create Card
sv_SE: Skapa Kort

en: Create Chart
sv_SE: Skapa Diagram

en: Create Contacts from Incoming Emails
sv_SE: Skapa Kontakter från Inkommande E-post

en: Create Custom Fields
sv_SE: Skapa Anpassade Fält

en: Create Duplicate
sv_SE: Skapa Kopia

en: Create Entry
sv_SE: Skapa Post

en: Create Log
sv_SE: Skapa Logg

en: Create New
sv_SE: Skapa Ny

[ctx: Create a new document from list view]
en: Create New
sv_SE: Skapa Ny

en: Create New DocType
sv_SE: Skapa Ny DocType

en: Create New Kanban Board
sv_SE: Skapa Ny Anslags Tavla

en: Create User Email
sv_SE: Skapa E-post Konto

en: Create Workspace
sv_SE: Skapa Arbetsyta

en: Create a New Format
sv_SE: Skapa ny Format

en: Create a Reminder
sv_SE: Skapa Påminnelse

en: Create a new ...
sv_SE: Skapa ny...

en: Create a new record
sv_SE: Skapa ny Post

en: Create a new {0}
sv_SE: Skapa {0}

en: Create a {0} Account
sv_SE: Skapa {0} Konto

en: Create and send emails to a specific group of subscribers periodically.
sv_SE: Skapa och skicka e-post till specifik grupp av prenumeranter med jämna mellanrum.

en: Create new forms and views with doctypes. Set up multi-level workflows for approval
sv_SE: Skapa nya formulär och vyer med doctypes. Ange arbetsflöden på flera nivåer för godkännande

en: Create or Edit Print Format
sv_SE: Skapa eller Redigera Utskrift Format

en: Create or Edit Workflow
sv_SE: Skapa eller Redigera Arbetsflöde

en: Create your first {0}
sv_SE: Skapa {0}

en: Create your workflow visually using the Workflow Builder.
sv_SE: Skapa Arbetsflöde med Arbetsflöde Generator.

en: Created
sv_SE: Skapad

en: Created At
sv_SE: Skapad

en: Created By
sv_SE: Skapad Av

en: Created Custom Field {0} in {1}
sv_SE: Skapade Anpassad Fält {0} i {1}

en: Created On
sv_SE: Skapad

en: Creating {0}
sv_SE: Skapar {0}

en: Creation of this document is only permitted in developer mode.
sv_SE: Skapande av detta dokument är endast tillåtet i utvecklarläge.

en: Criticism
sv_SE: Kritik

en: Criticize
sv_SE: Kritisera

en: Cron format is required for job types with Cron frequency.
sv_SE: Cron format erfodras för jobbtyper med Cron frekvens.

en: Ctrl+Enter to add comment
sv_SE: Ctrl + Enter för att lämna kommentar

en: Currency
sv_SE: Valuta

en: Currency Name
sv_SE: Valuta Namn

en: Currency Precision
sv_SE: Valuta Precision

en: Currency list stores the currency value, its symbol and fraction unit
sv_SE: Valuta lista lagrar valutavärde, dess symbol och bråkenhet

en: Current
sv_SE: Aktuell

en: Current Job ID
sv_SE: Aktuellt Jobb ID

en: Current Value
sv_SE: Aktuellt Värde

en: Current status
sv_SE: Aktuellt Status

en: Currently Viewing
sv_SE: För Närvarande Visas

en: Currently you have {0} review points
sv_SE: För Närvarande har du {0} granskning poäng

en: Custom
sv_SE: Anpassad

en: Custom Base URL
sv_SE: Anpassad Bas URL

en: Custom Block Name
sv_SE: Anpassad Avsnitt Namn

en: Custom Blocks
sv_SE: Anpassade Avsnitt

en: Custom CSS
sv_SE: Anpassad CSS

en: Custom Configuration
sv_SE: Anpassad Konfiguration

en: Custom Delimiters
sv_SE: Anpassade Avgränsare

en: Custom DocPerm
sv_SE: Anpassad Dokument Behörighet

en: Custom Document Types
sv_SE: Anpassade Dokument Typer

en: Custom Document Types (Select Permission)
sv_SE: Anpassade Dokument Typer (Välj Behörighet)

en: Custom Document Types Limit Exceeded
sv_SE: Anpassade Dokument Typer Gräns Överskriden

en: Custom Documents
sv_SE: Anpassade Dokument

en: Custom Field
sv_SE: Anpassad Fält

[ctx: Custom Field]
en: Custom Field
sv_SE: Anpassad Fält

en: Custom Field {0} is created by the Administrator and can only be deleted through the Administrator account.
sv_SE: Anpassad Fält {0} är skapad av Administratör och kan bara raderas via Administratör Konto.

en: Custom Field, Custom Doctype, Naming Series, Role Permission, Workflow, Print Formats, Reports
sv_SE: Anpassad Fält, Anpassad DocType, Nummer Serie, Roll Behörighet, Arbetsflöde, Utskrift Format, Rapporter

en: Custom Fields can only be added to a standard DocType.
sv_SE: Anpassade Fält kan bara läggas till i Standard DocTypes.

en: Custom Fields cannot be added to core DocTypes.
sv_SE: Anpassade Fält kan inte läggas till i Kärn DocTypes.

en: Custom Footer
sv_SE: Anpassad Sidfot

en: Custom Format
sv_SE: Anpassad Format

en: Custom Group Search
sv_SE: Anpassad Grupp Sökning

en: Custom Group Search if filled needs to contain the user placeholder {0}, eg uid={0},ou=users,dc=example,dc=com
sv_SE: Anpassad Grupp Sökning om ifylld måste innehålla användarens platshållare {0}, t.ex. uid={0},ou=users,dc=example,dc=com

en: Custom HTML
sv_SE: Anpassad HTML

en: Custom HTML Block
sv_SE: Anpassad HTML

en: Custom HTML Help
sv_SE: Anpassad HTML Hjälp

en: Custom LDAP Directoy Selected, please ensure 'LDAP Group Member attribute' and 'Group Object Class' are entered
sv_SE: Anpassad LDAP-katalog har valts, se till att LDAP-gruppmedlemsattribut" och "Group Object Class" har angetts"

en: Custom Label
sv_SE: Anpassad Titel

en: Custom Menu Items
sv_SE: Anpassade Meny Poster

en: Custom Options
sv_SE: Anpassade Alternativ

en: Custom Overrides
sv_SE: Anpassade Åsidosättningar

en: Custom Report
sv_SE: Anpassad Rapport

en: Custom Reports
sv_SE: Anpassade Rapporter

en: Custom Role
sv_SE: Anpassad Roll

en: Custom SCSS
sv_SE: Anpassad SCSS

en: Custom Sidebar Menu
sv_SE: Anpassad Sidfält Meny

[ctx: Translation]
en: Custom Translation
sv_SE: Anpassad Översättning

en: Custom field renamed to {0} successfully.
sv_SE: Anpassat fält bytte namn till {0}.

en: Custom?
sv_SE: Anpassad?

en: Customization
sv_SE: Anpassning

en: Customization onboarding is all done!
sv_SE: Anpassning Introduktion  är klar!

en: Customizations Discarded
sv_SE: Anpassningar Bortkastade

en: Customizations Reset
sv_SE: Anpassningar Återställda

en: Customizations for <b>{0}</b> exported to:<br>{1}
sv_SE: Anpassningar för <b>{0} som</b> exporterades till: <br> {1}

en: Customize
sv_SE: Anpassa

[ctx: Button in list view menu]
en: Customize
sv_SE: Anpassa

en: Customize Child Table
sv_SE: Anpassa Undertabell

en: Customize Dashboard
sv_SE: Anpassa Översikt Panel

en: Customize Form
sv_SE: Anpassa Formulär

[ctx: Customize Form]
en: Customize Form
sv_SE: Anpassa Formulär

en: Customize Form - {0}
sv_SE: Anpassa Formulär - {0}

en: Customize Form Field
sv_SE: Anpassa Formulär Fält

en: Customize Print Formats
sv_SE: Anpassa Utskrift Format

en: Customize properties, naming, fields and more for standard doctypes
sv_SE: Anpassa egenskaper, namn, fält och mer för standard doctypes

en: Cut
sv_SE: Klipp Ut

en: DELETE
sv_SE: TA BORT

en: DESC
sv_SE: Fallande

en: DRAFT
sv_SE: UTKAST

en: Daily
sv_SE: Varje Dag

en: Daily Event Digest is sent for Calendar Events where reminders are set.
sv_SE: Daglig Händelse Översikt skickas till Kalender Händelser där påminnelser anges.

en: Daily Events should finish on the Same Day.
sv_SE: Dagliga Händelser ska avslutas samma dag.

en: Daily Long
sv_SE: Dag Lång

en: Danger
sv_SE: Fara

en: Dark
sv_SE: Mörk

en: Dark Color
sv_SE: Mörk Färg

en: Dark Theme
sv_SE: Mörk Tema

en: Dashboard
sv_SE: Översikt Panel

[ctx: Dashboard]
en: Dashboard
sv_SE: Översikt Panel

en: Dashboard Chart
sv_SE: Översikt Panel Diagram

[ctx: Dashboard Chart]
en: Dashboard Chart
sv_SE: Översikt Panel Diagram

en: Dashboard Chart Field
sv_SE: Översikt Panel Diagram Fält

en: Dashboard Chart Link
sv_SE: Översikt Panel Diagram Länk

en: Dashboard Chart Source
sv_SE: Översikt Panel Diagram Källa

en: Dashboard Manager
sv_SE: Översikt Panel Ansvarig

en: Dashboard Name
sv_SE: Översikt Panel Namn

en: Dashboard Settings
sv_SE: Översikt Panel Inställningar

en: Dashboard View
sv_SE: Översikt Panel Vy

en: Dashboards
sv_SE: Översikt Paneler

en: Data Clipped
sv_SE: Data Urklippt

en: Data Import Log
sv_SE: Data Import Logg

en: Data Import Template
sv_SE: Data Import Mall

en: Data Too Long
sv_SE: Data För Lång

en: Data missing in table
sv_SE: Data saknas i tabell

en: Database
sv_SE: Databas

en: Database Engine
sv_SE: Databas Motor

en: Database Processes
sv_SE: Databas Processer

en: Database Row Size Utilization
sv_SE: Databas Rad Storlek Användning

en: Database Storage Usage By Tables
sv_SE: Databas Lagring Användning Efter Tabeller

en: Database Table Row Size Limit
sv_SE: Databas Tabell Rad Storlek Gräns

en: Database Table Row Size Utilization: {0}%, this limits number of fields you can add.
sv_SE: Databas Tabell Rad Storlek Användning: {0}%, detta begränsar antal fält som man kan lägga till.

en: Database Version
sv_SE: Databas Version

en: Date
sv_SE: Datum

en: Date Format
sv_SE: Datum Format

en: Date Range
sv_SE: Datum Intervall

en: Date and Number Format
sv_SE: Datum och Nummer Format

en: Date {0} must be in format: {1}
sv_SE: OBS: {0} Datum måste vara i format: {1}

en: Dates are often easy to guess.
sv_SE: Datum är ofta lätt att gissa.

en: Datetime
sv_SE: Datum och Tid

en: Day
sv_SE: Dag

en: Day of Week
sv_SE: Veckodag

en: Days After
sv_SE: Dagar Efter

en: Days Before
sv_SE: Dagar Före

en: Days Before or After
sv_SE: Dagar Före eller Efter

en: Deadlock Occurred
sv_SE: Dödläge Inträffade

en: Dear
sv_SE: Hej

en: Dear System Manager,
sv_SE: System Ansvarig,

en: Dear User,
sv_SE: Användare,

en: Dear {0}
sv_SE: Hej {0}

en: Debug Log
sv_SE: Felsökning Logg

en: Decimal Separator must be '.' when Quoting is set to Non-numeric
sv_SE: Decimalavgränsare måste vara '.' när quoting är angiven som Ej-numerisk

en: Decimal Separator must be a single character
sv_SE: Decimalavgränsare måste vara singel tecken

en: Default
sv_SE: Standard

en: Default Address Template cannot be deleted
sv_SE: Standard Adress Mall kan inte tas bort

en: Default Amendment Naming
sv_SE: Standard Ändring Namn

en: Default Email Template
sv_SE: Standard E-post Mall

en: Default Inbox
sv_SE: Standard Inkorg

en: Default Incoming
sv_SE: Standard Inkommande

en: Default Letter Head
sv_SE: Standard Sidhuvud

en: Default Naming
sv_SE: Standard Nummer Serie

en: Default Outgoing
sv_SE: Standard Utgående

en: Default Portal Home
sv_SE: Standard Portal Webblats

en: Default Print Format
sv_SE: Standard Utskrift Mall

en: Default Print Language
sv_SE: Standard Utskrift Språk

en: Default Redirect URI
sv_SE: Standard Omdirigering URI

en: Default Role at Time of Signup
sv_SE: Standard Roll vid Registrering

en: Default Sending
sv_SE: Standard Skicka

en: Default Sending and Inbox
sv_SE: Standard Utgående/Inkommande E-post Konto

en: Default Sort Field
sv_SE: Standard Sortering Fält

en: Default Sort Order
sv_SE: Standard Sortering Ordning

en: Default Template For Field
sv_SE: Standard Mall för Fält

en: Default Theme
sv_SE: Standard Tema

en: Default User Role
sv_SE: Standard Användare Roll

en: Default User Type
sv_SE: Standard Användare Typ

en: Default Value
sv_SE: Förvald Värde

en: Default View
sv_SE: Standard Vy

en: Default Workspace
sv_SE: Standard Arbetsyta

en: Default for 'Check' type of field {0} must be either '0' or '1'
sv_SE: Standard för 'Kontroll' typ för fält {0} måste vara antingen '0' eller '1'

en: Default value for {0} must be in the list of options.
sv_SE: Standard Värde för {0} måste vara i lista med alternativ.

en: Default {0}
sv_SE: Standard {0}

en: Default: "Contact Us"
sv_SE: Standard: 'Kontakta oss'

en: DefaultValue
sv_SE: Standard Värde

en: Defaults
sv_SE: Standard

en: Defaults Updated
sv_SE: Standard Inställningar Uppdaterade

en: Defines actions on states and the next step and allowed roles.
sv_SE: Definierar åtgärder på tillstånd, nästa steg och tillåtna roller.

en: Defines workflow states and rules for a document.
sv_SE: Definierar arbetsflöde tillstånd och regler för dokument.

en: Delayed
sv_SE: Försenad

en: Delete
sv_SE: Ta Bort

[ctx: Button in list view actions menu]
en: Delete
sv_SE: Ta Bort

en: Delete Account
sv_SE: Ta Bort Konto

en: Delete All
sv_SE: Ta Bort Alla

en: Delete Data
sv_SE: Ta Bort Data

en: Delete Kanban Board
sv_SE: Ta Bort Anslag Tavla

en: Delete Workspace
sv_SE: Ta Bort Arbetsyta

en: Delete and Generate New
sv_SE: Ta bort och Skapa Ny

en: Delete comment?
sv_SE: Ta Bort Kommentar?

en: Delete this record to allow sending to this email address
sv_SE: Ta Bort denna post för att tillåta utskick till denna E-post

[ctx: Title of confirmation dialog]
en: Delete {0} item permanently?
sv_SE: Ta Bort {0} Post permanent?

[ctx: Title of confirmation dialog]
en: Delete {0} items permanently?
sv_SE: Radera {0} Poster permanent?

en: Deleted
sv_SE: Borttagen

en: Deleted DocType
sv_SE: Borttagen DocType

en: Deleted Document
sv_SE: Papperskorg

[ctx: Deleted Document]
en: Deleted Documents
sv_SE: Papperskorg

en: Deleted Name
sv_SE: Borttaget Namn

en: Deleted all documents successfully
sv_SE: Alla Dokument Borttagna

en: Deleting {0}
sv_SE: Tar Bort {0}

en: Deleting {0} records...
sv_SE: Tar Bort {0} post(er)...

en: Deleting {0}...
sv_SE: Tar Bort {0}...

en: Deletion Steps
sv_SE: Borttagning Steg

en: Deletion of this document is only permitted in developer mode.
sv_SE: Borttagning av detta dokument är endast tillåtet i utvecklarläge.

en: Delimiter Options
sv_SE: Avgränsning Alternativ

en: Delimiter detection failed. Try to enable custom delimiters and adjust the delimiter options as per your data.
sv_SE: Kunde inte identifiera avgränsare. Försök att aktivera anpassade avgränsare och justera avgränsningsalternativ enligt dina uppgifter.

en: Delimiter must be a single character
sv_SE: Avgränsare måste vara ett enda tecken

en: Delivery Status
sv_SE: Leverans Status

en: Deny
sv_SE: Neka

en: Department
sv_SE: Avdelning

en: Dependencies
sv_SE: Beroenden

en: Dependencies & Licenses
sv_SE: Beroenden & Licenser

en: Depends On
sv_SE: Beror På

en: Descendants Of
sv_SE: Underordnad Av

en: Descendants Of (inclusive)
sv_SE: Underordnad Av (inklusive)

en: Description
sv_SE: Beskrivning

en: Description for listing page, in plain text, only a couple of lines. (max 200 characters)
sv_SE: Beskrivning för list sida, i vanlig text, bara par rader. (max 200 tecken)

en: Description to inform the user about any action that is going to be performed
sv_SE: Beskrivning för att informera användare om alla åtgärder som kommer att utföras

en: Designation
sv_SE: Befattning

en: Desk Access
sv_SE: Skrivbord Åtkomst

en: Desk Settings
sv_SE: Skrivbord Inställningar

en: Desk Theme
sv_SE: Skrivbord Tema

en: Desk User
sv_SE: Skrivbord Användare

en: Desktop Icon
sv_SE: Skrivbord Ikon

en: Desktop Icon already exists
sv_SE: Skrivbord Ikon finns redan

en: Details
sv_SE: Detaljer

en: Did not add
sv_SE: Lades inte till

en: Did not remove
sv_SE: Togs inte bort

en: Different "States" this document can exist in. Like "Open", "Pending Approval" etc.
sv_SE: Olika "Tillstånd" som detta dokument kan existera i. T.ex. "Öppen", "Väntar på Godkännande" etc.

en: Digits
sv_SE: Siffror

en: Directory Server
sv_SE: Katalog Server

en: Disable Auto Refresh
sv_SE: Inaktivera Automatisk Uppdatering

en: Disable Change Log Notification
sv_SE: Inaktivera Ändring Logg Avisering

en: Disable Comment Count
sv_SE: Inaktivera Räkning av Kommentarer

en: Disable Comments
sv_SE: Inaktivera Kommentarer

en: Disable Contact Us Page
sv_SE: Inaktivera Kontakta Oss Sida

en: Disable Count
sv_SE: Inaktivera Räkning

en: Disable Document Sharing
sv_SE: Inaktivera Dokument Delning

en: Disable Likes
sv_SE: Inaktivera Gilla

en: Disable Report
sv_SE: Inaktivera Rapport

en: Disable SMTP server authentication
sv_SE: Inaktivera SMTP Server Verifiering

en: Disable Sidebar Stats
sv_SE: Inaktivera Sidfält Statistik

en: Disable Signup for your site
sv_SE: Inaktivera Registrering för Webbplats

en: Disable Standard Email Footer
sv_SE: Inaktivera Standard Bolag E-post Signatur

en: Disable System Update Notification
sv_SE: Inaktivera System Uppdatering Avisering

en: Disable Username/Password Login
sv_SE: Inaktivera Användarnamn/Lösenord Inloggning

en: Disable signups
sv_SE: Inaktivera Registrering

en: Disabled
sv_SE: Inaktiverad

en: Disabled Auto Reply
sv_SE: Inaktiverad Autosvar

en: Discard
sv_SE: Avvisa

[ctx: Button in web form]
en: Discard
sv_SE: Avvisa

en: Discard {0}
sv_SE: Avvisa {0}

en: Discard?
sv_SE: Avvisa?

en: Discarded
sv_SE: Avvisad

en: Disclaimer: These indexes are suggested based on data and queries performed during this recording. These suggestions may or may not help.
sv_SE: Friskrivningsklausul: Dessa index föreslås baserat på data och frågor som utförts under denna inspelning. Dessa förslag kan eller kanske inte hjälper.

en: Discussion Reply
sv_SE: Diskussion Svar

en: Discussion Topic
sv_SE: Diskussion Ämne

en: Dismiss
sv_SE: Avfärda

[ctx: Stop showing the onboarding widget.]
en: Dismiss
sv_SE: Avfärda

en: Display
sv_SE: Visa

en: Display Depends On
sv_SE: Visning Beror På

en: Display Depends On (JS)
sv_SE: Visning beror på (JS)

en: Do Not Create New User
sv_SE: Skapa inte ny Användare

en: Do not create new user if user with email does not exist in the system
sv_SE: Skapa inte ny Användare om Användare med E-post inte finns i system

en: Do not edit headers which are preset in the template
sv_SE: Ändra inte rubriker som är förinställda i mall

en: Do not have permission to access bucket {0}.
sv_SE: Behörigheter saknas att komma åt skop {0}.

en: Do you still want to proceed?
sv_SE: Vill du fortfarande fortsätta?

en: Do you want to cancel all linked documents?
sv_SE: Vill du annullera alla länkade dokument?

en: Doc Event
sv_SE: Dokument Händelse

en: Doc Events
sv_SE: Dokument Händelser

en: Doc Status
sv_SE: Dokument Tillstånd

en: DocField
sv_SE: DocType Fält

en: DocPerm
sv_SE: Dokument Behörighet

en: DocShare
sv_SE: Dokument Delad Mapp

en: DocStatus of the following states have changed:<br><strong>{0}</strong><br>
    				Do you want to update the docstatus of existing documents in those states?<br>
    				This does not undo any effect bought in by the document's existing docstatus.
sv_SE: Status för följande tillstånd är ändrad:<br><strong>{0}</strong><br>
    				Vill du uppdatera dokument status för befintliga dokument i dessa tillstånd?<br>
    				Detta ångrar inte någon effekt inhämtad av dokument befintliga tillstånd.

en: DocType <b>{0}</b> provided for the field <b>{1}</b> must have atleast one Link field
sv_SE: DocType <b>{0}</b> för fält <b>{1}</b> måste ha minst ett länk fält

en: DocType Action
sv_SE: DocType Åtgärd

en: DocType Event
sv_SE: DocType Händelse

en: DocType Layout Field
sv_SE: DocType Layout Fält

en: DocType Link
sv_SE: DocType Länk

en: DocType Name
sv_SE: DocType Namn

en: DocType State
sv_SE: DocType Tillstånd

en: DocType View
sv_SE: DocType Vy

en: DocType can not be merged
sv_SE: DocType kan inte slås samman

en: DocType can only be renamed by Administrator
sv_SE: DocType kan namn ändras endast av Administrator

en: DocType is a Table / Form in the application.
sv_SE: DocType är Tabell/Formulär i app.

en: DocType must be Submittable for the selected Doc Event
sv_SE: DocType måste kunna godkännas för vald DocType Händelse

en: DocType must be a string
sv_SE: DocType måste vara sträng

en: DocType must have atleast one field
sv_SE: DocType måste ha minst ett fält

en: DocType not supported by Log Settings.
sv_SE: DocType stöds inte av Logg Inställningar.

en: DocType on which this Workflow is applicable.
sv_SE: DocType Arbetsflöde kan tillämpas på.

en: DocType required
sv_SE: DocType erfodras

en: DocType {0} does not exist.
sv_SE: DocType {0} finns inte.

en: DocType {} not found
sv_SE: DocType {} hittades inte

en: DocType's name should not start or end with whitespace
sv_SE: DocType namn ska inte börja eller sluta med blanksteg

en: DocTypes can not be modified, please use {0} instead
sv_SE: DocType kan inte ändras, använd {0} istället

en: Doctype
sv_SE: DocType

en: Doctype name is limited to {0} characters ({1})
sv_SE: Doctype namn är begränsad till {0} tecken ({1})

en: Doctype required
sv_SE: DocType Erfodras

en: Doctype with same route already exist. Please choose different title.
sv_SE: Doctype med samma sökväg finns redan. Välj annan titel.

en: Document
sv_SE: Dokument

en: Document Actions
sv_SE: Dokument Åtgärder

en: Document Follow
sv_SE: Dokument Följ

en: Document Follow Notification
sv_SE: Dokument Följ Avisering

en: Document Link
sv_SE: Dokument Länk

en: Document Linking
sv_SE: Dokument Länkning

en: Document Links
sv_SE: Dokument Länkar

en: Document Links Row #{0}: Could not find field {1} in {2} DocType
sv_SE: Dokument Länkar Rad #{0}: Det gick inte att hitta fält {1} i {2} DocType

en: Document Links Row #{0}: Invalid doctype or fieldname.
sv_SE: Dokument Länkar Rad #{0}: Ogiltig doctype eller fältnamn.

en: Document Links Row #{0}: Parent DocType is mandatory for internal links
sv_SE: Dokument Länkar Rad #{0}: Överordnad doctype erfodras för interna länkar

en: Document Links Row #{0}: Table Fieldname is mandatory for internal links
sv_SE: Dokument Länkar Rad #{0}: Tabell Fält namn erfodras för interna länkar

en: Document Name
sv_SE: Dokument Namn

en: Document Name must be a string
sv_SE: Dokument Namn måste vara sträng

en: Document Naming Rule
sv_SE: Dokument Namn Regel

en: Document Naming Rule Condition
sv_SE: Dokument Namn Regel Villkor

en: Document Naming Settings
sv_SE: Dokument Namn Inställningar

en: Document Queued
sv_SE: Dokument i Kö

en: Document Restoration Summary
sv_SE: Dokument Återställning Översikt

en: Document Restored
sv_SE: Dokument Återställd

en: Document Saved
sv_SE: Dokument Sparad

en: Document Share
sv_SE: Dokument Delning

en: Document Share Key
sv_SE: Dokument Delning Nyckel

en: Document Share Key Expiry (in Days)
sv_SE: Dokument Delning Nyckel Förfaller (i Dagar)

en: Document Share Report
sv_SE: Dokument Delning Rapport

en: Document States
sv_SE: Dokument Tillstånd

en: Document Status
sv_SE: Dokument Tillstånd

en: Document Tag
sv_SE: Dokument Tagg

en: Document Title
sv_SE: Dokument Titel

en: Document Type
sv_SE: DocType

en: Document Type and Function are required to create a number card
sv_SE: Dokument Typ och Funktion erfodras för att skapa nummerkort

en: Document Type is not importable
sv_SE: DocType kan inte importeras

en: Document Type is not submittable
sv_SE: DocType kan inte godkännas

en: Document Type to Track
sv_SE: DocType att Spåra

en: Document Type {0} has been repeated.
sv_SE: DocType {0} är upprepad.

en: Document Types
sv_SE: Dokument Typer

en: Document Types (Select Permissions Only)
sv_SE: Dokument Typer (endast Val Behörigheter)

en: Document Types and Permissions
sv_SE: Dokument Typer och Behörigheter

en: Document Unlocked
sv_SE: Dokument Upplåst

en: Document has been cancelled
sv_SE: Dokumentet är annullerad

en: Document has been submitted
sv_SE: Dokument är godkänd

en: Document is in draft state
sv_SE: Dokumentet är i utkast tillstånd

en: Document is only editable by users with role
sv_SE: Dokument kan endast redigeras av användare med roll

en: Document not Relinked
sv_SE: Dokumentet är inte länkad om

en: Document renamed from {0} to {1}
sv_SE: Dokument namn ändrad från {0} till {1}

en: Document renaming from {0} to {1} has been queued
sv_SE: Dokument namn byte från {0} till {1} är i kö

en: Document type is required to create a dashboard chart
sv_SE: Dokument Typ erfodras för att skapa Översikt Panel Diagram

en: Document {0} Already Restored
sv_SE: Dokument {0} Redan Återställd

en: Document {0} has been set to state {1} by {2}
sv_SE: Dokument {0} är i tillstånd {1} efter {2}

en: Document {0} {1} does not exist
sv_SE: Dokument {0} {1} finns inte

en: Documentation Link
sv_SE: Dokumentation Länk

en: Documentation URL
sv_SE: Dokumentation URL

en: Documents
sv_SE: Dokument

en: Documents restored successfully
sv_SE: Dokument Återställd

en: Documents that failed to restore
sv_SE: Dokument som misslyckades att återställas

en: Documents that were already restored
sv_SE: Dokument som redan är återställda

en: Domain
sv_SE: Domän

en: Domain Name
sv_SE: Domän namn

en: Domain Settings
sv_SE: Domän Inställningar

en: Domains HTML
sv_SE: Domäner HTML

en: Don't HTML Encode HTML tags like &lt;script&gt; or just characters like &lt; or &gt;, as they could be intentionally used in this field
sv_SE: Koda Inte som HTML HTML taggar som 'script' eller bara tecken som 'eller', eftersom de kan användas avsiktligt på detta fält

en: Don't Import
sv_SE: Importera Inte

en: Don't Override Status
sv_SE: Åsidosätt inte Status

en: Don't Send Emails
sv_SE: Skicka inte E-post

en: Don't encode HTML tags like &lt;script&gt; or just characters like &lt; or &gt;, as they could be intentionally used in this field
sv_SE: Koda inte HTML-taggar som &lt;script&gt; eller bara tecken som &lt; eller &gt;, eftersom de med avsikt kan användas i detta fält

en: Don't have an account?
sv_SE: Har du inget konto?

en: Done
sv_SE: Klart

en: Donut
sv_SE: Ring

en: Download
sv_SE: Ladda ner

[ctx: Export report]
en: Download
sv_SE: Ladda ner

en: Download Backups
sv_SE: Säkerhetskopior

en: Download Data
sv_SE: Ladda ner Data

en: Download Files Backup
sv_SE: Ladda ner Fil Säkerhetskopia

en: Download Link
sv_SE: Nedladdning Länk

en: Download PDF
sv_SE: Ladda ner PDF

en: Download Report
sv_SE: Ladda ner Rapport

en: Download Template
sv_SE: Ladda ner Mall

en: Download Your Data
sv_SE: Ladda ner Data

en: Download vCard
sv_SE: Ladda ner vCard

en: Download vCards
sv_SE: Ladda ner vCard

en: Draft
sv_SE: Utkast

en: Drag elements from the sidebar to add. Drag them back to trash.
sv_SE: Dra element från sidofält för att lägga till. Dra tillbaka dem till papperskorg.

en: Dropbox Access Token
sv_SE: Dropbox Åtkomst Token

en: Dropbox Settings
sv_SE: Dropbox Inställningar

[ctx: Dropbox Settings]
en: Dropbox Settings
sv_SE: Dropbox Inställningar

en: Dropbox Setup
sv_SE: Dropbox Inställningar

en: Dropdowns
sv_SE: Rullgardin Meny

en: Due Date
sv_SE: Förfallo Datum

en: Due Date Based On
sv_SE: Förfallodatum Baserad På

en: Duplicate
sv_SE: Kopiera

en: Duplicate Entry
sv_SE: Kopiera Post

en: Duplicate Filter Name
sv_SE: Kopiera Filter Namn

en: Duplicate Name
sv_SE: Kopiera Namn

en: Duplicate Workspace
sv_SE: Kopiera Arbetsyta

en: Duplicate current row
sv_SE: Kopiera Aktuell Rad

en: Duplicate of {0} named as {1} is created successfully
sv_SE: Kopia av {0} med namn {1} är skapad

en: Duration
sv_SE: Varaktighet

en: Dynamic Filters
sv_SE: Dynamisk Filter

en: Dynamic Filters JSON
sv_SE: Dynamisk Filter JSON

en: Dynamic Filters Section
sv_SE: Dynamisk Filter Sektion

en: Dynamic Link
sv_SE: Dynamisk Länk

en: Dynamic Report Filters
sv_SE: Dynamisk Rapport Filter

en: Dynamic Route
sv_SE: Dynamisk Sökväg

en: Dynamic Template
sv_SE: Dynamisk Mall

en: Each document created in ERPNext can have a unique ID generated for it, using a prefix defined for it. Though each document has some prefix pre-configured, you can further customize it using tools like Naming Series Tool and Document Naming Rule.
sv_SE: Varje dokument skapad i System kan ha unikt ID genererad för det, med definierad prefix . Även om varje dokument har prefix förkonfigurerad, kan man anpassa det ytterligare med hjälp av verktyg som Nummer Serie Verktyg och Dokument Namn Regel.

en: Edit
sv_SE: Redigera

[ctx: Button in list view actions menu]
en: Edit
sv_SE: Redigera

[ctx: Edit grid row]
en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Edit Auto Email Report Settings
sv_SE: Redigera Automatisk E-post Rapport Inställningar

en: Edit Chart
sv_SE: Redigera Diagram

en: Edit Custom Block
sv_SE: Redigera Anpassad Avsnitt

en: Edit Custom HTML
sv_SE: Redigera Anpassad HTML

en: Edit DocType
sv_SE: Redigera DocType

[ctx: Button in list view menu]
en: Edit DocType
sv_SE: Redigera DocType

en: Edit Existing
sv_SE: Redigera Befintlig

en: Edit Filters
sv_SE: Redigera Filter

en: Edit Format
sv_SE: Redigera Format

en: Edit Full Form
sv_SE: Redigera i Full Formulär

en: Edit HTML
sv_SE: Redigera HTML

en: Edit Heading
sv_SE: Redigera Huvud Rubrik

en: Edit Links
sv_SE: Redigera Länkar

en: Edit Number Card
sv_SE: Redigera Nummer Kort

en: Edit Onboarding
sv_SE: Redigera Introduktion

en: Edit Print Format
sv_SE: Redigera Utskrift Format

en: Edit Profile
sv_SE: Redigera Profil

en: Edit Properties
sv_SE: Redigera Egenskaper

en: Edit Quick List
sv_SE: Redigera Snabb Listor

[ctx: Button in web form]
en: Edit Response
sv_SE: Redigera Respons

en: Edit Shortcut
sv_SE: Redigera Genvägar

en: Edit Values
sv_SE: Redigera Värden

en: Edit Workspace
sv_SE: Redigera Arbetsyta

en: Edit mode
sv_SE: Redigering Läge

en: Edit to add content
sv_SE: Redigera att Lägga till Innehåll

[ctx: Button in web form]
en: Edit your response
sv_SE: Redigera din respons

en: Edit your workflow visually using the Workflow Builder.
sv_SE: Redigera arbetsflöde visuellt med Arbetsflöde Generator.

en: Edit {0}
sv_SE: Redigera {0}

en: Editable Grid
sv_SE: Redigerbar Rutnät

en: Editing Row
sv_SE: Redigerar Rad

en: Editing {0}
sv_SE: Redigerar {0}

en: Eg. smsgateway.com/api/send_sms.cgi
sv_SE: T.ex. smsgateway.com/api/send_sms.cgi

en: Either key or IP flag is required.
sv_SE: Antingen nyckel eller IP erfodras.

en: Element Selector
sv_SE: Element Väljare

en: Email
sv_SE: E-post

en: Email Account
sv_SE: E-post Konto

[ctx: Email Account]
en: Email Account
sv_SE: E-post Konto

en: Email Account Disabled.
sv_SE: E-post Konto Inaktiverad

en: Email Account Name
sv_SE: E-post Konto Namn

en: Email Account added multiple times
sv_SE: E-post Konto lagt till flera gånger

en: Email Account not setup. Please create a new Email Account from Settings > Email Account
sv_SE: E-post Konto inte konfigurerad. Skapa ny E-post Konto från Inställningar > E-post Konto

en: Email Address
sv_SE: E-post

en: Email Address whose Google Contacts are to be synced.
sv_SE: E-post vars Google Kontakter ska synkroniseras.

en: Email Addresses
sv_SE: E-post Adresser

en: Email Domain
sv_SE: E-post Domän

[ctx: Email Domain]
en: Email Domain
sv_SE: E-post Domän

en: Email Flag Queue
sv_SE: E-post Flagg Kö

en: Email Footer Address
sv_SE: Standard Bolag E-post Signatur

en: Email Group
sv_SE: E-post Grupp

[ctx: Email Group]
en: Email Group
sv_SE: E-post Grupp

en: Email Group Member
sv_SE: E-post Grupp Medlemmar

en: Email ID
sv_SE: E-post

en: Email IDs
sv_SE: E-post ID

en: Email Id
sv_SE: E-post

en: Email Inbox
sv_SE: E-post Inkorg

en: Email Queue
sv_SE: E-post Kö

en: Email Queue Recipient
sv_SE: E-post Kö Mottagare

en: Email Queue flushing aborted due to too many failures.
sv_SE: E-post Kö  spolning avbröts på grund av för många fel.

en: Email Queue records.
sv_SE: E-post Kö poster

en: Email Reply Help
sv_SE: E-post Svar Hjälp

en: Email Retry Limit
sv_SE: Antal E-post Försök

en: Email Rule
sv_SE: E-post Regel

en: Email Sent
sv_SE: E-post Skickad

en: Email Sent At
sv_SE: E-post skickad Kl

en: Email Settings
sv_SE: E-post Inställningar

en: Email Signature
sv_SE: E-post Signatur

en: Email Status
sv_SE: E-post Status

en: Email Sync Option
sv_SE: E-post Synkronisering Alternativ

en: Email Template
sv_SE: E-post Mall

[ctx: Email Template]
en: Email Template
sv_SE: E-post Mall

en: Email Threads on Assigned Document
sv_SE: E-post Trådar på Tilldelad Dokument

en: Email To
sv_SE: E-post Till

en: Email Unsubscribe
sv_SE: E-post Avregistrering

en: Email has been marked as spam
sv_SE: E-post är markerad som skräp post

en: Email has been moved to trash
sv_SE: E-post är flyttad till papperskorg

en: Email not sent to {0} (unsubscribed / disabled)
sv_SE: E-post inte skickad till {0} (avregistrerad / inaktiverad)

en: Email not verified with {0}
sv_SE: E-post inte verifierad med {0}

en: Emails
sv_SE: E-post

en: Emails are muted
sv_SE: E-post är Dämpad

en: Emails will be sent with next possible workflow actions
sv_SE: E-post skickas med nästa möjliga arbetsflöde åtgärd

en: Embed code copied
sv_SE: Bädda in kopierad kod

en: Enable
sv_SE: Aktivera

en: Enable Allow Auto Repeat for the doctype {0} in Customize Form
sv_SE: Aktivera Tillåt Återkommande för DocType {0} i Anpassa Formulär

en: Enable Auto Reply
sv_SE: Aktivera Autosvar

en: Enable Automatic Backup
sv_SE: Aktivera Automatisk Säkerhetskopiering

en: Enable Automatic Linking in Documents
sv_SE: Aktivera Automatisk Länkning i Dokument

en: Enable Comments
sv_SE: Aktivera Kommentarer

en: Enable Email Notification
sv_SE: Aktivera E-post Avisering

en: Enable Email Notifications
sv_SE: Aktivera E-post Aviseringar

en: Enable Google API in Google Settings.
sv_SE: Aktivera Google API i Google Inställningar.

en: Enable Google indexing
sv_SE: Aktivera Google Indexering

en: Enable Incoming
sv_SE: Aktivera Inkommande

en: Enable Onboarding
sv_SE: Aktivera Introduktion

en: Enable Outgoing
sv_SE: Aktivera Utgående

en: Enable Password Policy
sv_SE: Aktivera Lösenord Princip

en: Enable Prepared Report
sv_SE: Aktivera Färdiga Rapporter

en: Enable Print Server
sv_SE: Aktivera Skrivar Server

en: Enable Push Notification Relay
sv_SE: Aktivera Push-Avisering relä

en: Enable Rate Limit
sv_SE: Aktivera Begränsning

en: Enable Raw Printing
sv_SE: Aktivera Direkt Utskrift

en: Enable Report
sv_SE: Aktivera Rapport

en: Enable Scheduled Jobs
sv_SE: Aktivera Schemalagda Jobb

en: Enable Scheduler
sv_SE: Aktivera Schemaläggare

en: Enable Security
sv_SE: Aktivera Säkerhet

en: Enable Social Login
sv_SE: Aktivera Social Inloggning

en: Enable Social Sharing
sv_SE: Aktivera Social Delning

en: Enable Tracking Page Views
sv_SE: Aktivera Spårning Sid Visningar

en: Enable Two Factor Auth
sv_SE: Aktivera Två Faktor Autentisering

en: Enable Website Tracking
sv_SE: Aktivera Webbplats Spårning

en: Enable developer mode to create a standard Print Template
sv_SE: Aktivera utvecklarläge för att skapa en standardutskriftsmall

en: Enable developer mode to create a standard Web Template
sv_SE: Aktivera Utvecklarläge för att skapa en Standard Webb Mall

en: Enable email notification for any comment or likes received on your Blog Post.
sv_SE: Aktivera E-post Avisering för alla kommentarer eller gilla från Blogg Inlägg.

en: Enable if on click
    opens modal.
sv_SE: Aktivera vid klick
    öppnar modal.

en: Enable in-app website tracking
sv_SE: Aktivera Webbplats Spårning i App

en: Enabled
sv_SE: Aktiverad

en: Enabled Scheduler
sv_SE: Aktiverad Schemaläggare

en: Enabled email inbox for user {0}
sv_SE: E-post Konto Aktiverad för {0}

en: Enables Calendar and Gantt views.
sv_SE: Aktiverar Kalender och Gantt Vyer.

en: Enabling auto reply on an incoming email account will send automated replies to all the synchronized emails. Do you wish to continue?
sv_SE: Om automatiskt svar aktiveras på inkommande E-post Konto, skickas automatiska svar på alla synkroniserade E-post meddelanden. Vill du fortsätta?

en: Enabling this will register your site on a central relay server to send push notifications for all installed apps through Firebase Cloud Messaging. This server only stores user tokens and error logs, and no messages are saved.
sv_SE: Om du aktiverar detta registreras din webbplats på en central reläserver för att skicka push-meddelanden för alla installerade appar via Firebase Cloud Messaging. Den här servern lagrar endast användartokens och felloggar, och inga meddelanden sparas.

en: Enabling this will register your site on a central relay server to send push notifications for all installed apps through Firebase Cloud Messaging. This server only stores user tokens and error logs, and no messages are saved.
sv_SE: Om du aktiverar detta registreras din webbplats på en central reläserver för att skicka push-meddelanden för alla installerade appar via Firebase Cloud Messaging. Den här servern lagrar endast användartokens och felloggar, och inga meddelanden sparas.

en: Enabling this will submit documents in background
sv_SE: Om aktiverad skickas dokument i bakgrunden

en: Encrypt Backups
sv_SE: Kryptera Säkerhetskopior

en: Encryption key is in invalid format!
sv_SE: Krypteringsnyckeln är i ogiltigt format!

en: Encryption key is invalid! Please check site_config.json
sv_SE: Krypteringsnyckeln är ogiltig! Kontrollera site_config.json

en: End Date
sv_SE: Slut Datum

en: End Date Field
sv_SE: Slut Datum

en: End Date cannot be before Start Date!
sv_SE: Slut Datum kan inte vara före Start Datum!

en: Ended At
sv_SE: Slutade Kl

en: Endpoint URL
sv_SE: Slutpunkt URL

en: Endpoints
sv_SE: Slutpunkter

en: Ends on
sv_SE: Slut Datum/Tid

en: Energy Point
sv_SE: Prestation Resultat

en: Energy Point Log
sv_SE: Prestation Resultat Logg

en: Energy Point Rule
sv_SE: Prestation Resultat Regel

en: Energy Point Settings
sv_SE: Prestation Resultat Inställningar

en: Energy Point Update on {0}
sv_SE: Prestation Resultat Uppdateras {0}

en: Energy Points
sv_SE: Prestation Resultat

en: Enqueued By
sv_SE: Ställd i Kö Av

en: Enqueued creation of indexes
sv_SE: Skapande av index i kö

en: Ensure the user and group search paths are correct.
sv_SE: Se till att Användare och Grupp Sökvägar är korrekta.

en: Enter Client Id and Client Secret in Google Settings.
sv_SE: Ange Klient ID och Klient Hemlighet i Google Inställningar.

en: Enter Code displayed in OTP App.
sv_SE: Ange kod som visad i OTP App.

en: Enter Email Recipient(s)
sv_SE: Ange E-post Mottagare

en: Enter Form Type
sv_SE: Ange Formulär Typ

[ctx: Title of prompt dialog]
en: Enter Value
sv_SE: Ange Värde

en: Enter a name for this {0}
sv_SE: Ange ett namn för denna {0}

en: Enter default value fields (keys) and values. If you add multiple values for a field, the first one will be picked. These defaults are also used to set "match" permission rules. To see list of fields, go to "Customize Form".
sv_SE: Ange standard fält (nycklar) och värden. Om du lägger till flera värden för ett fält, kommer den första hämtas .Standard värden används också för att ange " motsvarande " behörighet regler. För att se lista över fält gå till " Anpassa Formulär" .

en: Enter folder name
sv_SE: Ange Mapp Namn

en: Enter static url parameters here (Eg. sender=ERPNext, username=ERPNext, password=1234 etc.)
sv_SE: Ange statiska url parametrar här (T.ex.. Avsändare = System, användarnamn = System, lösenord = 1234 osv.)

en: Enter url parameter for message
sv_SE: Ange url parameter för meddelande

en: Enter url parameter for receiver nos
sv_SE: Ange url parameter för mottagare

en: Enter your password
sv_SE: Ange Lösenord

en: Entity Name
sv_SE: Entitet Namn

en: Entity Type
sv_SE: Entitet Typ

en: Equals
sv_SE: Lika

en: Error
sv_SE: Fel

[ctx: Title of error message in web form]
en: Error
sv_SE: Fel

en: Error Code: {0}
sv_SE: Felkod: {0}

en: Error Log
sv_SE: Fel Logg

[ctx: Error Log]
en: Error Logs
sv_SE: Fel Logg

en: Error Message
sv_SE: Fel Meddelande

en: Error connecting to QZ Tray Application...<br><br> You need to have QZ Tray application installed and running, to use the Raw Print feature.<br><br><a target="_blank" href="https://qz.io/download/">Click here to Download and install QZ Tray</a>.<br> <a target="_blank" href="https://erpnext.com/docs/user/manual/en/setting-up/print/raw-printing">Click here to learn more about Raw Printing</a>.
sv_SE: Fel vid anslutning till QZ Aktivitet Fält... <br><br> Du måste ha QZ Aktivitet Fält App installerad och igång för att kunna använda Direkt Utskrift funktion. <br><br> <a href="https://qz.io/download/" target="_blank">Klicka här för att ladda ner och installera QZ App</a> . <br> <a href="https://erpnext.com/docs/user/manual/en/setting-up/print/raw-printing" target="_blank">Klicka här för att lära dig mer om Direkt Utskrift</a>.

en: Error connecting via IMAP/POP3: {e}
sv_SE: Fel vid anslutning via IMAP/POP3: {e}

en: Error connecting via SMTP: {e}
sv_SE: Fel vid anslutning via SMTP: {e}

en: Error has occurred in {0}
sv_SE: Fel har inträffat i {0}

en: Error in Client Script
sv_SE: Fel i Klient Skript

en: Error in Client Script.
sv_SE: Fel i Klient Skript.

en: Error in Header/Footer Script
sv_SE: Fel i Sidhuvud/Sidfot Skript

en: Error in Notification
sv_SE: Fel i Avisering

en: Error in print format on line {0}: {1}
sv_SE: Fel i Utskrift Format på rad {0}: {1}

en: Error while connecting to email account {0}
sv_SE: Fel vid anslutning till E-post Konto {0}

en: Error while evaluating Notification {0}. Please fix your template.
sv_SE: Fel vid test av Avisering {0}. Fixa Mall.

en: Error: Document has been modified after you have opened it
sv_SE: Fel: Dokument ändrad efter öppnande

en: Error: Value missing for {0}: {1}
sv_SE: Fel: Värdet saknas för {0}: {1}

en: Errors
sv_SE: Fel

en: Event
sv_SE: Händelse

en: Event Category
sv_SE: Händelse Kategori

en: Event Frequency
sv_SE: Händelse Intervall

en: Event Participants
sv_SE: Händelse Deltagare

en: Event Reminders
sv_SE: Händelse Påminnelser

en: Event Synced with Google Calendar.
sv_SE: Händelse Synkroniserad med Google Kalender.

en: Event Type
sv_SE: Händelse Typ

en: Events
sv_SE: Händelser

en: Events in Today's Calendar
sv_SE: Händelser i Dagens Kalender

en: Every form in ERPNext has a standard set of fields. If you need to capture some information, but there is no standard Field available for it, you can insert Custom Field for it.
    
    Once custom fields are added, you can use them for reports and analytics charts as well.
sv_SE: Varje formulär i System har standard uppsättning fält. Om du behöver fånga information, men det inte finns något standard fält tillgänglig för det, kan du infoga anpassad fält för det..
    
    När anpassade fält har lagts till kan du också använda dem för rapporter och analys diagram.

en: Everyone
sv_SE: Alla

en: Ex: "colors": ["#d1d8dd", "#ff5858"]
sv_SE: Ex: 'färger': ['# d1d8dd', '# ff5858']

en: Exact Copies
sv_SE: Exakta kopior

en: Example
sv_SE: Exempel

en: Example: "/desk"
sv_SE: Exempel: "/skrivbord"

en: Example: #Tree/Account
sv_SE: Exempel: #Träd/Konto

en: Example: 00001
sv_SE: Exempel: 00001

en: Example: Setting this to 24:00 will log out a user if they are not active for 24:00 hours.
sv_SE: Exempel: Anges detta till 24:00 loggas användare ut om de inte är aktiva under 24:00 timmar.

en: Example: {{ subject }}
sv_SE: Exempel: {{subject}}

en: Excellent
sv_SE: Utmärkt

en: Exception
sv_SE: Undantag

en: Execute
sv_SE: Kör

en: Execute Console script
sv_SE: Kör Konsol Skript

en: Executing...
sv_SE: Kör...

en: Execution Time: {0} sec
sv_SE: Exekvering Tid: {0} sek

en: Executive
sv_SE: Verkställande

en: Expand
sv_SE: Expandera

[ctx: Enlarge code field.]
en: Expand
sv_SE: Expandera

en: Expand All
sv_SE: Expandera Alla

en: Experimental
sv_SE: Experimentell

en: Expiration time
sv_SE: Förfallo Tid

en: Expire Notification On
sv_SE: Förfallo Avisering Aktiverad

en: Expired
sv_SE: Utgången

en: Expires In
sv_SE: Förfaller Om

en: Expires On
sv_SE: Utgår

en: Expiry time of QR Code Image Page
sv_SE: Förfallo Tid för QR Kod Bild Sida

en: Export 1 record
sv_SE: Exportera 1 Post

en: Export Custom Permissions
sv_SE: Exportera Anpassade Behörigheter

en: Export Customizations
sv_SE: Exportera Anpassningar

en: Export Data
sv_SE: Data Export

[ctx: Data Export]
en: Export Data
sv_SE: Data Export

en: Export Errored Rows
sv_SE: Exportera Felaktiga Rader

en: Export From
sv_SE: Exportera Från

en: Export Import Log
sv_SE: Exportera Import Logg

[ctx: Export report]
en: Export Report: {0}
sv_SE: Exportera Rapport: {0}

en: Export Type
sv_SE: Export Typ

en: Export all matching rows?
sv_SE: Exportera alla matchande rader?

en: Export all {0} rows?
sv_SE: Exportera alla {0} rader?

en: Export as zip
sv_SE: Exportera som zip fil

en: Export not allowed. You need {0} role to export.
sv_SE: Export ej tillåtet.{0} roll erfodras för att exportera.

en: Export the data without any header notes and column descriptions
sv_SE: Exportera data utan några rubriker och kolumn beskrivning

en: Export without main header
sv_SE: Exportera utan huvud rubrik

en: Export {0} records
sv_SE: Exportera {0} poster

en: Exported permissions will be force-synced on every migrate overriding any other customization.
sv_SE: Exporterade behörigheter kommer att tvångssynkroniseras vid varje migrering och åsidosätter alla andra anpassningar.

en: Expose Recipients
sv_SE: Visa Mottagare

en: Expression
sv_SE: Uttryck

en: Expression (old style)
sv_SE: Uttryck (gammal stil)

en: Expression, Optional
sv_SE: Uttryck, Valfritt

en: Extra Parameters
sv_SE: Extra Parametrar

en: Fail
sv_SE: Misslyckad

en: Failed
sv_SE: Misslyckad

en: Failed Emails
sv_SE: Misslyckade E-post

en: Failed Job Count
sv_SE: Misslyckade Jobb Antal

en: Failed Jobs
sv_SE: Misslyckade Jobb

en: Failed Logins (Last 30 days)
sv_SE: Misslyckade Inloggningar (senaste 30 dagarna)

en: Failed Transactions
sv_SE: Misslyckade Transaktioner

en: Failed to aquire lock: {}. Lock may be held by another process.
sv_SE: Misslyckades med att förvärva lås: {}. Lås kan hållas av annan process.

en: Failed to change password.
sv_SE: Misslyckades att ändra lösenord.

en: Failed to complete setup
sv_SE: Misslyckades att slutföra Installation

en: Failed to compute request body: {}
sv_SE: Misslyckades att beräkna text för begäran: {}

en: Failed to connect to server
sv_SE: Misslyckades att ansluta till server

en: Failed to decode token, please provide a valid base64-encoded token.
sv_SE: Misslyckades med att avkoda token. Ange giltig base64 kodad token.

en: Failed to delete {0} documents: {1}
sv_SE: Misslyckades att ta bort {0} dokument: {1}

en: Failed to enable scheduler: {0}
sv_SE: Misslyckades att aktivera schemaläggare: {0}

en: Failed to evaluate conditions: {}
sv_SE: Misslyckades att utvärdera villkor: {}

en: Failed to export python type hints
sv_SE: Misslyckades att exportera python typ tips

en: Failed to generate names from the series
sv_SE: Misslyckades att skapa namn serie

en: Failed to generate preview of series
sv_SE: Misslyckades att skapa förhandsvisning av serie

en: Failed to get method for command {0} with {1}
sv_SE: Misslyckades att hämta sätt för kommando {0} med {1}

en: Failed to get method {0} with {1}
sv_SE: Misslyckades att hämta sätt {0} med {1}

en: Failed to import virtual doctype {}, is controller file present?
sv_SE: Misslyckadesc att importera virtuell doctype {}, finns kontroll fil?

en: Failed to optimize image: {0}
sv_SE: Misslyckades att optimera bild: {0}

en: Failed to send email with subject:
sv_SE: Misslyckades att skicka e-post med ämne:

en: Failed to send notification email
sv_SE: Misslyckades att skicka e-post meddelande

en: Failed to update global settings
sv_SE: Misslyckades att uppdatera globala inställningar

en: Failing Scheduled Jobs (last 7 days)
sv_SE: Misslyckade Schemalagda Jobb (senaste 7 dagarna)

en: Failure
sv_SE: Fel

en: Failure Rate
sv_SE: Felfrekvens

en: FavIcon
sv_SE: FavIkon

en: Featured
sv_SE: Utvald

en: Feedback
sv_SE: Återkoppling

en: Feedback Request
sv_SE: Återkoppling Begäran

en: Fetch From
sv_SE: Hämta Från

en: Fetch Images
sv_SE: Hämta Bilder

en: Fetch attached images from document
sv_SE: Hämta Bifogade Bilder från Dokument

en: Fetch on Save if Empty
sv_SE: Hämta vid Spara om Tom

en: Fetching default Global Search documents.
sv_SE: Hämtar standard Global Sökning dokument.

en: Field
sv_SE: Fält

en: Field "route" is mandatory for Web Views
sv_SE: Fält ""sökväg"" erfodras för Webb Vyer

en: Field "title" is mandatory if "Website Search Field" is set.
sv_SE: Fält "titel" erfodras om "Webbplats Sökfält" är angiven.

en: Field "value" is mandatory. Please specify value to be updated
sv_SE: Fält 'värde' erfodras. Ange värde som ska uppdateras

en: Field Description
sv_SE: Fält Beskrivning

en: Field Missing
sv_SE: Fält Saknas

en: Field Name
sv_SE: Fält Namn

en: Field Template
sv_SE: Fält Mall

en: Field To Check
sv_SE: Fält att Kontrollera

en: Field Type
sv_SE: Fält Typ

en: Field not permitted in query
sv_SE: Fält är ej tillåtet i fråga

en: Field that represents the Workflow State of the transaction (if field is not present, a new hidden Custom Field will be created)
sv_SE: Fält som representerar Arbetsflöde Tillstånd i transaktion (om fält inte finns, ny dold  Anpassad Fält kommer att skapas)

en: Field to Track
sv_SE: Fält att Spåra

en: Field type cannot be changed for {0}
sv_SE: Fält Typ kan inte ändras för {0}

en: Field {0} does not exist on {1}
sv_SE: Fält {0} finns inte på {1}

en: Field {0} is referring to non-existing doctype {1}.
sv_SE: Fält {0} hänvisar till icke-existerande doctype {1}.

en: Field {0} not found.
sv_SE: Fält {0} hittades inte.

en: Field {0} on document {1} is neither a Mobile number field nor a Customer or User link
sv_SE: Fält {0} på dokument {1} är varken mobil nummer fält, Kund eller Användarlänk

en: Fieldname
sv_SE: Fält Namn

en: Fieldname '{0}' conflicting with a {1} of the name {2} in {3}
sv_SE: Fält Namn '{0}' är i konflikt med {1} av namn {2} i {3}

en: Fieldname called {0} must exist to enable autonaming
sv_SE: Fält Namn {0} måste finnas för att aktivera automatisk namngivning

en: Fieldname is limited to 64 characters ({0})
sv_SE: Fält Namn är begränsad till 64 tecken ({0})

en: Fieldname not set for Custom Field
sv_SE: Fält Namn inte angiven i Anpassad Fält

en: Fieldname which will be the DocType for this link field.
sv_SE: Fält Namn som kommer att vara DocType för den här länk fält.

en: Fieldname {0} appears multiple times
sv_SE: Fält Namn {0} visas flera gånger

en: Fieldname {0} cannot have special characters like {1}
sv_SE: Fält Namn {0} kan inte ha special tecken som {1}

en: Fieldname {0} conflicting with meta object
sv_SE: Fält Namn {0} i konflikt mot meta objekt

en: Fieldname {0} is restricted
sv_SE: Fält Namn {0} är begränsad

en: Fields
sv_SE: Fält

en: Fields Multicheck
sv_SE: Fält Multicheck

en: Fields `file_name` or `file_url` must be set for File
sv_SE: Fält `file_name` eller `file_url` måste anges för fil

en: Fields must be a list or tuple when as_list is enabled
sv_SE: Filter måste vara lista eller tupel när as_list är aktiverad

en: Fields separated by comma (,) will be included in the "Search By" list of Search dialog box
sv_SE: Fält separerade med komma tecken (,) kommer att ingå i 'Sök efter' lista över dialogruta Sök

en: Fieldtype
sv_SE: Fält Typ

en: Fieldtype cannot be changed from {0} to {1}
sv_SE: Fält Typ kan inte ändras från {0} till {1}

en: Fieldtype cannot be changed from {0} to {1} in row {2}
sv_SE: Fält Typ kan inte ändras från {0} till {1} på rad {2}

en: File
sv_SE: Fil

[ctx: File]
en: File
sv_SE: Fil

en: File '{0}' not found
sv_SE: Fil '{0}' hittades inte

en: File Backup
sv_SE: Fil Säkerhetskopiering

en: File Information
sv_SE: Fil Information

en: File Manager
sv_SE: Filhanterare

en: File Name
sv_SE: Fil Namn

en: File Size
sv_SE: Fil Storlek

en: File Storage
sv_SE: Fil Lagring

en: File Type
sv_SE: Fil Typ

en: File URL
sv_SE: Fil URL

en: File backup is ready
sv_SE: Fil Säkerhetskopiering är klar

en: File name cannot have {0}
sv_SE: Fil Namn får inte innehålla {0}

en: File not attached
sv_SE: Fil inte bifogad

en: File size exceeded the maximum allowed size of {0} MB
sv_SE: Fil storlek överskred högsta tillåtna storlek på {0} MB

en: File too big
sv_SE: Fil för stor

en: File type of {0} is not allowed
sv_SE: Fil typ {0} är inte tillåten

en: File {0} does not exist
sv_SE: Fil {0} existerar inte

en: Files
sv_SE: Filer

[ctx: File]
en: Files
sv_SE: Filer

en: Filter By
sv_SE: Filter Efter

en: Filter Data
sv_SE: Filtrer Data

en: Filter List
sv_SE: Filter Lista

en: Filter Name
sv_SE: Filter Namn

en: Filter Values
sv_SE: Filter Värden

en: Filter must be a tuple or list (in a list)
sv_SE: Filter måste vara tupel eller lista (i lista)

en: Filter must have 4 values (doctype, fieldname, operator, value): {0}
sv_SE: Filter måste ha 4 värden (doctype, fält namn, operatör, värde): {0}

en: Filtered By
sv_SE: Filtrerad Efter

en: Filtered Records
sv_SE: Filtrerade Poster

en: Filtered by "{0}"
sv_SE: Filtrerad Efter '{0}'

en: Filters
sv_SE: Filter

en: Filters Configuration
sv_SE: Filter Konfiguration

en: Filters Display
sv_SE: Filter Visning

en: Filters JSON
sv_SE: Filter JSON

en: Filters Section
sv_SE: Filter Sektion

en: Filters applied for {0}
sv_SE: Filter tillämpade för {0}

en: Filters saved
sv_SE: Filter Sparade

en: Filters will be accessible via <code>filters</code>. <br><br>Send output as <code>result = [result]</code>, or for old style <code>data = [columns], [result]</code>
sv_SE: Filter är tillgänglig via <code>filters</code> .<br><br> Skicka utdata som <code>result = [result]</code> , eller för gammal stil data <code>data = [columns], [result]</code>

en: Filters {0}
sv_SE: Filter {0}

en: Filters:
sv_SE: Filter:

en: Find '{0}' in ...
sv_SE: Hitta '{0}' i...

en: Find {0} in {1}
sv_SE: Hitta {0} i {1}

en: Finished
sv_SE: Klar

en: Finished At
sv_SE: Avslutade Kl

en: First Day of the Week
sv_SE: Veckans Första Arbetsdag

en: First Name
sv_SE: Förnamn

en: First Success Message
sv_SE: Första Lyckade Meddelande

en: First Transaction
sv_SE: Första Transaktion

en: First data column must be blank.
sv_SE: Första Data Kolumn måste vara tom.

en: First set the name and save the record.
sv_SE: Ange Namn och spara Post.

en: Flag
sv_SE: Flagga

en: Float
sv_SE: Flyttal

en: Float Precision
sv_SE: Flyttal Precision

en: Fold
sv_SE: Vika

en: Fold can not be at the end of the form
sv_SE: Vikning kan inte vara i slutet av formulär

en: Fold must come before a Section Break
sv_SE: Vikning måste komma före Sektion Brytning

en: Folder
sv_SE: Mapp

en: Folder Name
sv_SE: Mapp Namn

en: Folder name should not include '/' (slash)
sv_SE: Mapp namn ska inte innehålla '/' (snedstreck)

en: Folder {0} is not empty
sv_SE: Mapp {0} är inte tom

en: Follow
sv_SE: Följ

en: Followed by
sv_SE: Följd av

en: Following Report Filters have missing values:
sv_SE: Följande Rapport Filter saknar värden:

en: Following fields are missing:
sv_SE: Följande fält saknas:

en: Following fields have invalid values:
sv_SE: Följande fält har ogiltiga värden:

en: Following fields have missing values
sv_SE: Följande fält saknar värde

en: Following fields have missing values:
sv_SE: Följande fält saknar värde:

en: Following links are broken in the email content: {0}
sv_SE: Följande länkar är brutna i e-postinnehållet: {0}

en: Font
sv_SE: Typsnitt

en: Font Properties
sv_SE: Typsnitt Egenskaper

en: Font Size
sv_SE: Typsnitt Storlek

en: Fonts
sv_SE: Typsnitt

en: Footer
sv_SE: Sidfot

en: Footer "Powered By"
sv_SE: Sidfot "Design Av"

en: Footer Based On
sv_SE: Sidfot Baserad På

en: Footer Content
sv_SE: Sidfot Innehåll

en: Footer Details
sv_SE: Sidfot Detaljer

en: Footer HTML
sv_SE: Sidfot HTML

en: Footer HTML set from attachment {0}
sv_SE: Sidfots-HTML inställd från bilaga {0}

en: Footer Image
sv_SE: Sidfot Bild

en: Footer Items
sv_SE: Sidfot Poster

en: Footer Logo
sv_SE: Sidfot Logotyp

en: Footer Script
sv_SE: Sidfot Skript

en: Footer Template
sv_SE: Sidfot Mall

en: Footer Template Values
sv_SE: Sidfot Mall Värde

en: Footer might not be visible as {0} option is disabled</div>
sv_SE: Sidfot kanske inte visas eftersom alternativ {0} är inaktiverad</div>

en: Footer will display correctly only in PDF
sv_SE: Sidfot visas korrekt endast i PDF

en: For DocType Link / DocType Action
sv_SE: För DocType Länk / DocType Åtgärd

en: For Document Event
sv_SE: För Dokument Händelse

en: For Document Type
sv_SE: För Dokument Typ

en: For Example: {} Open
sv_SE: Till exempel: {} Öppna

en: For Links, enter the DocType as range.
    For Select, enter list of Options, each on a new line.
sv_SE: För Länkar, ange Dokument Typ som intervall. För Välj, ange lista med Alternativ, var och en på ny rad.

en: For User
sv_SE: För Användare

en: For Value
sv_SE: För Värde

en: For comparison, use >5, <10 or =324. For ranges, use 5:10 (for values between 5 & 10).
sv_SE: För jämförelse, använd >5, <10 eller = 324. För intervall, använd 5:10 (för värden mellan 5 och 10).

en: For example if you cancel and amend INV004 it will become a new document INV004-1. This helps you to keep track of each amendment.
sv_SE: Om du till exempel annullerar och ändrar INV004 skapas ny dokument INV004-1. Detta hjälper med att hålla reda på varje ändring.

en: For example:
sv_SE: Till exempel:

en: For example: If you want to include the document ID, use {0}
sv_SE: Till exempel: Om du vill inkludera Dokument ID, använd {0}

en: For example: {} Open
sv_SE: Till exempel: {} Öppna

en: For help see <a href="https://frappeframework.com/docs/user/en/guides/portal-development/web-forms" target="_blank">Client Script API and Examples</a>
sv_SE: För mer information <a href="https://frappeframework.com/docs/user/en/guides/portal-development/web-forms" target="_blank">Klient Skript API och exempel</a>

en: For more information, <a class="text-muted" href="https://erpnext.com/docs/user/manual/en/setting-up/email/linking-emails-to-document">click here</a>.
sv_SE: För mer information, <a class="text-muted" href="https://erpnext.com/docs/user/manual/en/setting-up/email/linking-emails-to-document">klicka här</a> .

en: For more information, {0}.
sv_SE: För mer information, {0}.

en: For multiple addresses, enter the address on different line. e.g. test@test.com ⏎ test1@test.com
sv_SE: För flera adresser anger du adress på annan rad. t.ex. test@test.com ⏎ test1@test.com

en: For updating, you can update only selective columns.
sv_SE: För uppdatering, uppdateras endast selektiva kolumner.

en: For {0} at level {1} in {2} in row {3}
sv_SE: För {0} på nivå {1} i {2} på rad {3}

en: Force
sv_SE: Tvinga

en: Force Re-route to Default View
sv_SE: Tvinga Omdirigering till Standard Vy

en: Force Show
sv_SE: Tvinga Vising

en: Force Stop job
sv_SE: Tvinga Stopp Jobb

en: Force User to Reset Password
sv_SE: Tvinga Användare att Återställa Lösenord

en: Force Web Capture Mode for Uploads
sv_SE: Tvinga Webbaserade Bildtagning för Uppladdningar

en: Forgot Password?
sv_SE: Glömt Lösenord?

en: Form
sv_SE: Formulär

en: Form Builder
sv_SE: Formulär Generator

en: Form Settings
sv_SE: Formulär Inställningar

en: Form Tour
sv_SE: Formulär Tur

en: Form Tour Step
sv_SE: Formulär Tur Steg

en: Form URL-Encoded
sv_SE: Formulär URL Kodad

en: Forward
sv_SE: Vidarebefordra

en: Forward To Email Address
sv_SE: Vidarebefordra Till E-post

en: Fraction
sv_SE: Bråkdel

en: Fraction Units
sv_SE: Bråkdel Enheter

en: Frappe Mail OAuth Error
sv_SE: Frappe Mail OAuth fel

en: Frappe page builder using components
sv_SE: Frappe Redigerare som använder komponenter

en: Frequency
sv_SE: Intervall

en: Friday
sv_SE: Fredag

en: From
sv_SE: Från

en: From Date
sv_SE: Från Datum

en: From Date Field
sv_SE: Från Datum

en: From Document Type
sv_SE: Från DocType

en: From Full Name
sv_SE: Från

en: From User
sv_SE: Från Användare

en: From version
sv_SE: Från Version

en: Full Name
sv_SE: Fullständig Namn

en: Full Page
sv_SE: Hel Sida

en: Full Width
sv_SE: Full Bredd

en: Function
sv_SE: Funktion

en: Function Based On
sv_SE: Funktion Baserad på

en: Function {0} is not whitelisted.
sv_SE: Funktion {0} är inte vitlistad.

en: Further nodes can be only created under 'Group' type nodes
sv_SE: Extra noder kan endast skapas under 'grupp' typ noder

en: Fw: {0}
sv_SE: Vidarebefodra: {0}

en: Gantt View
sv_SE: Gantt Vy

en: Gender
sv_SE: Kön

en: General
sv_SE: Allmän

en: Generate Custom Reports
sv_SE: Skapa Anpassade Rapporter

en: Generate Keys
sv_SE: Skapa Nycklar

en: Generate New Report
sv_SE: Skapa Ny Rapport

en: Generate Random Password
sv_SE: Skapa Slumpmässig Lösenord

en: Generate Tracking URL
sv_SE: Skapa Spårning URL

en: Get Alerts for Today
sv_SE: Hämta Dagens Alerts

en: Get Backup Encryption Key
sv_SE: Hämta Säkerhetskopiering Kryptering Nyckel

en: Get Contacts
sv_SE: Hämta Kontakter

en: Get Fields
sv_SE: Hämta Fält

en: Get Header and Footer wkhtmltopdf variables
sv_SE: Hämta Sidhuvud och Sidfot wkhtmltopdf variabler

en: Get Items
sv_SE: Hämta Artiklar

en: Get OpenID Configuration
sv_SE: Hämta OpenID Konfiguration

en: Get PDF
sv_SE: Hämta PDF

en: Get a preview of generated names with a series.
sv_SE: Förhandsgranskning av Nummer Serie.

en: Get more insights with
sv_SE: Hämta fler insikter med

en: Get notified when an email is received on any of the documents assigned to you.
sv_SE: Få avisering när e-post meddelande tas emot om någo av dokument som tilldelats dig.

en: Get your globally recognized avatar from Gravatar.com
sv_SE: Hämta globalt erkänd avatar från Gravatar.com

en: Github flavoured markdown syntax
sv_SE: Github influerad markdown syntax

en: Give Review Points
sv_SE: Lämna Recension Poäng

en: Global Search DocType
sv_SE: Global Sökning DocType

en: Global Search Document Types Reset.
sv_SE: Global Sökning Dokument Typ Återställning.

en: Global Search Settings
sv_SE: Global Sökning Inställningar

en: Global Shortcuts
sv_SE: Globala Genvägar

en: Global Unsubscribe
sv_SE: Globalt Avregistrering

en: Go
sv_SE: Gå

en: Go Back
sv_SE: Gå Tillbaka

en: Go to Notification Settings List
sv_SE: Gå till Avisering Inställning Lista

en: Go to Page
sv_SE: Gå till Sida

en: Go to Workflow
sv_SE: Gå till Arbetsflöde

en: Go to Workspace
sv_SE: Gå till Arbetsyta

en: Go to next record
sv_SE: Gå till Nästa Post

en: Go to previous record
sv_SE: Gå till Föregående Post

en: Go to the document
sv_SE: Gå till Dokument

en: Go to this URL after completing the form
sv_SE: Gå till denna URL efter att ha fyllt i formulär

en: Go to {0}
sv_SE: Gå till {0}

en: Go to {0} List
sv_SE: Gå till {0} Lista

en: Go to {0} Page
sv_SE: Gå till {0} Sida

en: Goal
sv_SE: Mål

en: Google Analytics anonymise IP
sv_SE: Google Analytics Anonymisera IP

en: Google Calendar
sv_SE: Google Kalender

[ctx: Google Calendar]
en: Google Calendar
sv_SE: Google Kalender

en: Google Calendar - Contact / email not found. Did not add attendee for -<br>{0}
sv_SE: Google Kalender - Kontakt/E-post hittades inte. La inte till deltagare för -<br>{0}

en: Google Calendar - Could not create Calendar for {0}, error code {1}.
sv_SE: Google Kalender - kunde inte skapa kalender för {0}, felkod {1}.

en: Google Calendar - Could not delete Event {0} from Google Calendar, error code {1}.
sv_SE: Google Kalender - kunde inte radera händelse {0} från Google Kalender, felkod {1}.

en: Google Calendar - Could not fetch event from Google Calendar, error code {0}.
sv_SE: Google Kalender - kunde inte hämta händelse från Google Kalender, felkod {0}.

en: Google Calendar - Could not insert contact in Google Contacts {0}, error code {1}.
sv_SE: Google Kalender - Kunde inte infoga kontakt i Google Kontakter {0}, felkod {1}.

en: Google Calendar - Could not insert event in Google Calendar {0}, error code {1}.
sv_SE: Google Kalender - kunde inte infoga händelse i Google Kalender {0}, felkod {1}.

en: Google Calendar - Could not update Event {0} in Google Calendar, error code {1}.
sv_SE: Google Kalender - kunde inte uppdatera händelse {0} i Google Kalender, felkod {1}.

en: Google Calendar Event ID
sv_SE: Google Kalender Händelse ID

en: Google Calendar ID
sv_SE: Google Kalender ID

en: Google Calendar has been configured.
sv_SE: Google Kalender är konfigurerad.

en: Google Contacts
sv_SE: Google Kontakter

[ctx: Google Contacts]
en: Google Contacts
sv_SE: Google Kontakter

en: Google Contacts - Could not sync contacts from Google Contacts {0}, error code {1}.
sv_SE: Google Kontakter - Kunde inte synkronisera kontakter från Google Kontakter {0}, felkod {1}.

en: Google Contacts - Could not update contact in Google Contacts {0}, error code {1}.
sv_SE: Google Kontakter - kunde inte uppdatera kontakt i Google Kontakter {0}, felkod {1}.

en: Google Contacts Id
sv_SE: Google Kontakter ID

en: Google Drive - Could not create folder in Google Drive - Error Code {0}
sv_SE: Google Drive - kunde inte skapa mapp i Google Drive - Felkod {0}

en: Google Drive - Could not find folder in Google Drive - Error Code {0}
sv_SE: Google Drive - kunde inte hitta mapp i Google Drive - Felkod {0}

en: Google Drive - Could not locate - {0}
sv_SE: Google Drive - Kunde inte hitta - {0}

en: Google Drive Backup Successful.
sv_SE: Google Drive Säkerhetskopiering Klar.

en: Google Drive Picker
sv_SE: Google Drive Väljare

en: Google Drive Picker Enabled
sv_SE: Google Drive Väljare Aktiverad

en: Google Font
sv_SE: Google Typsnitt

en: Google Meet Link
sv_SE: Google Meet Länk

en: Google Services
sv_SE: Google

en: Google Settings
sv_SE: Google Inställningar

[ctx: Google Settings]
en: Google Settings
sv_SE: Google Inställningar

en: Google Sheets URL is invalid or not publicly accessible.
sv_SE: Google Sheets URL är ogiltig eller inte tillgänglig för allmänhet.

en: Google Sheets URL must end with "gid={number}". Copy and paste the URL from the browser address bar and try again.
sv_SE: Google Sheets URL måste sluta med 'gid = {number}'. Kopiera och klistra in URL från webbläsarens adressfält och försök igen.

en: Google Snippet Preview
sv_SE: Google Förhandsvisning

en: Grant Type
sv_SE: Medgivande Typ

en: Graph
sv_SE: Graf

en: Gray
sv_SE: grå

en: Green
sv_SE: Grön

en: Grid Shortcuts
sv_SE: Rutnät Genvägar

en: Group
sv_SE: Grupp

en: Group By
sv_SE: Gruppera Efter

en: Group By Based On
sv_SE: Gruppera Efter Baserat På

en: Group By Type
sv_SE: Gruppera Efter Typ

en: Group By field is required to create a dashboard chart
sv_SE: Gruppera Efter Fält erfodras för att skapa Översikt Panel

en: Group Node
sv_SE: Grupp Nod

en: Group Object Class
sv_SE: Grupp Objekt Klass

en: Group your custom doctypes under modules
sv_SE: Gruppera dina anpassade doctypes under moduler

en: Grouped by <span style='font-weight:600;'>{0}</b>
sv_SE: Grupperad Efter <span style='font-weight:600;'>{0}</b>

en: HH:mm
sv_SE: HH: mm

en: HH:mm:ss
sv_SE: HH: mm: ss

en: HTML Editor
sv_SE: HTML Redigerare

en: HTML Page
sv_SE: HTML Sida

en: HTML for header section. Optional
sv_SE: HTML för Rubrik Sektion. Valfritt

en: HTML with jinja support
sv_SE: HTML med jinja support

en: Half
sv_SE: Halv

en: Half Yearly
sv_SE: Halvår

en: Half-yearly
sv_SE: Halvår

en: Handled Emails
sv_SE: Hanterad E-post

en: Has  Attachment
sv_SE: Har Bilaga

en: Has Domain
sv_SE: Har Domän

en: Has Next Condition
sv_SE: Har Nästa Villkor

en: Has Role
sv_SE: Har Roll

en: Has Web View
sv_SE: Har Webb Vy

en: Have an account? Login
sv_SE: Har konto? Logga in

en: Header
sv_SE: Huvud Rubrik

en: Header HTML
sv_SE: HTML

en: Header HTML set from attachment {0}
sv_SE: HTML från bilaga {0}

en: Header Script
sv_SE: Sidhuvud Skript

en: Header and Breadcrumbs
sv_SE: Sidhuvud och Brödsmulor

en: Header, Robots
sv_SE: Sidhuvud, Robotar

en: Header/Footer scripts can be used to add dynamic behaviours.
sv_SE: Skript för Sidhuvud/Sidfot kan användas för att lägga till dynamisk beteende.

en: Headers
sv_SE: Huvud Rubriker

en: Heading
sv_SE: Huvud Rubrik

en: Heatmap
sv_SE: Värme Karta

en: Hello
sv_SE: Hej

en: Help
sv_SE: Hjälp

en: Help Article
sv_SE: Hjälp Artikel

[ctx: Help Article]
en: Help Article
sv_SE: Hjälp Artikel

en: Help Articles
sv_SE: Hjälp Artiklar

en: Help Category
sv_SE: Hjälp Kategori

[ctx: Help Category]
en: Help Category
sv_SE: Hjälp Kategori

en: Help Dropdown
sv_SE: Hjälp Rullgardin Meny

en: Help HTML
sv_SE: HTML Hjälp

en: Help on Search
sv_SE: Hjälp om Sökning

en: Help: To link to another record in the system, use "/app/note/[Note Name]" as the Link URL. (don't use "http://")
sv_SE: Hjälp: För att länka till annan post i system, använd 'app/Note/[Note Name]' som Länk URL. (Använd inte 'http://')

en: Helpful
sv_SE: Hjälpsam

en: Here's your tracking URL
sv_SE: Här är din spårning URL

en: Hi {0}
sv_SE: Hej {0}

en: Hidden
sv_SE: Dold

en: Hidden Fields
sv_SE: Dolda fält

en: Hide
sv_SE: Dölj

en: Hide Block
sv_SE: Dölj Avsnitt

en: Hide Border
sv_SE: Dölj Gräns

en: Hide Buttons
sv_SE: Dölj Knappar

en: Hide CTA
sv_SE: Dölj Funktion Knapp

en: Hide Copy
sv_SE: Dölj Kopiera

en: Hide Custom DocTypes and Reports
sv_SE: Dölj Anpassade DocTypes och Rapporter

en: Hide Days
sv_SE: Dölj Dagar

en: Hide Descendants
sv_SE: Dölj Underordnade

en: Hide Error
sv_SE: Dölj Fel

en: Hide Login
sv_SE: Dölj Inloggning

en: Hide Preview
sv_SE: Dölj Förhandsgranskning

en: Hide Previous, Next and Close button on highlight dialog.
sv_SE: Dölj Föregående, Nästa och Stäng knapp vid markerad dialogruta.

en: Hide Saved
sv_SE: Dölj Sparad

en: Hide Seconds
sv_SE: Dölj Sekunder

en: Hide Sidebar, Menu, and Comments
sv_SE: Dölj Sidofält, Meny och Kommentarer

en: Hide Standard Menu
sv_SE: Dölj Standard Meny

en: Hide Tags
sv_SE: Dölj Taggar

en: Hide Weekends
sv_SE: Dölj Helger

en: Hide Workspace
sv_SE: Dölj Arbetsyta

en: Hide descendant records of <b>For Value</b>.
sv_SE: Dölj Underordnade poster för <b>För Värde</b>.

en: Hide details
sv_SE: Dölj Detaljer

en: Hide footer in auto email reports
sv_SE: Dölj Sidfot i Automatiska E-post Rapporter

en: Hide footer signup
sv_SE: Dölj Sidfot Registrering

en: High
sv_SE: Hög

en: Higher priority rule will be applied first
sv_SE: Regel med högre prioritet tillämpas först

en: Highlight
sv_SE: Markera

en: Hint: Include symbols, numbers and capital letters in the password
sv_SE: Tips: Inkludera symboler, siffror och stora bokstäver i lösenord

en: Home
sv_SE: Hem

en: Home Page
sv_SE: Webbplats

en: Home Settings
sv_SE: Webbplats Inställningar

en: Home/Test Folder 1
sv_SE: Hem/Test Mapp 1

en: Home/Test Folder 1/Test Folder 3
sv_SE: Hem/Testa Mapp 1 / Test Mapp 3

en: Home/Test Folder 2
sv_SE: Hem/Test Mapp 2

en: Hourly
sv_SE: Varje Timme

en: Hourly Long
sv_SE: Timme Lång

en: Hourly rate limit for generating password reset links
sv_SE: Antal länkar som kan skapas per timme för byte av lösenord

en: How should this currency be formatted? If not set, will use system defaults
sv_SE: Hur ska denna valuta formateras? Om inte angiven, kommer system standard att användas

en: ID (name) of the entity whose property is to be set
sv_SE: ID (namn) på entitet vars egenskap ska anges

en: IDs must contain only alphanumeric characters, not contain spaces, and should be unique.
sv_SE: ID får endast innehålla alfanumeriska tecken, inte innehålla mellanslag och ska vara unika.

en: IMAP Details
sv_SE: IMAP Detaljer

en: IMAP Folder
sv_SE: IMAP Mapp

en: IP Address
sv_SE: IP Adress

en: Icon
sv_SE: Ikon

en: Icon will appear on the button
sv_SE: Ikon kommer visas på knapp

en: Identity Details
sv_SE: Identitet Detaljer

en: If Apply Strict User Permission is checked and User Permission is defined for a DocType for a User, then all the documents where value of the link is blank, will not be shown to that User
sv_SE: Om Använd Strikt Användar Behörighet är vald och Användar Behörighet är definierad för DocType för Användare, kommer inte alla dokument där länk värde är tomt att visas för Användare

en: If Checked workflow status will not override status in list view
sv_SE: Om vald kommer Arbetsflöde Tillstånd inte Åsidosätta Tillstånd i Lista

en: If Owner
sv_SE: Om Ansvarig

en: If a Role does not have access at Level 0, then higher levels are meaningless.
sv_SE: Om Roll inte har tillgång på Nivå 0, är ​​högre nivåer meningslösa.

en: If checked, all other workflows become inactive.
sv_SE: Om aktiverad, blir alla andra Arbetsflöde inaktiverade.

en: If checked, negative numeric values of Currency, Quantity or Count would be shown as positive
sv_SE: Om aktiverad, skulle negativa numeriska värden för Valuta, Kvantitet eller Antal visas som positiva.

en: If checked, users will not see the Confirm Access dialog.
sv_SE: Om aktiverad, kommer användarna inte se Bekräfta Tillgång dialogruta.

en: If disabled, this role will be removed from all users.
sv_SE: Om inaktiverad, kommer denna roll tas bort från alla Användare.

en: If enabled,  user can login from any IP Address using Two Factor Auth, this can also be set for all users in System Settings
sv_SE: Om aktiverad kan Användare logga in från vilken IP adress som helst med hjälp av Två Faktor Autentisering. Detta kan också anges för alla Användare i System Inställningar

en: If enabled, all users can login from any IP Address using Two Factor Auth. This can also be set only for specific user(s) in User Page
sv_SE: Om aktiverad kan alla Användare logga in från vilken IP Adress som helst med hjälp av Två Faktor Autenticering. Detta kan också anges endast för specifika Användare i Användar Inställningar

en: If enabled, changes to the document are tracked and shown in timeline
sv_SE: Om aktiverad spåras ändringar i dokument och visas i tidslinje

en: If enabled, document views are tracked, this can happen multiple times
sv_SE: Om aktiverad spåras dokument vyer, detta kan hända flera gånger

en: If enabled, the document is marked as seen, the first time a user opens it
sv_SE: Om aktiverad anges dokument som visad första gång Användare öppnar det

en: If enabled, the notification will show up in the notifications dropdown on the top right corner of the navigation bar.
sv_SE: Om aktiverat kommer meddelandet att visas i rullgardin meny för meddelande i det övre högra hörnet av navigering fält.

en: If enabled, the password strength will be enforced based on the Minimum Password Score value. A value of 2 being medium strong and 4 being very strong.
sv_SE: Om aktiverat kommer lösenord styrka att tillämpas baserat på minimum lösenord värde.Värde av 2 är medelstark och 4 är väldigt stark.

en: If enabled, users who login from Restricted IP Address, won't be prompted for Two Factor Auth
sv_SE: Om aktiverad, kommer Användare som loggar in från begränsad IP adress inte att frågas för Två Faktor Autentisering

en: If enabled, users will be notified every time they login. If not enabled, users will only be notified once.
sv_SE: Om aktiverad kommer användarna att få meddelande varje gång de loggar in. Om inte aktiverad kommer användarna att få meddelande en gång.

en: If left empty, the default workspace will be the last visited workspace
sv_SE: Om lämnad tom kommer standard arbetsyta att vara senast använd arbetsyta

en: If non standard port (e.g. 587)
sv_SE: Om ej standard port (t.ex. 587)

en: If non standard port (e.g. 587). If on Google Cloud, try port 2525.
sv_SE: Om ej standard port (t.ex. 587). Om Google Cloud, försök port 2525.

en: If non-standard port (e.g. POP3: 995/110, IMAP: 993/143)
sv_SE: Om ej standard port (t.ex. POP3: 995/110, IMAP: 993/143)

en: If not set, the currency precision will depend on number format
sv_SE: Om inaktiverad, kommer valuta precision att bero på nummer format

en: If set, only user with these roles can access this chart. If not set, DocType or Report permissions will be used.
sv_SE: Om aktiverad kan endast användare med dessa roller komma åt detta diagram. Om inte angiven kommer DocType eller Report behörigheter att användas.

en: If the condition is satisfied user will be rewarded with the points. eg. doc.status == 'Closed'
sv_SE: Om villkor är uppfylld kommer Användare att belönas med poäng. t.ex. doc.status == 'Avslutad'

en: If the user has any role checked, then the user becomes a "System User". "System User" has access to the desktop
sv_SE: Om användare har någon roll vald, blir Användare "Systemanvändare". "Systemanvändare" har tillgång till Skrivbord

en: If these instructions where not helpful, please add in your suggestions on GitHub Issues.
sv_SE: Om dessa instruktioner inte var till hjälp, lägg till dina förslag om GitHub problem.

en: If unchecked, the value will always be re-fetched on save.
sv_SE: Om inaktiverad, kommer värdet alltid att hämtas igen vid spara.

en: If user is the owner
sv_SE: Om Användare är Ansvarig

en: If you are updating, please select "Overwrite" else existing rows will not be deleted.
sv_SE: Om du uppdaterar, välj "Skriv över" annars kommer befintliga rader inte raderas.

en: If you are uploading new records, "Naming Series" becomes mandatory, if present.
sv_SE: Om du laddar upp ny information, blir "Nummer Serie" obligatorisk, om det finns.

en: If you are uploading new records, leave the "name" (ID) column blank.
sv_SE: Om du laddar upp nya poster, lämna kolumn 'namn' (ID) tomt.

en: If you have recently restored the site you may need to copy the site config contaning original Encryption Key.
sv_SE: Om du nyligen har återställt webbplats kan du behöva kopiera webbplatsens konfiguration som innehåller ursprunglig krypteringsnyckel.

en: If you just want to customize for your site, use {0} instead.
sv_SE: Om du bara vill anpassa för din webbplats använder du {0} istället.

en: If you set this, this Item will come in a drop-down under the selected parent.
sv_SE: Om du anger detta, kommer denna Artikel i rullgardin meny under vald överordnad.

en: If you think this is unauthorized, please change the Administrator password.
sv_SE: Om du tror att detta är obehörig tillgång  ändra administratör lösenord.

en: If your CSV uses a different delimiter, add that character here, ensuring no spaces or additional characters are included.
sv_SE: Om CSV använder en annan avgränsare, lägg till det tecknet här, se till att inga mellanslag eller ytterligare tecken inkluderas.

en: If your data is in HTML, please copy paste the exact HTML code with the tags.
sv_SE: Om data är i HTML, kopiera och klistra in exakt HTML kod med taggarna.

en: Ignore User Permissions
sv_SE: Ignorera Användare Behörigheter

en: Ignore XSS Filter
sv_SE: Ignorera XSS Filter

en: Ignore attachments over this size
sv_SE: Ignorera bifogade filer över denna storlek

en: Ignored Apps
sv_SE: Ignorerade Appar

en: Illegal Access Token. Please try again
sv_SE: Ej Ttillåten Tillgång Token. Försök igen

en: Illegal Document Status for {0}
sv_SE: Ej Tillåten Dokument Status för {0}

en: Illegal SQL Query
sv_SE: Ej Tillåten SQL Data förfråga

en: Illegal template
sv_SE: Ej Tillåten Mall

en: Image
sv_SE: Bild

en: Image Field
sv_SE: Bild Fält

en: Image Height
sv_SE: Bild Höjd

en: Image Link
sv_SE: Bild Länk

en: Image View
sv_SE: Visa Bild

en: Image Width
sv_SE: Bild Bredd

en: Image field must be a valid fieldname
sv_SE: Bild Fält måste vara giltig Fält Namn

en: Image field must be of type Attach Image
sv_SE: Bild Fält måste vara av typ Bifoga Bild

en: Image link '{0}' is not valid
sv_SE: Bild Länk "{0}" är inte giltig

en: Image optimized
sv_SE: Bild Optimerad

en: Image: Corrupted Data Stream
sv_SE: Bild: Skadad Dataström

en: Images
sv_SE: Bilder

en: Impersonate
sv_SE: Efterlikna

en: Impersonate as {0}
sv_SE: Efterlikna som {0}

en: Impersonated by {0}
sv_SE: Efterliknat av '{0}'

en: Impersonating {0}
sv_SE: Efterliknar {0}

en: Implement `clear_old_logs` method to enable auto error clearing.
sv_SE: Implementera metod "clear_old_logs" för att aktivera automatisk fel rensning.

en: Import
sv_SE: Importera

[ctx: Button in list view menu]
en: Import
sv_SE: Importera

[ctx: Data Import]
en: Import Data
sv_SE: Data Import

en: Import Email From
sv_SE: Importera E-post Från

en: Import File
sv_SE: Importera Fil

en: Import File Errors and Warnings
sv_SE: Importera Fil Fel och Varningar

en: Import Log
sv_SE: Importera Logg

en: Import Log Preview
sv_SE: Importera Logg Förhandsvisning

en: Import Preview
sv_SE: Importera Förhandsvisning

en: Import Progress
sv_SE: Importera Förlopp

en: Import Subscribers
sv_SE: Importera Prenumeranter

en: Import Type
sv_SE: Import Typ

en: Import Warnings
sv_SE: Import Varningar

en: Import Zip
sv_SE: Importera Zip

en: Import from Google Sheets
sv_SE: Importera från Google Sheets

en: Import template should be of type .csv, .xlsx or .xls
sv_SE: Import mall ska vara av typ .csv, .xlsx eller .xls

en: Import template should contain a Header and atleast one row.
sv_SE: Import mall ska innehålla Rubrik och minst en rad.

en: Import timed out, please re-try.
sv_SE: Import misslyckades, försök igen.

en: Importing {0} is not allowed.
sv_SE: Import av {0} är inte tillåtet.

en: Importing {0} of {1}
sv_SE: Importerar {0} av {1}

en: Importing {0} of {1}, {2}
sv_SE: Importerar {0} av {1}, {2}

en: In
sv_SE: I

en: In Days
sv_SE: I Dagar

en: In ERPNext, you can add your Employees as Users, and give them restricted access. Tools like Role Permission and User Permission allow you to define rules which give restricted access to the user to masters and transactions.
sv_SE: I System kan du lägga till dina anställda som användare och ge dem begränsad åtkomst. Verktyg som Rollbehörighet och Användarbehörighet definierar regler som ger användare begränsad åtkomst till tabeller och transaktioner.

en: In Filter
sv_SE: I Filter

en: In Global Search
sv_SE: I Global Sök

en: In Grid View
sv_SE: I Rutnät Vy

en: In List Filter
sv_SE: I listfilter

en: In List View
sv_SE: I Lista Vy

en: In Preview
sv_SE: I Förhandsvisning

en: In Progress
sv_SE: Pågående

en: In Read Only Mode
sv_SE: I Skrivskyddat Läge

en: In Reply To
sv_SE: Som Svar Till

en: In Standard Filter
sv_SE: I Standard Filter

en: In each module, you will find a host of single-click reports, ranging from financial statements to sales and purchase analytics and stock tracking reports. If a required new report is not available out-of-the-box, you can create custom reports in ERPNext by pulling values from the same multiple ERPNext tables.
sv_SE: I varje modul hittar du flera enkel klick rapporter, allt från bokslut till försäljning och inköp analyser och lager spårning rapporter. Om erfordrad rapport inte är tillgänglig direkt, kan du skapa anpassade rapporter i System genom att hämta värden från tabeller.

en: In points. Default is 9.
sv_SE: I Punkter.Standard är 9.

en: In seconds
sv_SE: I Sekunder

en: Inactive
sv_SE: Inaktiv

en: Inavlid Values
sv_SE: Ogiltiga Värden

en: Inbox
sv_SE: Inkorg

en: Inbox User
sv_SE: Inkorg Användare

en: Inbox View
sv_SE: Inkorg Vy

en: Include Name Field
sv_SE: Inkludera Namn Fält

en: Include Search in Top Bar
sv_SE: Visa Sök Funktion i Toppfält

en: Include Theme from Apps
sv_SE: Inkludera Tema från Appar

en: Include Web View Link in Email
sv_SE: Inkludera Länk till Webbvy i E-post

en: Include filters
sv_SE: Inkludera Filter

en: Include indentation
sv_SE: Inkludera Fördjupning

en: Include symbols, numbers and capital letters in the password
sv_SE: Inkludera symboler, siffror och stora bokstäver i lösenord

en: Incoming
sv_SE: Inkommande

en: Incoming (POP/IMAP) Settings
sv_SE: Inkommande (POP/IMAP) Inställningar

en: Incoming Emails (Last 7 days)
sv_SE: Inkommande E-post (Senaste 7 dagar)

en: Incoming Server
sv_SE: Inkommande E-post Server

en: Incoming Settings
sv_SE: Inkommande E-Post Inställningar

en: Incoming email account not correct
sv_SE: Inkommande E-post Konto är inte korrekt

en: Incomplete Virtual Doctype Implementation
sv_SE: Ofullständig Virtuell DocType Implementering

en: Incomplete login details
sv_SE: Ofullständiga inloggning detaljer

en: Incorrect Configuration
sv_SE: Felaktig Konfiguration

en: Incorrect URL
sv_SE: Felaktig URL

en: Incorrect User or Password
sv_SE: Felaktig Användare eller Lösenord

en: Incorrect Verification code
sv_SE: Felaktig Verifiering Kod

en: Incorrect value in row {0}: {1} must be {2} {3}
sv_SE: Felaktig värde på rad {0}: {1} måste vara {2} {3}

en: Incorrect value: {0} must be {1} {2}
sv_SE: Felaktig värde: {0} måste vara {1} {2}

en: Index Web Pages for Search
sv_SE: Indexera Webbsidor för Sökning

en: Index created successfully on column {0} of doctype {1}
sv_SE: Index skapad i kolumn {0} av doctype {1}

en: Indexing authorization code
sv_SE: Indexerar Auktorisering Kod

en: Indexing refresh token
sv_SE: Indexerar Uppdatering Token

en: Indicator
sv_SE: Indikator

en: Indicator Color
sv_SE: Indikator Färg

en: Indicator color
sv_SE: Indikator Färg

en: Initial Sync Count
sv_SE: Första Synkronisering Antal

en: Insert
sv_SE: Infoga

en: Insert Above
sv_SE: Infoga 	Ovan

en: Insert After
sv_SE: Infoga Efter

en: Insert After cannot be set as {0}
sv_SE: Infoga Efter kan inte anges som {0}

en: Insert After field '{0}' mentioned in Custom Field '{1}', with label '{2}', does not exist
sv_SE: Infoga Efter fält '{0}' som anges i Anpassad Fält '{1}', med Etikett '{2}', existerar inte

en: Insert Below
sv_SE: Infoga Nedan

en: Insert Column Before {0}
sv_SE: Infoga Kolumn Före {0}

en: Insert Image in Markdown
sv_SE: Infoga bild i Markdown

en: Insert New Records
sv_SE: Infoga Nya Poster

en: Insert Style
sv_SE: Infoga Stil

en: Install {0} from Marketplace
sv_SE: Installera {0} från Marknadsplats

en: Installed Application
sv_SE: Installerad Applikation

en: Installed Applications
sv_SE: Installerade Applikationer

en: Installed Apps
sv_SE: Installerade Appar

en: Instructions
sv_SE: Instruktioner

en: Instructions Emailed
sv_SE: Instruktioner skickade per E-post

en: Insufficient Permission Level for {0}
sv_SE: Otillräckliga Behörigheter för ändring av {0}

en: Insufficient Permission for {0}
sv_SE: Otillräckliga Behörigheter för ändring av {0}

en: Insufficient Permissions for deleting Report
sv_SE: Otillräckliga Behörigheter för att radera Rapport

en: Insufficient Permissions for editing Report
sv_SE: Otillräckliga Behörigheter för att redigera Rapport

en: Insufficient attachment limit
sv_SE: Otillräcklig Bifoga Gräns

en: Int
sv_SE: Heltal

en: Integration Request
sv_SE: Integration Begäran

en: Integrations
sv_SE: Integrationer

en: Integrations can use this field to set email delivery status
sv_SE: Integrationer kan använda detta fält för att ange E-post leverans status

en: Inter
sv_SE: Intern

en: Interests
sv_SE: Intresse

en: Intermediate
sv_SE: Mellanhand

en: Internal Server Error
sv_SE: Intern Server Fel

en: Internal record of document shares
sv_SE: Internt register över dokument delningar

en: Intro
sv_SE: Blogg Introduktion

en: Intro Video URL
sv_SE: Introduktion Video URL

en: Introduce your company to the website visitor.
sv_SE: Presentera Bolag för Webbplats besökare.

en: Introduction
sv_SE: Introduktion

en: Introduction to Website
sv_SE: Introduktion till Webbplats

en: Introductory information for the Contact Us Page
sv_SE: Introduktion Information för Kontakta Oss Sida

en: Introspection URI
sv_SE: Introspektion URI

en: Invalid
sv_SE: Ogiltig

en: Invalid "depends_on" expression
sv_SE: Ogiltig 'depends_on' uttryck

en: Invalid "depends_on" expression set in filter {0}
sv_SE: Ogiltig uttryck 'beroende på' i filter {0}

en: Invalid "mandatory_depends_on" expression
sv_SE: Ogiltigt uttryck för "obligatoriskt_beror_på"

en: Invalid Action
sv_SE: Ogiltig åtgärd

en: Invalid CSV Format
sv_SE: Ogiltig CSV Format

en: Invalid Condition: {}
sv_SE: Ogiltig Villkor: {}

en: Invalid Credentials
sv_SE: Ogiltiga Uppgifter

en: Invalid Date
sv_SE: Ogiltigt Datum

en: Invalid DocType
sv_SE: Ogiltig DocType

en: Invalid DocType: {0}
sv_SE: Ogiltig DocType: {0}

en: Invalid Fieldname
sv_SE: Ogiltigt Fält Namn

en: Invalid File URL
sv_SE: Ogiltig Fil URL

en: Invalid Filter Format for field {0} of type {1}. Try using filter icon on the field to set it correctly
sv_SE: Ogiltig Filter Format för fält {0} av typ {1}. Försök att använda filter ikon på fält för att ange den korrekt

en: Invalid Filter Value
sv_SE: Ogiltig Filter Värde

en: Invalid Home Page
sv_SE: Ogiltig Webbplats

en: Invalid Link
sv_SE: Ogiltig Länk

en: Invalid Login Token
sv_SE: Ogiltig Inloggning Token

en: Invalid Login. Try again.
sv_SE: Ogiltig Inloggning. Försök igen.

en: Invalid Mail Server. Please rectify and try again.
sv_SE: Ogiltig E-post Server. Rätta till och försök igen.

en: Invalid Naming Series: {}
sv_SE: Ogiltig Nummer Serie: {}

en: Invalid Operation
sv_SE: Ogiltig Åtgärd

en: Invalid Option
sv_SE: Ogiltig Alternativ

en: Invalid Outgoing Mail Server or Port: {0}
sv_SE: Ogiltig Utgående E-Post Server eller Port: {0}

en: Invalid Output Format
sv_SE: Ogiltig Utdata Format

en: Invalid Override
sv_SE: Ogiltig Åsidosättning

en: Invalid Parameters.
sv_SE: Ogiltiga Parametrar

en: Invalid Password
sv_SE: Ogiltig Lösenord

en: Invalid Phone Number
sv_SE: Ogiltig Telefon Nummer

en: Invalid Request
sv_SE: Ogiltig Begäran

en: Invalid Search Field {0}
sv_SE: Ogiltig Sök Fält {0}

en: Invalid Table Fieldname
sv_SE: Ogiltigt Tabell Fältnamn

en: Invalid Transition
sv_SE: Ogiltig Övergång

en: Invalid URL
sv_SE: Ogiltig URL

en: Invalid User Name or Support Password. Please rectify and try again.
sv_SE: Ogiltig Användar Namn eller Support Lösenord. Rätta till och försök igen.

en: Invalid Webhook Secret
sv_SE: Ogiltig Webbhook Hemlighet

en: Invalid aggregate function
sv_SE: Ogiltig aggregatfunktion

en: Invalid column
sv_SE: Ogiltig Kolumn

en: Invalid docstatus
sv_SE: Ogiltig dokument status

en: Invalid expression set in filter {0}
sv_SE: Ogiltig uttryck angiven i filter {0}

en: Invalid expression set in filter {0} ({1})
sv_SE: Ogiltig uttryck angiven i sortering {0} ({1})

en: Invalid field name {0}
sv_SE: Ogiltig Fält Namn {0}

en: Invalid fieldname '{0}' in autoname
sv_SE: Ogiltig Fält Namn '{0}' i automatisk namn

en: Invalid file path: {0}
sv_SE: Ogiltig Sökväg: {0}

en: Invalid filter: {0}
sv_SE: Ogiltig Filter: {0}

en: Invalid json added in the custom options: {0}
sv_SE: Ogiltig JSON har lagts till i anpassade alternativ: {0}

en: Invalid name type (integer) for varchar name column
sv_SE: Ogiltig namn typ (heltal) för varchar namn kolumn

en: Invalid naming series {}: dot (.) missing
sv_SE: Ogiltig nummer serie {}: punkt (.) saknas

en: Invalid or corrupted content for import
sv_SE: Ogiltig eller skadat innehåll för import

en: Invalid redirect regex in row #{}: {}
sv_SE: Ogiltigt omdirigering regex på rad #{}: {}

en: Invalid request arguments
sv_SE: Ogiltiga begäran argument

en: Invalid state.
sv_SE: Ogiltigt tillstånd.

en: Invalid template file for import
sv_SE: Ogiltig mall fil för import

en: Invalid username or password
sv_SE: Ogiltig användarnamn eller lösenord

en: Invalid value specified for UUID: {}
sv_SE: Ogiltiga värden specifierade för UUID: {}

[ctx: Error message in web form]
en: Invalid values for fields:
sv_SE: Ogiltiga värden för fält:

en: Invalid wkhtmltopdf version
sv_SE: Ogiltig wkhtmltopdf version

en: Invalid {0} condition
sv_SE: Ogiltig {0} villkor

en: Inverse
sv_SE: Omvänd

en: Invite as User
sv_SE: Skapa Användare

en: Is
sv_SE: Är

en: Is Active
sv_SE: Är Aktiv

en: Is Attachments Folder
sv_SE: Är Bilagor Mapp

en: Is Calendar and Gantt
sv_SE: Är Kalender och Gantt

en: Is Child Table
sv_SE: Är Undertabell

en: Is Complete
sv_SE: Är Klar

en: Is Completed
sv_SE: Är Klar

en: Is Custom
sv_SE: Är Anpassad

en: Is Custom Field
sv_SE: Är Anpassad Fält

en: Is Default
sv_SE: Är Standard

en: Is Dynamic URL?
sv_SE: Är Dynamisk URL?

en: Is Folder
sv_SE: Är Mapp

en: Is Global
sv_SE: Är Global

en: Is Hidden
sv_SE: Är Dold

en: Is Home Folder
sv_SE: Är Hem Mapp

en: Is Mandatory Field
sv_SE: Är Erfodrad Fält

en: Is Optional State
sv_SE: Är Valfri Tillstånd

en: Is Primary
sv_SE: Är Primär

en: Is Primary Contact
sv_SE: Är Primär Kontakt Person

en: Is Primary Mobile
sv_SE: Är Primär Mobil

en: Is Primary Phone
sv_SE: Är Primär Telefon

en: Is Private
sv_SE: Är Privat

en: Is Public
sv_SE: Är Publik

en: Is Published Field
sv_SE: Är Publicerad Fält

en: Is Published Field must be a valid fieldname
sv_SE: Är Publicerad Fält måste vara giltig Fält Namn

en: Is Query Report
sv_SE: Är Dataförfråga Rapport

en: Is Remote Request?
sv_SE: Är Fjärr Begäran?

en: Is Single
sv_SE: Är Enskild

en: Is Skipped
sv_SE: Är Hoppad Över

en: Is Spam
sv_SE: Är Skräp

en: Is Standard
sv_SE: Är Standard

en: Is Submittable
sv_SE: Är Godkännbar

en: Is System Generated
sv_SE: Är System Skapad

en: Is Table
sv_SE: Är Tabell

en: Is Table Field
sv_SE: Är Tabell Fält

en: Is Tree
sv_SE: Är Träd

en: Is Unique
sv_SE: Är Unik

en: Is Virtual
sv_SE: Är Virtuell

en: It is risky to delete this file: {0}. Please contact your System Manager.
sv_SE: Det är riskabelt att radera denna fil: {0}. Kontakta System Administratör.

en: Item Label
sv_SE: Artikel Titel

en: Item Type
sv_SE: Artikel Typ

en: Item cannot be added to its own descendants
sv_SE: Artikel kan inte läggas till egna undertyper

en: JS Message
sv_SE: JS Meddelande

en: Jane Doe
sv_SE: Okänd Person

en: Javascript
sv_SE: JavaScript

en: Javascript is disabled on your browser
sv_SE: JavaScript är inaktiverad i din webbläsare

en: Job ID
sv_SE: Jobb ID

en: Job Id
sv_SE: Jobb ID

en: Job Info
sv_SE: Jobb Info

en: Job Name
sv_SE: Jobb Namn

en: Job Status
sv_SE: Jobb Status

en: Job Stopped Successfully
sv_SE: Jobb Stoppad

en: Job is not running.
sv_SE: Jobb Inaktiv

en: Join video conference with {0}
sv_SE: Anslut till Videokonferens med {0}

en: Jump to field
sv_SE: Hoppa till Fält

en: Kanban
sv_SE: Anslag Tavla

en: Kanban Board
sv_SE: Anslag Tavla

en: Kanban Board Column
sv_SE: Anslag Tavla Kolumn

en: Kanban Board Name
sv_SE: Anslag Tavla Namn

[ctx: Button in kanban view menu]
en: Kanban Settings
sv_SE: Anslag Tavla Inställningar

en: Kanban View
sv_SE: Anslag Tavla Vy

en: Keep track of all update feeds
sv_SE: Håll koll på alla uppdatering flöde

en: Keeps track of all communications
sv_SE: Håll koll på all korrespondens

en: Key
sv_SE: Nyckel

en: Keyboard Shortcuts
sv_SE: Kort Kommando

en: Knowledge Base
sv_SE: Kunskapsbas

en: Knowledge Base Contributor
sv_SE: Kunskapsbas Skribent

en: Knowledge Base Editor
sv_SE: Kunskapsbas Redigerare

en: LDAP Custom Settings
sv_SE: LDAP Anpassade Inställningar

en: LDAP Email Field
sv_SE: LDAP E-post Fält

en: LDAP First Name Field
sv_SE: LDAP Först Namn Fält

en: LDAP Group
sv_SE: LDAP Grupp

en: LDAP Group Field
sv_SE: LDAP Grupp Fält

en: LDAP Group Mapping
sv_SE: LDAP Grupp Mappning

en: LDAP Group Mappings
sv_SE: LDAP Grupp Mappningar

en: LDAP Group Member attribute
sv_SE: LDAP Grupp Medlem Attribut

en: LDAP Last Name Field
sv_SE: LDAP Efternamn Fält

en: LDAP Middle Name Field
sv_SE: LDAP Mellannamn Fält

en: LDAP Mobile Field
sv_SE: LDAP Mobil Fält

en: LDAP Not Installed
sv_SE: LDAP Ej Installerad

en: LDAP Phone Field
sv_SE: LDAP Telefon Fält

en: LDAP Search String
sv_SE: LDAP Söksträng

en: LDAP Search String must be enclosed in '()' and needs to contian the user placeholder {0}, eg sAMAccountName={0}
sv_SE: LDAP Söksträng måste omges av '()' och måste innehålla användarens platshållare {0}, t.ex. sAMAccountName={0}

en: LDAP Search and Paths
sv_SE: LDAP Sökning och Sökvägar

en: LDAP Security
sv_SE: LDAP Säkerhet

en: LDAP Server Settings
sv_SE: LDAP Server Inställningar

en: LDAP Server Url
sv_SE: LDAP Server URL

en: LDAP Settings
sv_SE: LDAP Inställningar

[ctx: LDAP Settings]
en: LDAP Settings
sv_SE: LDAP Inställningar

en: LDAP User Creation and Mapping
sv_SE: LDAP Användare Skapande och Mappning

en: LDAP Username Field
sv_SE: LDAP Användar Namn Fält

en: LDAP is not enabled.
sv_SE: LDAP Inaktiverad.

en: LDAP search path for Groups
sv_SE: LDAP Sökväg för Grupper

en: LDAP search path for Users
sv_SE: LDAP Sökväg för Användare

en: LDAP settings incorrect. validation response was: {0}
sv_SE: LDAP Inställningar felaktiga. validering svar var: {0}

en: Label
sv_SE: Etikett

en: Label Help
sv_SE: Etikett Hjälp

en: Label and Type
sv_SE: Etikett och Typ

en: Label is mandatory
sv_SE: Etikett erfodras

en: Landing Page
sv_SE: Webbplats

en: Landscape
sv_SE: Landskap

en: Language
sv_SE: Språk

en: Language Code
sv_SE: Språk Kod

en: Language Name
sv_SE: Språk Namn

en: Last 10 active users
sv_SE: Senast 10 aktiva användare

en: Last Active
sv_SE: Senast Aktiv

en: Last Backup On
sv_SE: Senaste Säkerhetskopiering

en: Last Execution
sv_SE: Senaste Körning

en: Last Heartbeat
sv_SE: Sista Hjärtslag

en: Last IP
sv_SE: Senast IP Adress

en: Last Known Versions
sv_SE: Senaste Kända Versioner

en: Last Login
sv_SE: Senaste Inloggning

en: Last Modified Date
sv_SE: Senast Ändrad Datum

en: Last Modified On
sv_SE: Senast Ändrad

en: Last Month
sv_SE: Förra Månad

en: Last Name
sv_SE: Efternamn

en: Last Password Reset Date
sv_SE: Senaste Lösenord Återställning Datum

en: Last Point Allocation Date
sv_SE: Senaste Tilldelning Datum

en: Last Quarter
sv_SE: Förra Kvartal

en: Last Reset Password Key Generated On
sv_SE: Senast Återställning Lösenord Nyckel Skapades

en: Last Sync On
sv_SE: Senast Synkroniserad

en: Last Synced At
sv_SE: Senast Synkroniserad

en: Last Synced On
sv_SE: Senast Synkroniserad

en: Last Updated By
sv_SE: Senast Uppdaterad Av

en: Last Updated On
sv_SE: Senast Uppdaterad

en: Last User
sv_SE: Senaste Användare

en: Last Week
sv_SE: Förra Vecka

en: Last Year
sv_SE: Förra Året

en: Last synced {0}
sv_SE: Senast Synkroniserad {0}

en: Layout Reset
sv_SE: Återställ Layout

en: Layout will be reset to standard layout, are you sure you want to do this?
sv_SE: Layout kommer att återställas till standard layout, är du säker på att du vill göra detta?

en: Leaderboard
sv_SE: Topplista

en: Learn about Standard and Custom Print Formats
sv_SE: Lär dig mer om Standard och Anpassade Utskrift Format

en: Learn about Web Pages
sv_SE: Lär dig mer om Webbsidor

en: Learn how to add Custom Fields
sv_SE: Lär dig hur du lägger till Anpassade Fält

en: Learn more
sv_SE: Lär dig mer

en: Learn more about Report Builders
sv_SE: Lär dig mer om Rapport Generator

en: Learn more about creating new DocTypes
sv_SE: Lär dig mer om hur du skapar nya DocTypes

en: Leave blank to repeat always
sv_SE: Lämna tom för ingen slut datum

en: Leave this conversation
sv_SE: Lämna denna konversation

en: Ledger
sv_SE: Register

en: Left
sv_SE: Vänster

[ctx: alignment]
en: Left
sv_SE: Vänster

en: Left Bottom
sv_SE: Vänster Nederst

en: Left Center
sv_SE: Vänster Center

en: Left this conversation
sv_SE: Lämnade denna konversation

en: Legal
sv_SE: Juridisk

en: Length
sv_SE: Längd

en: Length of passed data array is greater than value of maximum allowed label points!
sv_SE: Längd av datamatrisen är större än värdet för maximum tillåtna etikett punkter!

en: Length of {0} should be between 1 and 1000
sv_SE: Längd av {0} ska vara mellan 1 och 1000

en: Less
sv_SE: Mindre

en: Let us continue with the onboarding
sv_SE: Fortsätt med Introduktion

en: Let's Get Started
sv_SE: Komm Igång!

en: Let's Set Up Your Website.
sv_SE: Skapa Webbplats.

en: Let's avoid repeated words and characters
sv_SE: Undvik upprepade ord och tecken

en: Let's set up your account
sv_SE: Skapa Konto

en: Let's take you back to onboarding
sv_SE: Tillbaka till Introduktion Start

en: Letter Head
sv_SE: Sidhuvud

en: Letter Head Based On
sv_SE: Sidhuvud Baserad På

en: Letter Head Image
sv_SE: Sidhuvud Bild

en: Letter Head Name
sv_SE: Sidhuvud Namn

en: Letter Head Scripts
sv_SE: Sidhuvud Skript

en: Letter Head cannot be both disabled and default
sv_SE: Sidhuvud kan inte vara både Inaktiverad och Standard

en: Letter Head in HTML
sv_SE: Sidhuvud i HTML

en: Level
sv_SE: Nivå

en: Level 0 is for document level permissions, higher levels for field level permissions.
sv_SE: Nivå 0 är för behörigheter på dokument nivå, högre nivåer för behörigheter på fält nivå.

en: Level Name
sv_SE: Nivå Namn

en: License
sv_SE: Licens

en: License Type
sv_SE: Licens Typ

en: Light
sv_SE: Ljus

en: Light Blue
sv_SE: Ljusblå

en: Light Color
sv_SE: Ljus Färg

en: Light Theme
sv_SE: Ljus Tema

en: Like
sv_SE: Gillar

en: Like limit
sv_SE: Gillar Gräns

en: Like limit per hour
sv_SE: Gillar per timme

en: Like on {0}: {1}
sv_SE: Gillar på {0}: {1}

en: Liked
sv_SE: Gillad

en: Liked By
sv_SE: Gillad Av

en: Likes
sv_SE: Gillar

en: Limit
sv_SE: Begränsa

en: Limit Number of DB Backups
sv_SE: Begränsa antal Databas Säkerhetskopior

en: Line
sv_SE: Linje

en: Link
sv_SE: Länk

en: Link Cards
sv_SE: Länk Kort

en: Link Count
sv_SE: Länk Antal

en: Link Details
sv_SE: Länk Detaljer

en: Link DocType
sv_SE: Länk DocType

en: Link Document Type
sv_SE: Länk DocType

en: Link Expired
sv_SE: Länk Förfallen

en: Link Field Results Limit
sv_SE: Länk Fält Resultat Gräns

en: Link Fieldname
sv_SE: Länk Fält Namn

en: Link Filters
sv_SE: Länk Filter

en: Link Name
sv_SE: Länk Namn

en: Link Title
sv_SE: Länk Titel

en: Link To
sv_SE: Länk Till

en: Link To in Row
sv_SE: Länk Till i Rad

en: Link Type
sv_SE: Länk Typ

en: Link Type in Row
sv_SE: Länk Typ i Rad

en: Link for About Us Page is "/about".
sv_SE: Länken till sidan Om oss är "/about".

en: Link that is the website home page. Standard Links (home, login, products, blog, about, contact)
sv_SE: Länk Webbplatst start sida . Standard länkar (hem, logga in, produkter, blogg, om, kontakt)

en: Link to the page you want to open. Leave blank if you want to make it a group parent.
sv_SE: Länk till sida du vill öppna. Lämna tom om du vill göra det till överordnad grupp.

en: Linked
sv_SE: Länkad

en: Linked Documents
sv_SE: Länkade Dokument

en: Linked With
sv_SE: Länkad Med

en: Links
sv_SE: Länkar

en: List
sv_SE: Lista

en: List / Search Settings
sv_SE: Lista / Sök Inställningar

en: List Columns
sv_SE: Lista Kolumner

en: List Filter
sv_SE: Lista Filter

en: List Setting Message
sv_SE: List Inställning Meddelande

en: List Settings
sv_SE: Lista Inställningar

[ctx: Button in list view menu]
en: List Settings
sv_SE: Lista Inställningar

en: List View
sv_SE: List Vy

en: List View Settings
sv_SE: Lista Vy Inställningar

en: List a document type
sv_SE: Lista DocType

en: List as [{"label": _("Jobs"), "route":"jobs"}]
sv_SE: Lista som [{"label": _("Jobs"), "route":"jobs"}]

en: List of email addresses, separated by comma or new line.
sv_SE: Lista över e-post adresser, separerade med kommatecken eller ny rad.

en: List of patches executed
sv_SE: Lista av exekverade patchar

en: Lists
sv_SE: Listor

en: Load Balancing
sv_SE: Last Balansering

en: Load More
sv_SE: Ladda Mer

[ctx: Form timeline]
en: Load More Communications
sv_SE: Ladda Mer Korenspondens

en: Loading
sv_SE: Laddar

en: Loading Filters...
sv_SE: Laddar Filter...

en: Loading import file...
sv_SE: Laddar Import Fil...

en: Loading user profile
sv_SE: Laddar Användare Profil

en: Loading versions...
sv_SE: Laddar versioner...

en: Loading...
sv_SE: Laddar...

en: Location
sv_SE: Plats

en: Log
sv_SE: Logg

en: Log Data
sv_SE: Logg Data

en: Log DocType
sv_SE: Logg DocType

en: Log In To {0}
sv_SE: Logga in på {0}

en: Log Index
sv_SE: Logg Index

en: Log Setting User
sv_SE: Logg Inställning Användare

en: Log Settings
sv_SE: Logg Inställningar

en: Log in to access this page.
sv_SE: Logga in för att öppna denna sida.

en: Log out
sv_SE: Logga Ut

en: Logged Out
sv_SE: Utloggad

en: Login
sv_SE: Logga In

en: Login After
sv_SE: Logga in Efter

en: Login Before
sv_SE: Logga in Före

en: Login Failed please try again
sv_SE: Inloggning Misslyckades, försök igen

en: Login Id is required
sv_SE: Inloggning Erfodras

en: Login Methods
sv_SE: Inloggning Sätt

en: Login Page
sv_SE: Inloggning Sida

en: Login Required
sv_SE: Inloggning Erfodras

en: Login To {0}
sv_SE: Logga in på {0}

en: Login Verification Code from {}
sv_SE: Inloggning Verifiering Kod från {}

en: Login With {0}
sv_SE: Logga in med {0}

en: Login and view in Browser
sv_SE: Logga in och visa i Webbläsare

en: Login is required to see web form list view. Enable {0} to see list settings
sv_SE: Inloggning erfodras för att se webbformulär lista. Aktivera {0} för att se list inställningar

en: Login link sent to your email
sv_SE: Inloggning länk skickad till din e-post

en: Login not allowed at this time
sv_SE: Inloggning inte tillåtet vid denna tid

en: Login session expired, refresh page to retry
sv_SE: Inloggning session förfallen, uppdatera sida att försöka igen

en: Login to comment
sv_SE: Logga in för att kommentera

en: Login to start a new discussion
sv_SE: Logga in för att starta ny diskussion

en: Login to {0}
sv_SE: {0}

en: Login with Email Link
sv_SE: Logga in med E-post länk

en: Login with LDAP
sv_SE: Logga in med LDAP

en: Login with email link
sv_SE: Logga in med E-post länk

en: Login with email link expiry (in minutes)
sv_SE: E-post Länk Giltig (minuter)

en: Login with username and password is not allowed.
sv_SE: Inloggning med användarnamn och lösenord är inte tillåtet.

en: Logout
sv_SE: Logga Ut

en: Logout All Sessions
sv_SE: Logga ut Alla Sessioner

en: Logout All Sessions on Password Reset
sv_SE: Logga ut Alla Sessioner efter Lösenord Byte

en: Logout From All Devices After Changing Password
sv_SE: Logga ut från alla enheter efter byte av Lösenord

en: Logs
sv_SE: Loggar

en: Logs To Clear
sv_SE: Loggar att Ta Bort

en: Logs to Clear
sv_SE: Logg att Ta Bort

en: Long Text
sv_SE: Lång Text

en: Looks like you didn't change the value
sv_SE: Det verkar som att du inte ändrat värde

en: Looks like you haven’t added any third party apps.
sv_SE: Det verkar som att du inte har lagt till några tredjepart appar.

en: Looks like you haven’t received any notifications.
sv_SE: Det verkar som att du inte har mottagit några aviseringar.

en: Loving Frappe Framework?
sv_SE: Älskade Frappe Framework

en: Low
sv_SE: Låg

en: MIT License
sv_SE: MIT Licens

en: Main Section
sv_SE: Huvud Sektion

en: Main Section (HTML)
sv_SE: Huvud Sektion (HTML)

en: Main Section (Markdown)
sv_SE: Huvud Sektion (Markdown)

en: Maintenance Manager
sv_SE: Service Ansvarig

en: Maintenance User
sv_SE: Service Användare

en: Major
sv_SE: Stora

en: Make "name" searchable in Global Search
sv_SE: 'namn' sökbar i Global Sökning

en: Make Attachments Public by Default
sv_SE: Bilagor Publika som Standard

en: Make sure to configure a Social Login Key before disabling to prevent lockout
sv_SE: Se till att konfigurera social inloggning nyckel innan du inaktiverar för att förhindra utelåsning

en: Make use of longer keyboard patterns
sv_SE: Använd längre tangentbord mönster

en: Make {0}
sv_SE: Skapa {0}

en: Makes the page public
sv_SE: Publik Sida

en: Manage third party apps
sv_SE: Tredje Part Appar

en: Manage your apps
sv_SE: Hantera Appar

en: Mandatory
sv_SE: Erfodras

en: Mandatory Depends On
sv_SE: Erfodrad Beroende Av

en: Mandatory Depends On (JS)
sv_SE: Erfodrad Beroende Av (JS)

en: Mandatory Information missing:
sv_SE: Erfodrad Information saknas:

en: Mandatory field: set role for
sv_SE: Erfodrade Fält: Ange Roll för

en: Mandatory field: {0}
sv_SE: Erfodrade Fält: {0}

en: Mandatory fields required in table {0}, Row {1}
sv_SE: Obligatoriska fält som erfordras i tabell {0}, Rad {1}

en: Mandatory fields required in {0}
sv_SE: Erfodrade Fält saknas i {0}

[ctx: Error message in web form]
en: Mandatory fields required:
sv_SE: Erfodrade Fält saknas:

en: Mandatory:
sv_SE: Erfodrad:

en: Map
sv_SE: Mapp

en: Map Columns
sv_SE: Mappa Kolumner

en: Map View
sv_SE: Mapp Vy

en: Map columns from {0} to fields in {1}
sv_SE: Mappa Kolumner från {0} till fält i {1}

en: Map route parameters into form variables. Example <code>/project/&lt;name&gt;</code>
sv_SE: Mappa sökväg parametrar i formulär variabler. Exempel <code>/project/&lt;name&gt;</code>

en: Mapping column {0} to field {1}
sv_SE: Mappar Kolumn {0} till fält {1}

en: Margin Bottom
sv_SE: Marginal Nederst

en: Margin Left
sv_SE: Marginal Vänster

en: Margin Right
sv_SE: Marginal Höger

en: Margin Top
sv_SE: Marginal Överst

en: MariaDB Variables
sv_SE: MariaDB Variabler

en: Mark all as read
sv_SE: Markera alla som lästa

en: Mark as Read
sv_SE: Markera som Läst

en: Mark as Spam
sv_SE: Markera som Skräp

en: Mark as Unread
sv_SE: Markera som Oläst

en: Markdown Editor
sv_SE: Markdown Redigerare

en: Marked As Spam
sv_SE: Markerad som Skräp

en: Marketing Campaign
sv_SE: Marknadsföring Kampanj

en: Max 500 records at a time
sv_SE: Maximum 500 poster åt gången

en: Max Attachment Size (in MB)
sv_SE: Maximum Bilaga Storlek (i MB)

en: Max Attachments
sv_SE: Maximum Antal Bilagor

en: Max File Size (MB)
sv_SE: Maximum Fil Storlek (MB)

en: Max Height
sv_SE: Maximum Höjd

en: Max Length
sv_SE: Maximum Längd

en: Max Value
sv_SE: Maximum Värde

en: Max auto email report per user
sv_SE: Maximum Antal Automatiska E-post Rapporter per Användare

en: Max width for type Currency is 100px in row {0}
sv_SE: Maximum bredd för typ Valuta är 100px på rad {0}

en: Maximum Attachment Limit of {0} has been reached for {1} {2}.
sv_SE: Maximum bilaga gräns på {0} är uppnåd för {1} {2}.

en: Maximum Number of Fields
sv_SE: Maximum Antal Fält

en: Maximum Points
sv_SE: Maximum Poäng

en: Maximum attachment limit of {0} has been reached.
sv_SE: Maxim bilaga gräns på {0} är uppnåd.

en: Maximum points allowed after multiplying points with the multiplier value
    (Note: For no limit leave this field empty or set 0)
sv_SE: Maximum Poäng tillåtna efter multiplicering av poäng med multiplikator värde (Obs: För ingen gräns lämna detta fält tomt eller ange 0)

en: Maximum {0} rows allowed
sv_SE: Maximum {0} rader tillåtna

en: Me
sv_SE: Jag

en: Meaning of Submit, Cancel, Amend
sv_SE: Innebörd av Godkänn, Annullera, Ändra

en: Meeting
sv_SE: Möte

en: Meets Condition?
sv_SE: Uppfyller Villkor?

en: Members
sv_SE: Medlemmar

en: Memory Usage
sv_SE: Minnes Användning

en: Mention
sv_SE: Hänvisa

en: Mentions
sv_SE: Hänvisningar

en: Menu
sv_SE: Meny

en: Merge with existing
sv_SE: Slå samman med befintlig

en: Merging is only possible between Group-to-Group or Leaf Node-to-Leaf Node
sv_SE: Sammanslafning är endast möjlig mellan grupp till grupp eller underordnad till underordnad

en: Message
sv_SE: Meddelande

[ctx: Default title of the message dialog]
en: Message
sv_SE: Meddelande

en: Message (HTML)
sv_SE: Meddelande (HTML)

en: Message (Markdown)
sv_SE: Meddelande (Markdown)

en: Message Examples
sv_SE: Meddelande Exempel

en: Message ID
sv_SE: Meddelande ID

en: Message Parameter
sv_SE: Meddelande Parameter

en: Message Type
sv_SE: Meddelande Typ

en: Message clipped
sv_SE: Meddelande Urlippt

en: Message from server: {0}
sv_SE: Meddelande från Server: {0}

en: Message not setup
sv_SE: Meddelande är inte angiven

en: Message to be displayed on successful completion
sv_SE: Meddelande som ska visas när klar

en: Message-id
sv_SE: Meddelande ID

en: Messages
sv_SE: Meddelanden

en: Meta Description
sv_SE: Meta Beskrivning

en: Meta Image
sv_SE: Meta Bild

en: Meta Tags
sv_SE: Meta Taggar

en: Meta Title
sv_SE: Meta Titel

en: Meta title for SEO
sv_SE: Meta Titel för SEO

en: Method
sv_SE: Sätt

en: Method Not Allowed
sv_SE: Metod ej Tillåten

en: Method is required to create a number card
sv_SE: Sätt erfodras för att skapa nummerkort

en: Mid Center
sv_SE: Mitt Center

en: Middle Name
sv_SE: Mellannamn

en: Milestone
sv_SE: Milstolpe

[ctx: Milestone]
en: Milestone
sv_SE: Milstolpe

en: Milestone Tracker
sv_SE: Milstolpe Spårare

en: Minimum Password Score
sv_SE: Minimum Lösenord Krav

en: Misconfigured
sv_SE: Felkonfigurerad

en: Missing DocType
sv_SE: Saknar DocType

en: Missing Field
sv_SE: Fält Värde saknas

en: Missing Fields
sv_SE: Fält Värden saknas

en: Missing Filters Required
sv_SE: Saknade Filter Erfodras

en: Missing Permission
sv_SE: Tillstånd Saknas

en: Missing Value
sv_SE: Värde Saknas

en: Missing Values Required
sv_SE: Saknade Värden Erfordras

en: Mobile
sv_SE: Mobil

en: Mobile No
sv_SE: Mobil Nummer

en: Modal Trigger
sv_SE: Modal Utlösare

en: Models
sv_SE: Modeller

en: Modified By
sv_SE: Ändrad Av

en: Module
sv_SE: Modul

en: Module (for export)
sv_SE: Modul (för Export)

en: Module Def
sv_SE: Modul Definition

[ctx: Module Def]
en: Module Def
sv_SE: Modul Definition

en: Module HTML
sv_SE: Modul HTML

en: Module Name
sv_SE: Modul Namn

en: Module Onboarding
sv_SE: Modul Introduktion

[ctx: Module Onboarding]
en: Module Onboarding
sv_SE: Modul Introduktion

en: Module Profile
sv_SE: Modul Profil

[ctx: Module Profile]
en: Module Profile
sv_SE: Modul Profil

en: Module Profile Name
sv_SE: Modul Profil Namn

en: Module onboarding progress reset
sv_SE: Modul Introduktion förlopp återställning

en: Module to Export
sv_SE: Modul att Exportera

en: Module {} not found
sv_SE: Modul {} hittades inte

en: Modules
sv_SE: Moduler

en: Modules HTML
sv_SE: Moduler HTML

en: Monday
sv_SE: Måndag

en: Monitor logs for errors, background jobs, communications, and user activity
sv_SE: Övervaka loggar för fel, bakgrundsjobb, kommunikation och användaraktivitet

en: Month
sv_SE: Månad

en: Monthly
sv_SE: Varje Månad

en: Monthly Long
sv_SE: Månad Lång

en: Monthly Rank
sv_SE: Månads Position

en: More
sv_SE: Mer

en: More Information
sv_SE: Mer Information

en: More articles on {0}
sv_SE: Fler Artiklar om {0}

en: More content for the bottom of the page.
sv_SE: Mer innehåll för sidfot.

en: Most Used
sv_SE: Mest Använd

en: Most probably your password is too long.
sv_SE: Troligtvis är lösenord för lång.

en: Move
sv_SE: Flytta

en: Move To
sv_SE: Flytta till

en: Move To Trash
sv_SE: Flytta till Papperskorg

en: Move cursor to above row
sv_SE: Flytta Markören till Rad Ovan

en: Move cursor to below row
sv_SE: Flytta Markören till Rad Nedan

en: Move cursor to next column
sv_SE: Flytta Markören till Nästa Kolumn

en: Move cursor to previous column
sv_SE: Flytta Markören till Föregående Kolumn

en: Move to Row Number
sv_SE: Flytta till Rad Nummer

en: Move to next step when clicked inside highlighted area.
sv_SE: Flytta till nästa steg när du klickar i det markerade området.

en: Mozilla doesn't support :has() so you can pass parent selector here as workaround
sv_SE: Mozilla stöder inte :has() så du kan skicka överordnad väljare här som lösning

en: Multiple root nodes not allowed.
sv_SE: Flera rot noder är inte tillåtna.

en: Multiplier Field
sv_SE: Multiplikator Fält

en: Must be a publicly accessible Google Sheets URL
sv_SE: Måste vara allmänt tillgänglig Google Sheets URL

en: Must be enclosed in '()' and include '{0}', which is a placeholder for the user/login name. i.e. (&(objectclass=user)(uid={0}))
sv_SE: Måste omges av '()' och inkludera '{0}', som är platshållare för Användare / inloggning namn. dvs (&(objectclass=user)(uid={0}))

en: Must be of type "Attach Image"
sv_SE: Måste vara av typ 'Bifoga Bild'

en: Must have report permission to access this report.
sv_SE: Behörigheter saknas till den här rapport.

en: Must specify a Query to run
sv_SE: Du måste ange Dataförfråga för att köra

en: Mute Sounds
sv_SE: Dämpa Ljud

en: My Account
sv_SE: Mitt Konto

en: My Profile
sv_SE: Min Profil

en: My Settings
sv_SE: Mina Inställningar

en: NOTE: If you add states or transitions in the table, it will be reflected in the Workflow Builder but you will have to position them manually. Also Workflow Builder is currently in <b>BETA</b>.
sv_SE: OBS: Om du lägger till tillstånd eller övergångar i tabellen kommer det att återspeglas i Arbetsflöde Generator men du måste placera dem manuellt. Arbetsflöde Generator är för närvarande i <b>BETA</b>.

en: NOTE: This box is due for depreciation. Please re-setup LDAP to work with the newer settings
sv_SE: OBS: Denna ruta ska tas bort.Konfigurera LDAP att fungera med nya inställningar

en: Name
sv_SE: Namn

en: Name (Doc Name)
sv_SE: Namn(Doctyope Namn)

en: Name already taken, please set a new name
sv_SE: Namn redan tagen, ange ny namn

en: Name cannot contain special characters like {0}
sv_SE: Namn kan inte innehålla special tecken som {0}

en: Name of the Document Type (DocType) you want this field to be linked to. e.g. Customer
sv_SE: Namn på DocType du vill att fält ska kopplas till. t.ex. Kund

en: Name of the new Print Format
sv_SE: Namn på ny Utskrift Format

en: Name of {0} cannot be {1}
sv_SE: Namn på {0} kan inte vara {1}

en: Names and surnames by themselves are easy to guess.
sv_SE: Namn och Efternamn i sig är lätta att gissa.

en: Naming
sv_SE: Namngivning

en: Naming Options:
    <ol><li><b>field:[fieldname]</b> - By Field</li><li><b>autoincrement</b> - Uses Databases' Auto Increment feature</li><li><b>naming_series:</b> - By Naming Series (field called naming_series must be present)</li><li><b>Prompt</b> - Prompt user for a name</li><li><b>[series]</b> - Series by prefix (separated by a dot); for example PRE.#####</li>
    <li><b>format:EXAMPLE-{MM}morewords{fieldname1}-{fieldname2}-{#####}</b> - Replace all braced words (fieldnames, date words (DD, MM, YY), series) with their value. Outside braces, any characters can be used.</li></ol>
sv_SE: Namn Alternativ:
    <ol><li><b>field:[fieldname]</b> - By Field</li><li><b>autoincrement</b> - Uses Databases' Auto Increment feature</li><li><b>naming_series:</b> - By Naming Series (field called naming_series must be present)</li><li><b>Prompt</b> - Prompt user for a name</li><li><b>[series]</b> - Series by prefix (separated by a dot); for example PRE.#####</li>
    <li><b>format:EXAMPLE-{MM}morewords{fieldname1}-{fieldname2}-{#####}</b> - Replace all braced words (fieldnames, date words (DD, MM, YY), series) with their value. Outside braces, any characters can be used.</li></ol>

en: Naming Options:
    <ol><li><b>field:[fieldname]</b> - By Field</li><li><b>naming_series:</b> - By Naming Series (field called naming_series must be present)</li><li><b>Prompt</b> - Prompt user for a name</li><li><b>[series]</b> - Series by prefix (separated by a dot); for example PRE.#####</li>
    <li><b>format:EXAMPLE-{MM}morewords{fieldname1}-{fieldname2}-{#####}</b> - Replace all braced words (fieldnames, date words (DD, MM, YY), series) with their value. Outside braces, any characters can be used.</li></ol>
sv_SE: Namn Alternativ:
    <ol><li><b>field:[fieldname]</b> - By Field</li><li><b>naming_series:</b> - By Naming Series (field called naming_series must be present)</li><li><b>Prompt</b> - Prompt user for a name</li><li><b>[series]</b> - Series by prefix (separated by a dot); for example PRE.#####</li>
    <li><b>format:EXAMPLE-{MM}morewords{fieldname1}-{fieldname2}-{#####}</b> - Replace all braced words (fieldnames, date words (DD, MM, YY), series) with their value. Outside braces, any characters can be used.</li></ol>

en: Naming Rule
sv_SE: Nummer Serie Regel

en: Naming Series
sv_SE: Nummer Serie

en: Naming Series mandatory
sv_SE: Nummer Serie erfodras

en: Navbar
sv_SE: Toppfält

en: Navbar Item
sv_SE: Toppfält Post

en: Navbar Settings
sv_SE: Toppfält Inställningar

[ctx: Navbar Settings]
en: Navbar Settings
sv_SE: Toppfält Inställningar

en: Navbar Template
sv_SE: Toppfält Mall

en: Navbar Template Values
sv_SE: Toppfält Mall Värden

en: Navigate Home
sv_SE: Navigera Hem

[ctx: Description of a list view shortcut]
en: Navigate list down
sv_SE: Navigera lista ner

[ctx: Description of a list view shortcut]
en: Navigate list up
sv_SE: Navigera lista upp

en: Navigate to main content
sv_SE: Navigera till huvud innehåll

en: Navigation Settings
sv_SE: Navigation Inställningar

en: Need Workspace Manager role to edit private workspace of other users
sv_SE: Arbetsyta Ansvarig roll erfodras för att redigera andra användares privat arbetsyta

en: Need Workspace Manager role to hide/unhide public workspaces
sv_SE: Arbetsyta Ansvarig roll erfodras  för att dölja/visa publika arbetsytor

en: Negative Value
sv_SE: Negativ Värde

en: Nested set error. Please contact the Administrator.
sv_SE: Nested set fel. Kontakta Administratör.

en: Network Printer Settings
sv_SE: Nätverk Skrivare Inställningar

en: New
sv_SE: Ny

en: New Activity
sv_SE: Ny Aktivitet

en: New Address
sv_SE: Ny Adress

en: New Chart
sv_SE: Ny Diagram

en: New Comment on {0}: {1}
sv_SE: Ny Kommentar {0}: {1}

en: New Contact
sv_SE: Ny Kontakt

en: New Custom Block
sv_SE: Ny Anpassad Avsnitt

en: New Custom Print Format
sv_SE: Ny Anpassad Utskrift Mall

en: New Document Form
sv_SE: Ny Dokument Form

en: New Document Shared {0}
sv_SE: Ny Dokument Delad {0}

en: New Email
sv_SE: Ny E-post

en: New Email Account
sv_SE: Ny E-post Konto

en: New Event
sv_SE: Ny Händelse

en: New Folder
sv_SE: Ny Mapp

en: New Kanban Board
sv_SE: Ny Anslag Tavla

en: New Links
sv_SE: Nya Länkar

en: New Mention on {0}
sv_SE: Ny Hänvisning {0}

en: New Message from Website Contact Page
sv_SE: Ny Meddelande från Webbplats Kontakt Sida

en: New Name
sv_SE: Ny Namn

en: New Newsletter
sv_SE: Ny Nyhetsbrev

en: New Notification
sv_SE: Ny Avisering

en: New Number Card
sv_SE: Ny Nummer Kort

en: New Onboarding
sv_SE: Ny Introduktion

en: New Password
sv_SE: Ny Lösenord

en: New Print Format Name
sv_SE: Ny Utskrift Format Namn

en: New Quick List
sv_SE: Ny Snabb Lista

en: New Report name
sv_SE: Ny Rapport Namn

en: New Shortcut
sv_SE: Ny Genväg

en: New Users (Last 30 days)
sv_SE: Nya Användare (Senaste 30 dagar)

en: New Value
sv_SE: Ny Värde

en: New Workflow Name
sv_SE: Ny Arbetsflöde Namn

en: New Workspace
sv_SE: Ny Arbetsyta

en: New password cannot be same as old password
sv_SE: Ny lösenord kan inte vara samma som gammalt lösenord

en: New updates are available
sv_SE: Nya uppdateringar tillgängliga

en: New users will have to be manually registered by system managers.
sv_SE: Om vald kommer nya användare att registreras manuellt av Systemansvariga.

en: New value to be set
sv_SE: Ny värde att ange

en: New {0}
sv_SE: Ny {0}

en: New {0} Created
sv_SE: Ny {0} skapad

en: New {0} {1} added to Dashboard {2}
sv_SE: Ny {0} {1} har lagts till i Översikt Panel {2}

en: New {0} {1} created
sv_SE: Ny {0} {1} skapad

en: New {0}: {1}
sv_SE: Ny {0}: {1}

en: New {} releases for the following apps are available
sv_SE: Nya {} versioner för följande appar finns tillgängliga

en: Newly created user {0} has no roles enabled.
sv_SE: Nyskapad användare {0} har inga roller aktiverade.

en: Newsletter
sv_SE: Nyhetsbrev

[ctx: Newsletter]
en: Newsletter
sv_SE: Nyhetsbrev

en: Newsletter Attachment
sv_SE: Nyhetsbrev Bilaga

en: Newsletter Email Group
sv_SE: Nyhetsbrev E-post Grupp

en: Newsletter Manager
sv_SE: Nyhetsbrev Ansvarig

en: Newsletter has already been sent
sv_SE: Nyhetsbrev redan skickad

en: Newsletter must be published to send webview link in email
sv_SE: Nyhetsbrev måste publiceras för att skicka webbvylänk i E-post

en: Newsletter should have atleast one recipient
sv_SE: Nyhetsbrev ska ha minst en mottagare

en: Newsletters
sv_SE: Nyhetsbrev

en: Next
sv_SE: Nästa

[ctx: Go to next slide]
en: Next
sv_SE: Nästa

en: Next Action Email Template
sv_SE: Nästa Åtgärd E-post Mall

en: Next Actions HTML
sv_SE: Nästa Åtgärd HTML

en: Next Document
sv_SE: Nästa Dokument

en: Next Execution
sv_SE: Nästa Exekvering

en: Next Form Tour
sv_SE: Nästa Formulär Tur

en: Next Schedule Date
sv_SE: Nästa Schema Datum

en: Next Scheduled Date
sv_SE: Nästa Schemalagd Datum

en: Next State
sv_SE: Nästa Tillstånd

en: Next Step Condition
sv_SE: Nästa Steg Villkor

en: Next Sync Token
sv_SE: Nästa Synkronisering Token

en: Next actions
sv_SE: Nästa Åtgärd

en: Next on Click
sv_SE: Nästa på Klick

en: No
sv_SE: Nej

[ctx: Checkbox is not checked]
en: No
sv_SE: Nej

[ctx: Dismiss confirmation dialog]
en: No
sv_SE: Nej

en: No Active Sessions
sv_SE: Inga Aktiva Sessioner

en: No Copy
sv_SE: Ingen Kopia

en: No Data
sv_SE: Ingen Data

en: No Data to Show
sv_SE: Ingen Data att visa

en: No Data...
sv_SE: Ingen Data...

en: No Email Account
sv_SE: Ingen E-post Konto

en: No Email Accounts Assigned
sv_SE: Ingen E-post Konto Tilldelad

en: No Emails
sv_SE: Inga E-post

en: No Entry for the User {0} found within LDAP!
sv_SE: Ingen Konto för Användare {0} hittades i LDAP!

en: No Filters Set
sv_SE: Inga Filter Angivna

en: No Google Calendar Event to sync.
sv_SE: Ingen Google Kalender Händelse att synkronisera.

en: No Images
sv_SE: Inga Bilder

en: No Items Found
sv_SE: Inga Poster Hittade

en: No LDAP User found for email: {0}
sv_SE: Ingen LDAP Användare hittades för E-post: {0}

en: No Label
sv_SE: Ingen Etikett

en: No Letterhead
sv_SE: Ingen Sidhuvud

en: No Name Specified for {0}
sv_SE: Inget Namn angiven för {0}

en: No New notifications
sv_SE: Inga nya Aviseringar

en: No Permissions Specified
sv_SE: Inga Behörigheter Angivna

en: No Permissions set for this criteria.
sv_SE: Inga Behörigheter angavs för dessa kriterier.

en: No Permitted Charts
sv_SE: Inga tillåtna Diagram

en: No Permitted Charts on this Dashboard
sv_SE: Inga tillåtna Diagram på denna Översikt Panel

en: No Preview
sv_SE: Ingen Förhandsgranskning

en: No Preview Available
sv_SE: Ingen Förhandsgranskning Tillgänglig.

en: No Printer is Available.
sv_SE: Ingen Skrivare är Tillgänglig.

en: No RQ Workers connected. Try restarting the bench.
sv_SE: Inga RQ Workers kopplade.Prova starta om bench.

en: No Results
sv_SE: Inga Träffar

en: No Results found
sv_SE: Inga Träffar

en: No Roles Specified
sv_SE: Inga Roller Specificerade

en: No Select Field Found
sv_SE: Ingen Välj Fält Hittad

en: No Suggestions
sv_SE: Inga Förslag

en: No Tags
sv_SE: Inga Taggar

en: No Upcoming Events
sv_SE: Inga Kommande Händelser

en: No activities to show
sv_SE: Inga aktiviteter att visa

en: No address added yet.
sv_SE: Ingen adress upplagd än

en: No alerts for today
sv_SE: Inga varningar för idag

en: No automatic optimization suggestions available.
sv_SE: Ingen automatisk optimering förslag tillgänglig.

en: No broken links found in the email content
sv_SE: Inga brutna länkar hittades i e-post

en: No changes in document
sv_SE: Inga Ändringar

en: No changes made because old and new name are the same.
sv_SE: Inga ändringar har gjorts eftersom gamla och nya namn är samma.

en: No changes made on the page
sv_SE: Inga ändringar har gjorts på sidan

en: No changes to sync
sv_SE: Inga ändringar att synkronisera

en: No changes to update
sv_SE: Inga ändringar att uppdatera

en: No comments yet
sv_SE: Inga Kommentarer än

en: No comments yet.
sv_SE: Inga Kommentarer än.

en: No contacts added yet.
sv_SE: Inga kontakter upplagda än.

en: No contacts linked to document
sv_SE: Inga Kontakter länkade till dokument

en: No data to export
sv_SE: Ingen Data att exportera

en: No default Address Template found. Please create a new one from Setup > Printing and Branding > Address Template.
sv_SE: Ingen Standard Adress Mall hittades. Skapa ny från Inställningar > Utskrift och Varumärke > Address Mall.

en: No documents found tagged with {0}
sv_SE: Inga dokument hittade taggade med {0}

en: No email account associated with the User. Please add an account under User > Email Inbox.
sv_SE: Ingen E-post Konto kopplad till Användare. Lägg till konto under Användare > E-post Inkorg.

en: No failed logs
sv_SE: Inga Misslyckade Logg

en: No fields found that can be used as a Kanban Column. Use the Customize Form to add a Custom Field of type "Select".
sv_SE: Inga fält hittades som kan användas som Anslag Tavla kolumn. Använd Anpassa Formulär för att lägga till anpassat fält av typ "Välj".

en: No file attached
sv_SE: Ingen Fil bifogad

en: No filters found
sv_SE: Inga filter hittades

en: No filters selected
sv_SE: Inga filter valda

en: No further records
sv_SE: Inga fler poster

en: No matching records. Search something new
sv_SE: Inga poster. Sök på nytt

en: No more items to display
sv_SE: Inga fler artiklar att visa

en: No need for symbols, digits, or uppercase letters.
sv_SE: Inget behov av symboler, siffror eller versaler.

en: No new Google Contacts synced.
sv_SE: Inga nya Google Kontakter är synkroniserade.

en: No new notifications
sv_SE: Inga nya aviseringar

en: No of Columns
sv_SE: Antal Kolumner

en: No of Requested SMS
sv_SE: Antal Begärda SMS

en: No of Rows (Max 500)
sv_SE: Antal Rader (Max 500)

en: No of Sent SMS
sv_SE: Antal Skickade SMS

en: No permission for {0}
sv_SE: Ingen Behörighet för {0}

[ctx: {0} = verb, {1} = object]
en: No permission to '{0}' {1}
sv_SE: Behörigheter saknas att '{0}' {1}

en: No permission to read {0}
sv_SE: Behörigheter saknas att läsa {0}

en: No permission to {0} {1} {2}
sv_SE: Behörigheter saknas att {0} {1} {2}

en: No records deleted
sv_SE: Inga poster raderade

en: No records present in {0}
sv_SE: Inga poster finns i {0}

en: No records tagged.
sv_SE: Inga taggade poster

en: No records will be exported
sv_SE: Inga poster kommer att exporteras

en: No template found at path: {0}
sv_SE: Ingen mall finns på sökväg: {0}

en: No values to show
sv_SE: Ingen värde att visa

en: No {0}
sv_SE: Ingen {0}

en: No {0} Found
sv_SE: Ingen {0} Hittades

en: No {0} found
sv_SE: Ingen {0} Hittades

en: No {0} found with matching filters. Clear filters to see all {0}.
sv_SE: {0} hittades med vald filter. Rensa filter för att se alla {0}.

en: No {0} mail
sv_SE: Ingen {0} E-post

[ctx: Title of the 'row number' column]
en: No.
sv_SE: Antal.

en: Non Negative
sv_SE: Ej Negativ

en: None
sv_SE: Ingen

en: None: End of Workflow
sv_SE: Ingen: Slut på Arbetsflöde

en: Normalized Copies
sv_SE: Normaliserade Kopior

en: Normalized Query
sv_SE: Normaliserad Fråga

en: Not Allowed
sv_SE: Ej Tillåtet

en: Not Allowed: Disabled User
sv_SE: Ej Tillåtet: Inaktiverad Användare

en: Not Ancestors Of
sv_SE: Ej Överordnad Av

en: Not Descendants Of
sv_SE: Ej Underordnad Av

en: Not Equals
sv_SE: Inte Lika

en: Not Found
sv_SE: Hittades Inte

en: Not Helpful
sv_SE: Inte Hjälpsam

en: Not In
sv_SE: Ej I

en: Not Like
sv_SE: Inte Som

en: Not Linked to any record
sv_SE: Ej Länkad till någon post

en: Not Nullable
sv_SE: Ej Nullbar

en: Not Permitted
sv_SE: Inte Tillåtet

en: Not Permitted to read {0}
sv_SE: Ej Tillåtet att läsa {0}

en: Not Published
sv_SE: Ej Publicerad

en: Not Saved
sv_SE: Ej Sparad

en: Not Seen
sv_SE: Ej Visad

en: Not Sent
sv_SE: Ej Skickad

en: Not Set
sv_SE: Ej Angiven

[ctx: Field value is not set]
en: Not Set
sv_SE: Ej Angiven

en: Not a valid Comma Separated Value (CSV File)
sv_SE: Ej giltig Komma Separerad Värde (CSV Fil)

en: Not a valid User Image.
sv_SE: Ej giltig Användare Bild.

en: Not a valid Workflow Action
sv_SE: Ej giltig Arbetsflöde Åtgärd

en: Not a valid user
sv_SE: Ej giltig Användare

en: Not active
sv_SE: Inte Aktiv

en: Not allowed for {0}: {1}
sv_SE: Ej tillåtet för {0}: {1}

en: Not allowed to attach {0} document, please enable Allow Print For {0} in Print Settings
sv_SE: Ej Tillåtet att bifoga {0} dokument, aktivera "Tillåt Utskrift" för {0} i Utskrift Inställningar

en: Not allowed to create custom Virtual DocType.
sv_SE: Ej Tillåtet att skapa anpassad Virtuell DocType.

en: Not allowed to print cancelled documents
sv_SE: Ej Tillåtet att skriva ut annullerade dokument

en: Not allowed to print draft documents
sv_SE: Ej Tillåtet att skriva ut utkast av dokument

en: Not allowed via controller permission check
sv_SE: Ej Tillåtet via kontroll behörighet koll

en: Not found
sv_SE: Ej Hittad

en: Not in Developer Mode
sv_SE: Ej i Utvecklar Läge

en: Not in Developer Mode! Set in site_config.json or make 'Custom' DocType.
sv_SE: Ej i Utvecklar Läge! Ändra site_config.json eller skapa 'Anpassad' DocType.

en: Not permitted
sv_SE: Ej Tillåtet

en: Not permitted to view {0}
sv_SE: Ej Tillåtet att visa {0}

en: Note
sv_SE: Notera

[ctx: Note]
en: Note
sv_SE: Notera

en: Note Seen By
sv_SE: Avisering Visad Av

en: Note:
sv_SE: Notera:

en: Note: By default emails for failed backups are sent.
sv_SE: Obs: Som standard skickas E-post meddelande för misslyckade säkerhetskopior.

en: Note: Changing the Page Name will break previous URL to this page.
sv_SE: Obs: Om du ändrar sidnamn bryts tidigare URL till den här sidan.

en: Note: Etc timezones have their signs reversed.
sv_SE: Obs: Tidszoner etc har sina tecken omvända.

en: Note: For best results,  images must be of the same size and width must be greater than height.
sv_SE: Obs: För bästa resultat måste bilderna ha samma storlek och bredden måste vara större än höjden.

en: Note: Multiple sessions will be allowed in case of mobile device
sv_SE: Obs: Flera sessioner kommer att tillåtas i fall av mobil enhet

en: Note: This will be shared with user.
sv_SE: Obs: Detta kommer att delas med användare.

en: Note: Your request for account deletion will be fulfilled within {0} hours.
sv_SE: Obs Din begäran om borttagning av kontot kommer att uppfyllas inom {0} timmar

en: Notes:
sv_SE: Anteckningar:

en: Nothing New
sv_SE: Inget nytt

en: Nothing left to redo
sv_SE: Inget mer att göra om

en: Nothing left to undo
sv_SE: Inget mer att ångra

en: Nothing to show
sv_SE: Inget att visa

en: Nothing to update
sv_SE: Inget att uppdatera

en: Notification
sv_SE: Aviseringar

[ctx: Notification]
en: Notification
sv_SE: Aviseringar

en: Notification Log
sv_SE: Avisering Logg

en: Notification Recipient
sv_SE: Avisering Mottagare

en: Notification Settings
sv_SE: Avisering Inställningar

[ctx: Notification Settings]
en: Notification Settings
sv_SE: Avisering Inställningar

en: Notification Subscribed Document
sv_SE: Avisering Prenumererad Dokument

en: Notification sent to
sv_SE: Avisering skickad till

en: Notification: customer {0} has no Mobile number set
sv_SE: Meddelande: kund {0} har inget mobil nummer angivet

en: Notification: document {0} has no {1} number set (field: {2})
sv_SE: Meddelande: dokument {0} har inget {1} nummer angivet (fält: {2})

en: Notification: user {0} has no Mobile number set
sv_SE: Meddelande: användare {0} har inget mobil nummer angivet

en: Notifications
sv_SE: Aviseringar

en: Notifications Disabled
sv_SE: Aviseringar Inaktiverade

en: Notifications and bulk mails will be sent from this outgoing server.
sv_SE: Aviseringar och Mass E-post kommer att skickas från utgående server.

en: Notify Users On Every Login
sv_SE: Avisera Användare vid varje Inloggning

en: Notify by Email
sv_SE: Avisera via E-post

en: Notify by email
sv_SE: Avisera via E-post

en: Notify if unreplied
sv_SE: Avisera om Obesvarad

en: Notify if unreplied for (in mins)
sv_SE: Avisera om Obesvarade för (i minuter)

en: Notify users with a popup when they log in
sv_SE: Avisera Användare med Meddelande vid första Inloggning

en: Now
sv_SE: Nu

en: Number
sv_SE: Nummer

en: Number Card
sv_SE: Nummer Kort

en: Number Card Link
sv_SE: Nummer Kort Länk

en: Number Card Name
sv_SE: Nummer Kort Namn

en: Number Cards
sv_SE: Nummer Kort

en: Number Format
sv_SE: Nummer Format

en: Number of Backups
sv_SE: Antal Säkerhetskopior

en: Number of DB Backups
sv_SE: Antal Databas Säkerhetskopior

en: Number of DB backups cannot be less than 1
sv_SE: Antal Databas Säkerhetskopior kan inte vara mindre än 1

en: Number of Groups
sv_SE: Antal Grupper

en: Number of Queries
sv_SE: Antal Frågor

en: Number of attachment fields are more than {}, limit updated to {}.
sv_SE: Antalet bifogade fält är fler än {}, gränsen uppdaterad till {}.

en: Number of backups must be greater than zero.
sv_SE: Antal säkerhetskopior måste vara än noll.

en: Number of columns for a field in a Grid (Total Columns in a grid should be less than 11)
sv_SE: Antal kolumner för fält i Rutnät (Totalt Antal kolumner i rutnät ska vara mindre än 11)

en: Number of columns for a field in a List View or a Grid (Total Columns should be less than 11)
sv_SE: Antal kolumner för fält i Lista Vy eller Rutnät (Totalt anta kolumner ska vara mindre än 11)

en: Number of days after which the document Web View link shared on email will be expired
sv_SE: Antal dagar efter vilka dokument Webb Vy länk delad i e-post kommer att förfalla

en: Number of keys
sv_SE: Antal Nycklar

en: Number of onsite backups
sv_SE: Antal Lokala Säkerhetskopior

en: OAuth Authorization Code
sv_SE: OAuth Behörighet Kod

en: OAuth Bearer Token
sv_SE: OAuth Bärar Token

en: OAuth Client
sv_SE: OAuth Klient

[ctx: OAuth Client]
en: OAuth Client
sv_SE: OAuth Klient

en: OAuth Client ID
sv_SE: OAuth Klient ID

en: OAuth Client Role
sv_SE: OAuth Klient Roll

en: OAuth Error
sv_SE: OAuth Fel

en: OAuth Provider Settings
sv_SE: OAuth Inställningar

[ctx: OAuth Provider Settings]
en: OAuth Provider Settings
sv_SE: OAuth Inställningar

en: OAuth Scope
sv_SE: OAuth omfattning

en: OAuth has been enabled but not authorised. Please use "Authorise API Access" button to do the same.
sv_SE: OAuth är aktiverad men inte auktoriserad. Använd "Auktorisera API Tillgång" knapp för att göra detta.

en: OPTIONS
sv_SE: ALTERNATIV

en: OTP Issuer Name
sv_SE: OTP Utgivarens Namn

en: OTP Secret Reset - {0}
sv_SE: OTP Hemlighet Återställning - {0}

en: OTP Secret has been reset. Re-registration will be required on next login.
sv_SE: OTP Hemlighet är återställd. Omgistrering erfodras vid nästa inloggning.

en: OTP setup using OTP App was not completed. Please contact Administrator.
sv_SE: OTP Konfiguration med OTP App slutfördes inte. Kontakta Administratör.

en: Occurrences
sv_SE: Förekommanden

en: Off
sv_SE: Av

en: Office
sv_SE: Kontor

en: Official Documentation
sv_SE: Officiell Dokumentation

en: Old Password
sv_SE: Gammalt Lösenord

en: Old and new fieldnames are same.
sv_SE: Gamla och nya fältnamn är samma.

en: Older backups will be automatically deleted
sv_SE: Äldre Säkerhetskopior raderas automatiskt

en: Oldest Unscheduled Job
sv_SE: Äldst Ej Schemalagd Jobb

en: On Hold
sv_SE: Parkerad

en: On Payment Authorization
sv_SE: Vid Betalning Auktorisering

en: On Payment Charge Processed
sv_SE: Vid Betalning Debitering Behandlad

en: On Payment Failed
sv_SE: Vid Betalning Misslyckad

en: On Payment Mandate Acquisition Processed
sv_SE: Vid Betalning Tillåtelse Hämtning Behandlad

en: On Payment Mandate Charge Processed
sv_SE: Vid Betalning Tillåtelse Debitering Behandlad

en: On Payment Paid
sv_SE: Vid Betalning Utförd

en: On checking this option, URL will be treated like a jinja template string
sv_SE: Om vald kommer detta URL att behandlas som en jinja mall sträng

en: On {0}, {1} wrote:
sv_SE: {0}, {1} skrev

en: Onboard
sv_SE: Introduktion

en: Onboarding Name
sv_SE: Introduktion Namn

en: Onboarding Permission
sv_SE: Introduktion Behörighet

en: Onboarding Status
sv_SE: Introduktion Status

en: Onboarding Step
sv_SE: Introduktion Steg

en: Onboarding Step Map
sv_SE: Introduktion Steg Mapp

en: Onboarding complete
sv_SE: Introduktion Klar

en: Once submitted, submittable documents cannot be changed. They can only be Cancelled and Amended.
sv_SE: När de godkänts kan inte godkännda dokument ändras, De kan bara annulleras och sen ändras.

en: Once you have set this, the users will only be able access documents (eg. Blog Post) where the link exists (eg. Blogger).
sv_SE: När du har angivit detta kommer användarna bara att kunna få åtkomst till dokument (t.ex. Blogg Inlägg) där länk finns (t.ex. Bloggare).

en: One Last Step
sv_SE: Ett Sista Steg

en: One Time Password (OTP) Registration Code from {}
sv_SE: En Gång Lösenord (OTP) Registrering Kod från {}

en: One of
sv_SE: En av

en: One of the child page with name {0} already exist in {1} Section. Please update the name of the child page first before moving
sv_SE: En av de underordnade sidorna med namnet {0} finns redan i sektion {1}. Uppdatera namnet på den underordnade sidan först innan du flyttar

en: Only 200 inserts allowed in one request
sv_SE: Endast 200 infogningar tillåts per begäran

en: Only Administrator can delete Email Queue
sv_SE: Endast Administratör kan radera E-post Kö

en: Only Administrator can edit
sv_SE: Endast Administratör kan redigera

en: Only Administrator can save a standard report. Please rename and save.
sv_SE: Endast Administratör kan spara standard rapport. Byt namn och spara.

en: Only Administrator is allowed to use Recorder
sv_SE: Endast Administratör får använda Inspelare

en: Only Allow Edit For
sv_SE: Tillåt Redigering Endast för

en: Only Options allowed for Data field are:
sv_SE: Endast alternativ som är tillåtna för Data Fält är:

en: Only Send Records Updated in Last X Hours
sv_SE: Skicka endast poster som uppdaterades under senaste X timmarna

en: Only Workspace Manager can edit public workspaces
sv_SE: Endast Workspace Manager kan redigera offentliga arbetsytor

en: Only Workspace Manager can sort or edit this page
sv_SE: Endast Workspace Manager kan sortera eller redigera den här sidan

en: Only allowed to export customizations in developer mode
sv_SE: Endast tillåtet att exportera anpassningar i utvecklarläge

en: Only change this if you want to use other S3 compatible object storage backends.
sv_SE: Ändra endast detta om du vill använda andra S3-kompatibla objekt lagring backends.

en: Only draft documents can be discarded
sv_SE: Endast utkast dokument kan förkastas

en: Only for
sv_SE: Endast för

en: Only mandatory fields are necessary for new records. You can delete non-mandatory columns if you wish.
sv_SE: Endast erfodrade fält är nödvändiga för nya register. Du kan radera ej erfodrade kolumner om du vill.

en: Only one {0} can be set as primary.
sv_SE: Endast en {0} kan anges som primär.

en: Only reports of type Report Builder can be deleted
sv_SE: Endast rapporter av typ Report Generator kan raderas

en: Only reports of type Report Builder can be edited
sv_SE: Endast rapporter av typ Report Generator kan redigeras

en: Only standard DocTypes are allowed to be customized from Customize Form.
sv_SE: Endast standard DocTypes får anpassas från Anpasning Formulär.

en: Only the assignee can complete this to-do.
sv_SE: Endast den som tilldelats kan slutföra denna Att Göra.

en: Only users involved in the document are listed
sv_SE: Endast Användare som är involverade i dokument listas

en: Only {0} emailed reports are allowed per user.
sv_SE: Endast {0} e-post rapporter är tillåtna per Användare.

en: Oops! Something went wrong.
sv_SE: Obs! Något gick fel.

en: Open
sv_SE: Öppen

[ctx: Access]
en: Open
sv_SE: Öppen

en: Open Awesomebar
sv_SE: Öppna Awesomebar

en: Open Communication
sv_SE: Öppna Korrespondens

en: Open Document
sv_SE: Öppna Dokument

en: Open Documents
sv_SE: Öppna Dokument

en: Open Help
sv_SE: Öppna Hjälp

en: Open Reference Document
sv_SE: Öppna Referens Dokument

en: Open Settings
sv_SE: Öppna Inställningar

en: Open Source Applications for the Web
sv_SE: Öppen Källkod Applikationer för Webb

en: Open URL in a New Tab
sv_SE: Öppna URL i ny Flik

en: Open a dialog with mandatory fields to create a new record quickly
sv_SE: Öppna dialogruta med erfodrade fält för att snabbt skapa ny post

en: Open a module or tool
sv_SE: Öppna modul eller verktyg

[ctx: Description of a list view shortcut]
en: Open list item
sv_SE: Öppna List Post

en: Open reference document
sv_SE: Öppna Referens Dokument

en: Open your authentication app on your mobile phone.
sv_SE: Öppna Autentisering App på Mobil Telefon.

en: Open {0}
sv_SE: Öppna {0}

en: OpenID Configuration
sv_SE: OpenID Konfiguration

en: Opened
sv_SE: Öppnad

en: Operation
sv_SE: Åtgärd

en: Operator must be one of {0}
sv_SE: Operatören måste vara en av {0}

en: Optimize
sv_SE: Optimera

en: Optimizing image...
sv_SE: Optimerar bild...

en: Option 1
sv_SE: Alternativ 1

en: Option 2
sv_SE: Alternativ 2

en: Option 3
sv_SE: Alternativ 3

en: Option {0} for field {1} is not a child table
sv_SE: Alternativ {0} för fält {1} är inte underordnad tabell

en: Optional: Always send to these ids. Each Email Address on a new row
sv_SE: Tillval: Skicka alltid dessa ID. Varje E-post på ny rad

en: Optional: The alert will be sent if this expression is true
sv_SE: Tillval: Avisering kommer att skickas om detta uttryck är sant

en: Options
sv_SE: Alternativ

en: Options 'Dynamic Link' type of field must point to another Link Field with options as 'DocType'
sv_SE: Alternativ 'Dynamisk Länk' typ av fält måste peka på annan länk fält med alternativ som 'DocType'

en: Options Help
sv_SE: Alternativ Hjälp

en: Options for Rating field can range from 3 to 10
sv_SE: Alternativen för betygsfältet kan variera från 3 till 10

en: Options for select. Each option on a new line.
sv_SE: Alternativ att välja. Varje Alternativ på ny rad.

en: Options for {0} must be set before setting the default value.
sv_SE: Alternativ för {0} måste anges före man anger standard värde.

en: Options is required for field {0} of type {1}
sv_SE: Alternativ erfodras för fält {0} av typ {1}

en: Options not set for link field {0}
sv_SE: Alternativ inte angiven för länk fält {0}

en: Org History
sv_SE: Bolag Historik

en: Org History Heading
sv_SE: Bolag Historik Huvud Rubrik

en: Orientation
sv_SE: Orientering

en: Original Value
sv_SE: Ursprung Värde

en: Other
sv_SE: Annat

en: Outgoing
sv_SE: Utgående

en: Outgoing (SMTP) Settings
sv_SE: Utgående (SMTP) Inställningar

en: Outgoing Emails (Last 7 days)
sv_SE: Utgående E-post (Senaste 7 dagar)

en: Outgoing Server
sv_SE: Utgående E-post Server

en: Outgoing Settings
sv_SE: Utgående E-post Inställningar

en: Outgoing email account not correct
sv_SE: Utgående E-post Konto är inte korrekt

en: Output
sv_SE: Utmatning

en: Overview
sv_SE: Recension

en: Owner
sv_SE: Ansvarig

en: PDF Generation in Progress
sv_SE: PDF skapande pågår

en: PDF Page Height (in mm)
sv_SE: PDF Sida Höjd (i mm)

en: PDF Page Size
sv_SE: PDF Sida Storlek

en: PDF Page Width (in mm)
sv_SE: PDF Sida Bredd (i mm)

en: PDF Settings
sv_SE: PDF Inställningar

en: PDF generation failed
sv_SE: PDF skapande misslyckades

en: PDF generation failed because of broken image links
sv_SE: PDF skapande misslyckades på grund av fel bildlänkar

en: PDF generation may not work as expected.
sv_SE: PDF skapande kanske inte fungerar som förväntat.

en: PDF printing via "Raw Print" is not supported.
sv_SE: PDF utskrift via "Direkt Utskrift" stöds inte.

en: Package
sv_SE: Paket

[ctx: Package]
en: Package
sv_SE: Paket

en: Package Import
sv_SE: Paket Import

[ctx: Package Import]
en: Package Import
sv_SE: Paket Import

en: Package Name
sv_SE: Paket Namn

en: Package Release
sv_SE: Paket Utgivning

en: Packages
sv_SE: Paket

en: Packages are lightweight apps (collection of Module Defs) that can be created, imported, or released right from the UI
sv_SE: Paket är lätta appar (samling av Moduler) som kan skapas, importeras eller ges ut direkt från UI

en: Page
sv_SE: Sida

en: Page Break
sv_SE: Sid Brytning

en: Page Builder
sv_SE: Webb Redigerare

en: Page Building Blocks
sv_SE: Sida Mallar

en: Page HTML
sv_SE: Sida HTML

en: Page Height (in mm)
sv_SE: Sida Höjd (i mm)

en: Page Name
sv_SE: Sida Namn

en: Page Number
sv_SE: Sida Nummer

en: Page Route
sv_SE: Sida Sökväg

en: Page Saved Successfully
sv_SE: Sida Sparad

en: Page Settings
sv_SE: Utskrift Inställningar

en: Page Shortcuts
sv_SE: Sida Genvägar

en: Page Size
sv_SE: Sida Storlek

en: Page Title
sv_SE: Sida Titel

en: Page Width (in mm)
sv_SE: Sida Bredd (i mm)

en: Page has expired!
sv_SE: Sida är förfallen!

en: Page height and width cannot be zero
sv_SE: Sida höjd och bredd får inte vara noll

en: Page not found
sv_SE: Sida hittades inte

en: Page to show on the website
sv_SE: Sida som ska visas på webbplats

en: Page with title {0} already exist.
sv_SE: Sida med titel {0} finns redan.

en: Page {0} of {1}
sv_SE: Sida {0} av {1}

en: Parent
sv_SE: Överordnad

en: Parent DocType
sv_SE: Överordnad DocType

en: Parent Document Type
sv_SE: Överordnad Dokument Typ

en: Parent Document Type is required to create a number card
sv_SE: Överordnad Dokument Typ erfodras för att skapa nummerkort

en: Parent Element Selector
sv_SE: Överordnad Element Väljare

en: Parent Field
sv_SE: Överordnad Fält

en: Parent Field (Tree)
sv_SE: Överordnad Fält (Träd)

en: Parent Field must be a valid fieldname
sv_SE: Överordnad Fält måste vara giltigt fält namn

en: Parent Label
sv_SE: Överordnad Etikett

en: Parent Missing
sv_SE: Överordnad Saknas

en: Parent Page
sv_SE: Överordnad Sida

en: Parent Table
sv_SE: Överordnad Tabell

en: Parent document type is required to create a dashboard chart
sv_SE: Överordnad Dokument Typ erfodras för att skapa ett Översikt Panel Diagram

en: Parent is the name of the document to which the data will get added to.
sv_SE: Överordnad är namn på dokument som data kommer att läggas till.

en: Parentfield not specified in {0}: {1}
sv_SE: Överordnad fält är inte specificerad i {0}: {1}

en: Parenttype, Parent and Parentfield are required to insert a child record
sv_SE: Överordnad typ, Överordnad och Överordnad fält erfodras för att infoga underordnad post

en: Partial
sv_SE: Delvis

en: Partial Success
sv_SE: Delvis Klar

en: Partially Sent
sv_SE: Delvis Skickad

en: Participants
sv_SE: Deltagare

en: Pass
sv_SE: Lösenord

en: Passive
sv_SE: Passiv

en: Password
sv_SE: Lösenord

en: Password Email Sent
sv_SE: Lösenord E-post Skickad

en: Password Reset
sv_SE: Lösenord Återställning

en: Password Reset Link Generation Limit
sv_SE: Maximum Antal Lösenord Återställning Länkar per timme

en: Password cannot be filtered
sv_SE: Lösenord kan inte filtreras

en: Password changed successfully.
sv_SE: Lösenord ändrad.

en: Password for Base DN
sv_SE: Lösenord för Base DN

en: Password is required or select Awaiting Password
sv_SE: Lösenord erfodras eller välj Väntar på Lösenord

en: Password missing in Email Account
sv_SE: Lösenord saknas i E-post Konto

en: Password not found for {0} {1} {2}
sv_SE: Lösenord hittades inte för {0} {1} {2}

en: Password reset instructions have been sent to {}'s email
sv_SE: Instruktioner för återställning av lösenord är skickade till {}'s e-post

en: Password set
sv_SE: Lösenord angiven

en: Password size exceeded the maximum allowed size
sv_SE: Lösenord längd överskred maximum tillåten längd.

en: Password size exceeded the maximum allowed size.
sv_SE: Lösenord längd överskred maximum tillåten längd.

en: Passwords do not match
sv_SE: Lösenord stämmer inte

en: Passwords do not match!
sv_SE: Lösenord stämmer inte!

en: Past dates are not allowed for Scheduling.
sv_SE: Tidigare datum är inte tillåtna för Schemaläggning.

en: Paste
sv_SE: Klistra In

en: Patch Log
sv_SE: Patch Logg

en: Patch type {} not found in patches.txt
sv_SE: Patch typ {} hittades inte i patches.txt

en: Path
sv_SE: Sökväg

en: Path to CA Certs File
sv_SE: Sökväg till CA Cert Fil

en: Path to Server Certificate
sv_SE: Sökväg till Server Certifikat

en: Path to private Key File
sv_SE: Sökväg till Privat Nyckel Fil

en: Path {0} it not a valid path
sv_SE: Sökväg {0} är inte giltigt sökväg

en: Payload Count
sv_SE: Payload Antal

en: Pending
sv_SE: Pågående

en: Pending Approval
sv_SE: Godkännande Kö

en: Pending Emails
sv_SE: E-post Kö

en: Pending Jobs
sv_SE: Jobb Kö

en: Pending Verification
sv_SE: Verifiering Kö

en: Percent
sv_SE: Procent

en: Percentage
sv_SE: Procent

en: Perm Level
sv_SE: Behörighet Nivå

en: Permanently Cancel {0}?
sv_SE: Avbryt {0}?

en: Permanently Discard {0}?
sv_SE: Annullera {0}?

en: Permanently Submit {0}?
sv_SE: Godkänn {0}?

en: Permanently delete {0}?
sv_SE: Ta Bort {0}?

en: Permission Error
sv_SE: Behörighet Fel

en: Permission Inspector
sv_SE: Behörighet Granskare

en: Permission Level
sv_SE: Behörighet Nivå

en: Permission Levels
sv_SE: Behörighet Nivå

en: Permission Manager
sv_SE: Behörighet Ansvarig

en: Permission Query
sv_SE: Behörighet Fråga

en: Permission Rules
sv_SE: Behörighet Regler

en: Permission Type
sv_SE: Behörighet Typ

en: Permissions
sv_SE: Behörigheter

en: Permissions Error
sv_SE: Behörighet Fel

en: Permissions are automatically applied to Standard Reports and searches.
sv_SE: Behörigheter tillämpas automatiskt på standard rapporter och sökningar.

en: Permissions are set on Roles and Document Types (called DocTypes) by setting rights like Read, Write, Create, Delete, Submit, Cancel, Amend, Report, Import, Export, Print, Email and Set User Permissions.
sv_SE: Behörigheter anges för roller och dokument typer (kallade DocTypes) genom att ange rättigheter som Läs, Skriv, Skapa, Ta bort, Godkänn, Annulera, Ändra, Rapportera, Importera, Exportera, Skriv ut, E-post och Ange Användarbehörigheter.

en: Permissions at higher levels are Field Level permissions. All Fields have a Permission Level set against them and the rules defined at that permissions apply to the field. This is useful in case you want to hide or make certain field read-only for certain Roles.
sv_SE: Behörigheter på högre nivåer är fältnivå behörigheter. Alla fält har behörighetsnivå angiven mot dem och reglerna som definieras vid dessa behörigheter gäller för fält. Detta är användbart för att dölja eller göra vissa fält skrivskyddade för vissa roller.

en: Permissions at level 0 are Document Level permissions, i.e. they are primary for access to the document.
sv_SE: Behörigheter på nivå 0 är behörigheter på dokumentnivå, det vill säga de är primära för åtkomst till dokument.

en: Permissions get applied on Users based on what Roles they are assigned.
sv_SE: Behörigheter tillämpas på användare baserat på vilka roller de tilldelas.

en: Permitted Documents For User
sv_SE: Tillåtna Dokument för Användare

en: Permitted Roles
sv_SE: Tillåtna Roller

en: Personal
sv_SE: Personligt

en: Personal Data Deletion Request
sv_SE: Personlig Data Borttagning Begäran

en: Personal Data Deletion Step
sv_SE: Personlig Data Borttagning Steg

en: Personal Data Download Request
sv_SE: Personlig data Nedladdning Begäran

en: Phone
sv_SE: Telefon

en: Phone No.
sv_SE: Telefon Nummer.

en: Phone Number {0} set in field {1} is not valid.
sv_SE: Telefon Nummer {0} som anges i fält {1} är inte giltig.

en: Pick Columns
sv_SE: Välj Kolumner

en: Pie
sv_SE: Cirkel

en: Pincode
sv_SE: Mobil

en: Pink
sv_SE: Rosa

en: Plain Text
sv_SE: Vanlig Text

en: Plant
sv_SE: Fastighet

en: Please Authorize OAuth for Email Account {0}
sv_SE: Auktorisera OAuth för E-post Konto {0}

en: Please Authorize OAuth for Email Account {}
sv_SE: Vänligen Auktorisera OAuth för E-post Konto {}

en: Please Duplicate this Website Theme to customize.
sv_SE: Vänligen Kopiera denna Webbplats Tema för att anpassa.

en: Please Install the ldap3 library via pip to use ldap functionality.
sv_SE: Installera ldap3 bibliotek via pip3 för att använda ldap funktion.

en: Please Set Chart
sv_SE: Skapa Diagram

en: Please Update SMS Settings
sv_SE: Uppdatera SMS Inställningar

en: Please add a subject to your email
sv_SE: Lägg till ämne i E-post

en: Please add a valid comment.
sv_SE: Lägg till giltig kommentar.

en: Please ask your administrator to verify your sign-up
sv_SE: Be Administratör att verifiera din registrering

en: Please attach a file first.
sv_SE: Bifoga fil först.

en: Please attach an image file to set HTML for Footer.
sv_SE: Bifoga bild för att ange HTML för sidfot.

en: Please attach an image file to set HTML for Letter Head.
sv_SE: Bifoga bild för att ange HTML för Sidhuvud.

en: Please attach the package
sv_SE: Bifoga Paket

en: Please check OpenID Configuration URL
sv_SE: Kontrollera OpenID Configuration URL

en: Please check the filter values set for Dashboard Chart: {}
sv_SE: Kontrollera filter värden angivna för Översikt Panel Diagram: {}

en: Please check the value of "Fetch From" set for field {0}
sv_SE: Kontrollera värde för uppsättning 'Hämta från' för fält {0}

en: Please check your email for verification
sv_SE: Kontrollera din E-post för verifiering

en: Please check your email login credentials.
sv_SE: Kontrollera Inloggning uppgifter för E-post.

en: Please check your registered email address for instructions on how to proceed. Do not close this window as you will have to return to it.
sv_SE: Kontrollera registrerad E-post för instruktioner om hur du fortsätter. Stäng inte detta fönster eftersom du måste återvända till det.

en: Please click on 'Export Errored Rows', fix the errors and import again.
sv_SE: Klicka på "Exportera Felaktiga Rader", fixa fel och importera igen.

en: Please click on the following link and follow the instructions on the page. {0}
sv_SE: Klicka på följande länk och följ instruktioner från denna sida. {0}

en: Please click on the following link to set your new password
sv_SE: Klicka på följande länk för att ange ny lösenord

en: Please close this window
sv_SE: Stäng detta fönster

en: Please confirm your action to {0} this document.
sv_SE: Bekräfta åtgärd till {0} detta dokument.

en: Please contact your system manager to install correct version.
sv_SE: Kontakta System Ansvarig för att installera rätt version.

en: Please create Card first
sv_SE: Skapa Kort först

en: Please create chart first
sv_SE: Skapa Diagram först

en: Please delete the field from {0} or add the required doctype.
sv_SE: Ta bort fält från {0} eller lägg till erfodrad doctype.

en: Please do not change the template headings.
sv_SE: Ändra inte mall huvud rubriker.

en: Please duplicate this to make changes
sv_SE: Vänligen kopiera detta för att göra ändringar

en: Please enable atleast one Social Login Key or LDAP or Login With Email Link before disabling username/password based login.
sv_SE: Aktivera minst en social inloggning nyckel eller LDAP eller Logga in med E-post Länk innan du inaktiverar användarnamn/lösenord baserad inloggning.

en: Please enable pop-ups
sv_SE: Aktivera PopUp

en: Please enable pop-ups in your browser
sv_SE: Aktivera popup fönster i webbläsare

en: Please enable {} before continuing.
sv_SE: Aktivera {} innan du fortsätter.

en: Please ensure that your profile has an email address
sv_SE: Se till att din profil har E-post

en: Please enter Access Token URL
sv_SE: Ange Access Token URL

en: Please enter Authorize URL
sv_SE: Ange Auktorisering URL

en: Please enter Base URL
sv_SE: Ange Bas URL

en: Please enter Client ID before social login is enabled
sv_SE: Ange Klient ID innan social inloggning är aktiverad

en: Please enter Client Secret before social login is enabled
sv_SE: Ange Klient hemlighet innan social inloggning är aktiverad

en: Please enter OpenID Configuration URL
sv_SE: Ange OpenID Konfiguration URL

en: Please enter Redirect URL
sv_SE: Ange omdirigering URL

en: Please enter a valid email address.
sv_SE: Ange giltig E-post.

en: Please enter the password
sv_SE: Ange Lösenord

[ctx: Email Account]
en: Please enter the password for: <b>{0}</b>
sv_SE: Ange lösenordet för: <b>{0}</b>

en: Please enter valid mobile nos
sv_SE: Ange mobil nummer

en: Please enter your new password.
sv_SE: Ange ny lösenord.

en: Please enter your old password.
sv_SE: Ange ditt gamla lösenord.

en: Please find attached {0}: {1}
sv_SE: Se bifogad {0}: {1}

en: Please hide the standard navbar items instead of deleting them
sv_SE: Dölj standard Toppfält poster istället att radera dem

en: Please login to post a comment.
sv_SE: Logga in för att lämna kommentar.

en: Please make sure the Reference Communication Docs are not circularly linked.
sv_SE: Se till att referens korrespondens dokument inte är cirkulärt länkade.

en: Please refresh to get the latest document.
sv_SE: Uppdatera för att se senaste dokument.

en: Please remove the printer mapping in Printer Settings and try again.
sv_SE: Ta bort skrivare mappning i Skrivare Inställningar och försök igen.

en: Please save before attaching.
sv_SE: Spara före bifoga.

en: Please save the Newsletter before sending
sv_SE: Spara Nyhetsbrev före skicka

en: Please save the document before assignment
sv_SE: Spara dokument före tilldelning

en: Please save the document before removing assignment
sv_SE: Spara dokument före radering av tilldelning

en: Please save the report first
sv_SE: Spara Rapport

en: Please save to edit the template.
sv_SE: Spara att redigera mall.

en: Please select Company
sv_SE: Välj Bolag

en: Please select DocType first
sv_SE: Välj DocType

en: Please select Entity Type first
sv_SE: Välj Entitet Typ

en: Please select Minimum Password Score
sv_SE: Välj Minsta Lösenord Nivå

en: Please select X and Y fields
sv_SE: Välj X och Y fält

en: Please select a country code for field {1}.
sv_SE: Välj landskod för fält {1}.

en: Please select a file or url
sv_SE: Välj fil eller URL

en: Please select a valid csv file with data
sv_SE: Välj giltig CSV fil med data

en: Please select a valid date filter
sv_SE: Välj giltig datum filter

en: Please select applicable Doctypes
sv_SE: Välj tillämpliga DocTypes

en: Please select atleast 1 column from {0} to sort/group
sv_SE: Välj minst en kolumn från {0} för att sortera/gruppera

en: Please select prefix first
sv_SE: Välj Prefix

en: Please select the Document Type.
sv_SE: Välj DocType.

en: Please select the LDAP Directory being used
sv_SE: Välj LDAP Katalog Server

en: Please select {0}
sv_SE: Välj {0}

en: Please set Dropbox access keys in site config or doctype
sv_SE: Ange Dropbox Åtkomst Nycklar i Inställningar eller DocType

en: Please set Email Address
sv_SE: Ange E-post

en: Please set a printer mapping for this print format in the Printer Settings
sv_SE: Ange skrivare mappning för detta utskrift format i Utskrift Inställningar

en: Please set filters
sv_SE: Ange Filter

en: Please set filters value in Report Filter table.
sv_SE: Ange filter värde i Rapport Sortering Tabell.

en: Please set the document name
sv_SE: Vänligen ange dokument namn

en: Please set the following documents in this Dashboard as standard first.
sv_SE: Ange följande dokument i Översikt Panel som standard.

en: Please set the series to be used.
sv_SE: Ange Nummer Serie som ska användas

en: Please setup SMS before setting it as an authentication method, via SMS Settings
sv_SE: Konfigurera SMS före du anger den som Autentisering Sätt via SMS Inställningar

en: Please setup a message first
sv_SE: Försäljning Order Meddelande

en: Please setup default Email Account from Settings > Email Account
sv_SE: Ange Standard E-Post Konto från Inställningar > E-post Konto

en: Please setup default outgoing Email Account from Settings > Email Account
sv_SE: Ange Standard E-post Konto från Inställningar > E-post > E-post Konto

en: Please specify
sv_SE: Specificera

en: Please specify a valid parent DocType for {0}
sv_SE: Ange giltig överordnad DocType för {0}

en: Please specify which date field must be checked
sv_SE: Ange Datum Fält som måste kontrolleras

en: Please specify which value field must be checked
sv_SE: Ange Värde Fält som måste kontrolleras

en: Please try again
sv_SE: Försök igen

en: Please update {} before continuing.
sv_SE: Uppdatera {} innan du fortsätter.

en: Please use a valid LDAP search filter
sv_SE: Använd giltig LDAP Sökfilter

en: Please verify your Email Address
sv_SE: Kontrollera din E-post

en: Please visit https://frappecloud.com/docs/sites/migrate-an-existing-site#encryption-key for more information.
sv_SE: Besök https://frappecloud.com/docs/sites/migrate-an-existing-site#encryption-key för mer information.

en: Point Allocation Periodicity
sv_SE: Resultat Tilldelning Intervall

en: Points
sv_SE: Resultat

en: Points Given
sv_SE: Tilldelad Resultat

en: Popover or Modal Description
sv_SE: Popover eller Modal Beskrivning

en: Portal Menu
sv_SE: Portal Meny

en: Portal Menu Item
sv_SE: Portal Meny Post

en: Portal Settings
sv_SE: Portal Inställningar

[ctx: Portal Settings]
en: Portal Settings
sv_SE: Portal Inställningar

en: Portrait
sv_SE: Porträtt

en: Post it here, our mentors will help you out.
sv_SE: Lägg upp det här, någon hjälper dig.

en: Postal
sv_SE: Posten

en: Postal Code
sv_SE: Postnummer

en: Posting Timestamp
sv_SE: Tidsstämpel

en: Posts
sv_SE: Poster

en: Posts by {0}
sv_SE: Poster av {0}

en: Posts filed under {0}
sv_SE: Poster arkiverade under {0}

en: Precision should be between 1 and 6
sv_SE: Precision ska vara mellan 1 och 6

en: Predictable substitutions like '@' instead of 'a' don't help very much.
sv_SE: Förutsägbara utbyte som '@' i stället för 'a' hjälper inte så mycket.

en: Preferred Billing Address
sv_SE: Standard Fakturering Adress

en: Preferred Shipping Address
sv_SE: Standard Leverans Adress

en: Prepared Report
sv_SE: Förberedd Rapport

en: Prepared Report User
sv_SE: Förberedd Rapport Användare

en: Prepared report render failed
sv_SE: Förberedd Rapport Misslyckad

en: Preparing Report
sv_SE: Förbereder Rapport

en: Prepend the template to the email message
sv_SE: Lägg mall före e-post meddelande

en: Press Alt Key to trigger additional shortcuts in Menu and Sidebar
sv_SE: Tryck på Alt tangent för att visa ytterligare genvägar på Meny och Sidofält

en: Press Enter to save
sv_SE: Tryck på Enter att Spara

en: Preview
sv_SE: Förhandsgranska

en: Preview HTML
sv_SE: Förhandsgranska HTML

en: Preview Image
sv_SE: Förhandsgranska Bild

en: Preview Message
sv_SE: Förhandsgranska Meddelande

en: Preview Mode
sv_SE: Förhandsgransknig Läge

en: Preview of generated names
sv_SE: Förhandsgranskning av genererade namn

en: Preview:
sv_SE: Förhandsgranska:

en: Previous
sv_SE: Föregående

[ctx: Go to previous slide]
en: Previous
sv_SE: Föregående

en: Previous Document
sv_SE: Föregående Dokument

en: Previous Hash
sv_SE: Föregående Hash

en: Previous Submission
sv_SE: Föregående Godkännande

en: Primary
sv_SE: Primär

en: Primary Address
sv_SE: Primär Adress

en: Primary Color
sv_SE: Primär Färg

en: Primary Contact
sv_SE: Primär Kontakt

en: Primary Email
sv_SE: Primär E-post

en: Primary Mobile
sv_SE: Primär Mobil

en: Primary Phone
sv_SE: Primär Telefon

en: Primary key of doctype {0} can not be changed as there are existing values.
sv_SE: Primär nyckel för doctype {0} kan inte ändras eftersom det finns befintliga värden.

en: Print
sv_SE: Utskrift

[ctx: Button in list view actions menu]
en: Print
sv_SE: Utskrift

en: Print Documents
sv_SE: Skriv ut Dokument

en: Print Format
sv_SE: Utskrift Format

[ctx: Print Format]
en: Print Format
sv_SE: Utskrift Format

en: Print Format Builder
sv_SE: Utskrift Format Redigerare

en: Print Format Builder (New)
sv_SE: Utskrift Format Redigerare (Ny)

en: Print Format Builder Beta
sv_SE: Utskrift Format Redigerare Beta

en: Print Format Error
sv_SE: Utskrift Format Fel

en: Print Format Field Template
sv_SE: Utskrift Format Fält Mall

en: Print Format Help
sv_SE: Utskrift Format Hjälp

en: Print Format Type
sv_SE: Utskrift Format Typ

en: Print Format {0} is disabled
sv_SE: Utskrift Format {0} är inaktiverad

en: Print Formats allow you can define looks for documents when printed or converted to PDF. You can also create a custom Print Format using drag-and-drop tools.
sv_SE: Utskrift Format definierar utseende för dokument när de skrivs ut eller konverteras till PDF. Skapa anpassat Utskrift Format med hjälp av dra-och-släpp verktyg.

en: Print Heading
sv_SE: Utskrift Rubrik

[ctx: Print Heading]
en: Print Heading
sv_SE: Utskrift Rubrik

en: Print Hide
sv_SE: Dölj

en: Print Hide If No Value
sv_SE: Dölj Utskrift om Ingen Värde

en: Print Language
sv_SE: Utskrift Språk

en: Print Sent to the printer!
sv_SE: Utskrift Skickad till skrivare!

en: Print Server
sv_SE: Skrivar Server

en: Print Settings
sv_SE: Utskrift Inställningar

[ctx: Print Settings]
en: Print Settings
sv_SE: Utskrift Inställningar

en: Print Style
sv_SE: Utskrift Stil

en: Print Style Name
sv_SE: Utskrift Stil Namn

en: Print Style Preview
sv_SE: Utskrift Stil Förhandsvisning

en: Print Width
sv_SE: Utskrift Bredd

en: Print Width of the field, if the field is a column in a table
sv_SE: Utskrift Bredd för fält, om fält är kolumn i tabell

en: Print document
sv_SE: Dokument Utskrift

en: Print with letterhead
sv_SE: Utskrift med Sidhuvud

en: Printer
sv_SE: Skrivare

en: Printer Mapping
sv_SE: Skrivare Mappning

en: Printer Name
sv_SE: Skrivare Namn

en: Printer Settings
sv_SE: Skrivare Inställningar

en: Printer mapping not set.
sv_SE: Skrivare Mappning inte angiven

en: Printing
sv_SE: Utskrifter

en: Printing failed
sv_SE: Utskrift Misslyckades

en: Priority
sv_SE: Prioritet

en: Private
sv_SE: Privat

en: Private Files (MB)
sv_SE: Privata Filer (MB)

en: ProTip: Add <code>Reference: {{ reference_doctype }} {{ reference_name }}</code> to send document reference
sv_SE: Tips: Lägg <code>Referens: {{ reference_doctype }} {{ reference_name }}</code> för att skicka dokument referens

en: Proceed
sv_SE: Fortsätt

en: Proceed Anyway
sv_SE: Fortsätt Ändå

en: Processing
sv_SE: Behandlar

en: Processing...
sv_SE: Behandlar...

en: Profile
sv_SE: Profil

en: Progress
sv_SE: Framsteg

en: Project
sv_SE: Projekt

en: Property
sv_SE: Egenskap

en: Property Depends On
sv_SE: Egenskap Beror på

en: Property Setter
sv_SE: Egenskap Sättare

en: Property Setter overrides a standard DocType or Field property
sv_SE: Egenskap Sättare åsidosätter standard DocType eller Fält egenskap

en: Property Type
sv_SE: Egenskap Typ

en: Provide a list of allowed file extensions for file uploads. Each line should contain one allowed file type. If unset, all file extensions are allowed. Example: <br>CSV<br>JPG<br>PNG
sv_SE: Ange lista över tillåtna filtillägg för fil uppladdningar. Varje rad ska innehålla tillåten filtyp. Om inte angivet är alla filtillägg tillåtna. Exempel: <br>CSV<br>JPG<br>PNG

en: Provider
sv_SE: Leverantör

en: Provider Name
sv_SE: Leverantör Namn

en: Public
sv_SE: Publik

en: Public Files (MB)
sv_SE: Publika Filer (MB)

en: Publish
sv_SE: Publicera

en: Publish as a web page
sv_SE: Publicera som Webbsida

en: Published
sv_SE: Publicerad

en: Published On
sv_SE: Publicerad

en: Published on
sv_SE: Publicerad

en: Publishing Dates
sv_SE: Publicering Datum

en: Pull Emails
sv_SE: Hämta E-post

en: Pull from Google Calendar
sv_SE: Hämta från Google Kalender

en: Pull from Google Contacts
sv_SE: Hämta från Google Kontakter

en: Pulled from Google Calendar
sv_SE: Hämtad från Google Kalender

en: Pulled from Google Contacts
sv_SE: Hämtad från Google Kontakter

en: Purchase Manager
sv_SE: Inköp Ansvarig

en: Purchase Master Manager
sv_SE: Inköp Chef

en: Purchase User
sv_SE: Inköp Användare

en: Purple
sv_SE: Lila

en: Push Notification Settings
sv_SE: Push Avisering Inställningar

[ctx: Push Notification Settings]
en: Push Notification Settings
sv_SE: Push Avisering Inställningar

en: Push Notifications
sv_SE: Push Aviseringar

en: Push to Google Calendar
sv_SE: Skicka till Google Kalender

en: Push to Google Contacts
sv_SE: Skicka till Google Kontakter

en: Put on Hold
sv_SE: Pausa

en: QR Code
sv_SE: QR Kod

en: QR Code for Login Verification
sv_SE: QR kod för Inloggning Verifiering

en: QZ Tray Failed:
sv_SE: QZ Aktivitet Fält Misslyckades:

en: Quarterly
sv_SE: Kvartal

en: Query
sv_SE: Dataförfråga

en: Query / Script
sv_SE: Dataförfråga / Skript

en: Query Options
sv_SE: Dataförfråga Alternativ

en: Query Parameters
sv_SE: Dataförfråga Parametrar

en: Query Report
sv_SE: Dataförfråga Rapport

en: Query analysis complete. Check suggested indexes.
sv_SE: Frågeanalys slutförd. Kontrollera föreslagna index.

en: Query must be of SELECT or read-only WITH type.
sv_SE: Dataförfråga måste vara av typen SELECT eller skrivskyddad WITH.

en: Queue
sv_SE: Kö

en: Queue Status
sv_SE: Kö Status

en: Queue Type(s)
sv_SE: Kö Typ(er)

en: Queue in Background (BETA)
sv_SE: Kö i Bakgrund (Beta)

en: Queue should be one of {0}
sv_SE: Kö ska vara en av {0}

en: Queue(s)
sv_SE: Kö(er)

en: Queued
sv_SE: I Kö

en: Queued At
sv_SE: I Kö

en: Queued By
sv_SE: I Kö Av

en: Queued for Submission. You can track the progress over {0}.
sv_SE: I Kö för Godkännade. Du kan spåra framsteg över {0}.

en: Queued for backup. It may take a few minutes to an hour.
sv_SE: I Kö för Säkerhetskopiering. Det kan ta mellan några minuter till en timme.

en: Queued for backup. You will receive an email with the download link
sv_SE: I Kö för Säkerhetskopiering. Du kommer att få E-post meddelande med hämtning länk

en: Queued {0} emails
sv_SE:  I Kö {0} e-post meddelande

en: Queues
sv_SE: Kö

en: Queuing emails...
sv_SE: E-post i kö...

en: Queuing {0} for Submission
sv_SE: I Kö {0} för Godkännade

en: Quick Entry
sv_SE: Snabb Post

en: Quick Help for Setting Permissions
sv_SE: Snabbhjälp för Inställning av Behörigheter

en: Quick List Filter
sv_SE: Snabb List Filter

en: Quick Lists
sv_SE: Snabb Listor

en: Quoting must be between 0 and 3
sv_SE: Citering måste vara mellan 0 och 3

en: RAW Information Log
sv_SE: RAW Information Logg

en: RQ Job
sv_SE: RQ Jobb

en: Random
sv_SE: Slumpvis

en: Range
sv_SE: Intervall

en: Rank
sv_SE: Position

en: Rate Limiting
sv_SE: Begränsa

en: Rate Limits
sv_SE: Betyg Gräns

en: Rating
sv_SE: Bedömning

en: Raw Commands
sv_SE: Rå Kommand

en: Raw Email
sv_SE: Rå E-post

en: Raw Printing
sv_SE: Direkt Utskrift

en: Raw Printing Setting
sv_SE: Direkt Utskrift Inställningar

en: Raw Printing Settings
sv_SE: Direkt Utskrift Inställningar

en: Re-Run in Console
sv_SE: Kör igen i Konsol

en: Re:
sv_SE: Sv:

en: Re: {0}
sv_SE: Sv: {0}

en: Read
sv_SE: Läsa

en: Read Only
sv_SE: Skrivskyddat

en: Read Only Depends On
sv_SE: Skrivskyddat Beroende På

en: Read Only Depends On (JS)
sv_SE: Skrivskyddat Beroende På (JS)

en: Read Only Mode
sv_SE: Skrivskyddat Läge

en: Read Time
sv_SE: Läs Tid

en: Read by Recipient
sv_SE: Läst av Mottagare

en: Read by Recipient On
sv_SE: Läst av Mottagare(Datum)

en: Read mode
sv_SE: Läs läge

en: Read the documentation to know more
sv_SE: Läs dokumentation för att reda på mer

en: Readme
sv_SE: Läs

en: Realtime (SocketIO)
sv_SE: Realtid (SocketIO)

en: Reason
sv_SE: Anledning

en: Rebuild
sv_SE: Uppdatera

en: Rebuild Tree
sv_SE: Uppdatera Träd Vy

en: Rebuilding of tree is not supported for {}
sv_SE: Uppdatering av Träd Vy stöds inte för {}

en: Receive anonymous response
sv_SE: Ta emot anonym respons

en: Received
sv_SE: Mottaget

en: Received an invalid token type.
sv_SE: Mottog ogiltig token typ.

en: Receiver By Document Field
sv_SE: Mottagare efter Dokument Fält

en: Receiver By Role
sv_SE: Mottagare efter Roll

en: Receiver Parameter
sv_SE: Mottagare Parameter

en: Recent Activity
sv_SE: Senaste Aktivitet

en: Recent years are easy to guess.
sv_SE: De senaste åren är lätta att gissa sig till.

en: Recents
sv_SE: Senaste

en: Recipient
sv_SE: Mottagare

en: Recipient Unsubscribed
sv_SE: Mottagare Avregistrerad

en: Recipients
sv_SE: Mottagare

en: Recorder
sv_SE: Inspelare

en: Recorder Query
sv_SE: Inspelare Fråga

en: Recorder Suggested Index
sv_SE: Spela in Föreslagna Index

en: Records for following doctypes will be filtered
sv_SE: Poster för följande doctypes kommer att filtreras

en: Recursive Fetch From
sv_SE: Rekursiv Hämta Från

en: Red
sv_SE: Röd

en: Redirect HTTP Status
sv_SE: Omdirigera HTTP Status

en: Redirect URI
sv_SE: Omdirigera URI

en: Redirect URI Bound To Auth Code
sv_SE: Omdirigera URI Bundet till Auth Kod

en: Redirect URIs
sv_SE: Omdirigera URI

en: Redirect URL
sv_SE: Omdirigering Adress

en: Redirect to this URL after successful confirmation.
sv_SE: Omdirigera till denna URL efter framgångsrik bekräftelse.

en: Redirects
sv_SE: Omdirigeringar

en: Redis cache server not running. Please contact Administrator / Tech support
sv_SE: Redis server är inte igång . Kontakta Administratör / Teknisk support

en: Redo
sv_SE: Återskapa

en: Redo last action
sv_SE: Återskapa senaste åtgärd

en: Ref DocType
sv_SE: Referens DocType

en: Referance Doctype and Dashboard Name both can't be used at the same time.
sv_SE: Referens Doctype och Översikt Panel kan inte användas samtidigt.

en: Reference
sv_SE: Referens

en: Reference Date
sv_SE: Referens Datum

en: Reference DocName
sv_SE: Referens Dokument Namn

en: Reference DocType
sv_SE: Referens DocType

en: Reference DocType and Reference Name are required
sv_SE: Referens DocType och Referens Namn erfodras

en: Reference Docname
sv_SE: Referens Dokument Namn

en: Reference Doctype
sv_SE: Referens DocType

en: Reference Document
sv_SE: Referens Dokument

en: Reference Document Name
sv_SE: Referens Dokument Namn

en: Reference Document Type
sv_SE: Referens Dokument Typ

en: Reference Name
sv_SE: Referens Namn

en: Reference Owner
sv_SE: Referens Ansvarig

en: Reference Report
sv_SE: Referens Rapport

en: Reference Type
sv_SE: Referens Typ

en: Reference document has been cancelled
sv_SE: Referens Dokument Annullerad

en: Reference name
sv_SE: Referens Namn

en: Reference: {0} {1}
sv_SE: Referens: {0} {1}

en: Referrer
sv_SE: Referens

en: Refresh
sv_SE: Uppdatera

en: Refresh All
sv_SE: Uppdatera Alla

en: Refresh Google Sheet
sv_SE: Uppdatera Google Sheet

en: Refresh Token
sv_SE: Uppdatera Token

[ctx: Document count in list view]
en: Refreshing
sv_SE: Uppdaterar

en: Refreshing...
sv_SE: Uppdaterar...

en: Registered but disabled
sv_SE: Registrerad men inaktiverad

en: Rejected
sv_SE: Avvisad

en: Relay Server URL missing
sv_SE: Relä Server URL saknas

en: Relay Settings
sv_SE: Relay Inställningar

en: Release
sv_SE: Version

en: Release Notes
sv_SE: Version Anvisningar

en: Relink
sv_SE: Länka om

en: Relink Communication
sv_SE: Länka om Korrespondens

en: Relinked
sv_SE: Omlänkad

en: Reload
sv_SE: Ladda om

en: Reload File
sv_SE: Ladda om Fil

en: Reload List
sv_SE: Ladda om Lista

en: Reload Report
sv_SE: Ladda om Rapport

en: Remember Last Selected Value
sv_SE: Kom ihåg Senast Valda Värde

en: Remind At
sv_SE: Påminn Mig

en: Remind Me
sv_SE: Påminn mig

en: Remind Me In
sv_SE: Påminn mig om

en: Reminder
sv_SE: Påminnelse

en: Reminder cannot be created in past.
sv_SE: Påminnelse kan inte skapas för förfluten tid.

en: Reminder set at {0}
sv_SE: Påminnelse satt till {0}

en: Remove
sv_SE: Ta bort

en: Remove Failed Jobs
sv_SE: Ta Bort Misslyckade Jobb

en: Remove Field
sv_SE: Ta Bort Fält

en: Remove Section
sv_SE: Ta Bort Sektion

en: Remove all customizations?
sv_SE: Ta Bort alla anpassningar?

en: Remove column
sv_SE: Ta Bort Kolumn

en: Removed {0}
sv_SE: Tog Bort {0}

en: Rename
sv_SE: Ändra Namn

en: Rename Fieldname
sv_SE: Ändra Fältnamn

en: Rename {0}
sv_SE: Ändra Namn {0}

en: Renamed files and replaced code in controllers, please check!
sv_SE: Ändrade namn på filer och ändrade kod i kontroller, kontrollera!

en: Reopen
sv_SE: Öppna Igen

en: Repeat
sv_SE: Upprepa

en: Repeat Header and Footer
sv_SE: Upprepa Sidhuvud och Sidfot

en: Repeat On
sv_SE: Intervall

en: Repeat Till
sv_SE: Till Datum

en: Repeat on Day
sv_SE: Upprepa Dagligen

en: Repeat on Days
sv_SE: Upprepa på Dagar

en: Repeat on Last Day of the Month
sv_SE: Upprepa Sista Dag i Månaden

en: Repeat this Event
sv_SE: Återkommande Händelse

en: Repeats like "aaa" are easy to guess
sv_SE: Upprepningar som 'AAA' är lätt att gissa

en: Repeats like "abcabcabc" are only slightly harder to guess than "abc"
sv_SE: Upprepningar som 'abcabcabc' är endast något svårare att gissa än 'abc'

en: Repeats {0}
sv_SE: Upprepas {0}

en: Replied
sv_SE: Besvarad

en: Reply
sv_SE: Svara

en: Reply All
sv_SE: Svara Alla

en: Report
sv_SE: Rapport

[ctx: Report]
en: Report
sv_SE: Rapport

en: Report Builder
sv_SE: Rapport Generator

en: Report Column
sv_SE: Rapport Kolumn

en: Report Description
sv_SE: Rapport Beskrivning

en: Report Document Error
sv_SE: Rapportera Dokument Fel

en: Report Filter
sv_SE: Rapport Filter

en: Report Filters
sv_SE: Rapport Sortering

en: Report Hide
sv_SE: Dölj Rapport

en: Report Information
sv_SE: Rapportera Information

en: Report Manager
sv_SE: Rapport Ansvarig

en: Report Name
sv_SE: Rapport Namn

en: Report Name, Report Field and Fucntion are required to create a number card
sv_SE: Rapport Namn, Rapport Fält och Funktion erfodras för att skapa nummerkort

en: Report Reference Doctype
sv_SE: Rapportera Referens DocType

en: Report Type
sv_SE: Rapport Typ

en: Report View
sv_SE: Rapport Vy

en: Report cannot be set for Single types
sv_SE: Rapport kan inte anges för Enskilda Typer

en: Report has no data, please modify the filters or change the Report Name
sv_SE: Rapport har ingen data, ändra filter eller ändra rapport namn

en: Report has no numeric fields, please change the Report Name
sv_SE: Rapport har inga numeriska fält, ändra rapport namn

en: Report initiated, click to view status
sv_SE: Rapport initierad, klicka för att se status

en: Report limit reached
sv_SE: Rapport gräns nådd

en: Report timed out.
sv_SE: Rapport förföll.

en: Report updated successfully
sv_SE: Rapport är uppdaterad

en: Report was not saved (there were errors)
sv_SE: Rapport är inte sparad (det fanns fel)

en: Report with more than 10 columns looks better in Landscape mode.
sv_SE: Rapport med mer än 10 kolumner ser bättre ut i Liggande Läge.

en: Report {0}
sv_SE: Rapport {0}

en: Report {0} deleted
sv_SE: Rapport {0} raderad

en: Report {0} is disabled
sv_SE: Rapport {0} är inaktiverad

en: Report {0} saved
sv_SE: Rapport {0} är sparad

en: Report:
sv_SE: Rapport:

en: Reports
sv_SE: Rapporter

en: Reports & Masters
sv_SE: Rapporter & Inställningar

en: Reports already in Queue
sv_SE: Rapporter redan i Kö

en: Represents a User in the system.
sv_SE: Representerar Användare i System.

en: Represents the states allowed in one document and role assigned to change the state.
sv_SE: Representerar tillstånd som är tillåtna i dokument och roll tilldelad för att ändra tillstånd.

en: Request Account Deletion
sv_SE: Begär Konto Radering

en: Request Body
sv_SE: Begärd Av

en: Request Data
sv_SE: Begäran Data

en: Request Description
sv_SE: Begäran Beskrivning

en: Request Headers
sv_SE: Begäran Rubriker

en: Request ID
sv_SE: Begäran ID

en: Request Limit
sv_SE: Antal Begäran

en: Request Method
sv_SE: Begäran Sätt

en: Request Structure
sv_SE: Begäran Struktur

en: Request Timed Out
sv_SE: Begäran tog för lång tid

en: Request Timeout
sv_SE: Begäran förfaller om

en: Request URL
sv_SE: Begäran URL

en: Requested Numbers
sv_SE: Begärda Nummer

en: Require Trusted Certificate
sv_SE: Erfodra Betrodd Certifikat

en: Requires any valid fdn path. i.e. ou=groups,dc=example,dc=com
sv_SE: Erfodrar giltig fdn sökväg. dvs ou=grupper,dc=exempel,dc=com

en: Requires any valid fdn path. i.e. ou=users,dc=example,dc=com
sv_SE: Erfodrar giltig fdn sökväg. dvs ou=Användare,dc=exempel,dc=com

en: Res: {0}
sv_SE: Svar: {0}

en: Reset
sv_SE: Återställ

en: Reset All Customizations
sv_SE: Återställ Alla Anpassningar

en: Reset Changes
sv_SE: Återställ ändringar

en: Reset Chart
sv_SE: Återställ Diagram

en: Reset Dashboard Customizations
sv_SE: Återställ Översikt Panel Anpassningar

en: Reset Fields
sv_SE: Återställ Fält

en: Reset LDAP Password
sv_SE: Återställ LDAP Lösenord

en: Reset Layout
sv_SE: Återställ Layout

en: Reset OTP Secret
sv_SE: Återställ OTP Hemlighet

en: Reset Password
sv_SE: Återställ Lösenord

en: Reset Password Key
sv_SE: Återställ Lösenord Nyckel

en: Reset Password Link Expiry Duration
sv_SE: Återställ Lösenord Länk Utgångstid

en: Reset Password Template
sv_SE: Återställning Lösenord Mall

en: Reset Permissions for {0}?
sv_SE: Återställ Behörigheter för {0}?

en: Reset sorting
sv_SE: Återställ Sortering

en: Reset the password for your account
sv_SE: Återställ Konto Lösenord

en: Reset to default
sv_SE: Återställ Standard

en: Reset to defaults
sv_SE: Återställ Standard

en: Reset your password
sv_SE: Återställ Lösenord

en: Response
sv_SE: Svar

en: Response
sv_SE: Svar

en: Response Type
sv_SE: Svar Typ

en: Rest of the day
sv_SE: Resten av dagen

en: Restore
sv_SE: Återställ

en: Restore Original Permissions
sv_SE: Återställ Standard Behörigheter

en: Restore to default settings?
sv_SE: Återställ till Standard Inställningar?

en: Restored
sv_SE: Återställd

en: Restoring Deleted Document
sv_SE: Återställer Raderad Dokument

en: Restrict IP
sv_SE: Begränsa till IP

en: Restrict To Domain
sv_SE: Begränsa till Domän

en: Restrict to Domain
sv_SE: Begränsa till Domän

en: Restrict user from this IP address only. Multiple IP addresses can be added by separating with commas. Also accepts partial IP addresses like (111.111.111)
sv_SE: Begränsa Användare endast från denna IP adress. Flera IP adresser kan läggas till genom att separera med komma tecken. Dessutom accepteras delvisa IP adresser som (111.111.111)

[ctx: Title of message showing restrictions in list view]
en: Restrictions
sv_SE: Begränsningar

en: Result
sv_SE: Resultat

en: Resume Sending
sv_SE: Återuppta Utskick

en: Retry
sv_SE: Försök Igen

en: Retry Sending
sv_SE: Försök Skicka

en: Return to the Verification screen and enter the code displayed by your authentication app
sv_SE: Återgå till Verifiering skärm och ange kod som visas på din Autentisering App

en: Reverse Icon Color
sv_SE: Omvänd Ikon Färg

en: Revert
sv_SE: Återställ

en: Revert Of
sv_SE: Återställning av

en: Reverted
sv_SE: Återställd

en: Reverting length to {0} for '{1}' in '{2}'. Setting the length as {3} will cause truncation of data.
sv_SE: Återställer längd till {0} för '{1}' i '{2}'. Om du anger längd som {3} kommer data att trunkeras.

en: Review
sv_SE: Recension

en: Review Level
sv_SE: Recention Nivå

en: Review Levels
sv_SE: Recention Nivåer

en: Review Points
sv_SE: Recension Poäng

en: Reviews
sv_SE: Recension

en: Revocation URI
sv_SE: Återkallande URI

en: Revoke
sv_SE: Återkalla

en: Revoked
sv_SE: Återkallad

en: Right
sv_SE: Höger

[ctx: alignment]
en: Right
sv_SE: Höger

en: Right Bottom
sv_SE: Höger Nederst

en: Right Center
sv_SE: Höger Center

en: Role
sv_SE: Roll

[ctx: Role]
en: Role
sv_SE: Roll

en: Role 'All' will be given to all system + website users.
sv_SE: Roll "Alla" kommer att ges till alla system och webbplats användare.

en: Role 'Desk User' will be given to all system users.
sv_SE: Roll "Skrivbord Användare" kommer att ges till alla system användare.

en: Role Name
sv_SE: Roll Namn

en: Role Permission for Page and Report
sv_SE: Roll Behörighet för Sida och Rapport

[ctx: Role Permission for Page and Report]
en: Role Permission for Page and Report
sv_SE: Roll Behörighet för Sida och Rapport

en: Role Permissions
sv_SE: Roll Behörigheter

en: Role Permissions Manager
sv_SE: Roll Behörigheter Hanterare

[ctx: Button in list view menu]
en: Role Permissions Manager
sv_SE: Roll Behörigheter Hanterare

en: Role Profile
sv_SE: Roll Profil

[ctx: Role Profile]
en: Role Profile
sv_SE: Roll Profil

en: Role Profiles
sv_SE: Roll Profiler

en: Role and Level
sv_SE: Roll och Nivå

en: Role has been set as per the user type {0}
sv_SE: Rollen angiven enligt användare typ {0}

en: Roles
sv_SE: Roller

en: Roles & Permissions
sv_SE: Roller & Rättigheter

en: Roles Assigned
sv_SE: Roller Tilldelade

en: Roles HTML
sv_SE: Roller HTML

en: Roles Html
sv_SE: Roller HTML

en: Roles can be set for users from their User page.
sv_SE: Roller kan anges för användare från deras Användarsida.

en: Root {0} cannot be deleted
sv_SE: Root {0} kan inte raderas

en: Rounding Method
sv_SE: Avrundning Sätt

en: Route
sv_SE: Sökväg

en: Route History
sv_SE: Sökväg Historik

en: Route Redirects
sv_SE: Sökväg Omdirigeringar

en: Route: Example "/app"
sv_SE: Sökväg: Exempel '/app'

en: Row
sv_SE: Rad

en: Row #
sv_SE: Rad #

en: Row # {0}: Non administrator user can not set the role {1} to the custom doctype
sv_SE: Rad # {0}: Användare som inte är administratör kan inte ange roll {1} till anpassad Dokument Typ

en: Row #{0}:
sv_SE: Rad # {0}:

en: Row #{}: Fieldname is required
sv_SE: Rad # {}: Fältnamn erfodras

en: Row Index
sv_SE: Rad Index

en: Row Indexes
sv_SE: Rad Index

en: Row Name
sv_SE: Rad Namn

en: Row Number
sv_SE: Rad Nummer

en: Row Values Changed
sv_SE: Rad Värde Ändrad

en: Row {0}
sv_SE: Rad # {0}

en: Row {0}: Not allowed to disable Mandatory for standard fields
sv_SE: Rad {0}: Ej Tillåtet att inaktivera Erfodrad för standard fält

en: Row {0}: Not allowed to enable Allow on Submit for standard fields
sv_SE: Rad {0}: Ej Tillåtet att aktivera Tillåt vid Godkännande för standard fält

en: Rows Added
sv_SE: Rader Tillagda

en: Rows Removed
sv_SE: Rader Borttagna

en: Rule
sv_SE: Regel

en: Rule Conditions
sv_SE: Regel Villkor

en: Rule Name
sv_SE: Regel Namn

en: Rule for this doctype, role, permlevel and if-owner combination already exists.
sv_SE: Regel för denna kombination av doctype, roll, åtkomstnivå och om ansvarig redan finns.

en: Rules
sv_SE: Regler

en: Rules defining transition of state in the workflow.
sv_SE: Regler som definierar övergång Tillstånd i Arbetsflöde.

en: Rules for how states are transitions, like next state and which role is allowed to change state etc.
sv_SE: Regler för hur tillstånd är Övergångar, som nästa Tillstånd och vilken roll som tillåts ändra Tillstånd etc.

en: Rules with higher priority number will be applied first.
sv_SE: Regler med högre prioritet nummer tillämpas först.

en: Run Jobs only Daily if Inactive For (Days)
sv_SE: Kör Jobb Daglig endast om Inaktiv för (Dagar)

en: Run scheduled jobs only if checked
sv_SE: Kör Schemalagda jobb endast om aktiverad

en: S3 Backup Settings
sv_SE: S3 Säkerhetskopia Inställningar

[ctx: S3 Backup Settings]
en: S3 Backup Settings
sv_SE: S3 Backup Inställningar

en: S3 Backup complete!
sv_SE: S3 Backup Slutförd!

en: S3 Bucket Details
sv_SE: S3 Skop Detaljer

en: SMS Gateway URL
sv_SE: SMS Server URL

en: SMS Log
sv_SE: SMS Logg

en: SMS Settings
sv_SE: SMS Inställningar

[ctx: SMS Settings]
en: SMS Settings
sv_SE: SMS Inställningar

en: SMS sent to following numbers: {0}
sv_SE: SMS skickad till följande nummer: {0}

en: SMS was not sent. Please contact Administrator.
sv_SE: SMS inte skickad. Kontakta Administratör.

en: SMTP Server is required
sv_SE: SMTP Server erfodras

en: SQL Conditions. Example: status="Open"
sv_SE: SQL Villkor. Exempel: status = 'Open'

en: SQL Explain
sv_SE: SQL Förklaring

en: SQL Output
sv_SE: SQL Resultat

en: SQL Queries
sv_SE: SQL-Datafrågor

en: SSL/TLS Mode
sv_SE: SSL/TLS Läge

en: Sales Manager
sv_SE: Försäljning Ansvarig

en: Sales Master Manager
sv_SE: Försäljning Chef

en: Sales User
sv_SE: Försäljning Användare

en: Salutation
sv_SE: Tilltal

en: Same Field is entered more than once
sv_SE: Samma Fält angavs mer än en gång

en: Sample
sv_SE: Prov

en: Saturday
sv_SE: Lördag

en: Save
sv_SE: Spara

en: Save API Secret: {0}
sv_SE: Spara API Hemlighet: {0}

en: Save Anyway
sv_SE: Spara Ändå

en: Save As
sv_SE: Spara Som

en: Save Customizations
sv_SE: Spara Anpassningar

en: Save Filter
sv_SE: Spara Filter

en: Save Report
sv_SE: Spara Rapport

en: Save filters
sv_SE: Spara Filter

en: Save on Completion
sv_SE: Spara Vid Klar

en: Save the document.
sv_SE: Spara Dokument    ==>

en: Saved
sv_SE: Sparad

en: Saving
sv_SE: Sparar

[ctx: Freeze message while saving a document]
en: Saving
sv_SE: Sparar

en: Saving Customization...
sv_SE: Sparar Anpassning...

en: Saving this will export this document as well as the steps linked here as json.
sv_SE: Om sparar detta exporteras detta dokument såväl som steg som är länkade här som json.

en: Saving...
sv_SE: Sparar...

en: Scan QRCode
sv_SE: Skanna QR Kod

en: Scan the QR Code and enter the resulting code displayed.
sv_SE: Skanna QR Kod och ange kod som visas.

en: Schedule
sv_SE: Schema

en: Schedule Newsletter
sv_SE: Schemalägg Nyhetsbrev

en: Schedule Send At
sv_SE: Datum och Tid att Skicka

en: Schedule sending
sv_SE: Schemalägg Skicka

en: Schedule sending at a later time
sv_SE: Schemalägg Skicka vid senare tillfälle

en: Scheduled
sv_SE: Schemalagd

en: Scheduled Job
sv_SE: Schemalagd Jobb

en: Scheduled Job Log
sv_SE: Schemalagd Jobb Logg

en: Scheduled Job Type
sv_SE: Schemalagd Jobb

[ctx: Scheduled Job Type]
en: Scheduled Job Type
sv_SE: Schemalagd Jobb

[ctx: Scheduled Job Log]
en: Scheduled Jobs Logs
sv_SE: Schemalagda Jobb Logg

en: Scheduled Sending
sv_SE: Schemalagd Sändning

en: Scheduled To Send
sv_SE: Schemalagd Att Skicka

en: Scheduled execution for script {0} has updated
sv_SE: Schemalagd körning av Skript {0} är uppdaterad

en: Scheduled to send
sv_SE: Schemalagd att Skicka

en: Scheduler
sv_SE: Schemaläggare

en: Scheduler Event
sv_SE: Schemaläggare Händelse

en: Scheduler Inactive
sv_SE: Schemaläggare Inaktiv

en: Scheduler Status
sv_SE: Schemaläggare Status

en: Scheduler can not be re-enabled when maintenance mode is active.
sv_SE: Schemaläggare kan inte återaktiveras när underhåll läge är aktiv.

en: Scheduler is inactive. Cannot import data.
sv_SE: Schemaläggare är Inaktiv. Kan inte importera data.

en: Scheduler: Active
sv_SE: Schemaläggare: Aktiv

en: Scheduler: Inactive
sv_SE: Schemaläggare: Inaktiv

en: Scope
sv_SE: Omfatning

en: Scopes
sv_SE: Omfattningar

en: Script
sv_SE: Skript

en: Script Manager
sv_SE: Skript Ansvarig

en: Script Report
sv_SE: Skript Rapport

en: Script Type
sv_SE: Skript Typ

en: Script to attach to all web pages.
sv_SE: Skript för att bifoga till alla webbsidor.

en: Scripting
sv_SE: Skript

en: Scripting / Style
sv_SE: Skript / Stil

en: Scripts
sv_SE: Skript

en: Search
sv_SE: Sök

en: Search Bar
sv_SE: Sökfält

en: Search Fields
sv_SE: Sökfält

en: Search Help
sv_SE: Sök i Hjälp

en: Search Priorities
sv_SE: Sökprioriteringar

en: Search Results for
sv_SE: Sökresultat för

en: Search field {0} is not valid
sv_SE: Sökfält {0} är inte giltigt

en: Search for anything
sv_SE: Sök efter något

en: Search for {0}
sv_SE: Sök efter {0}

en: Search in a document type
sv_SE: Sök i DocType

en: Search or type a command ({0})
sv_SE: Sök eller skriv kommando ({0})

en: Search results for
sv_SE: Sök Resultat för

en: Search...
sv_SE: Sök...

en: Searching ...
sv_SE: Söker...

en: Section
sv_SE: Sektion

en: Section Break
sv_SE: Sektion Brytning

en: Section Heading
sv_SE: Sektion Huvud Rubrik

en: Section ID
sv_SE: Sektion

en: Security Settings
sv_SE: Säkerhet Inställningar

en: See all Activity
sv_SE: Visa All Aktivitet

en: See all past reports.
sv_SE: Visa alla tidigare rapporter.

en: See on Website
sv_SE: Visapå Webbplats

[ctx: Button in web form]
en: See previous responses
sv_SE: Visa föregående respons

en: See the document at {0}
sv_SE: Visa dokument vid {0}

en: Seen
sv_SE: Visad

en: Seen By
sv_SE: Visas för Användare

en: Seen By Table
sv_SE: Visning Tabell

en: Select
sv_SE: Välj i Listan

en: Select All
sv_SE: Välj Alla

en: Select Attachments
sv_SE: Välj Bilagor

en: Select Child Table
sv_SE: Välj Undertabell

en: Select Column
sv_SE: Välj Kolumn

en: Select Columns
sv_SE: Välj Kolumner

en: Select Country
sv_SE: Välj Land

en: Select Currency
sv_SE: Välj Valuta

en: Select Dashboard
sv_SE: Välj Översikt Panel

en: Select Date Range
sv_SE: Datum Intervall

en: Select DocType
sv_SE: Välj DocType

en: Select Doctype
sv_SE: Välj Doctype

en: Select Document
sv_SE: Välj Dokument

en: Select Document Type
sv_SE: Välj DocType

en: Select Document Type or Role to start.
sv_SE: Välj DocType eller Roll att starta.

en: Select Document Types to set which User Permissions are used to limit access.
sv_SE: Välj Dokument Typer för att ange vilka användarbehörigheter som används för att begränsa åtkomst.

en: Select Field
sv_SE: Välj Fält

en: Select Field...
sv_SE: Välj Fält...

en: Select Fields
sv_SE: Välj Fält

en: Select Fields To Insert
sv_SE: Välj Fält att Infoga

en: Select Fields To Update
sv_SE: Välj Fält att Uppdatera

en: Select Filters
sv_SE: Välj Filter

en: Select Google Calendar to which event should be synced.
sv_SE: Välj Google Kalender till vilken händelse ska synkroniseras.

en: Select Google Contacts to which contact should be synced.
sv_SE: Välj Google Kontakter till vilken kontakt ska synkroniseras.

en: Select Group By...
sv_SE: Välj Grupp Efter...

en: Select Kanban
sv_SE: Välj Anslagstavla

en: Select Language
sv_SE: Välj Språk

en: Select List View
sv_SE: Välj List Vy

en: Select Mandatory
sv_SE: Välj Erfordrad

en: Select Module
sv_SE: Välj Modul

en: Select Network Printer
sv_SE: Välj Nätverksskrivare

en: Select Page
sv_SE: Välj Sida

en: Select Print Format
sv_SE: Välj Utskrift Mall

en: Select Print Format to Edit
sv_SE: Välj Utskrift Format att Redigera

en: Select Report
sv_SE: Välj Rapport

en: Select Table Columns for {0}
sv_SE: Välj Tabell Kolumner för {0}

en: Select Time Zone
sv_SE: Välj Tidszon

en: Select Transaction
sv_SE: Välj Transaktion

en: Select Workflow
sv_SE: Välj Arbetsflöde

en: Select Workspace
sv_SE: Välj Arbetsyta

en: Select a Brand Image first.
sv_SE: Välj Varumärke Bild.

en: Select a DocType to make a new format
sv_SE: Välj DocType att skapa ny Utskrift Format

en: Select a document to check if it meets conditions.
sv_SE: Välj dokument för att kontrollera om det uppfyller villkoren.

en: Select a document to preview request data
sv_SE: Välj dokument för att förhandsgranska begäran om data

en: Select a group node first.
sv_SE: Välj Grupp nod.

en: Select a valid Sender Field for creating documents from Email
sv_SE: Välj giltig Avsändar Fält att skapa dokument från E-post

en: Select a valid Subject field for creating documents from Email
sv_SE: Välj giltig Ämne Fält att skapa dokument från E-post

en: Select an Image
sv_SE: Välj Bild

en: Select an existing format to edit or start a new format.
sv_SE: Välj befintligt format att redigera eller starta ny format.

en: Select an image of approx width 150px with a transparent background for best results.
sv_SE: Välj Bild med bredd på ca 150px med transparent bakgrund för bästa resultat.

en: Select atleast 1 record for printing
sv_SE: Välj minst en post för utskrift

en: Select atleast 2 actions
sv_SE: Välj minst två åtgärder

[ctx: Description of a list view shortcut]
en: Select list item
sv_SE: Välj List Artikel

[ctx: Description of a list view shortcut]
en: Select multiple list items
sv_SE: Välj flera List Artiklar

en: Select or drag across time slots to create a new event.
sv_SE: Välj eller dra över tider för att skapa ny händelse.

en: Select records for assignment
sv_SE: Välj poster för tilldelning

en: Select records for removing assignment
sv_SE: Välj poster för att ta bort tilldelning

en: Select the label after which you want to insert new field.
sv_SE: Välj Etikett efter vilken du vill infoga nya fält.

en: Select two versions to view the diff.
sv_SE: Välj två versioner för att se skillnader.

en: Select {0}
sv_SE: Välj {0}

en: Self approval is not allowed
sv_SE: Ej Tillåtet att godkänna själv

en: Send
sv_SE: Skicka

en: Send After
sv_SE: Skicka Efter

en: Send Alert On
sv_SE: Skicka Avisering

en: Send Email Alert
sv_SE: Skicka E-post Avisering

en: Send Email At
sv_SE: Skicka E-post

en: Send Email Print Attachments as PDF (Recommended)
sv_SE: Skicka E-post Bilagor som PDF (Rekommenderas)

en: Send Email for Successful Backup
sv_SE: Skicka E-post för Säkerhetskopiering Klar

en: Send Email for Successful backup
sv_SE: Skicka E-post för Säkerhetskopiering Klar

en: Send Me A Copy of Outgoing Emails
sv_SE: Skicka Kopia av Utgående E-post Meddelande

en: Send Notification To
sv_SE: Skicka Avisering till

en: Send Notification to
sv_SE: Skicka Avisering till

en: Send Notifications For Documents Followed By Me
sv_SE: Skicka Avisering för Dokument på min Följ Lista

en: Send Notifications For Email Threads
sv_SE: Skicka Avisering för E-post Trådar

en: Send Notifications To
sv_SE: Skicka Aviseringar till

en: Send Now
sv_SE: Skicka Nu

en: Send Print as PDF
sv_SE: Skicka Utskrift som PDF

en: Send Read Receipt
sv_SE: Skicka Läsbekräftelse

en: Send System Notification
sv_SE: Skicka System Avisering

en: Send Test Email
sv_SE: Skicka test e-post

en: Send To All Assignees
sv_SE: Skicka till alla Tilldelade

en: Send Unsubscribe Link
sv_SE: Skicka Avregistrering Länk

en: Send Web View Link
sv_SE: Skicka Webb Vy Länk

en: Send Welcome Email
sv_SE: Skicka Välkomst E-post

en: Send a request to delete your account
sv_SE: Skicka begäran för konto radering

en: Send a test email
sv_SE: Skicka test e-post

en: Send again
sv_SE: Skicka igen

en: Send alert if date matches this field's value
sv_SE: Skicka avisering om datum stämmer med detta fält värde

en: Send alert if this field's value changes
sv_SE: Skicka avisering om detta fält värde ändras

en: Send an email reminder in the morning
sv_SE: Skicka e-post påminnelse på morgonen

en: Send days before or after the reference date
sv_SE: Skicka dagar före eller efter referens datum

en: Send enquiries to this email address
sv_SE: Skicka Förfrågningar till denna E-post

en: Send login link
sv_SE: Skicka Inloggning Länk

en: Send me a copy
sv_SE: Skicka Kopia

en: Send now
sv_SE: Skicka nu

en: Send only if there is any data
sv_SE: Skicka endast om det finns någon data

en: Send unsubscribe message in email
sv_SE: Skicka Avregistrering Meddelande i E-post

en: Sender
sv_SE: Avsändare

en: Sender Email
sv_SE: Avsändare E-post

en: Sender Email Field
sv_SE: Avsändare E-post Fält

en: Sender Field should have Email in options
sv_SE: Avsändare Fält ska ha E-post i Alternativ

en: Sender Name
sv_SE: Avsändare Namn

en: Sender Name Field
sv_SE: Avsändare Namn Fält

en: Sending
sv_SE: Skickar

en: Sending emails
sv_SE: Skickar e-post

en: Sending...
sv_SE: Skickar...

en: Sent
sv_SE: Skickad

en: Sent On
sv_SE: Skickad

en: Sent Read Receipt
sv_SE: Läsbekräftelse Skickad

en: Sent To
sv_SE: Skickad Till

en: Sent or Received
sv_SE: Skickad eller Mottagen

en: Sent/Received Email
sv_SE: E-post

en: Sequence Id
sv_SE: Sekvens ID

en: Series List for this Transaction
sv_SE: Nummer Serie Lista för denna Transaktion

en: Series Updated for {}
sv_SE: Nummer Serie uppdaterad för {}

en: Series counter for {} updated to {} successfully
sv_SE: Nummer Serie räknare för {} är uppdaterad till {}

en: Series {0} already used in {1}
sv_SE: Nummer Serie {0} används redan i {1}

en: Server Action
sv_SE: Server Åtgärd

en: Server Error
sv_SE: Server Fel

en: Server Script
sv_SE: Server Skript

[ctx: Server Script]
en: Server Script
sv_SE: Server Skript

en: Server Scripts are disabled. Please enable server scripts from bench configuration.
sv_SE: Server Skript är inaktiverad. Aktivera Server Skript från bench.

en: Server Scripts feature is not available on this site.
sv_SE: Server Skript funktion är inte tillgänglig på denna webbplats.

en: Server was too busy to process this request. Please try again.
sv_SE: Servern var för upptagen för att behandla denna begäran. Var god försök igen.

en: Session Default
sv_SE: Session Standard

en: Session Default Settings
sv_SE: Session Standard Inställningar

en: Session Defaults
sv_SE: Session Inställningar

en: Session Defaults Saved
sv_SE: Session Inställningar Sparade

en: Session Expired
sv_SE: Session Förföll

en: Session Expiry (idle timeout)
sv_SE: Session Förfaller (Tid av Inaktivitet)

en: Session Expiry must be in format {0}
sv_SE: Session Förfallo tid måste vara i format {0}

en: Set
sv_SE: Ange

[ctx: Field value is set]
en: Set
sv_SE: Ange

en: Set Banner from Image
sv_SE: Ange Banderoll från Bild

en: Set Chart
sv_SE: Skapa Diagram

en: Set Default Options for all charts on this Dashboard (Ex: "colors": ["#d1d8dd", "#ff5858"])
sv_SE: Ange Standard Alternativ för alla diagram för Översikt Panel (Ex: 'färger': ['#d1d8dd', '#ff5858'])

en: Set Dynamic Filters
sv_SE: Ange Dynamisk Filter

en: Set Filters
sv_SE: Ange Filter

en: Set Filters for {0}
sv_SE: Ange Filter för {0}

en: Set Limit
sv_SE: Ange gräns

en: Set Naming Series options on your transactions.
sv_SE: Ange Nummer Serie alternativ för transaktioner

en: Set New Password
sv_SE: Ange ny Lösenord

en: Set Number of Backups
sv_SE: Ange Antal Säkerhetskopior

en: Set Password
sv_SE: Ange Lösenord

en: Set Permissions
sv_SE: Ange Behörigheter

en: Set Properties
sv_SE: Ange Egenskaper

en: Set Property After Alert
sv_SE: Ange Egenskap efter Alert

en: Set Quantity
sv_SE: Ange Kvantitet

en: Set Role For
sv_SE: Ange Roll För

en: Set User Permissions
sv_SE: Ange Användar Behörigheter

en: Set Value
sv_SE: Ange Värde

en: Set all private
sv_SE: Ange som Privat

en: Set all public
sv_SE: Ange som Publik

en: Set as Default
sv_SE: Ange som Standard

en: Set as Default Theme
sv_SE: Ange som Standard Tema

en: Set by user
sv_SE: Anges av Användare

en: Set dynamic filter values in JavaScript for the required fields here.
sv_SE: Ange dynamiska filtervärden i JavaScript för erfordrade fält här.

en: Set non-standard precision for a Float or Currency field
sv_SE: Ange ej Standard Precision för Komma eller Valuta Fält

en: Set only once
sv_SE: Ange endast en gång

en: Set the filters here. For example:
    <pre class="small text-muted"><code>
    [{
    	fieldname: "company",
    	label: __("Company"),
    	fieldtype: "Link",
    	options: "Company",
    	default: frappe.defaults.get_user_default("Company"),
    	reqd: 1
    },
    {
    	fieldname: "account",
    	label: __("Account"),
    	fieldtype: "Link",
    	options: "Account",
    	reqd: 1
    }]
    </code></pre>
sv_SE: Ange Filter här.Till Exempel:
    <pre class="small text-muted"><code>
    [{
    	fieldname: "company",
    	label: __("Company"),
    	fieldtype: "Link",
    	options: "Company",
    	default: frappe.defaults.get_user_default("Company"),
    	reqd: 1
    },
    {
    	fieldname: "account",
    	label: __("Account"),
    	fieldtype: "Link",
    	options: "Account",
    	reqd: 1
    }]
    </code></pre>

en: Set the path to a whitelisted function that will return the data for the number card in the format:
    
    <pre class="small text-muted"><code>
    {
    	"value": value,
    	"fieldtype": "Currency",
    	"route_options": {"from_date": "2023-05-23"},
    	"route": ["query-report", "Permitted Documents For User"]
    }</code></pre>
sv_SE: Ange sökväg till vitlistad funktion som kommer att returnera data för nummerkort i följande format:
    
    <pre class="small text-muted"><code>
    {
    	"value": value,
    	"fieldtype": "Currency",
    	"route_options": {"from_date": "2023-05-23"},
    	"route": ["query-report", "Permitted Documents For User"]
    }</code></pre>

en: Setting this Address Template as default as there is no other default
sv_SE: Ange denna Adress Mall som standard eftersom det inte finns någon annan standard

en: Setting up Global Search documents.
sv_SE: Konfigurerar Global Sökning Dokument.

en: Setting up your system
sv_SE: Konfigurerar System

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Settings Dropdown
sv_SE: Inställning Rullgardin Meny

en: Settings for Contact Us Page
sv_SE: Inställmningar för Kontakta Oss Sida

en: Settings for the About Us Page
sv_SE: Inställningar för Kontakta Oss Sida

en: Settings to control blog categories and interactions like comments and likes
sv_SE: Inställningar för att kontrollera blogg kategorier och interaktioner som kommentarer och gillar

en: Setup
sv_SE: Inställning

en: Setup > Customize Form
sv_SE: Inställningar > Anpassa Formulär

en: Setup > User
sv_SE: Inställningar > Användare

en: Setup > User Permissions
sv_SE: Inställningar > Användar Behörigheter

en: Setup Approval Workflows
sv_SE: Ange Arbetsflöde för Godkännande

en: Setup Auto Email
sv_SE: Automatisk E-post Rapport

en: Setup Complete
sv_SE: Konfigurering Klar

en: Setup Limited Access for a User
sv_SE: Ange Begränsad Åtkomst för Användare

en: Setup Naming Series
sv_SE: Ange Nummer Serie

en: Setup Series for transactions
sv_SE: Ange Nummer Serie för Transaktioner

en: Share
sv_SE: Dela

en: Share With
sv_SE: Dela Med

en: Share this document with
sv_SE: Dela detta dokument med

en: Share {0} with
sv_SE: Dela {0} med

en: Shared
sv_SE: Delad

en: Shared with the following Users with Read access:{0}
sv_SE: Delas med följande Användare med läsbehörighet: {0}

en: Shipping
sv_SE: Leverans

en: Shipping Address
sv_SE: Leverans Adress

en: Shop
sv_SE: Butik

en: Short Name
sv_SE: Kort Namn

en: Short keyboard patterns are easy to guess
sv_SE: Korta tangentbord mönster är lätt att gissa

en: Shortcuts
sv_SE: Genvägar

en: Show
sv_SE: Visa

en: Show "Call to Action" in Blog
sv_SE: Visa "Funktion Knapp" i Blogg

en: Show Absolute Values
sv_SE: Visa Absoluta Värden

en: Show All
sv_SE: Visa Alla

en: Show Attachments
sv_SE: Visa Bilagor

en: Show Calendar
sv_SE: Visa Kalender

en: Show Currency Symbol on Right Side
sv_SE: Visa Valuta Symbol efter Belopp

en: Show Dashboard
sv_SE: Visa Översikt Panel

en: Show Document
sv_SE: Visa Dokument

en: Show Error
sv_SE: Visa Fel

en: Show Fieldname (click to copy on clipboard)
sv_SE: Visa Fältnamn (klicka för att kopiera till urklipp)

en: Show First Document Tour
sv_SE: Visa Första Dokument Tur

en: Show Form Tour
sv_SE: Visa Formulär Tur

en: Show Full Error and Allow Reporting of Issues to the Developer
sv_SE: Visa Fel och Tillåt Rapportering av Ärende till Utvecklare

en: Show Full Form?
sv_SE: Visa Fullständig Formulär ?

en: Show Keyboard Shortcuts
sv_SE: Visa Kort Kommando

en: Show Labels
sv_SE: Visa Etiketter

en: Show Language Picker
sv_SE: Visa Språk Väljare

en: Show Line Breaks after Sections
sv_SE: Visa Rad Brytningar efter Sektioner

en: Show List
sv_SE: Visa Lista

en: Show More Activity
sv_SE: Visa Mer Aktivitet

en: Show Only Failed Logs
sv_SE: Visa Endast Misslyckade Logg

en: Show Percentage Stats
sv_SE: Visa Procent Statistik

en: Show Permissions
sv_SE: Visa Behörigheter

en: Show Preview
sv_SE: Förhandsgranska

en: Show Preview Popup
sv_SE: Visa Förhandsgranska Pop-upp

en: Show Processlist
sv_SE: Visa Process Lista

en: Show Related Errors
sv_SE: Visa Relaterade Fel

en: Show Report
sv_SE: Visa Rapport

en: Show Saved
sv_SE: Visa Sparade

en: Show Section Headings
sv_SE: Visa Sektion Huvud Rubriker

en: Show Sidebar
sv_SE: Visa Sidofält

en: Show Tags
sv_SE: Visa Taggar

en: Show Title
sv_SE: Visa Titel

en: Show Title in Link Fields
sv_SE: Visa Titel i Länk Fält

en: Show Totals
sv_SE: Visa Totalt

en: Show Tour
sv_SE: Visa Formulär Tur

en: Show Traceback
sv_SE: Visa Spårning

en: Show Warnings
sv_SE: Visa Varningar

en: Show Weekends
sv_SE: Visa Helger

en: Show account deletion link in My Account page
sv_SE: Visa konto borttagning länk på Mitt Konto sida

en: Show all Versions
sv_SE: Visa alla versioner

en: Show all activity
sv_SE: Visa All Aktivitet

en: Show all blogs
sv_SE: Visa alla bloggar

en: Show as cc
sv_SE: Visa som Kopia Till

en: Show footer on login
sv_SE: Visa Sidfot på Logga In Sida

en: Show full form instead of a quick entry modal
sv_SE: Visa Fullständig Formulär istället för Snabbt Redigering Läge

en: Show in Module Section
sv_SE: Visa i Modul Sektion

en: Show in filter
sv_SE: Visa i Filter

en: Show link to document
sv_SE: Visa Länk till Dokument

en: Show more details
sv_SE: Visa fler detaljer

en: Show percentage difference according to this time interval
sv_SE: Visa procentuell skillnad enligt detta tidsintervall

en: Show title in browser window as "Prefix - title"
sv_SE: Visar Titel i webbläsare fönster som 'Prefix - Titel'

en: Show {0} List
sv_SE: Visa {0} Lista

en: Showing only Numeric fields from Report
sv_SE: Visar endast Numeriska fält från Rapport

en: Showing only first {0} rows out of {1}
sv_SE: Visar endast första {0} rader av {1}

en: Sidebar
sv_SE: Sidofält

en: Sidebar Items
sv_SE: Sidofält Element

en: Sidebar Settings
sv_SE: Sidofält Inställningar

en: Sidebar and Comments
sv_SE: Sidofält och Kommentarer

en: Sign Up and Confirmation
sv_SE: Registrering och Bekräftelse

en: Sign Up is disabled
sv_SE: Registrering är inaktiverad

en: Sign up
sv_SE: Registrera dig

en: Sign ups
sv_SE: Registreringar

en: Signature
sv_SE: Signatur

en: Signup Disabled
sv_SE: Registrering Inaktiverad

en: Signups have been disabled for this website.
sv_SE: Registrering har inaktiverats för Webbplats.

en: Simple Python Expression, Example: Status in ("Closed", "Cancelled")
sv_SE: Enkel Python Uttryck, Exempel: Status in ('Closed', 'Cancelled')

en: Simple Python Expression, Example: Status in ("Invalid")
sv_SE: Enkel Python Uttryck, Exempel: Status in ('Invalid')

en: Simple Python Expression, Example: status == 'Open' and type == 'Bug'
sv_SE: Enkel Python Uttryck, Exempel: Status == 'Open' and type == 'Bug'

en: Simultaneous Sessions
sv_SE: Samtidiga Sessioner

en: Single DocTypes cannot be customized.
sv_SE: Enskild DocTypes kan inte anpassas.

en: Single Types have only one record no tables associated. Values are stored in tabSingles
sv_SE: Enskilda Typer har endast en post inga tabeller associerade. Värden lagras i tabSingles

en: Site is running in read only mode for maintenance or site update, this action can not be performed right now. Please try again later.
sv_SE: Webbplats körs i skrivskyddat läge för underhåll eller uppdatering, denna åtgärd kan inte utföras just nu. Vänligen försök igen senare.

en: Size
sv_SE: SStorlek

en: Size (MB)
sv_SE: Storlek (MB)

en: Skip
sv_SE: Hoppa Över

en: Skip Authorization
sv_SE: Hoppa Över Auktorisering

en: Skip Step
sv_SE: Hoppa över Steg

en: Skipped
sv_SE: Hoppade över

en: Skipping Duplicate Column {0}
sv_SE: Hoppar över Kolumn Kopia {0}

en: Skipping Untitled Column
sv_SE: Hoppar över Namnlös Kolumn

en: Skipping column {0}
sv_SE: Hoppar över Kolumn {0}

en: Skipping fixture syncing for doctype {0} from file {1}
sv_SE: Hoppar över fixture synkronisering för doctype {0} från fil {1}

en: Skipping {0} of {1}, {2}
sv_SE: Hoppar över {0} av {1}, {2}

en: Slack Channel
sv_SE: Slack Kanal

en: Slack Webhook Error
sv_SE: Slack Webhook Fel

en: Slideshow
sv_SE: Bildspel

en: Slideshow Items
sv_SE: Bildspel Poster

en: Slideshow Name
sv_SE: Bildspel Namn

en: Slideshow like display for the website
sv_SE: Bildspel som visning för Webbplats

en: Small Text
sv_SE: Smal Text

en: Smallest Currency Fraction Value
sv_SE: Minsta Valuta Bråkdel Värde

en: Smallest circulating fraction unit (coin). For e.g. 1 cent for USD and it should be entered as 0.01
sv_SE: Minsta bråk enhet (mynt). För t.ex. 1 öre för SEK och ska anges som 0,01

en: Snippet and more variables:  {0}
sv_SE: Kodavsnitt och fler variabler: {0}

en: Social Link Settings
sv_SE: Social Länk Inställningar

en: Social Link Type
sv_SE: Social Länk Typ

en: Social Login Key
sv_SE: Social Inloggning Nyckel

[ctx: Social Login Key]
en: Social Login Key
sv_SE: Social Inloggning Nyckel

en: Social Login Provider
sv_SE: Social Inloggning Leverantör

en: Social Logins
sv_SE: Sociala Inloggningar

en: SocketIO Ping Check
sv_SE: SocketIO Ping Kontroll

en: SocketIO Transport Mode
sv_SE: SocketIO Transport Sätt

en: Some columns might get cut off when printing to PDF. Try to keep number of columns under 10.
sv_SE: Vissa kolumner kan utelämnas vid utskrift till PDF. Försök hålla antal kolumner under 10.

en: Some of the features might not work in your browser. Please update your browser to the latest version.
sv_SE: Några av funktionerna kanske inte fungerar i din webbläsare. Uppdatera din webbläsare till senaste version.

en: Something went wrong
sv_SE: Något gick fel

en: Something went wrong during the token generation. Click on {0} to generate a new one.
sv_SE: Något gick fel under token skapande. Klicka på {0} att skapa ny.

en: Something went wrong.
sv_SE: Något gick fel.

en: Sorry! I could not find what you were looking for.
sv_SE: Kunde inte hitta det du söker efter.

en: Sorry! You are not permitted to view this page.
sv_SE: Det är inte tillåten att visa denna sida.

en: Sort Ascending
sv_SE: Sortera Stigande

en: Sort Descending
sv_SE: Sortera Fallande

en: Sort Field
sv_SE: Sortering Fält

en: Sort Options
sv_SE: Sortering Alternativ

en: Sort Order
sv_SE: Sortering Order

en: Sort field {0} must be a valid fieldname
sv_SE: Sortering Fält {0} måste vara giltig fält namn

en: Source
sv_SE: Källa

en: Source Name
sv_SE: Käll Namn

en: Source Text
sv_SE: Käll Text

en: Spacer
sv_SE: Mellanrum

en: SparkPost
sv_SE: Spark Post

en: Special Characters are not allowed
sv_SE: Special tecken är inte tillåtna

en: Special Characters except '-', '#', '.', '/', '{{' and '}}' not allowed in naming series {0}
sv_SE: Specialtecken (förutom '-'), '#', '.', '/', '{{' och '}}' är otillåtna i namngivningsserier {0}

en: Splash Image
sv_SE: Splash Bild

en: Sr
sv_SE: Rad

en: Standard DocType can not be deleted.
sv_SE: Standard DocType kan inte tas bort.

en: Standard DocType cannot have default print format, use Customize Form
sv_SE: Standard DocType kan inte ha standard utskrift mall, använd Anpassa Formulär

en: Standard Not Set
sv_SE: Standard Ej Angiven

en: Standard Permissions
sv_SE: Standard Behörigheter

en: Standard Print Format cannot be updated
sv_SE: Standard Utskrift Format kan inte uppdateras

en: Standard Print Style cannot be changed. Please duplicate to edit.
sv_SE: Standard Utskrift Stil kan inte ändras. Kopiera för att redigera.

en: Standard Reports cannot be deleted
sv_SE: Standard Rapporter kan inte raderas

en: Standard Reports cannot be edited
sv_SE: Standard Rapporter kan inte redigeras

en: Standard Sidebar Menu
sv_SE: Standard Sidofält Meny

en: Standard Web Forms can not be modified, duplicate the Web Form instead.
sv_SE: Standard Webb Formulär kan inte modifieras, kopiera Webb Formulär istället.

en: Standard rich text editor with controls
sv_SE: Standard Richtext redigerare med kontroller

en: Standard roles cannot be disabled
sv_SE: Standard Roller kan inte inaktiveras

en: Standard roles cannot be renamed
sv_SE: Standard Roller kan inte ändra namn

en: Standard user type {0} can not be deleted.
sv_SE: Standard Användare Typ {0} kan inte tas bort.

en: Standings
sv_SE: Ställningar

en: Star us on GitHub
sv_SE: Gilla os på GitHub

en: Start Date
sv_SE: Start Datum

en: Start Date Field
sv_SE: Start Datum

en: Start Import
sv_SE: Starta Import

en: Start Recording
sv_SE: Starta Inspelning

en: Start Time
sv_SE: Start Tid

en: Start a new discussion
sv_SE: Starta ny diskussion

en: Start entering data below this line
sv_SE: Starta mata in data under denna linje

en: Start new Format
sv_SE: Skapa ny Format

en: Started
sv_SE: Startad

en: Started At
sv_SE: Startade

en: Starting Frappe ...
sv_SE: Startar Frappe...

en: Starts on
sv_SE: Startar

en: State
sv_SE: Län

en: State/Province
sv_SE: Län

en: States
sv_SE: Tillstånd

en: Static Parameters
sv_SE: Statiska Parametrar

en: Statistics
sv_SE: Statistik

en: Stats
sv_SE: Statistik

en: Stats Time Interval
sv_SE: Statistik Tid Intervall

en: Stats based on last month's performance (from {0} to {1})
sv_SE: Statistik baserad på förra månadens resultat (från {0} till {1})

en: Stats based on last week's performance (from {0} to {1})
sv_SE: Statistik baserad på förra veckans resultat (från {0} till {1})

en: Status Updated
sv_SE: Status Uppdaterad

en: Step
sv_SE: Steg

en: Steps
sv_SE: Steg

en: Steps to verify your login
sv_SE: Steg för att verifiera din inloggning

en: Stop
sv_SE: Stopp

en: Stopped
sv_SE: Stoppad

en: Storage Usage (MB)
sv_SE: Lagring Användning (MB)

en: Storage Usage By Table
sv_SE: Lagring Användning Efter Tabeller

en: Store Attached PDF Document
sv_SE: Spara Bifogade PDF dokument

en: Stores the JSON of last known versions of various installed apps. It is used to show release notes.
sv_SE: Lagrar JSON senast kända versioner av olika installerade appar. Det används för att visa version information.

en: Stores the datetime when the last reset password key was generated.
sv_SE: Lagrar datum och klockslag när senaste återställning lösenord nyckel skapades.

en: Straight rows of keys are easy to guess
sv_SE: Raka rader av tangenter är lätta att gissa

en: Strip EXIF tags from uploaded images
sv_SE: Ta bort EXIF taggar från uppladdade bilder

en: Strong
sv_SE: Stark

en: Style
sv_SE: Stil

en: Style Settings
sv_SE: Stil Inställningar

en: Style represents the button color: Success - Green, Danger - Red, Inverse - Black, Primary - Dark Blue, Info - Light Blue, Warning - Orange
sv_SE: Stil beskriver knapp färg: Slutförd - Grön, Fara - Röd, Omvänd - Svart, Primär - Mörkblå, Info - Ljusblå, Varning - Orange

en: Stylesheet
sv_SE: Stil Mall

en: Sub-currency. For e.g. "Cent"
sv_SE: Under valuta. För t.ex. 'Öre'

en: Sub-domain provided by erpnext.com
sv_SE: Underdomän tillhandahålls av erpnext.com

en: Subdomain
sv_SE: Underdomän

en: Subject
sv_SE: Ämne

en: Subject Field
sv_SE: Ämne Fält

en: Subject Field type should be Data, Text, Long Text, Small Text, Text Editor
sv_SE: Ämne Fält Typ ska vara Data, Text, Lång Text, Liten Text, Text Redigerare

en: Submission Queue
sv_SE: Godkännande Kö

en: Submit
sv_SE: Godkänn

[ctx: Button in list view actions menu]
en: Submit
sv_SE: Godkänn

[ctx: Button in web form]
en: Submit
sv_SE: Godkänn

[ctx: Primary action in dialog]
en: Submit
sv_SE: Godkänn

[ctx: Primary action of prompt dialog]
en: Submit
sv_SE: Godkänn

[ctx: Submit password for Email Account]
en: Submit
sv_SE: Godkänn

en: Submit After Import
sv_SE: Godkänn efter Import

en: Submit Button Label
sv_SE: Godkänn Knapp Titel

en: Submit an Issue
sv_SE: Anmäl Ärende

[ctx: Button in web form]
en: Submit another response
sv_SE: Anmäl annan respons

en: Submit on Creation
sv_SE: Godkänn vid Skapande

en: Submit this document to complete this step.
sv_SE: Godkänn detta dokument för att slutföra detta steg.

en: Submit this document to confirm
sv_SE: Tryck på Spara/Godkänn för att genomföra.

[ctx: Title of confirmation dialog]
en: Submit {0} documents?
sv_SE: Godkänn {0} dokument?

en: Submitted
sv_SE: Godkänd

en: Submitted Document cannot be converted back to draft. Transition row {0}
sv_SE: Godkänd dokument kan inte konverteras tillbaka till utkast. Övergång rad {0}

en: Submitted document cannot be converted back to draft while transitioning from <b>{0} State</b> to <b>{1} State</b>
sv_SE: Godkänd dokument kan inte konverteras tillbaka till utkast under övergång från <b>{0} Tillstånd</b> till <b>{1} Tillstånd</b>

[ctx: Freeze message while submitting a document]
en: Submitting
sv_SE: Godkänner

en: Submitting {0}
sv_SE: Godkänner {0}

en: Subsidiary
sv_SE: Dotter Bolag

en: Subtitle
sv_SE: Undertext

en: Success
sv_SE: Lyckad

en: Success Action
sv_SE: Klar Åtgärd

en: Success Message
sv_SE: Klar Meddelande

en: Success Title
sv_SE: Klar Titel

en: Success URI
sv_SE: Klar URI

en: Success URL
sv_SE: Klar URL

en: Success! You are good to go 👍
sv_SE: Klart! 👍

en: Successful Job Count
sv_SE: Antal Klara Jobb

en: Successful Transactions
sv_SE: Klara Transaktioner

en: Successful: {0} to {1}
sv_SE: Klar: {0} till {1}

en: Successfully Done
sv_SE: Klar

en: Successfully Updated
sv_SE: Uppdaterad

en: Successfully imported {0}
sv_SE: Importerade {0}

en: Successfully imported {0} out of {1} records.
sv_SE: Importerade {0} av {1} poster.

en: Successfully reset onboarding status for all users.
sv_SE: Introduktion återställd för alla användare.

en: Successfully updated translations
sv_SE: Uppdaterade Översättningar

en: Successfully updated {0}
sv_SE: Uppdaterade {0}

en: Successfully updated {0} out of {1} records.
sv_SE: Uppdaterade {0} av {1} poster.

en: Suggest Optimizations
sv_SE: Föreslå Optimeringar

en: Suggested Indexes
sv_SE: Föreslagen Indexering

en: Suggested Username: {0}
sv_SE: Föreslagen Användarnamn: {0}

en: Sum
sv_SE: Summa

en: Sum of {0}
sv_SE: Summa av {0}

en: Summary
sv_SE: Översikt

en: Sunday
sv_SE: Söndag

en: Suspend Sending
sv_SE: Suspendera Utskick

en: Switch Camera
sv_SE: Ändra Kamera

en: Switch Theme
sv_SE: Ändra Tema

en: Switch To Desk
sv_SE: Ändra till Skrivbord

en: Switching Camera
sv_SE: Ändrar Kamera

en: Sync
sv_SE: Synkronisera

en: Sync Calendar
sv_SE: Synkronisera Kalender

en: Sync Contacts
sv_SE: Synkronisera Kontakter

en: Sync on Migrate
sv_SE: Synkronisera vid Migrering

en: Sync token was invalid and has been reset, Retry syncing.
sv_SE: Synkronisering token var ogiltig och är återställd Försök att synkronisera igen.

en: Sync with Google Calendar
sv_SE: Synkronisera med Google Kalender

en: Sync with Google Contacts
sv_SE: Synkronisera med Google Kontakter

en: Sync {0} Fields
sv_SE: Synkronisera {0} fält

en: Synced Fields
sv_SE: Synkroniserade fält

en: Syncing
sv_SE: Synkroniserar

en: Syncing {0} of {1}
sv_SE: Synkroniserar {0} av {1}

en: Syntax Error
sv_SE: Syntaxfel

en: System Console
sv_SE: System Konsol

en: System Generated Fields can not be renamed
sv_SE: System skapade fält kan inte döpas om

en: System Health
sv_SE: System Status

en: System Health Report
sv_SE: System Status Rapport

en: System Health Report Errors
sv_SE: System Status Rapport Fel

en: System Health Report Failing Jobs
sv_SE: System Status Rapport Jobb

en: System Health Report Queue
sv_SE: System Status Rapport Kö

en: System Health Report Tables
sv_SE: System Status Rapport Tabeller

en: System Health Report Workers
sv_SE: System Status Rapport Tjänster

en: System Logs
sv_SE: System Logg

en: System Manager
sv_SE: System Ansvarig

en: System Manager privileges required.
sv_SE: System Ansvarig behörigheter erfodras.

en: System Notification
sv_SE: System Avisering

en: System Notifications
sv_SE: System Aviseringar

en: System Page
sv_SE: System Sida

en: System Settings
sv_SE: System Inställningar

[ctx: System Settings]
en: System Settings
sv_SE: System Inställningar

en: System managers are allowed by default
sv_SE: System Ansvariga är tillåtna som standard

en: Tab Break
sv_SE: Flik Brytning

en: Table
sv_SE: Tabell

en: Table Break
sv_SE: Tabell Brytning

en: Table Field
sv_SE: Tabell Fält

en: Table Fieldname
sv_SE: Tabell Fältnamn

en: Table Fieldname Missing
sv_SE: Tabell Fältnamn saknas

en: Table HTML
sv_SE: Tabell HTML

en: Table MultiSelect
sv_SE: Tabell FlerVal

en: Table Trimmed
sv_SE: Tabell Optimerad

en: Table updated
sv_SE: Tabell Uppdaterad

en: Table {0} cannot be empty
sv_SE: Tabell {0} kan inte vara tom

en: Tag
sv_SE: Tagg

en: Tag Link
sv_SE: Tagg Länk

en: Tags
sv_SE: Taggar

en: Take Backup
sv_SE: Ta Säkerhetskopia

en: Take Backup Now
sv_SE: Ta Säkerhetskopia Nu

en: Take Photo
sv_SE: Ta Foto

en: Target
sv_SE: Mål

en: Task
sv_SE: Uppgift

en: Team Members
sv_SE: Team Medlemmar

en: Team Members Heading
sv_SE: Team Medlemmar Huvud Rubrik

en: Team Members Subtitle
sv_SE: Team Medlemmar Undertext

en: Telemetry
sv_SE: Telemetri

en: Template
sv_SE: Mall

en: Template Error
sv_SE: Mall Fel

en: Template File
sv_SE: Mall Fil

en: Template Options
sv_SE: Mall Alternativ

en: Template Warnings
sv_SE: Mall Varningar

en: Templates
sv_SE: Mallar

en: Temporarily Disabled
sv_SE: Tillfälligt Inaktiverad

en: Test Job ID
sv_SE: Test Jobb ID

en: Test email sent to {0}
sv_SE: Test E-post skickad till {0}

en: Test_Folder
sv_SE: Test Mapp

en: Text Align
sv_SE: Text Justering

en: Text Color
sv_SE: Text Färg

en: Text Content
sv_SE: Text Innehåll

en: Text Editor
sv_SE: Text Redigerare

en: Thank you
sv_SE: Tack

en: Thank you for reaching out to us. We will get back to you at the earliest.
    
    
    Your query:
    
    {0}
sv_SE: Tack för att du når ut till oss. Vi återkommer snarast.
    
    
    Din fråga:
    
    {0}

en: Thank you for spending your valuable time to fill this form
sv_SE: Tack för att ni lägger ner värdefull tid på att fylla i detta formulär

en: Thank you for your email
sv_SE: Tack för din E-post

en: Thank you for your feedback!
sv_SE: Tack för återkoppling!

en: Thank you for your interest in subscribing to our updates
sv_SE: Tack för prenumereration på vårt nyghetsbrev

en: Thanks
sv_SE: Tack

en: The Auto Repeat for this document has been disabled.
sv_SE: Återkommande för detta dokument är inaktiverad.

en: The CSV format is case sensitive
sv_SE: CSV format är skiftläge känslig

en: The Client ID obtained from the Google Cloud Console under <a href="https://console.cloud.google.com/apis/credentials">
    "APIs &amp; Services" &gt; "Credentials"
    </a>
sv_SE: Klient ID som erhållits från Google Cloud Console under <a href="https://console.cloud.google.com/apis/credentials">"API och tjänster" &gt; "Inloggningsuppgifter"</a>

en: The Condition '{0}' is invalid
sv_SE: Villkor '{0}' är ogiltig

en: The File URL you've entered is incorrect
sv_SE: Angiven Fil URL är felaktig

en: The Push Relay Server URL key (`push_relay_server_url`) is missing in your site config
sv_SE: Push Relay Server URL nyckel (`push_relay_server_url`) saknas i webbplats konfiguration

en: The User record for this request has been auto-deleted due to inactivity by system admins.
sv_SE: Användare post för denna begäran har raderats automatiskt på grund av inaktivitet av System Administratörer.

en: The application has been updated to a new version, please refresh this page
sv_SE: System Uppdatering klar! Uppdatera sidan nu...

en: The application name will be used in the Login page.
sv_SE: App namn kommer att användas på inloggning sida.

en: The attachments could not be correctly linked to the new document
sv_SE: Bilagorna kunde inte korrekt länkas till ny dokument

en: The browser API key obtained from the Google Cloud Console under <a href="https://console.cloud.google.com/apis/credentials">
    "APIs &amp; Services" &gt; "Credentials"
    </a>
sv_SE: Webbläsarens API Nyckel som erhålls från Google Cloud Console under <a href="https://console.cloud.google.com/apis/credentials">"API och tjänster" &gt; "Inloggning Uppgifter"</a>

en: The changes have been reverted.
sv_SE: Ändringarna är återställda.

en: The column {0} has {1} different date formats. Automatically setting {2} as the default format as it is the most common. Please change other values in this column to this format.
sv_SE: Kolumn {0} har {1} olika datum format. Automatiskt ange {2} som standard format eftersom det är vanligast. Ändra andra värden i den här kolumnen till detta format.

en: The comment cannot be empty
sv_SE: Kommentar kan inte vara tom

en: The contents of this email are strictly confidential. Please do not forward this email to anyone.
sv_SE: Innehållet i detta e-post meddelande är strikt konfidentiellt. Vänligen vidarebefordra inte detta e-post meddelande till någon.

en: The count shown is an estimated count. Click here to see the accurate count.
sv_SE: Antal som visas är uppskattat antal. Klicka här för att se exakt antal.

en: The document could not be correctly assigned
sv_SE: Dokument kunde inte tilldelas korrekt

en: The document has been assigned to {0}
sv_SE: Dokument är tilldelad till {0}

en: The document type selected is a child table, so the parent document type is required.
sv_SE: Vald Dokument Typ är underordnad tabell, så överordnad Dokument Typ erfodras.

en: The field {0} is mandatory
sv_SE: Fält {0} erfodras

en: The fieldname you've specified in Attached To Field is invalid
sv_SE: Fältnamn angiven i Bifogad Till Fält är ogiltig

en: The following Assignment Days have been repeated: {0}
sv_SE: Följande Tilldelning Dagar är återkommande: {0}

en: The following Header Script will add the current date to an element in 'Header HTML' with class 'header-content'
sv_SE: Följande Sidhuvud Skript kommer att lägga till aktuell datum till ett element i "Sidhuvud HTML" med klass "header-content"

en: The following values are invalid: {0}. Values must be one of {1}
sv_SE: Följande värden är ogiltiga: {0}. Värden måste vara en av {1}

en: The following values do not exist for {0}: {1}
sv_SE: Följande värden finns inte för {0}: {1}

en: The limit has not set for the user type {0} in the site config file.
sv_SE: Gräns är inte angiven för användartyp {0} i webbplats konfiguration fil.

en: The link will expire in {0} minutes
sv_SE: Länk upphör att gälla om {0} minuter

en: The link you trying to login is invalid or expired.
sv_SE: Länk du försöker logga in med är ogiltig eller har upphört att gälla.

en: The meta description is an HTML attribute that provides a brief summary of a web page. Search engines such as Google often display the meta description in search results, which can influence click-through rates.
sv_SE: Meta beskrivning är HTML egenskap som ger kort översikt av webbplats. Sök motorer som Google visar ofta meta beskrivning i sök resultat, vilket kan påverka klick värdena.

en: The meta image is unique image representing the content of the page. Images for this Card should be at least 280px in width, and at least 150px in height.
sv_SE: Meta bild är unik bild som representerar sida innehåll. Bilderna för detta kort ska ha minst 280 pixlar i bredd och minst 150 pixlar i höjd.

en: The name that will appear in Google Calendar
sv_SE: Namn som kommer att visas i Google Kalender

en: The next tour will start from where the user left off.
sv_SE: Nästa Formulär Tur börjar där användare slutade.

en: The number of seconds until the request expires
sv_SE: Antal sekunder tills begäran går ut

en: The page you are looking for has gone missing.
sv_SE: Sida finns inte längre.

en: The password of your account has expired.
sv_SE: Ditt Konto Lösenord har gått ut.

en: The process for deletion of {0} data associated with {1} has been initiated.
sv_SE: Process för att radera {0} data kopplade till {1} är påbörjad.

en: The project number obtained from Google Cloud Console under <a href="https://console.cloud.google.com/iam-admin/settings">
    "IAM &amp; Admin" &gt; "Settings"
    </a>
sv_SE: Projekt Nummer erhålln från Google Cloud Console under <a href="https://console.cloud.google.com/iam-admin/settings">
    "IAM &amp; Admin" &gt; "Inställningar"
    </a>

en: The reset password link has been expired
sv_SE: Länk för återställning av lösenord har upphört att gälla

en: The reset password link has either been used before or is invalid
sv_SE: Länk för återställning av lösenord har antingen använts tidigare eller är ogiltig

en: The resource you are looking for is not available
sv_SE: Resurs är inte tillgänglig

en: The role {0} should be a custom role.
sv_SE: Roll {0} ska vara anpassad roll.

en: The selected document {0} is not a {1}.
sv_SE: Vald dokument {0} är inte {1}.

en: The system is being updated. Please refresh again after a few moments.
sv_SE: Systemet håller på att uppdateras. Uppdatera igen efter en stund.

en: The system provides many pre-defined roles. You can add new roles to set finer permissions.
sv_SE: System har många fördefinierade roller. Du kan lägga till nya roller för att ange finare behörigheter.

en: The total column width cannot be more than 10.
sv_SE: Totalt Kolumn Bredd får inte vara mer än 10.

en: The total number of user document types limit has been crossed.
sv_SE: Totalt antal användar dokument typer är passerad.

en: The user from this field will be rewarded points
sv_SE: Användare från detta fält kommer att belönas med poäng

en: The value you pasted was {0} characters long. Max allowed characters is {1}.
sv_SE: Antal tecken som klistrades in var {0}. Max tillåtet antal är {1}.

en: The webhook will be triggered if this expression is true
sv_SE: Webhook utlöses om detta uttryck är sant

en: The {0} is already on auto repeat {1}
sv_SE: {0} är redan återkommande {1}

en: Theme
sv_SE: Tema

en: Theme Changed
sv_SE: Tema Ändrad

en: Theme Configuration
sv_SE: Tema Inställningar

en: Theme URL
sv_SE: Tema URL

en: There are documents which have workflow states that do not exist in this Workflow. It is recommended that you add these states to the Workflow and change their states before removing these states.
sv_SE: Det finns dokument som har arbetsflöde tillstånd som inte finns i detta arbetsflöde. Det rekommenderas att du lägger till dessa tillstånd i arbetsflöde och ändrar deras tillstånd innan du tar bort dessa tillstånd.

en: There are no upcoming events for you.
sv_SE: Det finns inga kommande händelser för dig.

en: There are no {0} for this {1}, why don't you start one!
sv_SE: Det finns inga {0} för denna {1}, varför startar du inte en!

en: There are {0} with the same filters already in the queue:
sv_SE: Det finns {0} med samma filter redan i kö:

en: There can be only 9 Page Break fields in a Web Form
sv_SE: Det kan bara finnas nio sidbrytning fält i webbformulär

en: There can be only one Fold in a form
sv_SE: Det kan bara finnas en vikning per formulär

en: There is an error in your Address Template {0}
sv_SE: Det finns fel i adress mall {0}

en: There is no data to be exported
sv_SE: Det finns ingen data att exportera

en: There is nothing new to show you right now.
sv_SE: Det finns inget nytt att visa dig just nu.

en: There is some problem with the file url: {0}
sv_SE: Det finns problem med fil url: {0}

en: There is {0} with the same filters already in the queue:
sv_SE: Det finns {0} med samma filter som redan finns i kö:

en: There must be atleast one permission rule.
sv_SE: Det måste finnas minst en behörighet regel.

en: There was an error building this page
sv_SE: Det uppstod fel när denna sida skulle skapas

en: There was an error saving filters
sv_SE: Det uppstod fel när filter skulle sparas

en: There were errors
sv_SE: Det fanns fel

en: There were errors while creating the document. Please try again.
sv_SE: Det fanns fel när dokument skapades . Försök igen.

en: There were errors while sending email. Please try again.
sv_SE: Det fanns fel när e-post skickades. Försök igen.

en: There were some errors setting the name, please contact the administrator
sv_SE: Det uppstod några fel vid namn angivning, kontakta administratören

en: There's nothing here
sv_SE: Det finns ingenting här

en: These announcements will appear inside a dismissible alert below the Navbar.
sv_SE: Dessa meddelande kommer att visas i en avviserbar varning under Navigering fält.

en: These settings are required if 'Custom' LDAP Directory is used
sv_SE: Dessa inställningar erfodras om "Anpassad" LDAP Katalog Server används

en: These values will be automatically updated in transactions and also will be useful to restrict permissions for this user on transactions containing these values.
sv_SE: Dessa värden kommer att uppdateras automatiskt i transaktioner och kommer också att vara till nytta för att begränsa behörigheter för Användare på transaktioner som innehåller dessa värden.

en: Third Party Apps
sv_SE: Tredje Part Appar

en: Third Party Authentication
sv_SE: Tredje Parts Autentisering

en: This Currency is disabled. Enable to use in transactions
sv_SE: Denna Valuta är inaktiverad. Aktivera det att använda i transaktioner

en: This Doctype does not contain latitude and longitude fields
sv_SE: Denna Doctype innehåller inte latitud och longitud fält

en: This Doctype does not contain location fields
sv_SE: Denna Doctype innehåller inte plats fält

en: This Kanban Board will be private
sv_SE: Detta Anslag Tavla kommer att vara privat

en: This action is irreversible. Do you wish to continue?
sv_SE: Denna åtgärd är oåterkallelig. Vill du fortsätta?

en: This action is only allowed for {}
sv_SE: Åtgärd är endast tillåten för {}

en: This cannot be undone
sv_SE: Detta kan inte ångras

en: This card will be available to all Users if this is set
sv_SE: Detta kort är tillgängligt för alla Användare om detta är angivet

en: This chart will be available to all Users if this is set
sv_SE: Detta diagram kommer att vara tillgängligt för alla användare om detta är angivet

en: This doctype has no orphan fields to trim
sv_SE: Denna doctype har inga övergivna fält att trimma

en: This doctype has pending migrations, run 'bench migrate' before modifying the doctype to avoid losing changes.
sv_SE: Denna doctype har pågående migrering, kör 'bench migrate' innan du ändrar doctype för att undvika att förlora ändringar.

en: This document allows you to edit limited fields. For all kinds of workspace customization, use the Edit button located on the workspace page
sv_SE: Detta dokument låter dig redigera begränsade fält. För alla typer av anpassningar av Arbetsyta, använd knapp Redigera på Arbetsyta sida.

en: This document can not be deleted right now as it's being modified by another user. Please try again after some time.
sv_SE: Detta dokument kan inte raderas just nu eftersom det ändras av en annan användare. Försök igen senare.

en: This document cannot be reverted
sv_SE: Dokument kan inte återställas

en: This document has been modified after the email was sent.
sv_SE: Dokument har ändrats efter att e-post meddelande skickades.

en: This document has been reverted
sv_SE: Dokument är återställd

en: This document has unsaved changes which might not appear in final PDF. <br> Consider saving the document before printing.
sv_SE: Detta dokument har osparade ändringar som kanske inte visas i slutlig PDF fil. <br> Spara dokument innan utskrift.

en: This document is already amended, you cannot ammend it again
sv_SE: Detta dokument är redan ändrad, du kan inte ändra det igen

en: This document is currently locked and queued for execution. Please try again after some time.
sv_SE: Detta dokument är för närvarande låst och står i kö för exekvering. Försök igen senare.

en: This email is autogenerated
sv_SE: Detta e-post meddelande är automtisk skapad

en: This feature can not be used as dependencies are missing.
    				Please contact your system manager to enable this by installing pycups!
sv_SE: Denna funktion kan inte användas eftersom beroenden saknas.
    				Kontakta System Ansvarig för att aktivera detta genom att installera pycups!

en: This feature is brand new and still experimental
sv_SE: Den här funktionen är helt ny och fortfarande experimentell

en: This field will appear only if the fieldname defined here has value OR the rules are true (examples):
    myfield
    eval:doc.myfield=='My Value'
    eval:doc.age&gt;18
sv_SE: Detta fält visas endast om fält namn definieras här har värde eller reglerna är sanna (exempel):
    myfield eval: doc.myfield == 'Min värde'
    eval:doc.age&gt;18

en: This file is public. It can be accessed without authentication.
sv_SE: Denna fil är publik. Den kan nås utan autentisering.

en: This form has been modified after you have loaded it
sv_SE: Denna form har ändrats efter öppnande

en: This form is not editable due to a Workflow.
sv_SE: Detta formulär är inte redigerbart på grund av ett arbetsflöde.

en: This format is used if country specific format is not found
sv_SE: Detta format används om land specifika format inte hittas

en: This goes above the slideshow.
sv_SE: Text ovanför Bildspel.

en: This is a background report. Please set the appropriate filters and then generate a new one.
sv_SE: Detta är bakgrund rapport. Ange lämplig filter och skapa ny rapport.

en: This is a top-10 common password.
sv_SE: Detta är top-10 vanlig lösenord.

en: This is a top-100 common password.
sv_SE: Detta är topp-100 vanlig lösenord.

en: This is a very common password.
sv_SE: Detta är mycket vanlig lösenord.

en: This is a virtual doctype and data is cleared periodically.
sv_SE: Detta är virtuell doctype och data rensas regelbundet.

en: This is an automatically generated reply
sv_SE: Detta är automatiskt skapad svar

en: This is an example Google SERP Preview.
sv_SE: Detta är ett exempel på Google SERP Förhandsvisning.

en: This is similar to a commonly used password.
sv_SE: Detta liknar vanlig använd lösenord.

en: This is the number of the last created transaction with this prefix
sv_SE: Detta är nummer på senast skapad transaktion med detta prefix

en: This link has already been activated for verification.
sv_SE: Länk är redan aktiverad för verifiering.

en: This link is invalid or expired. Please make sure you have pasted correctly.
sv_SE: Denna länk är ogiltig eller har uphört. Se till att du har klistrat in på rätt sätt.

en: This may get printed on multiple pages
sv_SE: Detta kan skrivas ut på flera sidor

en: This month
sv_SE: Nuvarande Månad

en: This newsletter is scheduled to be sent on {0}
sv_SE: Detta nyhetsbrev är planerat att skickas {0}

en: This newsletter was scheduled to send on a later date. Are you sure you want to send it now?
sv_SE: Detta nyhetsbrev var planerat att skickas vid ett senare datum. Är du säker på att du vill skicka den nu?

en: This report contains {0} rows and is too big to display in browser, you can {1} this report instead.
sv_SE: Denna rapport innehåller {0} rader och är för stor för att visas i webbläsare. Du kan {1} denna rapport istället.

en: This report was generated on {0}
sv_SE: Rapport skapades {0}

en: This report was generated {0}.
sv_SE: Denna rapport skapades {0}.

en: This request has not yet been approved by the user.
sv_SE: Begäran har ännu inte godkänts av Användare.

en: This site is in read only mode, full functionality will be restored soon.
sv_SE: Denna sida är i skrivskyddat läge, full funktionalitet kommer snart att återställas.

en: This site is running in developer mode. Any change made here will be updated in code.
sv_SE: Denna webbplats körs i utvecklarläge. Alla ändringar som görs här kommer att uppdateras i kod.

en: This title will be used as the title of the webpage as well as in meta tags
sv_SE: Denna titel kommer att användas som titel på hemsida såväl som i meta taggar

en: This value is fetched from {0}'s {1} field
sv_SE: Detta värde hämtas från {0} fält {1}

en: This will be automatically generated when you publish the page, you can also enter a route yourself if you wish
sv_SE: Detta skapas automatiskt när sidan publiceras, du kan också ange sökväg själv om du vill

en: This will be shown in a modal after routing
sv_SE: Detta kommer att visas i modal efter diregering

en: This will be shown to the user in a dialog after routing to the report
sv_SE: Detta kommer att visas för Användare i dialogruta efter dirigering till rapport

en: This will log out {0} from all other devices
sv_SE: Detta loggar ut {0} från alla andra enheter

en: This will permanently remove your data.
sv_SE: Detta kommer att radera data permanent.

en: This will reset this tour and show it to all users. Are you sure?
sv_SE: Detta återställer Formulär Tur och visar den för alla användare. Är du säker?

en: This will terminate the job immediately and might be dangerous, are you sure?
sv_SE: Detta avslutar jobb omedelbart och kan vara farligt, är du säker?

en: Throttled
sv_SE: Strypt

en: Thumbnail URL
sv_SE: Miniatyr URL

en: Thursday
sv_SE: Torsdag

en: Time
sv_SE: Tid

en: Time Format
sv_SE: Tid Format

en: Time Interval
sv_SE: Tid Intervall

en: Time Series
sv_SE: Tid Nummer Serie

en: Time Series Based On
sv_SE: Tid Nummer Serie Baserad på

en: Time Taken
sv_SE: Tid Tagen

en: Time Window (Seconds)
sv_SE: Tidsram (Sekunder)

en: Time Zone
sv_SE: Tidszon

en: Time Zones
sv_SE: Tidzoner

en: Time format
sv_SE: Tid Format

en: Time in Queries
sv_SE: Tid i Frågor

en: Time in seconds to retain QR code image on server. Min:<strong>240</strong>
sv_SE: Tid i sekunder att behålla QR Kod Bild på server. Min: <strong>240</strong>

en: Time series based on is required to create a dashboard chart
sv_SE: Tid Nummer Serier baserade på erfodras för att skapa Översikt Panel

en: Time {0} must be in format: {1}
sv_SE: Tid {0} måste vara i format: {1}

en: Timed Out
sv_SE: Tidsgräns

en: Timeline
sv_SE: Tidslinje

en: Timeline DocType
sv_SE: Tidslinje DocType

en: Timeline Field
sv_SE: Tidslinje Fält

en: Timeline Links
sv_SE: Tidslinje Länkar

en: Timeline Name
sv_SE: Tidslinje Namn

en: Timeline field must be a Link or Dynamic Link
sv_SE: Tidslinje Fält måste vara Länk eller Dynamisk Länk

en: Timeline field must be a valid fieldname
sv_SE: Tidslinje Fält måste vara giltig fält namn

en: Timeout
sv_SE: Paus

en: Timeseries
sv_SE: Tid Nummer Serie

en: Timespan
sv_SE: Tid Intervall

en: Timestamp
sv_SE: Tid Stämpel

en: Title
sv_SE: Titel

en: Title Field
sv_SE: Titel Fält

en: Title Prefix
sv_SE: Titel Prefix

en: Title field must be a valid fieldname
sv_SE: Titel Fält måste vara giltig fält namn

en: Title of the page
sv_SE: Sida Titel

en: To
sv_SE: Till

en: To Date
sv_SE: Till Datum

en: To Date Field
sv_SE: Till Datum

en: To Do
sv_SE: Att Göra

[ctx: ToDo]
en: To Do
sv_SE: Att Göra

en: To User
sv_SE: Till Användare

en: To add dynamic subject, use jinja tags like
    
    <div><pre><code>New {{ doc.doctype }} #{{ doc.name }}</code></pre></div>
sv_SE: För att lägga till dynamiskt ämne, använd jinja taggar som <div><pre> <code>New {{ doc.doctype }} #{{ doc.name }}</code> </pre> </div>

en: To add dynamic subject, use jinja tags like
    
    <div><pre><code>{{ doc.name }} Delivered</code></pre></div>
sv_SE: Om du vill lägga dynamisk ämne, använd Jinja taggar som <div><pre> <code>{{ doc.name }} Delivered</code> </pre> </div>

en: To add dynamic values from the document, use jinja tags like
    
    <div>
    <pre><code>{ "id": "{{ doc.name }}" }</code>
    </pre>
    </div>
sv_SE: För att lägga till dynamiska värden från dokument, använd jinja taggar som
    
    <div>
    <pre><code>{ "id": "{{ doc.name }}" }</code>
    </pre>
    </div>

en: To allow more reports update limit in System Settings.
sv_SE: För att tillåta fler rapporter uppdatera gräns i System Inställningar.

en: To and CC
sv_SE: Till / Kopia

en: To begin the date range at the start of the chosen period. For example, if 'Year' is selected as the period, the report will start from January 1st of the current year.
sv_SE: För att börja datum intervall i början av vald period. Till exempel, om "År" väljs som period, kommer rapport att börja från den 1 januari innevarande år.

en: To configure Auto Repeat, enable "Allow Auto Repeat" from {0}.
sv_SE: För att konfigurera Återkommande, aktivera 'Tillåt Återkommande' från {0}.

en: To enable it follow the instructions in the following link: {0}
sv_SE: För att aktivera följinstruktioner på följande länk: {0}

en: To enable server scripts, read the {0}.
sv_SE: För att aktivera serverskript, läs {0}.

en: To export this step as JSON, link it in a Onboarding document and save the document.
sv_SE: För att exportera detta steget som JSON, länka det till Introduktion dokument och spara dokument.

en: To get the updated report, click on {0}.
sv_SE: Klicka på {0} att hämta uppdaterad rapport.

en: To manage your authorized third party apps
sv_SE: Hantera Tredje Part Appar

en: To print output use <code>print(text)</code>
sv_SE: För att skriva ut, använd <code>print(text)</code>

en: To set the role {0} in the user {1}, kindly set the {2} field as {3} in one of the {4} record.
sv_SE: För att ange roll {0} för användare {1}, ange {2}-fält som {3} i en av {4}-poster.

en: To use Google Calendar, enable {0}.
sv_SE: Aktivera {0} för att använda Google Kalender.

en: To use Google Contacts, enable {0}.
sv_SE: Aktivera {0} för att använda Google Kontakter.

en: To use Google Drive, enable {0}.
sv_SE: Aktivera {0} för att använda Google Drive.

en: To use Google Indexing, enable <a href="/app/google-settings">Google Settings</a>.
sv_SE: För att använda Google Indexing, aktivera <a href="/app/google-settings">Google Inställningar</a>.

en: To use Slack Channel, add a <a href="#List/Slack%20Webhook%20URL/List">Slack Webhook URL</a>.
sv_SE: För att använda Slack Channel, lägg till <a href="#List/Slack%20Webhook%20URL/List">Slack Webhook URL</a>.

en: To version
sv_SE: Till version

en: ToDo
sv_SE: Att Göra

[ctx: ToDo]
en: ToDo
sv_SE: Att Göra

en: Today
sv_SE: Idag

en: Toggle Chart
sv_SE: Växla Diagram

en: Toggle Full Width
sv_SE: Växla Full Bredd

en: Toggle Grid View
sv_SE: Växla Rutnät Vy

en: Toggle Sidebar
sv_SE: Växla Sidofält

[ctx: Button in list view menu]
en: Toggle Sidebar
sv_SE: Växla Sidofält

en: Toggle Theme
sv_SE: Växla Tema

en: Token Type
sv_SE: Token Typ

en: Token is missing
sv_SE: Token Saknas

en: Too Many Documents
sv_SE: För Många Dokument

en: Too Many Requests
sv_SE: För Många Begäran

en: Too many changes to database in single action.
sv_SE: För många ändringar i databas i en enda åtgärd.

en: Too many users signed up recently, so the registration is disabled. Please try back in an hour
sv_SE: Alltför många Användare registrerade sig nyligen, så registrering är inaktiverad. Försök igen om en timme

en: Tools
sv_SE: Verktyg

en: Top
sv_SE: Topp

en: Top Bar Item
sv_SE: Toppfält Post

en: Top Bar Items
sv_SE: Toppfält Poster

en: Top Center
sv_SE: Topp Center

en: Top Errors
sv_SE: Topp Fel

en: Top Left
sv_SE: Topp Vänster

en: Top Performer
sv_SE: Topp Presterande

en: Top Reviewer
sv_SE: Topp Recensent

en: Top Right
sv_SE: Topp Höger

en: Top {0}
sv_SE: Topp {0}

en: Topic
sv_SE: Ämne

en: Total
sv_SE: Totalt

en: Total Background Workers
sv_SE: Totalt Antal Bakgrund Tjänster

en: Total Errors (last 1 day)
sv_SE: Totalt Antal Fel (Senaste dag)

en: Total Images
sv_SE: Totalt Antal Bilder

en: Total Outgoing Emails
sv_SE: Totalt Utgående E-post

en: Total Recipients
sv_SE: Totalt Antal Mottagare

en: Total Subscribers
sv_SE: Totalt Antal Prenumeranter

en: Total Users
sv_SE: Totalt Användare

en: Total Views
sv_SE: Totalt Antal Visningar

en: Total Working Time
sv_SE: Totalt Antal Arbetade Timmar

en: Total number of emails to sync in initial sync process
sv_SE: Totalt antal E-post meddelande som ska synkroniseras i första synkronisering

en: Totals Row
sv_SE: Totalt Antal Rader

en: Trace ID
sv_SE: Spåra ID

en: Traceback
sv_SE: Spåra Tillbaka

en: Track Changes
sv_SE: Spåra Ändringar

en: Track Email Status
sv_SE: Spåra E-post Status

en: Track Field
sv_SE: Spåra Fält

en: Track Seen
sv_SE: Spåra Visad

en: Track Steps
sv_SE: Spåra Steg

en: Track Views
sv_SE: Spåra Visningar

en: Track if your email has been opened by the recipient.
    <br>
    Note: If you're sending to multiple recipients, even if 1 recipient reads the email, it'll be considered "Opened"
sv_SE: Spåra om E-post är öppnad av mottagare.
     <br>
    Obs! Om du skickar till flera mottagare, även om en mottagare läser E-post meddelande, betraktas det som 'Öppnad'

en: Track milestones for any document
sv_SE: Spåra milstolpar för alla dokument

en: Tracking URL generated and copied to clipboard
sv_SE: Spårning URL skapad och kopierad till urklipp

en: Transaction Hash
sv_SE: Transaktion Hash

en: Transaction Log
sv_SE: Transaktion Logg

en: Transaction Log Report
sv_SE: Transaktion Logg Rapport

en: Transition Rules
sv_SE: Övergång Regler

en: Transitions
sv_SE: Övergångar

en: Translatable
sv_SE: Översättningbar

en: Translate Link Fields
sv_SE: Översätt Länk Fält

en: Translate {0}
sv_SE: Översätt {0}

en: Translated Text
sv_SE: Översatt Text

en: Translation
sv_SE: Översättning

en: Translations
sv_SE: Översättningar

en: Trash
sv_SE: Skräp

en: Tree
sv_SE: Träd Vy

en: Tree View
sv_SE: Träd Vy

en: Tree structures are implemented using Nested Set
sv_SE: Trädstrukturer implementeras med Nested Set

en: Tree view is not available for {0}
sv_SE: Träd Vy är inte tillgänglig för {0}

en: Trigger Method
sv_SE: Utlösande Sätt

en: Trigger Primary Action
sv_SE: Utlös Primär Åtgärd

en: Trigger caching
sv_SE: Utlös cachning

en: Trigger on valid methods like "before_insert", "after_update", etc (will depend on the DocType selected)
sv_SE: Utlös giltiga sätt som 'before_insert', 'after_update', osv (beror på vald DocType)

en: Trim Table
sv_SE: Optimera Tabell

en: Try Again
sv_SE: Försök igen

en: Try a Naming Series
sv_SE: Prova Nummer Serie

en: Try the new Print Designer
sv_SE: Prova ny Urskrift Format Redigerare

en: Try to avoid repeated words and characters
sv_SE: Försök att undvika upprepade ord och tecken

en: Try to use a longer keyboard pattern with more turns
sv_SE: Försök att använda en längre tangentbord mönster med fler varv

en: Tuesday
sv_SE: Tisdag

en: Two Factor Authentication
sv_SE: Två Faktor Autentisering

en: Two Factor Authentication method
sv_SE: Två Faktor Autentisering Sätt

en: Type
sv_SE: Typ

en: Type Distribution
sv_SE: Typ Distribution

en: Type a reply / comment
sv_SE: Skriv svar/kommentar

en: Type something in the search box to search
sv_SE: Skriv något i sökruta för att söka

en: Type title
sv_SE: Skriv rubrik

en: Type your reply here...
sv_SE: Skriv ditt svar här...

en: Type:
sv_SE: Typ:

en: UI Tour
sv_SE: UI Tur

en: UNSEEN
sv_SE: OVISADE

en: URIs for receiving authorization code once the user allows access, as well as failure responses. Typically a REST endpoint exposed by the Client App.
    <br>e.g. http://hostname/api/method/frappe.integrations.oauth2_logins.login_via_facebook
sv_SE: URI för att ta emot behörighet kod när Användare tillåter tillgång, liksom fel svar. Typiskt REST slutpunkt exponeras av Klient App.
     <br> t.ex. http://hostname/api/method/frappe.integrations.oauth2_logins.login_via_facebook

en: URL for documentation or help
sv_SE: URL för dokumentation eller hjälp

en: URL must start with http:// or https://
sv_SE: URL måste börja med http:// eller https://

en: URL of the page
sv_SE: Sida URL

en: URL to go to on clicking the slideshow image
sv_SE: Omdirigering URL när du klickar på Bildspel Bild

en: Unable to find DocType {0}
sv_SE: Kan inte hitta DocType {0}

en: Unable to load camera.
sv_SE: Kan inte ladda kamera.

en: Unable to load: {0}
sv_SE: Kan inte ladda: {0}

en: Unable to open attached file. Did you export it as CSV?
sv_SE: Kan inte öppna bifogad fil. Är den exporterad som CSV?

en: Unable to read file format for {0}
sv_SE: Kan inte läsa fil format för {0}

en: Unable to send mail because of a missing email account. Please setup default Email Account from Settings > Email Account
sv_SE: Kunde inte att skicka e-post på grund av att standard e-post konto saknas. Ange standard e-post konto från Inställningar > E-post Konto

en: Unable to update event
sv_SE: Kan inte uppdatera händelse

en: Unable to write file format for {0}
sv_SE: Kunde inte skriva fil format för {0}

en: Unassign Condition
sv_SE: Inaktivera Villkor

en: Uncaught Server Exception
sv_SE: Ofångad Server Undantag

en: Unchanged
sv_SE: Oförändrad

en: Undo
sv_SE: Ångra

en: Undo last action
sv_SE: Ångra Senaste Åtgärd

en: Unfollow
sv_SE: Sluta Följa

en: Unhandled Email
sv_SE: Ohanterad E-post

en: Unhandled Emails
sv_SE: Ohanterad E-post

en: Unhide Workspace
sv_SE: Visa Arbetsyta

en: Unique
sv_SE: Unik

en: Unknown
sv_SE: Okänd

en: Unknown Column: {0}
sv_SE: Okänd Kolumn: {0}

en: Unknown Rounding Method: {}
sv_SE: Okänd Avrundning Sätt: {}

en: Unknown User
sv_SE: Okänd Användare

en: Unknown file encoding. Tried to use: {0}
sv_SE: Okänd fil kodning. Försökte använda: {0}

en: Unlock Reference Document
sv_SE: Lås upp Referens Dokument

en: Unpublish
sv_SE: Avpublicera

en: Unread
sv_SE: Oläst

en: Unread Notification Sent
sv_SE: Oläst Avisering Skickad

en: Unsafe SQL query
sv_SE: Osäker SQL Fråga

en: Unselect All
sv_SE: Avmarkera Alla

en: Unshared
sv_SE: Odelad

en: Unsubscribe
sv_SE: Avregistrera

en: Unsubscribe Method
sv_SE: Avregistrering Sätt

en: Unsubscribe Param
sv_SE: Avregistrering Parameter

en: Unsubscribed
sv_SE: Avregistrerad

en: Untitled Column
sv_SE: Namnlös Kolumn

en: Unzip
sv_SE: Packa upp

en: Unzipped {0} files
sv_SE: Packade upp {0} filer

en: Unzipping files...
sv_SE: Packar upp filer...

en: Upcoming Events for Today
sv_SE: Uppkommande Händelser för Idag

en: Update
sv_SE: Uppdatera

en: Update Amendment Naming
sv_SE: Uppdatera Ändring Namn

en: Update Details
sv_SE: Uppdatera Detaljer

en: Update Existing Records
sv_SE: Uppdatera Befintliga Poster

en: Update Field
sv_SE: Uppdatera Fält

en: Update Hooks Resolution Order
sv_SE: Uppdatera Hooks Resolution Order

en: Update Order
sv_SE: Uppdatera Order

en: Update Series Counter
sv_SE: Uppdatera Nummer Serie Räknare

en: Update Series Number
sv_SE: Uppdatera Nummer Serie Sekvens

en: Update Settings
sv_SE: Uppdatera Inställningar

en: Update Translations
sv_SE: Uppdatera Översättningar

en: Update Value
sv_SE: Uppdatera Värde

en: Update from Frappe Cloud
sv_SE: Uppdatera från Frappe Cloud

en: Update {0} records
sv_SE: Uppdatera {0} poster

en: Updated
sv_SE: Uppdaterad

en: Updated Successfully
sv_SE: Uppdaterad

en: Updated To A New Version 🎉
sv_SE: Uppdaterad till ny Version 🎉

en: Updated successfully
sv_SE: Uppdaterad

en: Updates
sv_SE: Uppdateringar

en: Updating
sv_SE: Uppdaterar

[ctx: Freeze message while updating a document]
en: Updating
sv_SE: Uppdaterar

en: Updating Email Queue Statuses. The emails will be picked up in the next scheduled run.
sv_SE: Uppdatera E-post kö status. E-post kommer att hämtas vid nästa schemalagda körning.

en: Updating counter may lead to document name conflicts if not done properly
sv_SE: Uppdatering av räknare kan leda till dokument namn konflikter om det inte görs på rätt sätt

en: Updating global settings
sv_SE: Uppdaterar Globala Inställningar

en: Updating naming series options
sv_SE: Uppdaterar Nummer Serie Alternativ

en: Updating related fields...
sv_SE: Uppdaterar relaterade fält...

en: Updating {0}
sv_SE: Uppdaterar {0}

en: Updating {0} of {1}, {2}
sv_SE: Uppdaterar {0} av {1}, {2}

en: Upload
sv_SE: Ladda upp

en: Uploaded To Dropbox
sv_SE: Uppladdad till Dropbox

en: Uploaded To Google Drive
sv_SE: Uppladdad till Google Drive

en: Uploading backup to Google Drive.
sv_SE: Laddar upp Säkerhetskopia till Google Drive.

en: Uploading successful.
sv_SE: Uppladning Klar

en: Uploading to Google Drive
sv_SE: Laddar upp till Google Drive

en: Use % for any non empty value.
sv_SE: Använd % för alla icke tomma värde.

en: Use ASCII encoding for password
sv_SE: Använd ASCII kodning för Lösenord

en: Use First Day of Period
sv_SE: Veckans Första Arbetsdag

en: Use HTML
sv_SE: Använd HTML

en: Use IMAP
sv_SE: Använd IMAP

en: Use POST
sv_SE: Använd POST

en: Use Report Chart
sv_SE: Använd Rapport Diagram

en: Use SSL
sv_SE: Använd SSL

en: Use STARTTLS
sv_SE: Använd STARTTLS

en: Use TLS
sv_SE: Använd TLS

en: Use a few words, avoid common phrases.
sv_SE: Använda några ord, undvika vanliga fraser.

en: Use different Email ID
sv_SE: Använda annan E-post

en: Use of function {0} in field is restricted
sv_SE: Användning av funktion {0} i fält är begränsad

en: Use of sub-query or function is restricted
sv_SE: Användning av underfråga eller funktion är begränsad

en: Use the new Print Format Builder
sv_SE: Använd ny Urskrift Format Redigerare

en: Use this fieldname to generate title
sv_SE: Använd detta Fält Namn för att skapa Titel

en: Used OAuth
sv_SE: Använd OAuth

en: User
sv_SE: Användare

[ctx: User]
en: User
sv_SE: Användare

en: User
sv_SE: Användare

en: User '{0}' already has the role '{1}'
sv_SE: Användare '{0}' har redan roll '{1}'

en: User Activity Report
sv_SE: Användare Aktivitet Rapport

en: User Activity Report Without Sort
sv_SE: Användare Aktivitet Rapport Utan Sortering

en: User Agent
sv_SE: Användare Agent

en: User Cannot Create
sv_SE: Användare kan inte Skapa

en: User Cannot Search
sv_SE: Användare kan inte Söka

en: User Changed
sv_SE: Användare Ändrad

en: User Defaults
sv_SE: Användare Standard Inställningar

en: User Details
sv_SE: Användare Detaljer

en: User Document Type
sv_SE: Användare Dokument Typ

en: User Document Types Limit Exceeded
sv_SE: Användare Dokument Typer Gräns Överskriden

en: User Email
sv_SE: Användare E-post

en: User Emails
sv_SE: Användare E-post

en: User Field
sv_SE: Användare Fält

en: User Group
sv_SE: Användare Grupp

en: User Group Member
sv_SE: Användare Grupp Medlem

en: User Group Members
sv_SE: Användare Grupp Medlemmar

en: User ID
sv_SE: Användare

en: User ID Property
sv_SE: Användare Egenskap

en: User ID of a Blogger
sv_SE: Användare ID för Bloggare

en: User Id
sv_SE: Användare

en: User Id Field
sv_SE: Användar ID Fält

en: User Id Field is mandatory in the user type {0}
sv_SE: Fält Användare ID erfodras i användare typ {0}

en: User Image
sv_SE: Användare Bild

en: User Menu
sv_SE: Användare Meny

en: User Name
sv_SE: Användare Namn

en: User Permission
sv_SE: Användare Behörighet

en: User Permissions
sv_SE: Användare Behörigheter

[ctx: Button in list view menu]
en: User Permissions
sv_SE: Användare Behörigheter

[ctx: User Permission]
en: User Permissions
sv_SE: Användare Behörigheter

en: User Permissions are used to limit users to specific records.
sv_SE: Användarbehörigheter används för att begränsa användare till specifika poster.

en: User Permissions created successfully
sv_SE: Användare Rättigheter skapade

en: User Profile
sv_SE: Användare Profil

en: User Role
sv_SE: Användare Roll

en: User Role Profile
sv_SE: Användare Roll Profil

en: User Select Document Type
sv_SE: Användare Välj Dokument Typ

en: User Settings
sv_SE: Användare Inställningar

en: User Social Login
sv_SE: Användare Social Inlogning

en: User Tags
sv_SE: Användare Taggar

en: User Type
sv_SE: Användare Typ

[ctx: User Type]
en: User Type
sv_SE: Användare Typ

en: User Type Module
sv_SE: Användare Typ Modul

en: User can login using Email id or Mobile number
sv_SE: Användare kan logga in med E-post eller Mobil Nummer

en: User can login using Email id or User Name
sv_SE: Användare kan logga in med E-post eller Användare Namn

en: User does not exist
sv_SE: Användare finns inte

en: User does not exist.
sv_SE: Användare finns inte

en: User does not have permission to create the new {0}
sv_SE: Användare Behörigheter saknas att skapa den nya {0}

en: User is mandatory for Share
sv_SE: Användare erfodras för Delad Mapp

en: User must always select
sv_SE: Användare måste altid välja

en: User not allowed to delete {0}: {1}
sv_SE: Användare är inte tillåten radera {0}: {1}

en: User permission already exists
sv_SE: Användare behörighet finns redan

en: User with email address {0} does not exist
sv_SE: Användare med E-post {0} finns inte

en: User with email: {0} does not exist in the system. Please ask 'System Administrator' to create the user for you.
sv_SE: Användare med E-post: {0} finns inte. Be 'System Administratör' om hjälp.

en: User {0} cannot be deleted
sv_SE: Användare {0} kan inte raderas

en: User {0} cannot be disabled
sv_SE: Användare {0} kan inte inaktiveras

en: User {0} cannot be renamed
sv_SE: Användare {0} kan inte byta namn

en: User {0} does not have access to this document
sv_SE: Användare {0} har inte tillgång till detta dokument

en: User {0} does not have doctype access via role permission for document {1}
sv_SE: Användare {0} har inte tillgång till DocType via roll tillstånd för dokument {1}

en: User {0} does not have the permission to create a Workspace.
sv_SE: Användare {0} har inte behörighet att skapa Arbetsyta.

en: User {0} has requested for data deletion
sv_SE: Användare {0} begärde radering av data

en: User {0} impersonated as {1}
sv_SE: Användare {0} efterliknade som {1}

en: User {0} is disabled
sv_SE: Användare {0} är inaktiverad

en: User {0} is disabled. Please contact your System Manager.
sv_SE: Användare {0} är inaktiverad. Kontakta System Ansvarig.

en: User {0} is not permitted to access this document.
sv_SE: Användare {0} har inte tillgång till detta dokument.

en: Userinfo URI
sv_SE: Användare Info URI

en: Username
sv_SE: Användare Namn

en: Username {0} already exists
sv_SE: Användare Namn {0} finns redan

en: Users
sv_SE: Användare

en: Users assigned to the reference document will get points.
sv_SE: Användare som är tilldelad till referens dokumentet får poäng.

en: Users with role {0}:
sv_SE: Användare med roll {0}:

en: Uses system's theme to switch between light and dark mode
sv_SE: Använder System Tema för att växla mellan Ljust och Mörkt Läge

en: Using this console may allow attackers to impersonate you and steal your information. Do not enter or paste code that you do not understand.
sv_SE: Att använda denna konsolen kan göra det möjligt för angripare att efterlikna dig och stjäla information. Ange eller klistra inte in kod som du inte förstår.

en: Utilization
sv_SE: Användning

en: Utilization %
sv_SE: Användning %

en: Valid
sv_SE: Giltig

en: Valid Login id required.
sv_SE: Giltig Login ID Erfodras

en: Valid email and name required
sv_SE: Giltig e-post och namn erfodras

en: Validate Field
sv_SE: Validera Fält

en: Validate Frappe Mail Settings
sv_SE: Validera Frappe Mail Inställningar

en: Validate SSL Certificate
sv_SE: Validera SSL Certifikat

en: Validation Error
sv_SE: Validering Fel

en: Validity
sv_SE: Giltighet

en: Value
sv_SE: Värde

en: Value Based On
sv_SE: Värde Baserad På

en: Value Change
sv_SE: Värde Förändring

en: Value Changed
sv_SE: Värde Ändrad

en: Value To Be Set
sv_SE: Värde som ska Anges

en: Value cannot be changed for {0}
sv_SE: Värde kan inte ändras för {0}

en: Value cannot be negative for
sv_SE: Värde kan inte vara negativ för

en: Value cannot be negative for {0}: {1}
sv_SE: Värde kan inte vara negativ för {0}: {1}

en: Value for a check field can be either 0 or 1
sv_SE: Värde för ett kontroll fält kan vara antingen 0 eller 1

en: Value for field {0} is too long in {1}. Length should be lesser than {2} characters
sv_SE: Värde för fält {0} är för lång i {1}. Längd ska vara mindre än {2} tecken

en: Value for {0} cannot be a list
sv_SE: Värde för {0} kan inte vara en lista

en: Value from this field will be set as the due date in the ToDo
sv_SE: Värde från detta fältet kommer att anges som Förfallo Datum i Att-Göra listan

en: Value missing for
sv_SE: Värde saknas för

en: Value must be one of {0}
sv_SE: Värde måste vara ett av {0}

en: Value to Validate
sv_SE: Värde att Validera

en: Value too big
sv_SE: Värde för hög

en: Value {0} missing for {1}
sv_SE: Värde {0} saknas för {1}

en: Value {0} must be in the valid duration format: d h m s
sv_SE: Värde {0} måste ha giltig varaktighet format: d h m s

en: Value {0} must in {1} format
sv_SE: Värde {0} måste vara i {1} format

en: Values Changed
sv_SE: Värde Ändrad

en: Verfication Code
sv_SE: Verifiering Kod

en: Verification Link
sv_SE: Verifiering Länk

en: Verification code email not sent. Please contact Administrator.
sv_SE: Verifieringskod e-post inte skickad. Kontakta Administratör.

en: Verification code has been sent to your registered email address.
sv_SE: Verifiering Kod är skickad till din E-post.

en: Verified
sv_SE: Verifierad

en: Verify
sv_SE: Verifiera

en: Verify Password
sv_SE: Verifiera Lösenord

en: Verifying...
sv_SE: Verifierar...

en: Version Updated
sv_SE: Uppdatering

en: View
sv_SE: Visa

en: View All
sv_SE: Visa Alla

en: View Audit Trail
sv_SE: Visa Audit Spår

en: View Blog Post
sv_SE: Visa Blogg Inlägg

en: View Comment
sv_SE: Visa Kommentar

en: View Full Log
sv_SE: Visa Full Logg

en: View List
sv_SE: Visa Lista

en: View Log
sv_SE: Visa Logg

en: View Permitted Documents
sv_SE: Visa Behöriga Dokument

en: View Properties (via Customize Form)
sv_SE: Visa Egenskaper (via Anpassa Formulär)

en: View Ref
sv_SE: Visa Referens

en: View Report
sv_SE: Visa Rapport

en: View Settings
sv_SE: Visa Inställningar

en: View Switcher
sv_SE: Visa Omkopplare

en: View Website
sv_SE: Visa Webbplats

en: View document
sv_SE: Visa Dokument

en: View file
sv_SE: Visa Fil

en: View report in your browser
sv_SE: Visa rapport i Webbläsare

en: View this in your browser
sv_SE: Visa detta i Webbläsare

[ctx: Button in web form]
en: View your response
sv_SE: Visa din respons

en: View {0}
sv_SE: Visa {0}

en: Viewed By
sv_SE: Visad av

en: Views
sv_SE: Vyer

en: Virtual
sv_SE: Virtuell

en: Virtual DocType {} requires a static method called {} found {}
sv_SE: Virtual DocType {} erfodrar statisk metod som heter {} hittade {}

en: Virtual DocType {} requires overriding an instance method called {} found {}
sv_SE: Virtual DocType {} erfodrar åsidosättande av instans metod som heter {} hittade {}

en: Visibility
sv_SE: Synlighet

en: Visit
sv_SE: Besök

en: Visit Web Page
sv_SE: Besök Webbplats

en: Visitor ID
sv_SE: Besökare

en: Want to discuss?
sv_SE: Vill diskutera?

en: Warehouse
sv_SE: Lager

en: Warning
sv_SE: Varning

en: Warning: DATA LOSS IMMINENT! Proceeding will permanently delete following database columns from doctype {0}:
sv_SE: Varning: DATAFÖRLUST ÖVERHÄNGANDE! Fortsättningen kommer att permanent radera följande databaskolumner från doctype {0}:

en: Warning: Unable to find {0} in any table related to {1}
sv_SE: Varning: Kan inte hitta {0} i någon tabell relaterad till {1}

en: Warning: Updating counter may lead to document name conflicts if not done properly
sv_SE: Varning: Uppdatering av räknare kan leda till dokument namn konflikter om det inte görs på rätt sätt

en: Was this article helpful?
sv_SE: Var denna artikel hjälpsam?

en: Watch Tutorial
sv_SE: Titta på Handledning

en: Watch Video
sv_SE: Visa Video

en: We do not allow editing of this document. Simply click the Edit button on the workspace page to make your workspace editable and customize it as you wish
sv_SE: Vi tillåter inte redigering av detta dokument. Klicka på knapp Redigera på Arbetsyta för att göra din Arbetsyta redigerbar och anpassa den som du vill

en: We have received a request for deletion of {0} data associated with: {1}
sv_SE: Vi har fått begäran om radering av {0} data associerad med: {1}

en: We have received a request from you to download your {0} data associated with: {1}
sv_SE: Vi har fått begäran från dig om att ladda ner din {0} data associerad med: {1}

en: We've received your query!
sv_SE: Vi har fått din fråga!

en: Weak
sv_SE: Svag

en: Web Form
sv_SE: Webbformulär

[ctx: Web Form]
en: Web Form
sv_SE: Webbformulär

en: Web Form Field
sv_SE: Webbformulär Fält

en: Web Form Fields
sv_SE: Webbformulär Fält

en: Web Form List Column
sv_SE: Kolumn för Webbformulär Lista Kolumn

en: Web Page
sv_SE: Webbsida

[ctx: Web Page]
en: Web Page
sv_SE: Webbsida

en: Web Page Block
sv_SE: Webbsida Avsnitt

en: Web Page URL
sv_SE: Webbsida URL

en: Web Page View
sv_SE: Webbsida Vy

en: Web Site
sv_SE: Webbplats

en: Web Template
sv_SE: Webb Mall

en: Web Template Field
sv_SE: Webb Mall Fält

en: Web Template Values
sv_SE: Webb Mall Värden

en: Web Template is not specified
sv_SE: Webb Mall är inte specificerad

en: Web View
sv_SE: Webb Vy

en: Webhook Header
sv_SE: Webhook Rubrik

en: Webhook Headers
sv_SE: Webhook Rubriker

en: Webhook Request
sv_SE: Webhook Begäran

en: Webhook Request Log
sv_SE: Webhook Begäran Logg

en: Webhook Secret
sv_SE: Webhook Hemlighet

en: Webhook Security
sv_SE: Webhook Säkerhet

en: Webhook Trigger
sv_SE: Webhook Utlösare

en: Website
sv_SE: Webbplats

en: Website Analytics
sv_SE: Webbplats Analys

en: Website Manager
sv_SE: Webbplats Ansvarig

en: Website Meta Tag
sv_SE: Webbplats Meta Tagg

en: Website Route Meta
sv_SE: Webbplats Sökväg Meta

[ctx: Website Route Meta]
en: Website Route Meta
sv_SE: Webbplats Sökväg Meta

en: Website Route Redirect
sv_SE: Webbplats Sökväg Omdirigering

en: Website Script
sv_SE: Webbplats Skript

[ctx: Website Script]
en: Website Script
sv_SE: Webbplats Skript

en: Website Search Field
sv_SE: Webbplats Sökfält

en: Website Search Field must be a valid fieldname
sv_SE: Webbplats Sökfält måste vara giltigt fältnamn

en: Website Settings
sv_SE: Webbplats Inställningar

[ctx: Website Settings]
en: Website Settings
sv_SE: Webbplats Inställningar

en: Website Sidebar
sv_SE: Webbplats Sidofält

[ctx: Website Sidebar]
en: Website Sidebar
sv_SE: Webbplats Sidofält

en: Website Sidebar Item
sv_SE: Webbplats Sidofält Post

en: Website Slideshow
sv_SE: Webbplats Bildspel

[ctx: Website Slideshow]
en: Website Slideshow
sv_SE: Webbplats Bildspel

en: Website Slideshow Item
sv_SE: Webbplats Bildspel Post

en: Website Theme
sv_SE: Webbplats Tema

[ctx: Website Theme]
en: Website Theme
sv_SE: Webbplats Tema

en: Website Theme Ignore App
sv_SE: Webbplats Tema Ignorera App

en: Website Theme Image
sv_SE: Webbplats Tema Bild

en: Website Theme image link
sv_SE: Webbplats Tema bild länk

en: Websocket
sv_SE: Webbsocket

en: Wednesday
sv_SE: Onsdag

en: Week
sv_SE: Vecka

en: Weekdays
sv_SE: Vardagar

en: Weekly
sv_SE: Varje Vecka

en: Weekly Long
sv_SE: Vecka Lång

en: Welcome
sv_SE: Välkommen

en: Welcome Email Template
sv_SE: Välkomst E-post Mall

en: Welcome URL
sv_SE: Välkommen URL

en: Welcome Workspace
sv_SE: Välkommen Arbetsyta

en: Welcome email sent
sv_SE: Välkomst E-post skickad

en: Welcome to {0}
sv_SE: Välkommen till {0}

en: What's New
sv_SE: Vad är Nytt

en: When enabled this will allow guests to upload files to your application, You can enable this if you wish to collect files from user without having them to log in, for example in job applications web form.
sv_SE: Om aktiverad kan gäst Användare ladda upp filer.Aktivera detta för att gäst Användare kann ladda upp filer utan att de behöver logga in, till exempel i webbformulär för jobb ansökan.

en: When sending document using email, store the PDF on Communication. Warning: This can increase your storage usage.
sv_SE: När dokument skickas med e-post, lagra PDF i korrespondens. Varning: Detta kan öka din lagringsanvändning.

en: When uploading files, force the use of the web-based image capture. If this is unchecked, the default behavior is to use the mobile native camera when use from a mobile is detected.
sv_SE: När filer laddas upp, tvinga fram användning av den webbaserade bildtagning. Om detta är avmarkerat är standard beteende att använda inbyggd mobilkamera när användning från en mobil upptäcks.

en: When you Amend a document after Cancel and save it, it will get a new number that is a version of the old number.
sv_SE: När dokument Ändras efter Annullering och sparas får det ny nummer som är en version av det gamla numret.

en: Which view of the associated DocType should this shortcut take you to?
sv_SE: Vilken Vy av tillhörande DocType ska denna genväg ta dig till?

en: Width
sv_SE: Bredd

en: Widths can be set in px or %.
sv_SE: Bredder kan anges i pixlar eller %.

en: Wildcard Filter
sv_SE: Jokertecken Filter

en: Will add "%" before and after the query
sv_SE: Lägger till "%" före och efter fråga

en: Will be used in url (usually first name).
sv_SE: Kommer att användas i URL (vanligtvis förnamn).

en: Will be your login ID
sv_SE: Inloggning ID

en: Will only be shown if section headings are enabled
sv_SE: Kommer visas bara om sektion rubriker är aktiverade

en: Will run scheduled jobs only once a day for inactive sites. Default 4 days if set to 0.
sv_SE: Schemalagda jobb körs endast 1 gång/dag för inaktiva webbplatser. Standard är 4 dagar om den är angiven som 0.

en: With Letter head
sv_SE: Med Sidhuvud

en: Worflow States Don't Exist
sv_SE: Arbetsflöde Tillstånd finns inte

en: Worker Information
sv_SE: Arbetare Information

en: Worker Name
sv_SE: Arbetare Namn

en: Workflow
sv_SE: Arbetsflöde

[ctx: Workflow]
en: Workflow
sv_SE: Arbetsflöde

en: Workflow Action
sv_SE: Arbetsflöde Åtgärd

en: Workflow Action Master
sv_SE: Överordnad Arbetsflöde Åtgärd

en: Workflow Action Name
sv_SE: Arbetsflöde Åtgärd Namn

en: Workflow Action Permitted Role
sv_SE: Arbetsflöde Åtgärd Tillåten Roll

en: Workflow Action is not created for optional states
sv_SE: Arbetsflöde Åtgärd skapas inte för valfri tillstånd

en: Workflow Builder
sv_SE: Arbetsflöde Generator

en: Workflow Builder ID
sv_SE: Arbetsflöde Generator

en: Workflow Builder allows you to create workflows visually. You can drag and drop states and link them to create transitions. Also you can update thieir properties from the sidebar.
sv_SE: Arbetsflöde Generator skapar arbetsflöden visuellt. Dra och släpp Tillstånd och länka dem för att skapa Övergångar. Du kan också uppdatera deras egenskaper från sidofält.

en: Workflow Data
sv_SE: Arbetsflöde Data

en: Workflow Document State
sv_SE: Arbetsflöde Dokument Tillstånd

en: Workflow Name
sv_SE: Arbetsflöde Namn

en: Workflow State
sv_SE: Arbetsflöde Tillstånd

en: Workflow State Field
sv_SE: Arbetsflöde Tillstånd Fält

en: Workflow State not set
sv_SE: Arbetsflöde Tillstånd inte angiven

en: Workflow State transition not allowed from {0} to {1}
sv_SE: Arbetsflöde Tillstånd Övergång inte tillåten från {0} till {1}

en: Workflow Status
sv_SE: Arbetsflöde Status

en: Workflow Transition
sv_SE: Arbetsflöde Övergång

en: Workflow state represents the current state of a document.
sv_SE: Arbetsflöde tillstånd representerar aktuell tillstånd i ett dokument.

en: Workflow updated successfully
sv_SE: Arbetsflöde är uppdaterad

en: Workflows allow you to define custom rules for the approval process of a particular document in ERPNext. You can also set complex Workflow Rules and set approval conditions.
sv_SE: Arbetsflöde låter dig definiera anpassade regler för godkännande process för dokument i System. Du kan också ange komplexa arbetsflöde regler och ange godkännande

en: Workspace
sv_SE: Arbetsyta

[ctx: Workspace]
en: Workspace
sv_SE: Arbetsyta

en: Workspace <b>{0}</b> does not exist
sv_SE: Arbetsyta <b>{0}</b> finns inte

en: Workspace Chart
sv_SE: Arbetsyta Diagram

en: Workspace Custom Block
sv_SE: Arbetsyta Anpassad Avsnitt

en: Workspace Link
sv_SE: Arbetsyta Länk

en: Workspace Manager
sv_SE: Arbetsyta Ansvarig

en: Workspace Number Card
sv_SE: Arbetsyta Nummer Kort

en: Workspace Quick List
sv_SE: Arbetsyta Snabb Lista

en: Workspace Shortcut
sv_SE: Arbetsyta Genväg

en: Workspace not found
sv_SE: Arbetsyta inte hittad

en: Workspace {0} Created Successfully
sv_SE: Arbetsyta {0} Skapad

en: Workspace {0} Deleted Successfully
sv_SE: Arbetsyta {0} Borttagen

en: Workspace {0} Edited Successfully
sv_SE: Arbetsyta {0} Redigerad

en: Workspaces
sv_SE: Arbetsytor

en: Wrapping up
sv_SE: Slutför

en: Write
sv_SE: Skriva

en: Wrong Fetch From value
sv_SE: Fel Hämtning Från Värde

en: X Axis Field
sv_SE: X Axel Fält

en: X Field
sv_SE: X Fält

en: Y Axis
sv_SE: Y Axel

en: Y Axis Fields
sv_SE: Y Axel Fält

en: Y Field
sv_SE: Y Fält

en: Yandex.Mail
sv_SE: Yandex Mail

en: Year
sv_SE: År

en: Yearly
sv_SE: Varje År

en: Yellow
sv_SE: Gul

en: Yes
sv_SE: Ja

[ctx: Approve confirmation dialog]
en: Yes
sv_SE: Ja

[ctx: Checkbox is checked]
en: Yes
sv_SE: Ja

[ctx: Name of the current user. For example: You edited this 5 hours ago.]
en: You
sv_SE: Du

en: You Liked
sv_SE: Du Gillade

en: You are connected to internet.
sv_SE: Ansluten till Nätverk.

en: You are impersonating as another user.
sv_SE: Du efterliknar som en annan användare.

en: You are not allowed to access this {0} record because it is linked to {1} '{2}' in field {3}
sv_SE: Du har inte tillgång till denna {0} post eftersom den är länkad till {1} '{2}' i fält {3}

en: You are not allowed to access this {0} record because it is linked to {1} '{2}' in row {3}, field {4}
sv_SE: Du har inte tillgång till denna {0} post eftersom den är länkad till {1} '{2}' i rad {3}, fält {4}

en: You are not allowed to create columns
sv_SE: Du har inte behörighet att skapa kolumner

en: You are not allowed to delete Standard Report
sv_SE: Du har inte behörighet att radera Standard Rapport

en: You are not allowed to delete a standard Website Theme
sv_SE: Du har inte behörighet att radera Standard Webbplats Tema

en: You are not allowed to edit the report.
sv_SE: Du har inte behörighet att redigera rapport.

en: You are not allowed to export {} doctype
sv_SE: Du har inte behörighet att exportera {} doctype

en: You are not allowed to print this report
sv_SE: Du har inte behörighet att skriva ut denna rapport

en: You are not allowed to send emails related to this document
sv_SE: Du har inte behörighet att skicka e-post i kopplad till detta dokument

en: You are not allowed to update this Web Form Document
sv_SE: Du har inte behörighet att uppdatera denna Webb Formulär Dokument

en: You are not connected to Internet. Retry after sometime.
sv_SE: Du är inte ansluten till nätverk. Försök igen senare.

en: You are not permitted to access this page without login.
sv_SE: Du har inte behörighet att komma åt denna sida utan inloggning.

en: You are not permitted to access this page.
sv_SE: Du har inte behörighet att komma åt den här sidan.

en: You are not permitted to access this resource.
sv_SE: Du har inte behörighet att komma åt denna resurs.

en: You are now following this document. You will receive daily updates via email. You can change this in User Settings.
sv_SE: Du följer nu detta dokument och kommer att få dagliga uppdateringar via e-post. Ändra detta i Användare Inställningar.

en: You are only allowed to update order, do not remove or add apps.
sv_SE: Du får bara uppdatera ordning, inte ta bort eller lägga till appar.

en: You are selecting Sync Option as ALL, It will resync all read as well as unread message from server. This may also cause the duplication of Communication (emails).
sv_SE: Du väljer Synkronisering Alternativ som ALLA. Det kommer att synkronisera alla lästa såväl som olästa meddelanden från server. Detta kan också orsaka kopior av korrespondens (e-post).

[ctx: Form timeline]
en: You attached {0}
sv_SE: Du {0}

en: You can add dynamic properties from the document by using Jinja templating.
sv_SE: Du kan lägga till dynamiska egenskaper från dokumentet med Jinja mall.

en: You can also access wkhtmltopdf variables (valid only in PDF print):
sv_SE: Du kan också komma åt wkhtmltopdf variabler (giltiga endast i PDF utskrift):

en: You can also copy-paste following link in your browser
sv_SE: Du kan också kopiera och klistra in följande länk i din webbläsare

en: You can also copy-paste this
sv_SE: Du kan kopiera och klistra in detta

en: You can also copy-paste this {0} to your browser
sv_SE: Du kan kopiera och klistra in {0} i webbläsare

en: You can change Submitted documents by cancelling them and then, amending them.
sv_SE: Du kan ändra godkännda dokument genom att avbryta dem och sedan ändra dem.

en: You can change the retention policy from {0}.
sv_SE: Du kan ändra lagring princip från {0}.

en: You can continue with the onboarding after exploring this page
sv_SE: Du kan fortsätta med Introduktion efter att utforskning av denna sida

en: You can disable this {0} instead of deleting it.
sv_SE: Du kan inaktivera denna {0} istället för att radera den.

en: You can increase the limit from System Settings.
sv_SE: Du kan öka gräns från System Inställningar.

en: You can manually remove the lock if you think it's safe: {}
sv_SE: Du kan mannuellt ta bort begränsning om du bedömmer att det är ett säkert: {}

en: You can only insert images in Markdown fields
sv_SE: Du kan endast infoga bilder Markdown fält

en: You can only print upto {0} documents at a time
sv_SE: Du kan bara skriva ut upp till {0} dokument åt gången

en: You can only set the 3 custom doctypes in the Document Types table.
sv_SE: Du kan endas ange 3 Anpassade Dokument Typer i tabell Dokument Typer.

en: You can only upload JPG, PNG, PDF, TXT or Microsoft documents.
sv_SE: Du kan endast ladda upp JPG-, PNG-, PDF-, TXT- eller Microsoft-dokument.

en: You can only upload upto 5000 records in one go. (may be less in some cases)
sv_SE: Du kan endast ladda upp 5000 poster åt gång. (ännu mindre i vissa fall)

en: You can select one from the following,
sv_SE: Välja en från följande,

en: You can try changing the filters of your report.
sv_SE: Du kan försöka ändra Filter i Rapport.

en: You can use Customize Form to set levels on fields.
sv_SE: Använd Anpassa Formulär för att ange nivåer på fält.

en: You can use wildcard %
sv_SE: Du kan använda jokertecken %

en: You can't set 'Options' for field {0}
sv_SE: Du kan inte ange 'Alternativ' för fält {0}

en: You can't set 'Translatable' for field {0}
sv_SE: Du kan inte ange 'Översättningbar' för fält {0}

[ctx: Form timeline]
en: You cancelled this document
sv_SE: Du annullerade detta dokument

[ctx: Form timeline]
en: You cancelled this document {1}
sv_SE: Du annullerade detta dokument {1}

en: You cannot create a dashboard chart from single DocTypes
sv_SE: Du kan inte skapa Översikt Panel Diagram från Enskilda DocTypes

en: You cannot give review points to yourself
sv_SE: Du kan inte ge dig själv recension poäng

en: You cannot unset 'Read Only' for field {0}
sv_SE: Du kan inte ändra 'Skrivskyddad' för fält {0}

en: You changed the value of {0}
sv_SE: Du ändrade värde av {0}

en: You changed the value of {0} {1}
sv_SE: Du ändrade värde av {0} {1}

en: You changed the values for {0}
sv_SE: Du ändrade värde av {0}

en: You changed the values for {0} {1}
sv_SE: Du ändrade värde av {0} {1}

[ctx: Form timeline]
en: You changed {0} to {1}
sv_SE: Du ändrade {0} till {1}

en: You created this
sv_SE: Du skapade detta

en: You do not have Read or Select Permissions for {}
sv_SE: Du har inte Läs eller Val Behörigheter för {}

en: You do not have enough permissions to access this resource. Please contact your manager to get access.
sv_SE: Du har inte behörighet för att komma åt denna resurs. Kontakta Administratör .

en: You do not have enough permissions to complete the action
sv_SE: Du har inte behörighet att slutföra åtgärd

en: You do not have enough points
sv_SE: Du har inte tillräckligt med poäng

en: You do not have enough review points
sv_SE: Du har inte tillräckligt med recension poäng

en: You do not have permission to view this document
sv_SE: Du har inte behörighet att se detta dokument

en: You do not have permissions to cancel all linked documents.
sv_SE: Du har inte behörighet att annullera alla länkade dokument.

en: You don't have access to Report: {0}
sv_SE: Du har inte behörighet till Rapport: {0}

en: You don't have permission to access the {0} DocType.
sv_SE: Du har inte behörighet att komma åt {0} DocType.

en: You don't have permission to access this file
sv_SE: Du har inte behörighet att komma åt den här filen

en: You don't have permission to get a report on: {0}
sv_SE: Du har inte behörighet att hämta rapport {0}

en: You don't have the permissions to access this document
sv_SE: Du har inte behörighet till detta dokument

en: You gained {0} point
sv_SE: Du fick {0} poäng

en: You gained {0} points
sv_SE: Du fick {0} poäng

en: You have a new message from:
sv_SE: Du har ny meddelande från:

en: You have been successfully logged out
sv_SE: Du är utloggad nu.

en: You have hit the row size limit on database table: {0}
sv_SE: Du har nått gräns för radstorlek i databas tabell: {0}

en: You have not entered a value. The field will be set to empty.
sv_SE: Du har inte anget någon värde. Fält kommer att vara tom.

en: You have received a ❤️ like on your blog post
sv_SE: Du fick ❤️ gilla på ditt blogg inlägg

en: You have to enable Two Factor Auth from System Settings.
sv_SE: Du behöver ktivera ""Two Factor Auth"" från System Inställningar.

en: You have unsaved changes in this form. Please save before you continue.
sv_SE: Du har ej sparade ändringar i detta formulär. Spara dem innan du fortsätter.

en: You have unseen notifications
sv_SE: Du har ovisade aviseringar

en: You have unseen {0}
sv_SE: Visa {0}

en: You haven't added any Dashboard Charts or Number Cards yet.
sv_SE: Du har inte lagt till några Översiktpanel Diagram eller Nummerkort än.

en: You haven't created a {0} yet
sv_SE: {0} är inte skapad än

en: You hit the rate limit because of too many requests. Please try after sometime.
sv_SE: Du nådde gräns på grund av för många förfrågningar. Försök igen senare.

en: You last edited this
sv_SE: Du ändrade detta för

en: You must add atleast one link.
sv_SE: Du måste lägga till minst en länk.

en: You must be logged in to use this form.
sv_SE: Du måste vara inloggad för att använda detta formulär.

en: You must login to submit this form
sv_SE: Du måste logga in för att godkänna detta formulär

en: You need to be Workspace Manager to edit this document
sv_SE: Du måste vara Arbetsyta Ansvarig för att redigera detta dokument

en: You need to be a system user to access this page.
sv_SE: Du måste vara systemanvändare för att komma åt denna sida.

en: You need to be in developer mode to edit a Standard Web Form
sv_SE: Du måste vara i Utvecklarläge att redigera Standard Webb Formulär

en: You need to be logged in and have System Manager Role to be able to access backups.
sv_SE: Du måste vara inloggad och ha System Ansvarig roll för att kunna ha tillgång till säkerhetskopior.

en: You need to be logged in to access this page
sv_SE: Du måste vara inloggad för att ha tillgång till den här sida

en: You need to be logged in to access this {0}.
sv_SE: Du måste vara inloggad för att ha tillgång till den här {0}.

en: You need to create these first:
sv_SE: Skapa dessa först:

en: You need to enable JavaScript for your app to work.
sv_SE: Du måste aktivera JavaScript för att App ska fungera.

en: You need to have "Share" permission
sv_SE: Du måste ha 'Delning' behörighet

en: You need to install pycups to use this feature!
sv_SE: Du måste installera pycups för att använda denna funktion!

en: You need to select indexes you want to add first.
sv_SE: Du måste välja index du vill lägga till först.

en: You need to set one IMAP folder for {0}
sv_SE: Du måste ange en IMAP mapp för {0}

en: You need write permission to rename
sv_SE: Du har inte behörighet för att byta namn

en: You need {0} permission to fetch values from {1} {2}
sv_SE: Du behöver {0} behörighet för att hämta värden från {1} {2}

[ctx: Form timeline]
en: You removed attachment {0}
sv_SE: Du tog bort bilaga {0}

en: You seem good to go!
sv_SE: Du verkar vara klar!

en: You selected Draft or Cancelled documents
sv_SE: Du har valt Utkast eller Annullerade Dokument

[ctx: Form timeline]
en: You submitted this document
sv_SE: Du godkännde detta dokument

[ctx: Form timeline]
en: You submitted this document {0}
sv_SE: Du godkännde detta dokument {0}

en: You unfollowed this document
sv_SE: Du slutade följa detta dokument

en: You viewed this
sv_SE: Du visade detta

en: You've logged in as another user from another tab. Refresh this page to continue using system.
sv_SE: Inloggad som annan användare från annan flik. Uppdatera dennna sidan för att fortsätta använda system.

en: Your Country
sv_SE: Land

en: Your Language
sv_SE: Språk

en: Your Name
sv_SE: Ditt Namn

en: Your PDF is ready for download
sv_SE: PDF är redo för nedladdning

en: Your Shortcuts
sv_SE: Dina Genvägar

en: Your account has been deleted
sv_SE: Ditt konto är raderad

en: Your account has been locked and will resume after {0} seconds
sv_SE: Ditt konto är låst och kommer att låsas upp efter {0} sekunder

en: Your assignment on {0} {1} has been removed by {2}
sv_SE: Din tilldelning {0} {1} togs bort av {2}

en: Your browser does not support the audio element.
sv_SE: Webbläsare stöder inte ljud element.

en: Your browser does not support the video element.
sv_SE: Webbläsare stöder inte video element.

en: Your connection request to Google Calendar was successfully accepted
sv_SE: Anslutning begäran till Google Kalender godkändes

en: Your email address
sv_SE: Din e-post adress

en: Your form has been successfully updated
sv_SE: Ditt formulär är uppdaterad

en: Your login id is
sv_SE: Ditt Inlogging ID är

en: Your new password has been set successfully.
sv_SE: Ditt lösenord är ändrad.

en: Your old password is incorrect.
sv_SE: Ditt gamla lösenord är felaktig.

en: Your organization name and address for the email footer.
sv_SE: Bolag Namn och Adress för E-post Signatur.

en: Your query has been received. We will reply back shortly. If you have any additional information, please reply to this mail.
sv_SE: Din fråga har tagits emot. Vi kommer att svara inom kort. Om du har ytterligare information, vänligen svara på detta mail.

en: Your session has expired, please login again to continue.
sv_SE: Din session har gått ut, logga in igen för att fortsätta.

en: Your site is undergoing maintenance or being updated.
sv_SE: Webbplats genomgår underhåll eller uppdateras.

en: Your verification code is {0}
sv_SE: Din verifiering kod är {0}

en: Your website is all set up!
sv_SE: Din Webbplats är klar!

en: Zero
sv_SE: Noll

en: Zero means send records updated at anytime
sv_SE: Nollan innebär att skicka poster som uppdaterades närsomhelst

en: _report
sv_SE: _rapport

en: `as_iterator` only works with `as_list=True` or `as_dict=True`
sv_SE: "as_iterator" fungerar bara med "as_list=True" eller "as_dict=True"

en: `job_id` paramater is required for deduplication.
sv_SE: 'job_id'parameter erfodras för deduplicering.

en: added rows for {0}
sv_SE: la till rader för {0}

en: after_insert
sv_SE: efter_infoga

en: amend
sv_SE: ändra

en: and
sv_SE: och

en: ascending
sv_SE: stigande

en: beginning with
sv_SE: börjar med

en: blue
sv_SE: blå

en: by Role
sv_SE: Roll

en: cProfile Output
sv_SE: Profil

en: calendar
sv_SE: kalender

en: cancel
sv_SE: annullera

en: canceled
sv_SE: annullerad

en: clear
sv_SE: rensa

en: commented
sv_SE: kommentar

en: create
sv_SE: skapa

en: darkgrey
sv_SE: mörkgrå

en: dashboard
sv_SE: översikt panel

en: default
sv_SE: standard

en: deferred
sv_SE: uppskjuten

en: delete
sv_SE: ta bort

en: descending
sv_SE: fallande

en: document type..., e.g. customer
sv_SE: dokument typ..., t.ex. kund

en: e.g. "Support", "Sales", "Jerry Yang"
sv_SE: t.ex. 'Hjälp', 'Försäljning', 'Anders Svensson'

en: e.g. (55 + 434) / 4 or =Math.sin(Math.PI/2)...
sv_SE: t.ex. (55 + 434) / 4 eller = Math.sin (Math.PI / 2)...

en: e.g. pop.gmail.com / imap.gmail.com
sv_SE: t.ex. pop.gmail.com / imap.gmail.com

en: e.g. replies@yourcomany.com. All replies will come to this inbox.
sv_SE: t.ex. svar@bolag.se. Alla svar kommer till denna inkorg.

en: e.g. smtp.gmail.com
sv_SE: t.ex. smtp.bolag.se

en: e.g.:
sv_SE: t.ex.:

en: email
sv_SE: E-post

en: email inbox
sv_SE: e-post inkorg

en: empty
sv_SE: tom

en: facebook
sv_SE: Facebook

en: failed
sv_SE: misslyckad

en: finished
sv_SE: klar

en: gained by {0} via automatic rule {1}
sv_SE: fick av {0} via automatisk regel {1}

en: gray
sv_SE: grå

en: green
sv_SE: grön

en: grey
sv_SE: grå

en: gzip not found in PATH! This is required to take a backup.
sv_SE: gzip hittades inte i SÖKVÄG! Erfodras för att skapa säkerhetskopia.

en: icon
sv_SE: ikon

en: in minutes
sv_SE: i minuter

en: jane@example.com
sv_SE: användare@bolag.se

en: just now
sv_SE: just nu

en: label
sv_SE: etikett

en: light-blue
sv_SE: ljus-blå

en: link
sv_SE: länk

en: linkedin
sv_SE: linkedIn

en: list
sv_SE: lista

en: logged in
sv_SE: inloggad

en: login_required
sv_SE: Inloggning Erfordras

en: long
sv_SE: lång

en: merged {0} into {1}
sv_SE: slog samman {0} in i {1}

en: min read
sv_SE: min läs

en: module
sv_SE: modul

en: module name...
sv_SE: modul namn...

en: new
sv_SE: ny

en: new type of document
sv_SE: ny typ av dokument

en: no failed attempts
sv_SE: inga misslyckade försök

en: none of
sv_SE: ingen av

en: notified
sv_SE: underrättad

en: now
sv_SE: nu

en: of
sv_SE: av

en: old_parent
sv_SE: gammal_överordnad

en: on_change
sv_SE: på_ändra

en: on_submit
sv_SE: på_godkänn

en: on_trash
sv_SE: på_papperskorg

en: on_update
sv_SE: på_uppdatering

en: on_update_after_submit
sv_SE: på_uppdatering_efter_godkänn

en: one of
sv_SE: en av

en: or
sv_SE: eller

en: page
sv_SE: sida

en: pink
sv_SE: rosa

en: plain
sv_SE: enkel

en: print
sv_SE: utskrift

en: processlist
sv_SE: processlista

en: purple
sv_SE: lila

en: query-report
sv_SE: fråga-rapport

en: queued
sv_SE: i kö

en: read
sv_SE: läs

en: red
sv_SE: röd

en: removed rows for {0}
sv_SE: tog bort rader för {0}

en: renamed from {0} to {1}
sv_SE: ändrade namn från {0} till {1}

en: report
sv_SE: rapport

en: response
sv_SE: svar

en: restored {0} as {1}
sv_SE: återställde {0} som {1}

en: scheduled
sv_SE: schemalagd

en: select
sv_SE: välj

en: share
sv_SE: dela

en: short
sv_SE: kort

en: since last month
sv_SE: sedan förra månad

en: since last week
sv_SE: sedan förra veckan

en: since last year
sv_SE: sedan förra året

en: since yesterday
sv_SE: sedan igår

en: started
sv_SE: startad

en: starting the setup...
sv_SE: startar installation...

en: string value, i.e. group
sv_SE: sträng värde, dvs grupp

en: string value, i.e. member
sv_SE: sträng värde, dvs medlem

en: string value, i.e. {0} or uid={0},ou=users,dc=example,dc=com
sv_SE: sträng värde, dvs. {0} eller uid={0},ou=users,dc=example,dc=com

en: submit
sv_SE: godkänn

en: tag name..., e.g. #tag
sv_SE: tagg namn... t.ex. #tagg

en: text in document type
sv_SE: text i doctype

en: this form
sv_SE: detta formulär

en: this shouldn't break
sv_SE: detta ska inte gå sönder

en: updated to {0}
sv_SE: uppdaterad till {0}

en: use % as wildcard
sv_SE: använd % som jokertecken

en: values separated by commas
sv_SE: värden separerade med kommatecken

en: version_table
sv_SE: version_tabell

en: via Assignment Rule
sv_SE: via Tilldelning Regel

en: via Notification
sv_SE: via Avisering

en: via automatic rule {0} on {1}
sv_SE: via automatisk regel {0} {1}

en: wants to access the following details from your account
sv_SE: vill komma åt följande information från ditt konto

en: when clicked on element it will focus popover if present.
sv_SE: när du klickar på element fokuserar det popover om det finns.

en: wkhtmltopdf 0.12.x (with patched qt).
sv_SE: wkhtmltopdf 0.12.x (med patchad qt).

en: write
sv_SE: skriv

en: yellow
sv_SE: gul

en: yesterday
sv_SE: igår

en: {0} ({1}) (1 row mandatory)
sv_SE: {0} ({1}) (1 rad erfodras)

en: {0} Calendar
sv_SE: {0} Kalender

en: {0} Chart
sv_SE: {0} Diagram

en: {0} Dashboard
sv_SE: {0} Översikt Panel

en: {0} Fields
sv_SE: {0} Fält

en: {0} Google Calendar Events synced.
sv_SE: {0} Google Kalender Händelser synkroniseras.

en: {0} Google Contacts synced.
sv_SE: {0} Google Kontakter synkroniseras.

en: {0} Liked
sv_SE: {0} Gillade

en: {0} List
sv_SE: {0} Lista

en: {0} Map
sv_SE: {0} Karta

en: {0} Modules
sv_SE: {0} Moduler

en: {0} Name
sv_SE: {0} Namn

en: {0} Not allowed to change {1} after submission from {2} to {3}
sv_SE: {0} Ej Tillåtet att ändra {1} efter godkännande från {2} till {3}

en: {0} Report
sv_SE: {0} Rapport

en: {0} Reports
sv_SE: {0} Rapporter

en: {0} Settings
sv_SE: {0} Inställningar

en: {0} Tree
sv_SE: {0} Träd Vy

en: {0} Web page views
sv_SE: {0} Webbsida Visningar

en: {0} Workspace
sv_SE: {0} Arbetsyta

en: {0} added
sv_SE: {0} tillagd

en: {0} already exists. Select another name
sv_SE: {0} finns redan. Välj ett annat namn

en: {0} already unsubscribed
sv_SE: {0} redan avregistrerad

en: {0} already unsubscribed for {1} {2}
sv_SE: {0} redan avregistrerad för {1} {2}

en: {0} and {1}
sv_SE: {0} och {1}

en: {0} appreciated on {1}
sv_SE: {0} uppskattad {1}

en: {0} appreciated your work on {1} with {2} point
sv_SE: {0} uppskattade ditt arbete med {1} med {2} poäng

en: {0} appreciated your work on {1} with {2} points
sv_SE: {0} uppskattade ditt arbete med {1} med {2} poäng

en: {0} appreciated {1}
sv_SE: {0} uppskattade {1}

en: {0} appreciation point for {1}
sv_SE: {0} uppskattning poäng för {1}

en: {0} appreciation points for {1}
sv_SE: {0} uppskattning poäng för {1}

en: {0} are currently {1}
sv_SE: {0} är för närvarande {1}

en: {0} are required
sv_SE: {0} erfodras

en: {0} assigned a new task {1} {2} to you
sv_SE: {0} tilldelade dig ny uppgift {1} {2}

en: {0} assigned {1}: {2}
sv_SE: {0} tilldelad {1}: {2}

[ctx: Form timeline]
en: {0} attached {1}
sv_SE: {0} bifogade {1}

en: {0} can not be more than {1}
sv_SE: {0} kan inte vara fler än {1}

en: {0} cancelled this document
sv_SE: {0} annullerade detta dokument

[ctx: Form timeline]
en: {0} cancelled this document {1}
sv_SE: {0} annullerade detta dokument {1}

en: {0} cannot be hidden and mandatory without any default value
sv_SE: {0} kan inte döljas och erfodras utan något standard värde

en: {0} changed the value of {1}
sv_SE: {0} ändrade värde på {1}

en: {0} changed the value of {1} {2}
sv_SE: {0} ändrade värde på {1} {2}

en: {0} changed the values for {1}
sv_SE: {0} ändrade värde på {1}

en: {0} changed the values for {1} {2}
sv_SE: {0} ändrade värdena för {1} {2}

[ctx: Form timeline]
en: {0} changed {1} to {2}
sv_SE: {0} ändrade {1} till {2}

en: {0} comments
sv_SE: {0} kommentarer

en: {0} contains an invalid Fetch From expression, Fetch From can't be self-referential.
sv_SE: {0} innehåller ogiltigt Hämta Från uttryck, Hämta från kan inte vara självrefererande.

en: {0} created successfully
sv_SE: {0} skapades

en: {0} created this
sv_SE: {0} skapade detta

en: {0} criticism point for {1}
sv_SE: {0} kritik poäng för {1}

en: {0} criticism points for {1}
sv_SE: {0} kritik poäng för {1}

en: {0} criticized on {1}
sv_SE: {0} kritiserades {1}

en: {0} criticized your work on {1} with {2} point
sv_SE: {0} kritiserade ditt arbete med {1} med {2} poäng

en: {0} criticized your work on {1} with {2} points
sv_SE: {0} kritiserade ditt arbete med {1} med {2} poäng

en: {0} criticized {1}
sv_SE: {0} kritiserade {1}

en: {0} days ago
sv_SE: {0} dagar sedan

en: {0} does not exist in row {1}
sv_SE: {0} finns inte på rad {1}

en: {0} field cannot be set as unique in {1}, as there are non-unique existing values
sv_SE: {0} fält kan inte anges som unikt i {1}, eftersom det inte finns unika befintliga värden

en: {0} format could not be determined from the values in this column. Defaulting to {1}.
sv_SE: {0} format kunde inte fastställas från värden i denna kolumn. Standard Inställning är {1}.

en: {0} from {1} to {2}
sv_SE: {0} från {1} till {2}

en: {0} from {1} to {2} in row #{3}
sv_SE: {0} från {1} till {2} på rad #{3}

en: {0} gained {1} point for {2} {3}
sv_SE: {0} fick {1} poäng för {2} {3}

en: {0} gained {1} points
sv_SE: {0} fick {1} poäng

en: {0} gained {1} points for {2} {3}
sv_SE: {0} fick {1} poäng för {2} {3}

en: {0} gave {1} points
sv_SE: {0} gav {1} poäng

en: {0} has already assigned default value for {1}.
sv_SE: {0} är redan tilldelat standard värde för {1}.

en: {0} has been successfully added to the Email Group.
sv_SE: {0} är lagd till E-post Grupp.

en: {0} has left the conversation in {1} {2}
sv_SE: {0} har lämnat konversation i {1} {2}

en: {0} has no versions tracked.
sv_SE: {0} har inga spårade versioner.

en: {0} hours ago
sv_SE: {0} timmar sedan

en: {0} if you are not redirected within {1} seconds
sv_SE: {0} om du inte omdirigeras inom {1} sekunder

en: {0} in row {1} cannot have both URL and child items
sv_SE: {0} på rad {1} inte kan ha både URL och under artiklar

en: {0} is a mandatory field
sv_SE: {0} är erfordrad fält

en: {0} is a not a valid zip file
sv_SE: {0} är inte giltig zip fil

en: {0} is an invalid Data field.
sv_SE: {0} är ogiltig Data Fält.

en: {0} is an invalid email address in 'Recipients'
sv_SE: {0} är ogiltig E-post i 'Mottagare'

en: {0} is between {1} and {2}
sv_SE: {0} är mellan {1} och {2}

en: {0} is currently {1}
sv_SE: {0} är för närvarande {1}

en: {0} is equal to {1}
sv_SE: {0} är lika med {1}

en: {0} is greater than or equal to {1}
sv_SE: {0} är större än eller lika med {1}

en: {0} is greater than {1}
sv_SE: {0} är större än {1}

en: {0} is less than or equal to {1}
sv_SE: {0} är mindre än eller lika med {1}

en: {0} is less than {1}
sv_SE: {0} är mindre än {1}

en: {0} is like {1}
sv_SE: {0} är som {1}

en: {0} is mandatory
sv_SE: {0} är erfodrad

en: {0} is not a field of doctype {1}
sv_SE: {0} är inte ett fält av doctype {1}

en: {0} is not a raw printing format.
sv_SE: {0} är inte Direkt Utskrift Mall.

en: {0} is not a valid Calendar. Redirecting to default Calendar.
sv_SE: {0} är inte en giltig kalender. Omdirigerar till standardkalendern.

en: {0} is not a valid Cron expression.
sv_SE: {0} är inte giltigt Cron uttryck

en: {0} is not a valid DocType for Dynamic Link
sv_SE: {0} är inte en giltig DocType för Dynamisk Länk

en: {0} is not a valid Email Address
sv_SE: {0} är inte giltig E-post

en: {0} is not a valid Name
sv_SE: {0} är inte giltigt Namn

en: {0} is not a valid Phone Number
sv_SE: {0} är inte giltigt Telefon Nummer

en: {0} is not a valid Workflow State. Please update your Workflow and try again.
sv_SE: {0} är inte giltig tillstånd för Arbetsflöde. Uppdatera Arbetsflöde och försök igen.

en: {0} is not a valid parent DocType for {1}
sv_SE: {0} är inte en giltig överordnad DocType för {1}

en: {0} is not a valid parentfield for {1}
sv_SE: {0} är inte ett giltigt överordnat fält för {1}

en: {0} is not a valid report format. Report format should one of the following {1}
sv_SE: {0} är inte ett giltigt rapport format. Rapport Format ska vara en av följande {1}

en: {0} is not a zip file
sv_SE: {0} är inte en zip-fil

en: {0} is not equal to {1}
sv_SE: {0} är inte lika med {1}

en: {0} is not like {1}
sv_SE: {0} är inte som {1}

en: {0} is not one of {1}
sv_SE: {0} är inte en av {1}

en: {0} is not set
sv_SE: {0} är inte angiven

en: {0} is now default print format for {1} doctype
sv_SE: {0} är nu standard utskrift format för {1} DocType

en: {0} is one of {1}
sv_SE: {0} är en av {1}

en: {0} is required
sv_SE: {0} erfodras

en: {0} is set
sv_SE: {0} är angiven

en: {0} is within {1}
sv_SE: {0} är inom {1}

en: {0} items selected
sv_SE: {0} artiklar valda

en: {0} just impersonated as you. They gave this reason: {1}
sv_SE: {0} efterliknade som du. De gav detta skäl: {1}

en: {0} last edited this
sv_SE: {0} senast redigerade detta

en: {0} logged in
sv_SE: {0} loggade in

en: {0} logged out: {1}
sv_SE: {0} loggade ut: {1}

en: {0} mentioned you in a comment in {1} {2}
sv_SE: {0} hänvisade dig i kommentar i {1} {2}

en: {0} minutes ago
sv_SE: {0} minuter sedan

en: {0} months ago
sv_SE: {0} månader sedan

en: {0} must be after {1}
sv_SE: {0} måste vara efter {1}

en: {0} must be one of {1}
sv_SE: {0} måste vara en av {1}

en: {0} must be set first
sv_SE: {0} måste anges först

en: {0} must be unique
sv_SE: {0} måste vara unik

en: {0} must begin and end with a letter and can only contain letters,
    				hyphen or underscore.
sv_SE: {0} måste börja och sluta med bokstav och får bara innehålla bokstäver,
    				bindestreck eller understreck.

en: {0} not a valid State
sv_SE: {0} är inte giltig Tillstånd

en: {0} not allowed to be renamed
sv_SE: {0} Ej Tillåtet att ändra namn på

en: {0} not found
sv_SE: {0} hittades inte

en: {0} of {1}
sv_SE: {0} av {1}

en: {0} of {1} ({2} rows with children)
sv_SE: {0} av {1} ({2} rader med underordnade)

en: {0} of {1} sent
sv_SE: {0} av {1} skickade

[ctx: Money in words]
en: {0} only.
sv_SE: {0} endast.

en: {0} or {1}
sv_SE: {0} eller {1}

en: {0} record deleted
sv_SE: {0} post raderad

en: {0} records are not automatically deleted.
sv_SE: {0} poster raderas inte automatiskt.

en: {0} records are retained for {1} days.
sv_SE: {0} poster sparas i {1} dagar.

en: {0} records deleted
sv_SE: {0} poster raderade

en: {0} records will be exported
sv_SE: {0} poster kommer att exporteras

[ctx: Form timeline]
en: {0} removed attachment {1}
sv_SE: {0} tog bort bilaga {1}

en: {0} removed their assignment.
sv_SE: {0} tog bort sin tilldelning.

en: {0} reverted your point on {1}
sv_SE: {0} ångrade din poäng på {1}

en: {0} reverted your points on {1}
sv_SE: {0} ångrade dina poäng på {1}

en: {0} reverted {1}
sv_SE: {0} ångrade {1}

en: {0} role does not have permission on any doctype
sv_SE: {0} roll har inte tillstånd på någon doctype

en: {0} saved successfully
sv_SE: {0} sparad

en: {0} self assigned this task: {1}
sv_SE: {0} självtilldelade denna uppgift: {1}

en: {0} shared a document {1} {2} with you
sv_SE: {0} delade ett dokument {1} {2} med dig

en: {0} shared this document with everyone
sv_SE: {0} delade detta dokument med alla

en: {0} shared this document with {1}
sv_SE: {0} delade detta dokument med {1}

en: {0} should be indexed because it's referred in dashboard connections
sv_SE: {0} bör indexeras eftersom den hänvisas till i översikt panel anslutningar

en: {0} should not be same as {1}
sv_SE: {0} bör inte vara samma som {1}

en: {0} submitted this document
sv_SE: {0} har godkänt detta dokument

[ctx: Form timeline]
en: {0} submitted this document {1}
sv_SE: {0} godkände detta dokument {1}

en: {0} subscribers added
sv_SE: {0} prenumeranter tillagda

en: {0} to stop receiving emails of this type
sv_SE: {0} för att sluta ta emot E-post meddelande av denna typ

en: {0} to {1}
sv_SE: {0} till {1}

en: {0} un-shared this document with {1}
sv_SE: {0} slutade dela detta dokument med {1}

en: {0} updated
sv_SE: {0} uppdaterat

en: {0} values selected
sv_SE: {0} värden valda

en: {0} viewed this
sv_SE: {0} visade detta

en: {0} weeks ago
sv_SE: {0} veckor sedan

en: {0} years ago
sv_SE: {0} år sedan

en: {0} {1} added
sv_SE: {0} {1} lagd till

en: {0} {1} added to Dashboard {2}
sv_SE: {0} {1} är lagd till i Översikt Panel {2}

en: {0} {1} already exists
sv_SE: {0} {1} finns redan

en: {0} {1} cannot be "{2}". It should be one of "{3}"
sv_SE: {0} {1} kan inte vara "{2}". Det kan vara en av följande: "{3}"

en: {0} {1} cannot be a leaf node as it has children
sv_SE: {0} {1} kan inte vara undernod då den har undernoder

en: {0} {1} does not exist, select a new target to merge
sv_SE: {0} {1} existerar inte. Välj ny mål att sammanfoga

en: {0} {1} is linked with the following submitted documents: {2}
sv_SE: {0} {1} är länkad till följande godkända dokument: {2}

en: {0} {1} not found
sv_SE: {0} {1} hittades inte

en: {0} {1}: Submitted Record cannot be deleted. You must {2} Cancel {3} it first.
sv_SE: {0} {1}: Godkänd Post kan inte raderas. Du måste {2} Annullera {3} det först.

en: {0}, Row {1}
sv_SE: {0}, Rad {1}

en: {0}: '{1}' ({3}) will get truncated, as max characters allowed is {2}
sv_SE: {0}: {1} ({3}) kommer att förminskas då maximum tillåtna antal tecken är {2}

en: {0}: Cannot set Amend without Cancel
sv_SE: {0}: Kan inte Ändra utan att Annullera

en: {0}: Cannot set Assign Amend if not Submittable
sv_SE: {0}: Kan inte tilldela Ändra om den inte kan Godkännas

en: {0}: Cannot set Assign Submit if not Submittable
sv_SE: {0}: Kan inte tilldela Godkänd om inte kan Godkännas

en: {0}: Cannot set Cancel without Submit
sv_SE: {0}: Kan inte ange Annullerad utan att Godkänna

en: {0}: Cannot set Import without Create
sv_SE: {0}: Kan inte ange Import utan att Skapa

en: {0}: Cannot set Submit, Cancel, Amend without Write
sv_SE: {0}: Kan inte ange Godkänd, Annullerad eller Ändrad utan att Skriva

en: {0}: Cannot set import as {1} is not importable
sv_SE: {0}: Kan inte ange import eftersom {1} inte kan importeras

en: {0}: Failed to attach new recurring document. To enable attaching document in the auto repeat notification email, enable {1} in Print Settings
sv_SE: {0}: Kunde inte bifoga ny återkommande dokument. Aktivera {1} i Utskrift Inställningar för att aktivera bifogning av dokument i E-post meddelande för återkommande dokument

en: {0}: Field '{1}' cannot be set as Unique as it has non-unique values
sv_SE: {0}: Fält '{1}' kan inte anges som unikt eftersom det inte har unika värden

en: {0}: Field {1} in row {2} cannot be hidden and mandatory without default
sv_SE: {0}: Fält {1} på rad {2} kan inte döljas och erfodras utan standard

en: {0}: Field {1} of type {2} cannot be mandatory
sv_SE: {0}: Fält {1} av typ {2} kan inte erfodras

en: {0}: Fieldname {1} appears multiple times in rows {2}
sv_SE: {0}: Fältnamn {1} visas flera gånger i rader {2}

en: {0}: Fieldtype {1} for {2} cannot be unique
sv_SE: {0}: Fälttyp {1} för {2} kan inte vara unik

en: {0}: No basic permissions set
sv_SE: {0}: Inga grundläggande behörigheter angivna

en: {0}: Only one rule allowed with the same Role, Level and {1}
sv_SE: {0}: Endast en regel tillåten med samma Roll, Nivå och {1}

en: {0}: Options must be a valid DocType for field {1} in row {2}
sv_SE: {0}: Alternativ måste vara giltig DocType för Fält {1} på rad {2}

en: {0}: Options required for Link or Table type field {1} in row {2}
sv_SE: {0}: Alternativ som erfodras för Länk eller Tabell Typ {1} på rad {2}

en: {0}: Options {1} must be the same as doctype name {2} for the field {3}
sv_SE: {0}: Alternativ {1} måste vara lika som doctype namn {2} för fält {3}

en: {0}: Other permission rules may also apply
sv_SE: {0}: Andra behörighet regler kan också gälla

en: {0}: Permission at level 0 must be set before higher levels are set
sv_SE: {0}: Behörighet på nivå 0 måste anges före högre nivåer anges

en: {0}: You can increase the limit for the field if required via {1}
sv_SE: {0}: Öka gräns för fältet vid behov via {1}

en: {0}: fieldname cannot be set to reserved keyword {1}
sv_SE: {0}: fältnamn kan inte anges för reserverad sökord {1}

en: {0}: {1} is set to state {2}
sv_SE: {0}: {1} är satt på tillstånd {2}

en: {0}: {1} vs {2}
sv_SE: {0}: {1} mot {2}

en: {0}:Fieldtype {1} for {2} cannot be indexed
sv_SE: {0}: Fält typ {1} för {2} kan inte indexeras

en: {count} cell copied
sv_SE: {count} cell kopierad

en: {count} cells copied
sv_SE: {count} celler kopierade

en: {count} row selected
sv_SE: {count} rad vald

en: {count} rows selected
sv_SE: {count} rader valda

en: {{{0}}} is not a valid fieldname pattern. It should be {{field_name}}.
sv_SE: {{{0}}} är inte giltigt fältnamn mönster. Det borde vara {{field_name}}.

[ctx: Blogger]
en: {} Active
sv_SE: {} Aktiv

en: {} Complete
sv_SE: {} Klar

en: {} Invalid python code on line {}
sv_SE: {} Ogiltig python kod på rad {}

en: {} Possibly invalid python code. <br>{}
sv_SE: {} Möjligen ogiltig python kod. <br>{}

[ctx: Blog Post]
en: {} Published
sv_SE: {} Publicerad

[ctx: Web Page]
en: {} Published
sv_SE: {} Publicerad

en: {} does not support automated log clearing.
sv_SE: {} stöder inte automatisk logg rensning.

en: {} field cannot be empty.
sv_SE: {} fält kan inte vara tom.

en: {} has been disabled. It can only be enabled if {} is checked.
sv_SE: {} är inaktiverad. Den kan bara aktiveras om {} är markerad.

en: {} is not a valid date string.
sv_SE: {} är inte giltig datum sträng.

en: {} not found in PATH! This is required to access the console.
sv_SE: {} hittades inte i Sökväg! Detta erfodras för att komma åt konsol.

en: {} not found in PATH! This is required to restore the database.
sv_SE: {} hittades inte i Sökväg! Detta erfodras för att återställa databas.

en: {} not found in PATH! This is required to take a backup.
sv_SE: {} hittades inte i Sökväg! Detta erfodras för att ta säkerhetskopia.
